County of Cumberland Kennel Association Inc (NSW)

Date of Show : 2-Nov-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Mark Johnston (NSW)   (Total Entry : 569)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Arendt Explosive Time (Deb Moran)
Minor in Show: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Machynlleth (S J Brackman)
Junior in Show: Pekingese
Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)
Aust Bred in Show: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pointer
Aust Ch Hipoint Veni Vidi Vici (C McDonall / J & R Mirto)

Veteran SweepStakes - 1st Place: King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Tanya Scales (NSW)  (Group Entry : 96)

Best in Group & Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mr J C & Mrs S Wills / Mrs L Rattray)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Marniechar Black Jade (Kathy Potts)
Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and SJ Wills, L Rattray and W Burton)
Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Pondaroza Potters Magic (Karlyermai Kennels)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mr J C & Mrs S Wills / Mrs L Rattray)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and SJ Wills, L Rattray and W Burton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sasndash Artemis (Mr J and Mrs S Wills / Mrs L Rattray)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Red Dash (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
Baby of Breed: Wilsight Rumour Has It (C Rodrigues)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marniechar Marquise (Kathy Potts)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Marniechar Follow My Lead (Kathy Potts)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Marniechar Black Jade (Kathy Potts)
Baby of Breed: Eaglevale Freddie Mercury (Kym Williams)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Mark Johnston (NSW)  (Group Entry : 64)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Lizneb Light My Fire (Liz Nelson)
Puppy in Group: Bedlington Terrier
Kayrs Touch Of Spice (K / M J & K D Robinson)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Sir Walter Raleigh (Cathy Scotton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Serb/ Ukr/ Cy/ Md/ Phil/ Bg/ Aze/ Mtn & Aust Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)
Res Dog CC & Junior of Breed: Alsoloyal Ring Of Fire (Jody Goodwin)
Baby of Breed: Hotashell My Way Or D Highway (AI) (Hotashell Amstaffs & N Cullen)
Puppy of Breed: Skylarulz thanx for comin (Hera Manihera)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kayrs Touch Of Spice (K / M J & K D Robinson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bodalla Grande Finale (K D / K & M J Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont Sir Walter Raleigh (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ozjack Edin (Bob Purss)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ozjack One Perfect Day (Liz Nelson & Gary Butler)
Baby of Breed: Lizneb Light My Fire (Liz Nelson)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silktrader Neva A Dull Moment (Imp NZ) (Ms L A Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ozwheat It Had To Be U (Lori Ann Davis)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Brikhed Brinee Brewster (Michael & Lisa Gibson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Helstaff Atouchovclass (Mr M & Mrs L Gibson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dianne Wright (NSW)  (Group Entry : 94)

Best in Group & Open in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Sobers Achilleus (Imp ITY) (Leonie Kellett & John Palmer)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Arendt Explosive Time (Deb Moran)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Machynlleth (S J Brackman)
Open Neuter in Group: Pointer
Aust Ch Crawboys Rain Dancer (Cynthia McDonall)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sobers Achilleus (Imp ITY) (Leonie Kellett & John Palmer)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silvaspring Wish Upon A Star (E / M & A Borg)
Junior of Breed: Cardhu Flat Bush Burning (E & M Borg)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
Bitch CC: Aust Ch Hawksdale Positive Whisper (Ms G L Holmes)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Almanza High Heels On The Road (Imp SWE) (G L Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Demorz Flesh For Fantasy (Mrs D E A Moran)
Baby of Breed: Arendt Explosive Time (Deb Moran)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hipoint Veni Vidi Vici (C McDonall / J & R Mirto)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Crawboys Rain Dancer (Cynthia McDonall)

Weimaraner
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bushwacker Hot Pursuit via Highclaire (Imp UK) (Sylvia Brackman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Mycroft Machynlleth (S J Brackman)
Bitch CC & Junior of Breed: Mycroft Mayahuel (S J Brackman)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Grant Gibson (NSW) (Group Entry : 81)

Best in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Runner Up in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Puppy in Group: Bloodhound
Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ngozi Shes too Cool (K Delacourt/ J Cook/ Dr J Lumb)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tarrangower Tyzack SE (Douglas McKay)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tischamingo The Dark World (AI) (J & F Walker)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfgar Deakin (AI) (R & M South)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)

Saluki
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Padtheway Its Your Shout (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 92)

Runner Up in Group & Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Syryne Burning Embers (Shiralee Fossey)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Syryne Solar Eclipse (Shiralee Fossey)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi Blue With A Dash (C & G Arkell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Queblue Jaffa (T Canciani & I Elliott)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Itsozi Forget Me Not (C & G Arkell)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply High Class (J Spacek)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Itsozi Coming Up Stumps (C & G Arkell)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Syryne Burning Embers (Shiralee Fossey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Syryne Solar Eclipse (Shiralee Fossey)

Collie (Rough)
Minor of Breed: Cathkin Just My Style (Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Caleebra Armani Diamond (L Sundstrom & C Ward)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Freevale Gift Of The Gab (M & C Morris)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Freevale Kiss My Art (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Freevale Double The love (Debbie Martin)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eishund Seize The Moment (Rosita Richards & Angela Sneddon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Eishund Let Them Talk (Lucinda Rattray & Angela Sneddon)
Dog CC & Junior of Breed: Eishund Man On Fire (A J Kasbarian & M J Kasbarian)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 88)

Best in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Junior in Group: Neapolitan Mastiff
Magnufi Helenabolle (Ms J Williams & Mr D Noordermeer)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)
Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fynobull Southern Starr (Mrs M and Mr A O'Callaghan)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch IndPac Knight Marshal (Shelley Beech)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mastdoch Big River Burning (Mr P Docherty)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Magnufi Helenabolle (Ms J Williams & Mr D Noordermeer)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)
Baby of Breed: Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Lunasea Idol O Klaska (Michelle Johnston)
Baby of Breed: Whitecherry Pin Up Boy (Michelle Johnston)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alstar High Distinction (R & Mrs L Parsons)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Montkhan Born Too Be Wild (F B & A D Anderson)

Siberian Husky
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Can Ch Snowmist's River Mist (Imp CAN) (E & M Hardwicke)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Articwolf dances With Wolves (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
Runner Up in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
Open in Group: British Bulldog
Aust Gr Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zareba The Devine Miss M (D Norquay & A Corbett)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay & Amy Corbett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Cross B's Harry Potter (Imp USA) (S Potter)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Starswept Fletcher (Kari Lyne)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Thunderspot c ur hips swing (Melissa Obrien)
Bitch CC & Puppy of Breed: Thunderspot Mistletoe Kisses (Hayley Stubberfield)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Stordansk Davincis The Maestro (Donna Gregor and Julie Hyde)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Lhasa Apso
Junior of Breed: Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)

Schipperke
Minor of Breed: Monterrez Star Quality (G Cruse and R Keech)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Peiattention Inth Lodge (Lauren Pocklington)