Coonabarabran Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 18-Jun-2022 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Andrew Brown (QLD) (Total Entry : 297)
Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Minor in Show: Neapolitan Mastiff
Magnufi Demario (Lorene Cantarella)
Puppy in Show: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Glorious Purpose (Tiarne Tattersall)
Open in Show: French Bulldog
Aust Ch Jonhah Les Darcy (D Chant & Ms S Ledger)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Foxhound
Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)
Runner Up Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Secret Treasure (Robyn Milne)
Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Spiritrock Heart Breaker (Jude Tankard)
Baby SweepStakes - 2nd Place: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Bad To The Bone (Sevoier Kennels)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Pug
Kinlou Moroccan Magik (Kathy Gill)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Glorious Purpose (Tiarne Tattersall)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Weimaraner
Tyrilebee Believe In Me (Casey Morrison)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW) (Group Entry : 56)
Aust Ch Cavalierlove Scandalous Affair (Miss T & Mrs K Perkiss)
Aust Bred in Group: Pug
Kinlou Mission Accomplished (Kathy Gill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Dont Stop Me Now (Susan Tynan)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Neut Ch Kango Lady Ma Donna (Ms M Polias)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cavalierlove Scandalous Affair (Miss T & Mrs K Perkiss)
Baby of Breed: Wintamist Rose Petal (Mrs V Harris)
Minor of Breed: Tikimi Royal Obsession (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy of Breed: Alexabelle Maybe Magic (Mrs S G Boyce)
Intermediate of Breed: Aust Ch Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mexicatl Arquera (Paulene Andrews)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Antrimlodge mywinterrose (Susan Tynan)
Minor of Breed: Jahwohl Amazing Dream (Tina Taylor)
Puppy of Breed: Antrimlodge Blues Clues (Tina Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Antrimlodge Dont Stop Me Now (Susan Tynan)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Antrimlodge Donatello (Susan Tynan)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Krusayd Griffon Don Diego (Marousa Polias)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kango Lady Ma Donna (Ms M Polias)
King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Posmo Pure sweet n evil (Mrs S L Wilkinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Posmo Cute as a button (Mrs S L Wilkinson)
Pug
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Kinlou Mission Accomplished (Kathy Gill)
Baby of Breed: Kinlou Moroccan Magik (Kathy Gill)
Minor of Breed: Kinlou Dark Liaison (Kathy Gill)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr William Smith (QLD) (Group Entry : 31)
Aust Ch Imperiums Let There Be Enuf (AI) (Cassie Caple)
Minor in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Upinair Fox In Sox (Kerrie Miller)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Pawtucket Shes Got It (AI) (Cassie Caple)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Dassin Love Me Two Times (AI) (C Moore & R Mallinder)
Open in Group: Australian Terrier
Cliftop Pallas (Mrs S Gilkison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Gr Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pawtucket Shes Got It (AI) (Cassie Caple)
Baby of Breed: Aust Ch Imperiums Let There Be Enuf (AI) (Cassie Caple)
Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cliftop Aphrodite (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Cliftop Pallas (Mrs S Gilkison)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cliftop Reddy Set Go (Mrs S Gilkison)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bankabull wildone (Mr J & Mrs B McGowan)
Fox Terrier (Smooth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)
Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Anluan Music To My Ears (S Linek)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Brighthelm Madam Butterfly (Sarah Gaffikin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Libertybrook Spellmaster (Jennifer & Phillip Bayliss)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Libertybrook Spell O The Rose (Jennifer Bayliss)
Baby of Breed: Libertybrook Under Her Spell (Mrs Jennifer Bayliss)
Intermediate of Breed: Libertybrook Voodoo Child (Jennifer Bayliss)
Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Upinair Fox In Sox (Kerrie Miller)
Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Casmara-JR Diamond Cut (C Moore & R Mallinder)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cornerbrook Paddington Bear (AI) (D & N Curran)
West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dassin Love Me Two Times (AI) (C Moore & R Mallinder)
Baby of Breed: Aust Ch Dassin Locked N Loaded (C Moore & R Mallinder)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD) (Group Entry : 49)
Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Bad To The Bone (Sevoier Kennels)
Minor in Group: Weimaraner
Tyrilebee Believe In Me (Casey Morrison)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Sandtoys Wicked Kisses (Tracy & Caitlin Johnson)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust & Neut Ch Spiritrock Black Brandee (Jude Tankard)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sandtoys Wicked Kisses (Tracy & Caitlin Johnson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Etaysia Rock Legend (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Elswood kilty pleasures (D & G Partridge)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Germanicus Pretty in Pink (Lara Haynes)
Baby of Breed: Aust Ch Sevoier Bad To The Bone (Sevoier Kennels)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harvikgold Strike True CCD RA TK.N (D & V Harris)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Harvikgold Wild Fire CCD RE TK.N NRA ORA (Mrs V Harris)
Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Edensundown Shadow Dancer (Paulene Andrews)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edensundown Fair Play (Paulene Andrews)
Baby of Breed: Spiritrock Heart Breaker (Jude Tankard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Spiritrock Black Brandee (Jude Tankard)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyrilebee Believe In Me (Casey Morrison)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tyrilebee Stix N Stones (Casey Morrison)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr William Smith (QLD) (Group Entry : 47)
Dachyclan Aurora Australis (Miss T Kelly & Miss E Graham)
Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Foxhound
Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)
Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cliftop Tales Of Fantasia (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Cliftop Tales Of A Soceress (Mrs S Gilkison)
Dachshund (Long Haired)
Baby of Breed: Dachyclan Aurora Australis (Miss T Kelly & Miss E Graham)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sonree Sparkling Red Ruby (Mrs A Denby)
Res Bitch CC: Aquadachs Ahamale Nala (Mrs A Denby)
Baby of Breed: Lowender Queens of Hearts (Mrs A Denby)
Baby (Dog) of Breed: Lowender Ace of Spades (Mrs A Denby)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Foxhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mertoness Toryburn s This Is Me (Debbie Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Mertoness Toryburn s Angelique (Debbie Tidey)
Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Whippet
Minor of Breed: Goodwill Jukebox Baby Love (Steve & Debbie Albert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD) (Group Entry : 46)
Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Yvonne & La Raine)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Bet On The Black (A Meagher)
Minor in Group: Australian Kelpie
Huntarush Neranie (Mrs Julie Hayne)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Aprilraine Cause A Stir (Steve & Debbie Albert)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)
Runner Up Neuter in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Neut Ch Eishund Spirit Hunter RN ET TK.s (Rachel Devenish-Meares)
Australian Cattle Dog
Baby of Breed: Riverlight Oneforthemoney (MH AJ Goodman)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Huntarush Neranie (Mrs Julie Hayne)
Baby of Breed: Tyrilebee Black Magic (Casey Morrison)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid Bet On The Black (A Meagher)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Edensundown Indi Rose (Paulene Andrews)
Minor of Breed: Edensundown Moon Light Dancer (Paulene Andrews)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Cumbydene Hillbilly Trix (Mrs R Metcalfe)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)
Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aprilraine Cause A Stir (Steve & Debbie Albert)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cathgarry Stylish InMyKnickers (Kathy Drew)
Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Orical Barbados Breeze (L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Yvonne & La Raine)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Giandarra Ewe Bowl Me Over (Sharon Hall)
White Swiss Shepherd Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Eishund Spirit Hunter RN ET TK.s (Rachel Devenish-Meares)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr William Smith (QLD) (Group Entry : 28)
Aust Ch Cudos Glorious Purpose (Tiarne Tattersall)
Runner Up in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Atthecove Kindred Spirit (R Milne & R Keen)
Minor in Group: Neapolitan Mastiff
Magnufi Demario (Lorene Cantarella)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alclay Hearts On Fire (Mrs A Neyle)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Secret Treasure (Robyn Milne)
Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: PandaMa Secrecee (Robyn Milne)
Baby of Breed: Atthecove Kindred Spirit (R Milne & R Keen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Branbern Secret Treasure (Robyn Milne)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Indpac Black Suede (M B Hart)
Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Magnufi Demario (Lorene Cantarella)
Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Take No Ship (M & S Lilley)
Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ozruski Heather (AI) (Jennifer & Phillip Bayliss)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alclay Hearts On Fire (Mrs A Neyle)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alclay Meets Ebshyne (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alclay Dare Me To Google It (Mrs A Neyle)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cudos Glorious Purpose (Tiarne Tattersall)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW) (Group Entry : 40)
Aust Ch Jonhah Les Darcy (D Chant & Ms S Ledger)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Toyred Nala (Mrs C Rouland)
Minor in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Wazzat Raro Raina (Mrs K Mackay & Mrs J Dinis)
Junior in Group: Lhasa Apso
Zaland When The Stars Align (B Beves / N Estatheo / T Quinn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust & Neut Ch Ophnbark Montanas Amethyst At Mediaevalage (Ophnbark Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Jerry Can Do It (G & P Russell)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tralaur Whate Happins In Vegas (Ms T Hobson)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tralaur Storm Ina Shotglass (Ms T Hobson)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Tralaur Kiss Me Ifya Dare (Ms T Hobson)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Thunderspot Shining Star (Tina Taylor)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jonhah Les Darcy (D Chant & Ms S Ledger)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Prettyvales Jemima Puddle Duck (Tamara Pearson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sandycreek Hey Pretty Girl (T Pearson & K Allcorn)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orionstars The Dragon Slayer (K & T Doyle/ M & J Field)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ophnbark Montanas Amethyst At Mediaevalage (Ophnbark Kennels)
Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)
Bitch CC & Minor of Breed: Tenkashiro Sylver Opera Star (Denise Sylvester)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tenkashiro Sylver Anastasia (AI) (Denise Sylvester)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zaland When The Stars Align (B Beves / N Estatheo / T Quinn)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Schau The Blacklist (Mrs C Rouland)
Baby of Breed: Toyred Nala (Mrs C Rouland)
Schipperke
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)
Tibetan Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Gengala Jerry Can Do It (G & P Russell)
Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Raro Raina (Mrs K Mackay & Mrs J Dinis)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amico Antico Illarion (Imp RUS) (Mrs K Mackay / Mrs L Lanser / Mrs J Dinis)