Canine Fanciers Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

Date of Show : 28-Aug-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Joyce Sullivan (SA)   (Total Entry : 488)

Best in Show 1st: German Shorthaired Pointer
Aust & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Kennels)
Best in Show 2nd: Australian Cattle Dog
Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Baby in Show: Dalmatian
Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)  (Group Entry : 82)

Group 1st: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Telavier Golden Bear (Pamela Stendara)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB and Dog CC: Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Adrahil Chatterbox Charlie (Rick Carter)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cadiz Circuit Breaker (C Faint)

Italian Greyhound
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bellatese Scrumptious Me (Mrs Edna Simmons)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Shiralea Sea Biscuit (Lynne Johnston)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Shiralea Top Gun (Mrs Lynne Johnston)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Shiralea Venus De Milo (Mrs L & Mr L Johnston)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Penbryn The Pied Piper (Ms S Foster/ Mr D Quinlivan & Mr M Tumpach)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Torza Letthe Devil Drive (T Kennard)

Tibetan Spaniel
Bitch CC: Tornadobe Bear Necessity (Ms Pamela Stendara)
Baby of Breed: Telavier Golden Bear (Pamela Stendara)

Yorkshire Terrier
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Jayne Griffin (SA)  (Group Entry : 62)

Group 1st: West Highland White Terrier
Aust Ch Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)

Australian Terrier
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Roughnuts Jorja At Tainquest (AI) (Cerrie Gower)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Speiread Tequila Rose (Mr E & Mrs M Bannear)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Natuska Dirty Sexy Money (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Natuska Money Talks (Kerryn Pearson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Di Swann)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Awesum Wuhan Warrior (P & J Hallam & K Ricketts)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)
Puppy of Breed: Awesum Sweet But A Psycho (Kyra Ricketts)
Puppy (Dog) of Breed: Shadowstaff I Like Those Odds (Shadowstaff Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Just A Rumour (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA)  (Group Entry : 87)

Group 1st: German Shorthaired Pointer
Aust & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Kennels)
Group 4th: Pointer
Zensu Truth N Lies (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Woodwych Razzamatazz (S/ R & L Schwerdt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Waldwiese Keeping The Faith (Krystle Wells)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)
Puppy of Breed: Cardhu Cast No Shadow (Kristy Quinlan)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Alubyc Orphan Black (R J & J Bryant)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Heiderst Show Me The Money (AI) (Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Woodwych Razzamatazz (S/ R & L Schwerdt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)

Golden Retriever
Puppy of Breed: Honiggold Ntheskywith Diamonds (AI) (Ms S Neldner)

Hungarian Vizsla
Puppy of Breed: Asuare Dancing InTheMoonlight (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Irish Setter
BOB and Dog CC: Aust Ch Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)

Labrador Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirkdell Shining Light (Bev Jones)

Lagotto Romagnolo
BOB & Bitch CC: Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Pointer
BOB and Dog CC: Zensu Truth N Lies (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Waldwiese Keeping The Faith (Krystle Wells)

Welsh Springer Spaniel
BOB and Dog CC: Welshstar Handsome Red Dragon (Miriam Ahrens)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lois Richter (SA) (Group Entry : 50)

Group 4th: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Boskahun We Will Rock You (AI) (Sue Packer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Basset Hound
BOB and Dog CC: Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Chris Lawrence)

Beagle
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Houndmaster Spirit InThe Night JDX (Sam Shields)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Boskahun We Will Rock You (AI) (Sue Packer)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Cayugaridge Carlisle (Gail Wood)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hollymorn Allegretto (J Hooper)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Bitch CC: CIB & Aust Sup Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shakuru Best Of Both Worlds (Amanda Oakes)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Margaret Dalos (SA)  (Group Entry : 83)

Group 1st: Australian Cattle Dog
Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Group 4th: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Southspirit Can't Wait To BeKing (AI) (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Baby (Bitch) of Breed: Parkeyre Double Denim (Miss B Parker)

Bearded Collie
BOB & Bitch CC: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)

Shetland Sheepdog
Baby (Bitch) of Breed: Julburn Unbeatable Combination (Mr Ian Truswell & Mr Collin Tenney)
Puppy of Breed: LochWind Not For Turning (Brian & Stephen Pratt - Shields)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kalora Wynds Of Change (Kalora Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Windybrae Expectations Of Gold (Graeme & Helen Simpson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Glenopal Golden Request (Imp NZ) (Helen & Graeme Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Yvette Girling (SA)  (Group Entry : 66)

Group 2nd: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Group 3rd: Siberian Husky
Aust Gr Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
Group 4th: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Asyut Hotlips Hoolihan (Asyut Kennels)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Amaruq (AI) (Don & Moyra Battersby)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Whitewarrior Icewolves Dancing (B White)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Kamau Ilannaq (Don & Moyra Battersby)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Roxbud Just Watch Me (Shownwin Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Roxbud Need For Speed (Roxbud Kennels)

Dobermann
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ikons Standing Ovation (Christine Spry)

Rottweiler
BOB and Dog CC: Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sollerus Pink Cadillac (W & J Grundy)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Asyut A Littlebit Of Wonderful (Asyut Kennels)
Baby of Breed: Asyut Hotlips Hoolihan (Asyut Kennels)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Sawley (SA)  (Group Entry : 58)

Group 2nd: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Delta Zulu (Tania Huitema)
Group 3rd: Chow Chow
Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Group 4th: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
Baby in Group: Dalmatian
Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)

Boston Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Hygamble Delta Zulu (Tania Huitema)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Preciousbull Strut My Stuff (Cherie Terry)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Baby of Breed: Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Ibadan Crowned Prince Of Crime (A & J Janonis/ L Edmonds)
Baby of Breed: Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)

Keeshond
Baby of Breed: Rymiska Simply Irresistible (R/ M & T Parker)