Nowra District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 21-Sep-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Rosemary Duffy (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Baby in Show: Finnish Lapphund
Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Minor in Show: Chinese Crested Dog
Karakush Designer Stubble (Mrs J A Mcgrath)
Junior in Show: Dalmatian
Krystaway Bling It On (R & D Harbin)
Open in Show: Pointer
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Gr & Neut Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)
Runner Up Neuter in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)

Baby SweepStakes - 1st Place: Finnish Lapphund
Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Keeshond
Calivale Fine Print (Brad Santas)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Yorkshire Terrier
Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Newfoundland
Granpaws A Million Dreams (Fiari Lopez)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Gail Arkell (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Baby in Group: Yorkshire Terrier
Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Designer Stubble (Mrs J A Mcgrath)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)
Open in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Step It Out (Bonita Medads)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Neut Ch Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)

Bichon Frise
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kelzarki Step It Out (Bonita Medads)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kaliak Captivation (S J & K L Axiak)
Res Bitch CC & Open of Breed: Kaliak Material Girl (S J & K l Axiak)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush Designer Stubble (Mrs J A Mcgrath)

Coton De Tulear
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cotonrun Harley Quinn (Bonita Meads)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beaufox Comte de la Fere (Sharyn Wood & Jane Wistuba)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Sebandee Jabba The Hutt (Colin Seymour)
Bitch CC & Junior of Breed: Sebandee Kakadu Dream Tyme (Colin Seymour)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)
Baby of Breed: Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Karen Paul (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Minor in Group: Cairn Terrier
Emeraldcity James Faulkner (G Loft & P Miller)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Little Rock (P/ N & A Zullo)
Aust Bred in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch LBK's My Name Is Ned (Imp USA) (Rachelle Gambino)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Amdea Royal Guardian (D Blackwell & R Gambino)

Australian Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Spalpeen Highland Girl JD SE (Amy)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bullacktiv Little Rock (P/ N & A Zullo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daminabul Tainted Love (D & K Manna / O & A Holland)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)
Res Dog CC & Minor of Breed: Emeraldcity James Faulkner (G Loft & P Miller)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wagitfox Stormin Norman (L Wagstaff & M Nicholas)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Baby of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wimballah Mista Big (Ms C J Alderton)
Baby of Breed: Wimballah Twopence In The Lead (Ms C J Alderton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Runner Up in Group: Gordon Setter
Aust Ch Clanset Stormin Norman (Finlaison & Hunt)
Junior in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aprilraine Cool Hand Luke (AI) (K Lynch & T Kropman)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Piarki Ticket To Waltz Matilda (Ms R Ohlrich)
Baby of Breed: Gohldrich Heres Humphrey (Rachael Ohlrich)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clanset Stormin Norman (Finlaison & Hunt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahtan Shot Thru The Heart (AI) (Finlaison/Hunt)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gamecall Tayke Another Breath (AI) (John & Sian Hine)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Aprilraine Fox Spirit (K Lynch & T Kropman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aprilraine Cool Hand Luke (AI) (K Lynch & T Kropman)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Baby of Breed: Featherdale Fire Storm (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Karen Paul (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
Baby in Group: Basenji
Zanzipow Brasil SixtySix (Jennifer Power)
Junior in Group: Whippet
Taejaan Nights InWhite Satin (M & S Patterson / Mrs N Rule-Steele)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea Aint Nuthn Sweet About Me (AI) (Paula Batten)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Gr & Neut Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)
Runner Up Neuter in Group: Basset Hound
Aust Ch Lachambre Moonshine Moet (Miss J & Miss A J O'Flynn)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
Baby of Breed: Zanzipow Brasil SixtySix (Jennifer Power)

Basset Hound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lachambre Moonshine Moet (Miss J & Miss A J O'Flynn)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Whirlaway Angel Trix (AI) (Tony & Denni Maxwell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanati Wandering Oaken (Tony & Denni Maxwell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lionslea Got My Heart Hypnotic (Paula Batten)
Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea Aint Nuthn Sweet About Me (AI) (Paula Batten)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taejaan Nights InWhite Satin (M & S Patterson / Mrs N Rule-Steele)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Hartzfyrre Winter Is Coming (Denni & Tony Maxwell)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Harroway Play It Forward To Hartzfyrre (Denni & Tony Maxwell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Gail Arkell (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Open in Group: Finnish Lapphund
Fin Ch Eisenfest Flynn Rider (Imp FIN) (L Mills)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Morview King Of Table Rock (S & A Curran)
Minor of Breed: Tablerock Sheeza Tanami Storm (S & A Curran)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Juz For The Hell Of It (K Cotton & A J Lamberton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Blueamble Return To The Darkside (A Lamberton / K Cotton)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Fin Ch Eisenfest Flynn Rider (Imp FIN) (L Mills)
Baby of Breed: Orical New Beginnings (AI) (L Mills)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aziah Its Winter Here In Paris (Mrs Liana Bettison)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aziah Winter Solstice (AI) (Mrs L Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Michele Thomas (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Puppy in Group: Dobermann
Kserasera I Want It All (J & H Rymer)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
Open Neuter in Group: Bullmastiff
Aust Ch Kennilcrest Answered Prayers (A & A T Pearson / Whitaker)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kennilcrest Shakira (Mrs A Pearson & Mrs A Whitaker)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kennilcrest The Huntsmen (Mrs A Pearson & Mrs A Whitaker)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kennilcrest Chakakhan (Mrs A Pearson & Mrs A Whitaker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kennilcrest Answered Prayers (A & A T Pearson / Whitaker)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Thoreoz like a wrecking ball (Mr O J & Mrs A J Holland)
Baby of Breed: Thoreoz Versace rose gold (Mrs O J & Mrs A J Holland)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kserasera I Want It All (J & H Rymer)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Planhaven Kings Ransom (F Wilson & R Parkin)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ahzu Lucy In The Sky JC (J & M Harrison)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Dog CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Heiliger Nandi (Elisabeth Remme)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Heiliger Queens Kiss (E Remme)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Michele Thomas (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dalmatian
Krystaway Bling It On (R & D Harbin)
Baby in Group: Keeshond
Calivale Fine Print (Brad Santas)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)
Puppy in Group: British Bulldog
Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)
Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Krystaway Bling It On (R & D Harbin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)

French Bulldog
Baby of Breed: Ikonic Rewrite The Stars (Mr D & Mrs C Beacock)

Keeshond
Baby of Breed: Calivale Fine Print (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sooquan Sweet Dreams (L & M Foster / K Peacock & B Toomey)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sanlyn Simply An Aussie Dream (Imp NZ) (J Spacek)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Breogan Simplya Lil Blak Numba (J Spacek)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)