Canberra All Breeds Kennel Club Inc (ACT)

Date of Show : 1-Oct-2012 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Albert Reading (SA)

Best in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Bushranger (Jim & Lyndall Black)
Runner Up in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae Swedish Sapphire (Shelbrae Kennels)
Puppy in Show: Whippet
Jenrana Talk Like That (Jennings & Birse)
Junior in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Perfect Doll (M D & A L Martin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)

Best in Group: Maltese
Aust Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
Minor in Group: Papillon
Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chartruese Keepn Up Appearances (Margaret Chalmers)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Masterpiece (Mrs K A Rolfe)

Affenpinscher
BOB: Aust Ch Simias Baby Cakes (Mrs Kerry A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB & Junior of Breed: Elcavel Masterpiece (Mrs K A Rolfe)
Dog CC: Aust Ch Chevalove Foreign Affaire (K & M Munro)
Baby of Breed: Elcavel Royal Empress (Mrs Kerry A Rolfe)
Puppy of Breed: Chartruese Keepn Up Appearances (Margaret Chalmers)

Chinese Crested Dog
Bitch CC & Minor of Breed: Casmai Turn Both Cheeks (Cassie Hatfield)

Havanese
BOB: Aust Gr Ch Hashki Zubraru (P Hoole & P Williams)
Minor of Breed: Karyme Ab Initio (Ms Gail Ransom)
Junior of Breed: Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)

Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Galig Letz Danz (Mr G Sporne and Mrs M Ashton-Sporne)
Bitch CC & Junior of Breed: Belloiggy Aurelia (G Sporne & M Ashton-Sporne)

Lowchen
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Maltese
BOB: Aust Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)

Papillon
BOB & Minor of Breed: Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)

Pekingese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Chindara Mirror Mirror (L Houghton)

Pomeranian
BOB: Can & Aust Gr Ch Chriscendo Can You Believe (Elizabeth Ann Friedman)

Yorkshire Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Yetholme Valkyries Whisper (Mrs J Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Margaret Courtney-Reid (SA)

Best in Group: Staffordshire Bull Terrier
Deadgame Lion Hunter (John Mills)
Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Newbelle Kanahooka Kid (Malcolm Anderson)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Newbelle Kanahooka Kid (Malcolm Anderson)
Bitch CC: Aust Ch Newbelle Blue Jean (M Anderson)
Baby of Breed: Newbelle Champagne Charlie (Mr M Anderson)
Junior of Breed: Newbelle Thats Gold (Mr M Anderson)

Bedlington Terrier
BOB & Minor of Breed: Piperdene Quantum Leap (Rob Birse & Nathan Jennings)

Border Terrier
Minor of Breed: Edenside Action Hero (Edenside Kennels)

Bull Terrier
Minor of Breed: Kubhaven Bendoc Bones (Kath & Gerry Bush)
Puppy of Breed: Kubhaven Belair (Kath & Gerry Bush)

Jack Russell Terrier
BOB: Aust Ch Toucansto Rascale Cando (L Burt & G Butler)

Kerry Blue Terrier
BOB: Aust Ch Merijigs Around The House (Lynette Murphy)

Norwich Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Kivamynk Truly Fine Diamond (Dr Carla Day)
Minor of Breed: Kivamynk Thyme To Be Hot (Dr C Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Deadgame Lion Hunter (John Mills)

West Highland White Terrier
BOB: Aust Ch Whitebriar Justaclassic (Imp NZ) (M D & A L Martin)
Dog CC & Puppy of Breed: Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)
Minor of Breed: Whitebriar Jeopardy (Imp NZ) (M & A Martin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Albert Reading (SA)

Best in Group: Golden Retriever
Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Runner Up in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Sup Ch Waldwiese Y Would You TD (Waldwiese Knls)
Baby in Group: Golden Retriever
Dykinta Make A Move (Wendy Atkins)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Perfect Doll (M D & A L Martin)

Cocker Spaniel
BOB: Aust Ch Glenbriar Moulyn Rouge (Keely & McFadden)

English Setter
BOB: Aust Ch Indian Bend Moonlight Gambler ET (Imp USA) (A Adams / M Harvey)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Coranderrk Designer Label (G and F Quinlan)

German Shorthaired Pointer
Puppy of Breed: Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)

Golden Retriever
BOB: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Dog CC: Dykinta It Donatus (AI) (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Make A Move (Wendy Atkins)

Gordon Setter
Puppy of Breed: Lochtay Full Metal Jacket (R & K Bell)

Irish Setter
BOB: Aust Ch Ellairin Special Envoy (Miss Emma Jane Marr)

Labrador Retriever
BOB: Aust Gr Ch Bradorla Black Ice (M D & A L Martin)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Perfect Doll (M D & A L Martin)
Minor of Breed: Riftintime Midnight Maple (Mr T & Mrs M Ament)

Weimaraner
BOB & Puppy of Breed: Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Sup Ch Waldwiese Y Would You TD (Waldwiese Knls)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Margaret Courtney-Reid (SA)

Best in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Bushranger (Jim & Lyndall Black)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch LionsLea Master And Commander CCD (P Batten)
Baby in Group: Beagle
Bayhound Captain Jack Sparrow (Paul Orman)
Minor in Group: Basset Hound
Earlingford Vegemite (AI) (John Bink)
Puppy in Group: Whippet
Jenrana Talk Like That (Jennings & Birse)
Junior in Group: Beagle
Abercarn All Fired Up (Mrs C Thompson)

Afghan Hound
BOB: Aust Ch Taejon Esperanza (AI) (P Batten / P & L Britza / J Laws)
Dog CC: Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)

Basset Fauve de Bretagne
BOB & Puppy of Breed: Xkaliba Toulouse Lautrec (Neil Weeks)
Bitch CC & Minor of Breed: Xkaliba La Milady Model (N E Weeks)

Basset Hound
BOB & Minor of Breed: Earlingford Vegemite (AI) (John Bink)

Beagle
BOB & Junior of Breed: Abercarn All Fired Up (Mrs C Thompson)
Baby of Breed: Bayhound Captain Jack Sparrow (Paul Orman)

Dachshund (Long Haired)
BOB: Aust Ch Briarmist Bushranger (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB: Xkaliba Ozzys Supermodel (N E Weeks)

Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Zachary (B Paintain)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Bewitched DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch LionsLea Master And Commander CCD (P Batten)
Bitch CC: Aust Ch Lionslea Beautiful Dawn (PJ Batten)
Junior of Breed: Lionslea I Spy (Paula Batten)

Whippet
BOB: Aust Ch Mondetta Baudelaire (Jen Johnson)
Puppy of Breed: Jenrana Talk Like That (Jennings & Birse)
Junior of Breed: Daneson Darcez Artful Dodger (J Stephenson and W Downing)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Albert Reading (SA)

Best in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae Swedish Sapphire (Shelbrae Kennels)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Border Collies)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae Swedish Rose (Shelbrae Kennels)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Cooper)

Bearded Collie
BOB: Aust Ch LLanddona Virtuosity at Briarmist (Imp NZ) (J J & L J Black)
Minor of Breed: Stylwise Drunk N Divine (AI) (Jim & Lyndall Black)
Puppy of Breed: Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)
Junior of Breed: Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Cooper)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Junior of Breed: Rerifar Serendipity (Fay Philp)

Border Collie
BOB: Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Border Collies)
Bitch CC & Puppy of Breed: Clanheath Hint Of Envy (P & J Marshall)

German Shepherd Dog
Dog CC & Puppy of Breed: Hauberk Napoleon (N & M Kirkham)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust Ch Shelbrae Swedish Sapphire (Shelbrae Kennels)
Minor of Breed: Shelbrae Swedish Rose (Shelbrae Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Tracey Mol (WA)

Best in Group: Dobermann
Aust Gr Ch Coppertop Designer Image ET (J Hovell)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Special Delivery (AI) (Jenny Campbell & Ian Mercer)
Baby in Group: Tibetan Mastiff
Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Minor in Group: Siberian Husky
Birindi Blac Demin N Chrome (J Campbell & I Mercer)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Imperial Harmony (K Anderson)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Skartik Sisi Ice Hazard (PG & KB Sadler)

Boxer
BOB: Aust Ch Oleala Eat Your Words (Strachan/Hoole/Jensen)
Dog CC: Nija Duce Bigalow (Hetherington / Hoole / Jensen)
Baby of Breed: Doha Milky Way Dreaming (Janine Snowie)

Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Bitch CC & Minor of Breed: Bullsrkool Can't Touch This (AI) (A Pratt)
Puppy of Breed: Bullsrkool Southern Son (AI) (A Pratt)

Dobermann
BOB: Aust Gr Ch Coppertop Designer Image ET (J Hovell)
Dog CC: Aust & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)

Samoyed
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Snowbrook Imperial Harmony (K Anderson)
Dog CC: Aust Ch Apolar Gun Slinger (S Samuelsson)
Baby of Breed: Apolar Nordic King OSky Forger (S Samuelsson)

Shiba Inu
BOB: Aust Ch Morningstar Kurokoma Go Yukan Sou (Imp USA) (Anna-Lee Forsberg)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yukan Itami No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Baby of Breed: Yukan No Ichiko Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
BOB: Aust Ch Koolmove Special Delivery (AI) (Jenny Campbell & Ian Mercer)
Dog CC: Mikulov Cool Montie (Miss O Brunton)
Minor of Breed: Birindi Blac Demin N Chrome (J Campbell & I Mercer)
Puppy of Breed: Koolmove Born This Way (J Campbell & I Mercer)

St Bernard
BOB: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
Bitch CC: Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Tracey Mol (WA)

Minor in Group: Shar Pei
Ayzsa Greatest Love Atrynkls (Darcy Stratford and Di Gooding)

Chow Chow
BOB & Puppy of Breed: Sherae Pink Mist N Willows (Gooding/Thompson)
Dog CC: Malaboo High Roller (Michelle Norling & Austin Mason)
Baby of Breed: Malaboo Peggy Sue (Michelle Norling & Austin Mason)

Dalmatian
BOB: Aust Gr Ch Lukius Solar Flare (Ms R Woiwade)

French Bulldog
BOB & Puppy of Breed: Lecarbul Louie Le Grande (Mr S & Mrs D Carter)
Bitch CC & Junior of Breed: Lecarbul La Petite Paree (Mr S & Mrs D Carter)

Japanese Spitz
BOB: Aust Ch Mannerking Wine And Elegance (Debbie King)
Junior of Breed: Mannerking Whos That Girl (Debbie King)

Shar Pei
BOB & Minor of Breed: Ayzsa Greatest Love Atrynkls (Darcy Stratford and Di Gooding)

Shih Tzu
BOB & Puppy of Breed: Beltzu Don't Stop Believing (B Heerseem & M Obrien)