Wagga Wagga All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 2-Aug-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Margaret Joyce (VIC)   (Total Entry : 310)

Best in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Runner Up in Show & Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
Minor in Show: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Tollerpoint Herald Angels Sing (J Chapman & P Holdaway)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Blaquemayl King Of Cool (Mrs Janine Male)

Baby SweepStakes - 1st Place: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Veteran SweepStakes - 1st Place: German Shepherd Dog
Aust Gr Ch Andacht Torque Awhile (L & Y Hornsey)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Border Terrier
Aust Sup Ch Guilcroft Espirit De Corps (Mrs P & G Harding)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)  (Group Entry : 47)

Runner Up in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Wondoan Wriver Song (Ms T M Hales)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Triscadec Diamond in the Roar (R & M Clancy)
Baby of Breed: Kimissa Baileys N Ice (R & M Clancy)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenroyal Da Vincis Lyrical (Carmel Bauerle)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomteddy Tempest In A Teapot (Robyn OKeefe)
Baby of Breed: Chipbon Rocky Racoon (Mrs P Cassidy)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Barrajy Party Playboy (Lyn Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tuscamada Love In The Shadows (Mr E & Mrs B Wyatt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tamard Gift Of Luv (Mr E & Mrs B Wyatt)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)  (Group Entry : 44)

Runner Up in Group & Junior in Group: Border Terrier
Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
Minor in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Rogojin Jack Irish (Ken & Cheryl Hodge)
Aust Bred in Group: Norfolk Terrier
Aust Ch Mazberg Ziggy Stardust (M Connell & M Berg)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Miss All Spice Emma (Mrs P & G Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rogojin Jack Irish (Ken & Cheryl Hodge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Luck Of The Irish (K W & C A Hodge)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Whatajack Days Of Thunder (Caddarra Knls)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Pandamonium (K W & C A Hodge)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mazberg Ziggy Stardust (M Connell & M Berg)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)
Dog CC & Puppy of Breed: Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Lulahrni Freewheelin Franklin (K Brett)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skalawag Oh So Debonair (Mr W Gale)
Bitch CC & Puppy of Breed: Skalawag Black N White Finery (Mrs D McDonell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Skalawag Oh Hello (Mr W Gale)
Baby of Breed: Skalawag Shes Sophie Sunshine (Mrs D McDonell)
Open of Breed: Skalawag Just Peachy (Mrs D McDonell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tentella Mirramai (Mrs D McDonell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Minor in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Tollerpoint Herald Angels Sing (J Chapman & P Holdaway)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keltonhill Bear Necessaties (B & M Lennon / T Wayenberg)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Klausnkesh Son of a Gun (Therese Corbett/Charmaine Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)
Res Dog CC & Junior of Breed: Canawindra East Bound Train (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Canawindra Believe In Me (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Baby (Bitch) of Breed: Canawindra Over The Moon (M J & F L Park)
Minor of Breed: Klausnkesh Honey Ryder (Ms Charmaine Walker)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
Baby of Breed: Bushgold Brothers Bodhi (Mrs Pauline Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)
Baby of Breed: Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Baby (Bitch) of Breed: Cigwn Blue Sky Ahead (Elizabeth Thomas)
Minor of Breed: Devinelea Maleficent (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust CH & Aust Neut CH Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tollerpoint Herald Angels Sing (J Chapman & P Holdaway)

Pointer
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Silvagun Stormy Nights (Silvagun)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)
Baby of Breed: Alclare Rewrite The Stars (Mrs A Henderson & Mrs K Gilbert)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC) (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Baby in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Brialey Lil Bit Ice Maiden (AI) (Andrea Coss)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Fru Choc (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Usher (Leslie A Weston)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brialey Lil Bit Ice Maiden (AI) (Andrea Coss)
Baby of Breed: Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tardoan Thyme After Thyme (Ms T M Hales)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Cayugaridge Chatham (Leslie A Weston)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Cayugaridge Carleton (Leslie A Weston)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Leahi (Leslie A Weston)

Grand Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Juzrival Daddys Disco Diva (A Barter & L Fletcher)
Baby of Breed: Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Junior in Group: Border Collie
Bearfeet Joyride To Merrinda (Mrs Lyn Allshorn)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dirranlodge Royal Opal (Alan & Robyn Spargo)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bearfeet Joyride To Merrinda (Mrs Lyn Allshorn)
Baby of Breed: Merrinda Hot In The City (Mrs Lyn Allshorn)
Minor of Breed: Merrinda Life Is A Highway (Mrs Lyn Allshorn)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Samiha Friday On My Mind (Miss S & Mr G Chick)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Baby of Breed: Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Aust Bred of Breed: Becassmic Girls Got Rhythm (Renay Grace)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance JC (Jan Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Clarelly Now You See Me (Joanne Swallows)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Ikons New Sensation (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Minor of Breed: Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Ms N Tetley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stennaroo Storm Chaser (Maria Stennings & Carol Maloney)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ikons New Sensation (Imp NZ) (D Filipovic)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rottfuerst Von Odin Bear (Desmay O'Neill)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Minor of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway All that Glitters (Emma Allen-Baker)
Baby in Group: British Bulldog
Bullmania Evel Knievel (Saviour Bonnici)
Puppy in Group: French Bulldog
Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Blaquemayl King Of Cool (Mrs Janine Male)
Aust Bred in Group: Keeshond
Hunkeedori Kant Get Uoutamyhed (S & B Barr)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Boston Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Louveteau A Date With Destiny (Mrs K Ewing)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Zamenhof Madjik Dante (Mrs S O'Brien)
Junior of Breed: Zamenhof Madjik Julia (Caddarra Knls)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cabulldog My Silvershady (AI) (Saviour Bonnici)
Baby of Breed: Bullmania Evel Knievel (Saviour Bonnici)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystaway All that Glitters (Emma Allen-Baker)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Open of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hunkeedori Kant Get Uoutamyhed (S & B Barr)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blaquemayl King Of Cool (Mrs Janine Male)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Blaquemayl Dark Trickster (Mrs Janine Male)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beltzu Stepping Out In Style (Belinda Heersema)