Wollongong & District Kennel Club Inc (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 28-Feb-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graeme Missen (VIC)   (Total Entry : 475)

Best in Show & Open in Show: Tibetan Terrier
Am Ch & Aust Sup Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)
Baby in Show: Samoyed
Aust Ch Airebis I Will Always Love You (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Minor in Show: Beagle
Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)
Puppy in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza With Silver Lining (Anu K Lummevaara)
Junior in Show: Border Terrier
Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)
Intermediate in Show: Boxer
Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Aust Bred in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
Open Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza With Silver Lining (Anu K Lummevaara)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Full On Addict (Sue Donahue)
Minor in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Segugio DM Etched In Ice (Anu K Lummevaara)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kangala Nathan Nacker Tash (Kerry Cannon)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kangala Juicey Fruit (Kerry Cannon)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Cavalierlove Full On Addict (Sue Donahue)
Baby (Bitch) of Breed: Cavalierlove Shooting Star (Sandra Boyce)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Happylea Ffire Storm Brew n (D Neumann)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Happylea Let Him Go (Deborah Neumann)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Raweke Apple Cider (J Wistuba & M Parker Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M Parker Brien)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Berizza With Silver Lining (Anu K Lummevaara)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Segugio DM Etched In Ice (Anu K Lummevaara)

Pomeranian
Baby of Breed: Fairytails Once Upon A Time (Mrs M Munro)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Lyric (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Juicey Fruit (Kerry Cannon)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kangala Nathan Nacker Tash (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Newbelle Major Tom (Mr M Anderson)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Helstaff Hellava Showoff (Karen Crawley)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Newbelle Kanahooka Kid (Malcolm Anderson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Newbelle Major Tom (Mr M Anderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Strike Force Delta Blue (Karen Sloane)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Newbelle Two Face (Mr M Anderson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lemonlee Lucky Leroy (S M Massey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shandez Eternal Flame (S M Massey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shandez Thunder Rising (S M Massey)

Border Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)
Baby of Breed: Aust Ch Bohunt Pistols At Dawn (Gaela Whyte)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chaylotte Redwood Original (Lisa Growden)
Baby of Breed: Karasani Karma Chameleon (Kathy Pisani)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Covejack Tyler Wright (Jayne Hawkins)
Junior of Breed: Aust Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Charizelle Sailing Solo To Beauvest (Imp NZ) (Mr J Donkin & J Thomas)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling)
Minor of Breed: Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Helstaff Hellava Showoff (Karen Crawley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Steve Yiannou (QLD)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Runner Up in Group: Bracco Italiano
Aust Sup Ch Sobers Achilleus (Imp ITY) (Mrs L Kellett and Mr J Palmer)
Baby in Group: Weimaraner
Lukedom Girl Gone Wild (Kelli Whillock)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
Open Neuter in Group: Weimaraner
Ashlaren Marley n Me (Knox/Elliott)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sobers Achilleus (Imp ITY) (Mrs L Kellett and Mr J Palmer)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Benbowin Lieutenant Clumbo (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Thaxmead My Martini (Imp NZ) (Kerry Cannon)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawksdale Lasting Impression (Ms Gillian Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Smooth Operator (S / R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woodwych Globetrotter (S / R & L Schwerdt)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint Zoe Dancing Queen (Susan Brown)
Junior of Breed: Tarlorise Browning (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Big Bang Theory (AI) (Dempster & Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
Baby of Breed: Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Intermediate of Breed: Burragundy Ned Kelly (D & S Piper / T & P Kelly)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Kristiana (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tarlorise Princess Leah (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
Baby of Breed: Lukedom Girl Gone Wild (Kelli Whillock)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Ashlaren Marley n Me (Knox/Elliott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW) (Group Entry : 80)

Runner Up in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena A Twist Of Fate (Millissa Fox)
Minor in Group: Beagle
Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Lowender Bullet With Your Name (Paul Bevins)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kargnieulan Roksmy socks (G & K Sippl)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena A Twist Of Fate (Millissa Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zandeena Single And Lovin It (Millissa Fox)
Baby of Breed: Kanibaru Magic Mike (Millissa Fox)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Mrs B Taylor)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kemasu Princess Fairskye (B A Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lowender Bullet With Your Name (Paul Bevins)
Baby of Breed: Lowender As You Do (Paul Bevins)
Junior of Breed: Aust Ch Lowender Blow Me One Last Kiss (Paul Bevins)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Royal Emperor SE (Janice Sharp)

Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whirlaway Sgt Pepper (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Brantarby Witching Hour (Claire Needham)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
Open of Breed: Aust Ch Brantarby Historys Paige (Claire Needham)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Leanr Pb Brightlites Of Seoul (L K & Mrs R G Williams)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Covaines Roxko Izaladyiz (Emma Schlachter)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Lowehund Hot To Trot (J Thompson / K & G Sippl)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kargnieulan Roksmy socks (G & K Sippl)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Minor of Breed: Taejaan Sands Of Time (Rule-Steele/ Turay & Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Hartmire (QLD)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Leather N Lace (R Ralphs)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Allendell Norty Little Secret (Mrs R Ralphs)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Graywolf Rain Dancer (G & K Katon)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Turrella Blue Spanish Panther (Cheryl Edwards)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cooroorah Cattle Girl (D & J Van Acquoy)
Junior of Breed: Gesdaheelers Blue Rising Star (Cheryl Edwards)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Turrella Queen O Hearts (Cheryl Edwards)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kla Simply High Class (J Spacek)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allendell Leather N Lace (R Ralphs)
Dog CC: Aust Ch Babagna Frisco (A & K Katon / G Katon)
Baby of Breed: Allendell Norty Little Secret (Mrs R Ralphs)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Graywolf Rain Dancer (G & K Katon)
Baby of Breed: Nikobishunde Dream Weaver (N & M Kirkham)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Artaiga's Essence When I Fall in Love (Imp ITY) (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Baby in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis I Will Always Love You (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Minor in Group: Akita
Itabass Like a Star (Rosalyn)
Puppy in Group: Rottweiler
Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
Junior in Group: German Pinscher
Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Guardian Kennels)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Chalariz Summer Storm (Mrs C & Ms J Chalkiotis)
Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Kortmar Trek into Darkness (E & M Hardwicke)

Akita
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Itabass Like a Star (Rosalyn)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Kitsune Playin With Fire (Imp UK) (Itabass Kennels)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Craihall red socks (John and Melissa Craig)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Guardian Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelridge Washington (M Rogers)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Granpaws Scarlett O' Hara (Margaret Rogers)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Emerey Elektra (D Borg & M Krueger)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Artaiga's Essence When I Fall in Love (Imp ITY) (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Baby of Breed: Aust Ch Airebis I Will Always Love You (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Shiba Inu
Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kortmar Trek into Darkness (E & M Hardwicke)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Articwolf Dances With Wolves (E & M Hardwicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chalariz Summer Storm (Mrs C & Ms J Chalkiotis)
Res Dog CC: Aust Ch Chalariz Frozen In Time (AI) (C & J Chalkiotis)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Can Ch Snowmist's River Mist (Imp CAN) (E & M Hardwicke)
Puppy of Breed: Chalariz Seeker's Gift (AI) (C & J Chalkiotis)
Junior of Breed: Chalariz Seeker's Legacy (AI) (C & J Chalkiotis)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Chalariz Fahrenheit (C & J Chalkiotis)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Tony Kyman (VIC)  (Group Entry : 88)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Am Ch & Aust Sup Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)
Baby in Group: Boston Terrier
Zareba The Edge Of Glory (Mrs E & Miss M Tomlinson)
Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (K L Santas & B A Thompson)
Puppy in Group: Dalmatian
Whytewood Quite A Star Cleo (K Britten & M Morrissey)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Whytewood Obi Wan Kenobi (S Morrissey)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Gr Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Campbell Clan's Cruisin For A Bruisin' (Imp USA) (Deby Norquay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Drumsara Indecisive (Deby Norquay & Amy Corbett)
Baby of Breed: Zareba The Edge Of Glory (Mrs E & Miss M Tomlinson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay & Amy Corbett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bumbullb Withya Pantz Down (D Whillock)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cross B's American Playboy (Imp USA) (David & Susie Simpson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Kuteaz Super Semi (David & Susie Simpson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood Obi Wan Kenobi (S Morrissey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Whytewood Quite A Star Cleo (K Britten & M Morrissey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)

French Bulldog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Spread The Word (A & K / B & G Katon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ryfrost Pollyanna (E & R Ryan)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Saturn Five (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Aust Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (K L Santas & B A Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Katrina Santas & Brett Thompson)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xioping Baron Bhaloo (Kelly Dack & Simon Kosse)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Ojo Suki (Kelly Dack & Simon Kosse)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beltzu Once Upon A Tyme (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Baby of Breed: Beltzu True Genius (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Beltzu Headline News (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)