Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 3-Aug-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Shaneen Bendixen (QLD)

Best in Show & Open in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Ralun Flying High (AI) (R M Pierce & Miss N Ryan)
Baby in Show: Akita
Arvon's Stone Ov Fire (Imp NZ) (C & K Baughen)
Minor in Show: Chow Chow
Hidojo Takashi Ban (Heidemarie Maas)
Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Junior in Show: Pekingese
Aust Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheltastic Eat My Shortz (Makaela Edmondson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Leigh Shanahan (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
Puppy in Group: Maltese
Pender Its An Amazing Story (Kym Prendergast)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch El Toro Trixie Belle (Imp NZ) (P & E Chandler)
State Bred in Group: Papillon
Aust Gr Ch Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB & Junior of Breed: Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trescaval Apres Midnite (M J & J Logan)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
R/UP BOB & Junior of Breed: El Toro Born T Be At Pelischa (Imp NZ) (P & E Chandler)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch El Toro Trixie Belle (Imp NZ) (P & E Chandler)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hollychi Right Royal Charlie (Mrs Veronica McKelvie)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tunamara Sterling Silver (Mark & Jeni Sach)
R/UP BOB & Minor of Breed: Tunamara Totally Frosty (Mark & Jeni Sach)
State Bred of Breed: Kaasha Aim Straight (Mark & Jeni Sach)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & SLV Jr Ch Show Time By Rolex Valentina's Magic (Imp SVN) (Mrs P B Parkes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pender Its An Amazing Story (Kym Prendergast)
Minor of Breed: Alrich Show Time By White Satn (Pauline B Parkes)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Callme Looky Here (Steve Rhodes)
Baby of Breed: Aust Ch Callme Walk My Way (Steve Rhodes)

Papillon
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amberlindz Eloise (Brian Bell)
Minor of Breed: Amberlindz Lady Minetta (Brian Bell)
Junior of Breed: Aust Ch Phytia Charming Kaya (Shirley Mason)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aristic Vixen In Red Velvet (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Joe King (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Toorork Saving Grace (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Talk About Mia (Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Molly Melba (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Highcroft Diamond Dollar Bill (Lisa Marwick)
Minor in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Talk of the Town (Rita Hayes)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
State Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Gr Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Cut Above (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Iroq Skyes the Limit (Mr SV & Mrs M Green)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Highcroft Diamond Dollar Bill (Lisa Marwick)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Highcroft Kilo Joule (Miss Lisa J Marwick)
Baby of Breed: Highcroft Rhapsodys Rendition (Lisa Marwick)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Firezan Wild Bill (Ms J Purss & Mr D Bowe)
Baby of Breed: Clayco Are You Game (AI) (Vicki White)
Junior of Breed: Mirolinda Midnight Moon (Shirley Friday)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Iona Second Time Around (Vicki White)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hollylake Walk the Walk (Rita Hayes)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kineta Heaven on Earth (Eva Fekete)
Baby of Breed: Hollylake Crime Fighter (Rita Hayes)
Minor of Breed: Hollylake Talk of the Town (Rita Hayes)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
State Bred of Breed: Aust Ch Westrova Stoic Makers Mark (Frances J Strover)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Ralun Flying High (AI) (R M Pierce & Miss N Ryan)
Minor in Group: Golden Retriever
Ralun Just About Me (AI) (R Peirce)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Astrelis Dawn Flyer (Hannah Slocomb)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Staryanks Sweet Child Of Mine (Paul & Debbie Wilkes)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosherville Glowing Ember (Julie & Karen Hiscott)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dawnus Always Profiling (Mr M Medlock)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kellick Song Sung Blue (C Murray)

German Shorthaired Pointer
Puppy of Breed: Tarlorise Alistair (Ms Ashlee Keulen-Brain)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ralun Flying High (AI) (R M Pierce & Miss N Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ralun A Touch Of Silk (AI) (R M Pierce & Miss N Ryan)
Minor of Breed: Ralun Just About Me (AI) (R Peirce)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)
Baby of Breed: Suzaluca Gracie Roze (Sue Jackson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Esspree Perfect Ruby (J & D Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Lynn Butler (NSW)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)
Puppy in Group: Beagle
Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
Aust Bred in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Suliman My Delirum (Lynne M Fenwick)

Beagle
Minor of Breed: Mayster Maggie May (B & M Birkenshaw)
Puppy of Breed: Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Junior of Breed: Sligrachan Candys Anniseed (Sligrachan Kennels)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Huntingridge Kiss From a Rose (AI) (A Gardner & D Brennan)
Puppy of Breed: Ngoma Clara Schumann (Mrs M Robins & Mr K Kandiah)
Junior of Breed: Huntingridge Earth Wind n Fire (AI) (A Gardner/D Brennan)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Padtheway Palais Blaze (S Timson & H Spence)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Padtheway Summa Palais (Sheila Timson)
Puppy of Breed: Alshira Batal Min Thahab (K Marshall/M Manley-Smith/A Langford)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Junior of Breed: Merrirose Black Pearl (Kristin Carroll)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lynn Butler (NSW)

Best in Group & Open in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheltastic Eat My Shortz (Makaela Edmondson)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic Devil In Blu Jeans (Sheltastic Kennels)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic Man In Black (M Edmondson & M Howe)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Maybe I'm A Natural (Sandria Einam)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dk U/Ch Susmiks Luna v Tiene (Imp DEN) JDM ADX ADO SD GD SPD (Mette Corell)
Puppy of Breed: Mirribandi L Amour (Dr L Brain)

Border Collie
Minor of Breed: Noblestarzz Diamond in the Sky (Ambre Smith)
Puppy of Breed: Noblestarzz King of The Galaxy (Ambre Smith)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Burdekin Bob The Builder (Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Yambari Sweet Revenge (Heather Hawkins)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mirawee Powers That Be (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Call Me Mister (Erica Short)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kalevi Cheri Blossom (Mr D Vagg & Mrs L Valentine Vagg)
Minor of Breed: Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sheltastic Eat My Shortz (Makaela Edmondson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lurikeen Turn Up Th Heat (Miss Ashlea Stanton)
Baby of Breed: Sheltastic Devil In Blu Jeans (Sheltastic Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Yasdnil Whispers Of The Wind (Ms Jeanette Mitchell)
Minor of Breed: Lurikeen Girl On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Puppy of Breed: Sheltastic Man In Black (M Edmondson & M Howe)
Junior of Breed: Jmell Mambo (Greg Mellor)

Tatra Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Radunia Gwiazda Podhala (Imp POL) (Noela Roberts)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Paradigm Tryall (Mr S Allen)
Baby in Group: Akita
Arvon's Stone Ov Fire (Imp NZ) (C & K Baughen)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
State Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)

Akita
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Cooltre Precious Gift (Mr C & Mrs K Baughen)
Baby of Breed: Arvon's Stone Ov Fire (Imp NZ) (C & K Baughen)

Alaskan Malamute
R/UP BOB & State Bred of Breed: Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wolfproud Philadelphea (Jenn Lawrence)
Minor of Breed: Iglignaq The Impossible Girl (N Rhodes)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sennen Running Bear (David & Gail May / Noela Roberts)
Junior of Breed: Aust Ch Ausblaze Crystal Maiden (D J & Mrs G F May)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paradigm Tryall (Mr S Allen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabull Izaaks Girl (Mr S Allen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Shay Gap ET (Vivien Brennan)
Minor of Breed: Bravadobe No Doubt About It (Graeme Jones)
Puppy of Breed: Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Junior of Breed: Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (Valkyrian Dobermanns / Mrs J De Reeper & J Hovell)
Intermediate of Breed: Bravadobe Never Tear Us Apart (Bravadobe Dobermanns / Luxford & Jonsson)
Intermediate (Bitch) of Breed: Faishar all the Right Moves (Valkyrian Dobermanns & Mrs O McMeekin)
State Bred of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Arglye Diamond ET WAC (D Crogan)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allegreto Tabathas Mufasa (Tabatha Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ien Van't Bulscampvelt (Imp BEL) (Tabatha Holmes)
Intermediate of Breed: Taureauxroug Centre Stage (J Vitler & B Irwin)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tidehill Houdini (Tidehill kennels)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Anticoeroe Leilah (Tidehill kennels)
Junior of Breed: Tidehill Cortese (AI) (Tidehill kennels)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Gelderland Usual Suspect (Mrs Carla van Verseveld)
Minor of Breed: Vonzennith Brunhilda (Mrs M Freiberger)
Puppy of Breed: Kuhnheit Attila (Mrs M Freiberger)
Puppy (Bitch) of Breed: Meldonya Freya Asmara (Sharon Gossage)
Junior (Dog) of Breed: Zammia Heavy Duty (Sharon Gossage/ Joe Zappulla/ R Flammia)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
Baby in Group: French Bulldog
EarsRup La CeCe (Lynne Hudson)
Minor in Group: Chow Chow
Hidojo Takashi Ban (Heidemarie Maas)
Puppy in Group: Shih Tzu
Tzuyuan Defiant Angel (Gloria Davies)
Junior in Group: British Bulldog
Mattbridge Sparks Of Oliver (Imp NZ) (T M Taylor)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)
State Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Yangsang Dhangpo Alig (Mrs S Y Langford)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mattbridge Sparks Of Oliver (Imp NZ) (T M Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stonewall Mischievious Miss (Imp NZ) (Todd & Stacey)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hidojo Takashi Ban (Heidemarie Maas)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway X Rating (T & S Mallia / F Darling)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Xtreme Addiction (F Darling)
Junior of Breed: Trudals The Great Escape (Mrs J L Clark Pearman / Mr T & S Mallia)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EarsRup Call Me Elmo (Lynne Hudson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)
Baby of Breed: EarsRup La CeCe (Lynne Hudson)
Junior of Breed: Monamorcheri Amore' Ov Normandy (Sue Millar)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mibuddi Cracka Jack (Mrs B & Mr K Alexander)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kailasa Heven Hasmy Hartstrngs (Kerrie Mansell)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tzuyuan Defiant Angel (Gloria Davies)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tzuyuan Bodacious On Fire (Sharon Murray)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yangsang Dhangpo Alig (Mrs S Y Langford)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rogspa Made To Order (Mrs S Y Langford)
Puppy of Breed: Aryed Black Ina Flash (P W & R G A Primrose)
Junior of Breed: Gengala Red Hot Ruby (Mrs SY Langford)