Burnett Kennel Club (QLD)

Date of Show : 2-Sep-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Glenda Cook (VIC)   (Total Entry : 327)

Best in Show & Open in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Baby in Show: Cairn Terrier
Kiatasee Iron Jack (M Lee)
Minor in Show: St Bernard
Draycan The Force Unleashed (Stacy Guilfoyle)
Puppy in Show: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
State Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Tarraray Gaya Gus (J Glenn)

Baby SweepStakes - 1st Place: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Kelpie
Oatland Epponnee Rae (Noel & Maureen Kay)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Who Shot The Barman (Julene Brady)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 62)

Best in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Bewtiched (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Pomeranian
Dreamforever Life Of The Parti (Penny Driver)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Dog CC & Puppy of Breed: Willame In Lyke Flyn (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Minor of Breed: Silkycharm Celestial Moon (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Lil Pocket Rocket (Miss A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Hollinglen Whisper No Secrets (J Morgan)
Baby of Breed: Fasusq Lie A Little Better (AI) (Amanda Dunne)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Hot N Handsome (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Misty Meadow's Eye On The Prize (Imp ITY) (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Bewtiched (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tunamara Jelly Baby (Mr R Davis)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tunamara Morning Star (Ms Carolyn Shaw)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
Res Dog CC: Mychrysalis Unfold The Monarch (C J Scott)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mychrysalis Shinin Petal (C J Scott)
Baby of Breed: Genesia Raolin Darksbane (Mrs Jenny Phillips)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dreamforever Life Of The Parti (Penny Driver)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)  (Group Entry : 55)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Baby in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Iron Jack (M Lee)
State Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JD AD (Paula Hill)
Runner Up Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kupala Kapstone (Kupala)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deroyale Executioner (Mr R & Mrs G Crowther)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Witchend Wee Tribal Queen (Miss C Roberts)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Deroyale Hitman (Mr R & Mrs G Crowther)
Baby (Bitch) of Breed: Deroyale My Little Showgirl (Mr R & Mrs G Crowther)
Open of Breed: Aust Ch Deroyale My Little Show Pony (Mr R & Mrs G Crowther)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
Baby of Breed: Kiatasee Iron Jack (M Lee)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Junior of Breed: Mustangjax Forged Steel (Sandra McGrath)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD RN (Paula Hill)
Bitch CC & State Bred of Breed: Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JD AD (Paula Hill)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Baby in Group: Golden Retriever
Topgeer Cheaper Than Therapy (A Adamopoulos)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Incredible Story (A Adamopoulos)
State Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Kiss of Fire (Tony & Margaret Norton)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Gunnin’for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wameika True Texaslady (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zenchar Shimmer In Blue (T Fraser/ S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wysiwyg Incredible Story (A Adamopoulos)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wysiwyg Moondance (A Adamopoulos)
Baby of Breed: Topgeer Cheaper Than Therapy (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yarramo Kiss of Fire (Tony & Margaret Norton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mikelli Special Moments (Maurie and Sue Fisher)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Il Granaio Dei Malatesta Ciambella Romagnolo (Imp) (Trish Harris)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sanmarlitch Ravens Fury (Mrs V McGrath)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sanmarlitch BeeJay Storm Trooper (Mrs S M McGrath)
Baby of Breed: Cassalis Dance To The Rhythm (Mrs S M McGrath)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC) (Group Entry : 42)

Baby in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Laserre Glory Seeker at Tianze (Jacky Harnett & Nico Meyer)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne Starry Starry Night (B K & Y J Shaw)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Wicked Wizard (Jacky Harnett)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tianze Wicked Wizard (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett& B Green)
Baby of Breed: Argowan On The Road Again (B Green & S Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Synjaz Chasin The Dream (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Minor of Breed: Stardayne Starry Starry Night (B K & Y J Shaw)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)

Grand Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Laserre Glory Seeker at Tianze (Jacky Harnett & Nico Meyer)

Greyhound
Baby of Breed: Bayan Daisy Does Wouldnt You (AI) (Green B/ Bennett S/ McGreevy D/ C & N)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)  (Group Entry : 57)

Best in Group & State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Baby in Group: Australian Kelpie
Oatland Epponnee Rae (Noel & Maureen Kay)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Tarraray Gaya Gus (J Glenn)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)
Junior of Breed: Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Oatland Epponnee Rae (Noel & Maureen Kay)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tarraray Gaya Gus (J Glenn)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
Dog CC & Minor of Breed: Trucharm Shine A Light at TWJ (S & K Leslie / R & L Polese)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Trumagik Third Times A Charm (Noel & Maureen Kay)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Furballs Glass Walker (Furballs Knls)
Baby of Breed: Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wolfonyx Valentino (R Clarke)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glendawn Alpha Lyral (L R Thompson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Packardia Talkn About Stylz At Tailgait (Mrs J H Pearce)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Turid Luna Inthesky (AI) (Julene Brady)
Baby of Breed: Mandene Who Shot The Barman (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)
Dog CC & Minor of Breed: Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)
Baby of Breed: Antudor Little Ray of Sunshine (Debbie Neilson)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)  (Group Entry : 45)

Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Minor in Group: St Bernard
Draycan The Force Unleashed (Stacy Guilfoyle)
Puppy in Group: German Pinscher
Aust Ch Folkvar Day Dream Believer (Mrs Brenda Turner)
Junior in Group: Dobermann
Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Alaskan Malamute
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Stennaroo Dark Illusion (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Folkvar Day Dream Believer (Mrs Brenda Turner)
Baby of Breed: Milsky Purple Poppy (Mrs Brenda Turner)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Roslyn Seare)

St Bernard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Draycan The Force Unleashed (Stacy Guilfoyle)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)  (Group Entry : 31)

Runner Up in Group & Open in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Majestueux Spirit of Ecstasy (AI) (Mr J & Ms T Cumner)
Baby of Breed: Majestueux Somebody Told Me (Ms T Cumner)

Chow Chow
Baby of Breed: Majestueux Grand Master Shifu (Ms T Cumner)

French Bulldog
Puppy of Breed: Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Showcase All Rumours Fly (Imp NZ) (M & S Coombes)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)