Port Pirie Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 7-Apr-2023 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robynne Trainor (New Zealand)   (Total Entry : 268)

Best in Show & Intermediate in Show: Papillon
Aust Sup Ch Genesia Brightblade (K Lewis & K Sharples)
Runner Up in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Frankly My Dear (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Junior in Show: Akita
Aust Ch Reathforce Flamin Aussie (Imp) (Bianca Rogers)
Aust Bred in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Razzamatazz (S/ R & L Schwerdt)
Runner Up Neuter in Show: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Grand Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Nigel Trainor (New Zealand)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: Papillon
Aust Sup Ch Genesia Brightblade (K Lewis & K Sharples)
Baby in Group: Havanese
Lomejor Glass And A Half (Mrs Gillian Smith)
Minor in Group: Papillon
Sailoz Destined To Be Wild (K Lewis)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavashon Sugar Rush (Kym Brooksby)
Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cavashon Sugar Rush (Kym Brooksby)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Cavashon Black Art (K Brooksby)
Puppy of Breed: Cavashon Lady Of The Night (Kym Brooksby)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cadiz Precious Jewels (Christine Faint)
Baby of Breed: Aust Ch Pender Twice The Spice (B Burgess)

Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Havinspireme A Star Is Born (Mrs Gillian Smith)
Baby of Breed: Lomejor Glass And A Half (Mrs Gillian Smith)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rondaglen Heaven Sent (R W & A Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowensque The Beat Goes On (Courtney Tulk)
Baby of Breed: Lowensque All Eyes On Me (Miss Courtney tulk)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Genesia Brightblade (K Lewis & K Sharples)
Minor of Breed: Sailoz Destined To Be Wild (K Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Leyasewest Sweet Dreams (Ms Pam Scott)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Baby in Group: Australian Terrier
Aust Ch Tainquest Fire N Ice (C Gower)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Waurstafford Eyes on You (Sophie McQuade)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Dumbartons Shes A Heartstopper (Jason Rhodes)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Manfreds Lucky Charm (J Watson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Manfreds Lucky Charm (J Watson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Manfreds Keep You Guessing (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tainquest Takit T Thlimit (Cerrie Gower)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tainquest Maid of Honor (AI) (C Gower)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tainquest Dream A Dream (AI) (C Gower)
Baby of Breed: Aust Ch Tainquest Fire N Ice (C Gower)
Intermediate of Breed: Roughnuts Jorja At Tainquest (AI) (Cerrie Gower)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB & Aust Sup Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Natuska Bad Woman Blues (Kerryn Pearson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dumbartons Shes A Heartstopper (Jason Rhodes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shortblak Henry The Eighth (Jason Rhodes)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Shaneca Let Them Eat Cake JC (S Lowe & L Novak)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Larnook Make Believe (L Novak & S Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waurstafford Tianels Eagle Eye (Sophie McQuade)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Waurstafford Eyes on You (Sophie McQuade)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Avalonwsties Adorable Angus (Linda Elson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jean McErlane (New Zealand)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Razzamatazz (S/ R & L Schwerdt)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Frankly My Dear (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Minor in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Glenstar Walk The Line (Imp NZ) (D Hanson & M Gawen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Neut Ch Ashlaren Lord Gunter TD SWN (R Bell)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aerofee Desoto (Aerofee Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerofee Dylans Princess (Aerofee Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Aerofee Avenger (Aerofee Kennels)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Grenadi Before The Storm (AI) (Mrs D & Mr G Partridge)

English Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zensu Etched In Blue (Mr B & Mrs H Clarke)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woodwych Razzamatazz (S/ R & L Schwerdt)
Baby of Breed: Aust Ch Woodwych Frankly My Dear (AI) (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baradav You Are My Sunshine (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Pause To Remember CCD RA TK.S HTM.N (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Boolaroo Winston Shield (Mark Foyle)
Baby of Breed: Glenaic Reason To Rumember (Imp NZ) (Paige MacDonald)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aceweis A Kiss Of Time At Heiderst (AI) (Aceweis Kennels/ Heiderst Kennels & M Gawen)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)

Labrador Retriever
Dog CC & Puppy of Breed: Airai Perfect Proposition (Jeannie Leibhardt)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Glenstar Walk The Line (Imp NZ) (D Hanson & M Gawen)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Redmoon's Do Ya Think I'm Sexy? (IMP USA) (J Leibhardt/ S Goldsmith/ E Simon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Airai A Little Bit Of Fizz (Jeannie Leibhardt)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zensu Truth N Lies (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
Baby (Bitch) of Breed: Zensu Heirloom (Mr B & Mrs H Clarke)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Waldwiese Point Of No Return (AI) (Waldwiese Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ashlaren Echo In The Field TDX SWN (R Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Ashlaren Lord Gunter TD SWN (R Bell)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity TDX (Mrs M & Mr B Myers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tazlon Fire And Rain (Mrs M & Mr B Myers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robynne Trainor (New Zealand) (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Wood I Lie Two U (Ms M A Rudd/Mrs N J Rule-Steele)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira U Canít Resist Me (AI) (Mrs B Ferguson / Miss A Janonis & Ms J Janonis)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Whirlaway Time Traveller (Whirlaway Kennels)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Whirlaway Yakatori (Bethany Pavey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira U Canít Resist Me (AI) (Mrs B Ferguson / Miss A Janonis & Ms J Janonis)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stardayne Star Command (Miss T Bonham & Mrs V Tapp)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Puppy of Breed: Aust Ch Stardayne Blushing Bliss (Valerie Tapp)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Pink Diamond (AI) (Gail Wood)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway Wish Iwaza Punkrocka (Whirlaway Kennels)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wulfgar Tourner at Glenfels (Sarah Baker)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Whirlaway Time Traveller (Whirlaway Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taraikha Re Renaissance Reveur (Alex Heitmann)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch TumTums Paddington (J K Caruso)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Wood I Lie Two U (Ms M A Rudd/Mrs N J Rule-Steele)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bundoon Its A Crazy World (Mrs R Bonham & Miss B Bonham)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whirlaway Yakatori (Bethany Pavey)
Minor of Breed: Whirlaway Bada Bing Bada Boom (Bethany Pavey)
Puppy of Breed: Chakrata Chuck Berry (AEE Curran / J & A Gunn / G Earl)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Beattie (WA)  (Group Entry : 38)

Baby in Group: Shetland Sheepdog
Harradei OnThe Tip Of UR Tongue (Deana Musolino)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Damonte Hollywood Boulevard (Vivien Drummond)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Joan Of Arc (Mrs M Watson & Mrs A Anagnostis)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Khaleesipark Hotshot Sheila at Lonerun (Toni Gardiner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Grand Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Parkeyre Standing Ovation (Miss B Parker)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazwallaby Ripple O Red Paint (T Gardiner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Khaleesipark Hotshot Sheila at Lonerun (Toni Gardiner)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Parkeyre All That Glitters (AI) (Miss B Parker)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Parkeyre Standing Ovation (Miss B Parker)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Icelander (K Hansen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nahrof Tip Of The Iceberg (Mrs L Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Grand Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

German Shepherd Dog
Bitch CC & Puppy of Breed: Vonpeta Jenna Tells (AI) (P N Damarell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Damonte Hollywood Boulevard (Vivien Drummond)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhosyn Mud Shake (Mrs R Bonham & Miss B Bonham)

Miniature American Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jenzsa Picture Me Rolling (Miss B Parker & Mrs C Johnson)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Harradei Can U Hear Th Whisper (Hope & Jody Innes)
Res Bitch CC: Aust Ch Rimini Indiana (Brian Turner)
Baby of Breed: Harradei OnThe Tip Of UR Tongue (Deana Musolino)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kilcoy No Limits To My Success (Mr R J Turner)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausled Kaa Chil NT (Lynda Webb)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Monifieth Raptor (Mrs D J Younger)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Monifieth Creidwyn (Mrs D Younger)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anbenly Joan Of Arc (Mrs M Watson & Mrs A Anagnostis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Lavina Diamanti (New Zealand)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Junior in Group: Akita
Aust Ch Reathforce Flamin Aussie (Imp) (Bianca Rogers)
Runner Up in Group & Open in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfashion Lets Go Girl (Karin Niessen)
Minor in Group: Newfoundland
Amblebrook Given The Honour (AI) (Mr A &Mrs L Buitenhuis)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Lectrik Dream (Dobrae Kennels)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Runner Up Neuter in Group: Newfoundland
Aust Ch & Aust Neut Gr Ch Amoreruby Buddha Blue (AI) (Karin Niessen)

Akita
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Reathforce Flamin Aussie (Imp) (Bianca Rogers)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Lectrik Dream (Dobrae Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Jewelwatch Black Is Black (Gill Harding)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Preshusflick Killer Queen (Mrs Deb Heinze)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lemanko A Queen In Heaven (Gill Harding & Richard Paunovic)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Newfashion Lets Go Girl (Karin Niessen)
Minor of Breed: Amblebrook Given The Honour (AI) (Mr A &Mrs L Buitenhuis)
Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Amblebrook Miss Caliope Irish (AI) (Mr A & Mrs L Buitenhuis)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch & Aust Neut Gr Ch Amoreruby Buddha Blue (AI) (Karin Niessen)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Beamzstar Kingston Rule (Mr M Ross & Mrs J Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Robynne Trainor (New Zealand)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Baby in Group: French Bulldog
Aust Ch Matgo Shot Gun Willy (B Loades)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Instride Xplosive (AI) (Ms K A Harvey)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Matgo Louis Vuitton (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
TuxDanes Cover Girl (AI) (A & M Furst)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Maxamillion (R Kemp & S Campain)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Polly Waffle (R Kemp & S Campain)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bulltorious It Was All A Dream (Eyvonne Piwen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Janayin Grumbledore (James & Tamara Curnow)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Courtabull China Doll (Courtney Lewis)
Junior of Breed: Snodgbull Baby Got Back (Courtney Lewis / Mary McNamara)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Instride Xplosive (AI) (Ms K A Harvey)
Junior of Breed: Aust Ch Instride Caught In The Xfire (AI) (Ms K A Harvey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matgo Louis Vuitton (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brindlelicus Talk To Me Goose (N Oldfield)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Brindlelicus Seald Witha Kiss (N Oldfield)
Baby of Breed: Aust Ch Matgo Shot Gun Willy (B Loades)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: TuxDanes Take A Bow (AI) (A & M Furst)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bremilie Doesnít Miss A Trick (AI) (A & M Furst)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch TuxDanes Leading Lady (AI) (A & M Furst)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: TuxDanes Cover Girl (AI) (A & M Furst)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kaasha Minerva McGonagall (Jessica Blackhearth)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Baby of Breed: Celtina Apollo At Palatial (Mrs C Bewley)

Schipperke
Baby of Breed: Beadale Colours of My Life (Ms M A Rudd/Mrs L Niemann)