Woodlands & Childrens Charity Homes (NSW)

Date of Show : 21-Sep-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Rhonda Ralphs (NSW)

Runner Up in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Baby in Show: Border Collie
Winpara To Catch A Thief (Alison J Cowin)
Minor in Show: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Puppy in Show: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)
Intermediate in Show: Bernese Mountain Dog
Branbern Composed by Chopin (L D Brand)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)
Runner Up Neuter in Show: Weimaraner
Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Amy Gilson (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kangala Havanna Brown (Kerry Cannon)
Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Dont (Kerry Cannon)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hautchien Born To Be Bad (Jane Fisher)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kangala Havanna Brown (Kerry Cannon)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cheekychi Dream Come Tru (Hannah Richardson & Tracey Wright)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Applause Please (James & Alanna Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Piccino Lucy In The Sky (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Piccino Love Bug (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Piccino Macaroni (S L & M Reeve / J Hardwicke)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross and Phillip Cross)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Dont (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Benboochka Count Alucard (Mr Don & Mrs Lyn Hunter)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)

Baby in Group: Cairn Terrier
Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Just Dreaming (Garry Butler)
Puppy in Group: Bull Terrier
Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Tenaz Shez Daddy's Girl (ROM) (J & B McGowan)
Bred by Exhibitor in Group: American Staffordshire Terrier
Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Blupride last hurrah (Lydia Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenaz Shez Daddy's Girl (ROM) (J & B McGowan)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Bankabull One Of The Boys (J & B McGowan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Santop Mystic Rocky (Scott & Sharon Norman)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Whatajack Just Dreaming (Garry Butler)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Baby of Breed: Whatajack Fire Storm (Garry Butler)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak Like a Prayer (Stacey Sullivan/ K & M Farrugia)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ourtribe Let Ur Hair Down (James Watt)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Junior Neuter of Breed: Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Minor in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Cals Ruby Orsolya (AI) (Adam Kain)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Bred by Exhibitor in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch Jukeran Dare To Tango (A / J & K Upton)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Puppy of Breed: Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Minor of Breed: Jamandess Targa Top Zed (Robynne Woolcock)
Junior of Breed: Jamandess Just Clover (Robynne Woolcock)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Centaine Whole Lotta Love (AI) (Lyn Mansfield)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Spirit Dancer (Wendy Atkins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jukeran Dare To Tango (A / J & K Upton)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cals Ruby Orsolya (AI) (Adam Kain)

Labrador Retriever
R/UP BOB & Res Dog CC: Silverstream Ocean Foam (Cherilyne Blackman)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Silverstream Little Town Flirt (Cherilyne Blackman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch OttogaL Coco Pop (Mrs L Krzemien)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarshona Crowd Pleaser (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Lukedom Whatz New Kitty Kat (Studholme / Lawler / Grech)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lukedom Kitty Kardashian (Studholme / Lawler / Grech)
Baby of Breed: Lukedom Lacroix Sweetie (AI) (Studholme / Lawler / Grech)
Junior of Breed: Winoka Follyhill Up In Lights (Imp CAN) (Jaime Grech)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival D Double Dare (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Beedashie Any Dream Will Do (Miss K Smith)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Ballahond Sager Lakes (Sandra Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Dual Ch (LC) Wazazi Diamonds Will Do It (John Mathieson)

Basenji
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (LC) Wazazi Diamonds Will Do It (John Mathieson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beedashie Any Dream Will Do (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Lemaison Luv N Desire (Mrs L Wasson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lemaison Gold Image (Mrs L Wasson)
Minor of Breed: Westpriors Jungle Drums (Laraine Wasson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival D Double Dare (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Bett She Will (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Juzrival Amarok (AI) (A Barter/ L Fletcher /J Rae /D Hasiuk)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ballahond Sager Lakes (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Baby in Group: Border Collie
Winpara To Catch A Thief (Alison J Cowin)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Herdsman Nothing Compares (Diann Marquette)
Puppy in Group: White Swiss Shepherd Dog
Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra Ace High (J Worboyes)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N Kendall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Gr Ch Dual Ch (RO) Neut Ch Teangibelge Cortez CDX RAE RM WPD (T Harber)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Melcathra Ace High (J Worboyes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Welbeblue Piece Of My Heart (N Kendall)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N Kendall)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Melcathra More Joyous (N Papworth)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Blueamble Back in Black (Mr J & Mrs A Lamberton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dual Ch (RO) Neut Ch Teangibelge Cortez CDX RAE RM WPD (T Harber)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Teangibelge Jedi Master (Ms W Marks & Mr B Marks)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (Alison J Cowin)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Langtry Money Dollarsandcents (Natalie Wilson)
Baby of Breed: Winpara To Catch A Thief (Alison J Cowin)
Minor of Breed: Kellagem Bohemian Rhapsody (AI) (Mrs Anne Williams)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (C Fitzgerald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)

Norwegian Buhund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blackcombe Lagertha At Skalagrim (R Crouch & A Williams)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Lizneb Dark Side Ov The Moon (E J Nelson)
Minor of Breed: Herdsman Nothing Compares (Diann Marquette)
Junior (Bitch) of Breed: Lizneb Skyes Ov Diamonds (E J Nelson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dorwyn Meant To Be (Mrs J I Morris / Miss J Stapleton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)

Best in Group & Open in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Redorah Storm In A Shot Glass (Doris Cooper)
Minor in Group: Dobermann
Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Branbern Composed by Chopin (L D Brand)

Akita
Baby of Breed: Miskas The Marvelous One (Monica A Vaughan)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Branbern Composed by Chopin (L D Brand)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kellynda Watch My Dust (Mr J Neale)

Dobermann
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Bitch CC & Junior of Breed: Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Deapril Sir Winston Churchill (G Saunders & L R Sorensen)
Baby of Breed: Redorah Storm In A Shot Glass (Doris Cooper)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr James Powell (NSW)

Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland Academy Award (B Beves & N Estatheo)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez X Trail (Graham Cruse & Neil Curwen)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lashaoon Entourer (Sally Cole)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Meralla we want it all (Jenni Bill)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Great Dane
Baby (Dog) of Breed: Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zaland Academy Award (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Zaland Black Is The New Gold (B Beves & N Estatheo)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez X Trail (Graham Cruse & Neil Curwen)