Young & District All Breeds Kennel Club Inc (AM SHOW) (NSW)

Date of Show : 12-Nov-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy PS I Love You (Boyd/Foulds)
Runner Up in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Minor in Show: Collie (Rough)
Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Puppy in Show: Akita
Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)
Junior in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Intermediate in Show: Skye Terrier
Aust Ch Ashjay Sands Of Time (Letisha Pelchen)
Aust Bred in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pomeranian
Aust Neut Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Sharlea Black Caviar (Sharon Jeffries)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust Neut Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stepkova Zenyatta (Sharon Jeffries)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cairford Childs Play (Mr D & R M Byrne)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kfinch Johnny Rebel (Peter & Anna Schultze)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Won Exclusive Edition (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Ferona Won Envied By All (Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharlea Black Caviar (Sharon Jeffries)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Puppy in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Against All Odds (Pam Gerrey)
Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Ashjay Sands Of Time (Letisha Pelchen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chanpema Chase That Feeling (Chanpema Kennels & P Hopkins)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chaylotte Charming (Damiano and Katarina Manna)
Baby of Breed: Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Opara Aurora Miss (Paris Maxfield)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tawnyoak Against All Odds (Pam Gerrey)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashjay Sands Of Time (Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Runner Up in Group & Minor in Group: Cocker Spaniel
Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada Gold Fields (Mrs S H Wright)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Setter
Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Gunwise The Silver Lining (C L Dawson)
Puppy of Breed: Gunwise How Sweet It Is (C L Dawson)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
Baby of Breed: Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)

English Setter
Junior of Breed: Nundialla Never Say Never (E Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Res Dog CC & Minor of Breed: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Puppy of Breed: Springdax Yu Dancing Geisha (K M Tranby & K M Callery)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)
Puppy of Breed: Moruada Gold Fields (Mrs S H Wright)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cigwn Simply Regal Winnie (Katy Thomas)
Baby (Dog) of Breed: Cigwn Moody Blues (E Thomas)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvagun Saintly (Silvagun Pointers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silvagun Dayana (Silvagun Pointers)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lukedom Strictly Taboo (Mrs Melanie Tinker)
Baby of Breed: Greywei Its Only Money (Greywei Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Greywei Kiwi in a Stetson (Greywei Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carnmellis Brooklyn at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Puppy in Group: Whippet
Taejaan Blue My Mind (AI) (Downing/Rule-Steele)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kysaridge Gold Aurelia (Helen Mosslar)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Uglee Eros (L Foldi)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jumadabey Pankaja (Debra Huon & Tammy Stephens)

Beagle
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Baby of Breed: Willgaret Doubbledeelite (Warren & Brenda Solomon)
Junior (Bitch) of Breed: Brialey Cloud Dancer (Brian & Lesley Childs)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Briala Glory Days (Linda Stevens)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Uglee Eros (L Foldi)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dachshaven Trooping The Colour (S Smith & T Stephens)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachshaven Alice Trooper (S Smith & T Stephens)

Deerhound
Baby of Breed: Nelungaloo Vikings Daughter (Mariette Lees & Mark Lyons)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kysaridge Gold Aurelia (Helen Mosslar)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)

Whippet
R/UP BOB & Puppy of Breed: Taejaan Blue My Mind (AI) (Downing/Rule-Steele)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Seaberywn James Bond At Ferona (Imp NZ) (Murray Rolfe)
Minor in Group: Collie (Rough)
Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Its Armani For Me (Shelbrae Kennels)
Intermediate in Group: Border Collie
Jezmic Written In The Stars (Joanne Symonds)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Baby of Breed: Seaberywn James Bond At Ferona (Imp NZ) (Murray Rolfe)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)

Border Collie
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Glentarella Be My Sunshine (Joanne Symonds)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Jezmic Written In The Stars (Joanne Symonds)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Triblu Up In Flames (Tracy Rosenkranz)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chincona Prince George (Sharon Jeffries)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shelbrae So Its Armani For Me (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aziah Its Rather Curious You Know (Mrs Liana Bettison)
Baby of Breed: Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David Dawes)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silversuisse Dragons Serenity (AI) (Silversuisse Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Catherine Loft (NSW)

Best in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby in Group: Bullmastiff
Brinkybull One Way Or Another (S Brinkworth)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Puppy in Group: Akita
Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Yerevan Designed with Love (Terry Pittman)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Moonshine (R & N Inglis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF S HTM S JC (Richard & Mara Herba)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke, Halliday & Badman)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry When I Grow Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Brinkybull A Bit Of Hope (S Brinkworth)
Baby of Breed: Brinkybull One Way Or Another (S Brinkworth)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ultimatedobe Inferno (S Morrison)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Redshift Hot Prospect (J & G Montgomery)
Baby of Breed: Indpac Charley's Angel (J/ G & H Montgomery)
Minor of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Puppy of Breed: Sonza Dark Desire (J & G Montgomery)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blakesims Fire Down Under (A R Barter & L T Fletcher)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yerevan Designed with Love (Terry Pittman)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grossbotwar Night Watchman (M Lees & M Lyons)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grossbotwar Luck of the Irish (M Lees & M Lyons)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Doenitz Ice Ice Baby (M Lees and M Lyons)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colebrook Moonshine (R & N Inglis)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yukan Mayumi No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
Baby of Breed: Mikulov Running With Scissors RN JC (Richard & Mara Herba)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF S HTM S JC (Richard & Mara Herba)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Berntiff Real Good Man (Judith Brunton & Neil Ford)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Berntiff it's five o'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Catherine Loft (NSW)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy PS I Love You (Boyd/Foulds)
Runner Up in Group: British Bulldog
Aust Sup Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
Baby in Group: Dalmatian
Underfoot Kiss And Tell (Mr R & Mrs T J Williams)
Minor in Group: French Bulldog
Maplewood Hello (K Cassidy)
Junior in Group: Shar Pei
Rynkls Luvs Fruit Mynce Pei (AI) (Di Gooding)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Ryfrost Midnight Mist (E & R Ryan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Hillofsilver Phoenix (Miss A Collins)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eddybul Ice Ice Baby (L Edwards)
Baby of Breed: Bumbullb Princibul Big Dog Uno (Mr R Lang)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chowleigh Hear Me Roar (K Campbell)

Dalmatian
Baby of Breed: Underfoot Kiss And Tell (Mr R & Mrs T J Williams)
Puppy of Breed: Pridal Lookinglass Black Magic (S Lovett-Laverty)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hillofsilver Phoenix (Miss A Collins)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maplewood Hello (K Cassidy)
Baby of Breed: Kiangsi Jett Stream (J Casey / D Sealy & A Cadd)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ryfrost Midnight Mist (E & R Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ryfrost Jack Be Quick (E & R Ryan)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mandav The Force Awakens (P & A Schultze / T Warnock & S Rich)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hildydane Angelic Brunhilde (Anna & Peter Schultze)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Picardy PS I Love You (Boyd/Foulds)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moncoeur Chantelle (Samantha Cartwright)
Baby (Dog) of Breed: Kylace Battery Powered (Samantha Cartwright)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rynkls Luvs Fruit Mynce Pei (AI) (Di Gooding)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Rynkls Captain James T (AI) (D Gooding & C Thompson)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)