Brunswick Valley Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 19-Jul-2013 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr William Godfrey (SA)   (Total Entry : 478)

Best in Show & Aust Bred in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Blackcombe The Patriot (J King & R Scells)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Ch Loujen Naughty But Nice (J Meharry / L Dorr)
Baby in Show: Weimaraner
Ashlaren Million Dollar Gem (Mrs Lainie Knox)
Minor in Show: Shiba Inu
Orienta The Dictator (Mrs D Bexton)
Puppy in Show: Border Collie
Pukawidgee NameOf TheWind (Pukawidgee Kennels)
Open Neuter in Show: Beagle
Bayhound Some Like It Hot (AI) (Mrs Nicole Bell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)  (Group Entry : 68)

Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Merlmar First Knight (Mrs Ceri Ross)
Baby in Group: Pug
Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)
Minor in Group: Italian Greyhound
Piccino Lois Lane (Maureen Friend/ S & M Reeve)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Sianjo Mr Aristocrat (John Farry)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Merlmar First Knight (Mrs Ceri Ross)
Bitch CC & Puppy of Breed: Syon Gossip Girl (Mrs C Ross)
Baby of Breed: Fasusq White Lightning (Amanda Dunne & Ceri Ross)
Minor of Breed: Noonameena Mystix Rose (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sianjo Mr Aristocrat (John Farry)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Rockn Up A Storm (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Aust Ch Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Wachowa Rogue Trader (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: JenniChis Born To Rule (John Farry)
Minor of Breed: Wachowa Ltl Miss Prim N Proper (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza in her wildest dreams (Maureen Friend)
Minor of Breed: Piccino Lois Lane (Maureen Friend/ S & M Reeve)

King Charles Spaniel
Open of Breed: Aust Ch Artrud Gold Edition (Jeff Reed & Paul Williams)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hostwill Carpe Diem (W S & M H Winter / T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lolworth Queen Ov Hearts (W S & M H Winter / T Waters)
Baby of Breed: Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Tony Valli (NSW)  (Group Entry : 56)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Gumhaven Arpege (John & Chris Bourke)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)
Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr Ch Tineetown Talkov mee (Ann Davies)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tasdale Heads I Win Tail U Lose (Imp NZ) (Allan and Christine Barrow)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brebel Too Hot To Handle (A Davies & C Thompson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tineetown Talkov mee (Ann Davies)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jacknthebox Molly May (Jacinta Cartner)
Baby of Breed: Ouwitllemate Ivory Mask (Donna & Laureen Horne)
Minor of Breed: Ouwitllemate Tornado (Donna Horne)
Junior of Breed: Casmara/JR Gold Flame (Fran Kinnear)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Arpege (John & Chris Bourke)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Fugelere Sirrocco Au Tuke Glen (Helen McCready)
Baby in Group: Weimaraner
Ashlaren Million Dollar Gem (Mrs Lainie Knox)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Habanero Rhythm and Blues (Ronalie Frew)
Junior in Group: Chesapeake Bay Retriever
Webfoot Front Runner (Amy Page)
Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch / Aust Ch Lamorna Black Pearl (Jennifer Robb)

Brittany
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K Ward)
R/UP BOB & Minor of Breed: Wameika Nvee Dark Spirit (AI) (K & K M Ward)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wameika Nvee Dark Shadows (AI) (K & K M Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Webfoot Front Runner (Amy Page)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: MacDolly Cantfightthemoonlight (Mrs Jennifer Robb)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch / Aust Ch Lamorna Black Pearl (Jennifer Robb)

German Shorthaired Pointer
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint Xena Warrior Queen (Ann-Marie Boyd)
Junior of Breed: Gillbrae Black Design (Jennifer Robb)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Habanero Rhythm and Blues (Ronalie Frew)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tintookie Gallipoli Hero (Linda Bennett)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bonnsway Perfect Time (Dianne Travers)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fugelere Sirrocco Au Tuke Glen (Helen McCready)
Bitch CC: Aust Gr Ch Gaelforce Blonde Ambition (Patrik & Sharon Berger)
Junior of Breed: Aust CH Ponsonby Aristar At Tukeglen (Helen McCready and Colleen Dewson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Baby of Breed: Ashlaren Million Dollar Gem (Mrs Lainie Knox)
Puppy of Breed: Ashlaren Josephine (Mrs Lainie Knox)
Junior of Breed: Aust Ch Feldjaeger Follow This Miss (Judy & Tony Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW) (Group Entry : 91)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
Junior in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rickaby Bound For Glory (J Harnett & K Dorr)
Open Neuter in Group: Beagle
Bayhound Some Like It Hot (AI) (Mrs Nicole Bell)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arendt Danish Surprise (Mrs M Watherston)

Beagle
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Bayhound Some Like It Hot (AI) (Mrs Nicole Bell)

Borzoi
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)
Junior of Breed: Aust Ch Russkimir Phantom Spirit (P & J Piper)

Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Guntop Slamdunk The New Black (Mark Yardley & Joanne Scott)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Almarjo Cookies N Cream (Mark Yardley & Jo Scott)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Assuana Assalyn (Mr G & Mrs R Assay / M Yardley & J Scott)
Bitch CC & Junior of Breed: Daxhaus Dangerous Liason (J Meharry/L Dorr/C Armatys)
Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Suspicious Minds (Mark Yardley & Jo Scott)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rickaby Bound For Glory (J Harnett & K Dorr)
R/UP BOB & Bitch CC: Rickaby Dare to Dream (Jacky Harnett & Kaye Dorr)

Rhodesian Ridgeback
Minor of Breed: Aust Ch Riginal Turn The Page (R Charters/D Blinco)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Crister Ameh (Christine Stevens)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Crister Kur (Rana Spencer)

Whippet
Minor of Breed: Argowan Angel IsTh Centrefold (Mrs M Bettis and Mrs A Bugges)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr William Godfrey (SA)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Sup & NZ Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Queblue Double D Legacy (Flora McKeown)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Jonkahra Krystal Ball (B & D Tatham)
Puppy in Group: Border Collie
Pukawidgee NameOf TheWind (Pukawidgee Kennels)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: └ust Ch Zenarana Affinity And Beyond (Flora McKeown)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Baby of Breed: Queblue Double D Legacy (Flora McKeown)
Junior of Breed: Queblue Skilled Logic (Flora McKeown)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Minor of Breed: Sutter Shades of Paua (Imp NZ) (Ward / Pelletier)
Baby of Breed: Dykinta Sea Breeze (S / S & D Tassan)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aravan Silver Bell (Mr B & Mrs F Eichmann)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Catlcamp Miss Muffett (Mr B & F Eichamnn)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aravan New Trix (Mr B & Mrs F Eichmann)
Baby of Breed: Aravan Silver Trix (Mr B & Mrs M Eichmann)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pukawidgee NameOf TheWind (Pukawidgee Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jonkahra Tribute (B & D Tatham)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Jonkahra Krystal Ball (B & D Tatham)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartwyn Royal Zenith CD (Sue & Phill Evans)
R/UP BOB & Minor of Breed: Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tuggun Sonnet For My Friend (P W & W C Boniface)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aliste Like My Style (Brennan-Lim/J Goodwin)
Baby of Breed: Deerod Bling It On (Phil / Michelle & Bianca Hickey)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cuuchin Champagne Charlie (Joyce Wheeler)
Baby of Breed: Cuuchin Love That Design (Joyce Wheeler)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr William Godfrey (SA)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Blackcombe The Patriot (J King & R Scells)
Baby in Group: Bullmastiff
Anmenta MGM Grand (Andrew & Melissa Smith)
Minor in Group: Shiba Inu
Orienta The Dictator (Mrs D Bexton)
Open in Group: Dobermann
Aust Ch Dobersmith Pure Black Witch at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Bullmastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bullmighty You're My Best Friend (V Owen & B Dawson)
Baby of Breed: Anmenta MGM Grand (Andrew & Melissa Smith)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dobersmith Pure Black Witch at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Heavensgate Florentino (AI) (Rhonda Bridges)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Blackcombe The Patriot (J King & R Scells)
Minor of Breed: Mondallin X Me If You Dare (Dean Dallinger and Monica Moore)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Orienta The Dictator (Mrs D Bexton)
Bitch CC & Junior of Breed: Orienta Wild Child (Debbie Bexton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Junior of Breed: Aust Ch Draycan Give It All Youve Got (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Loujen Naughty But Nice (J Meharry / L Dorr)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Bublegum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Baby in Group: Dalmatian
Likadyce In The Spotlight (Mr Joshua Grant)
Minor in Group: Chow Chow
Aust Ch Malaboo Royal Flush (Keith & Kylie Blanch)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Artizan Alegria (K Ritter)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Lykatyga Just Red Hot (Miss A Forrest)
Open in Group: Boston Terrier
Aust Sup Ch Merryjay Bostn Jillibean (L Y Carpenter & R Kemp)
Open Neuter in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak Pussy Galore (P & M Hickey)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Bublegum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Merryjay Bostn Jillibean (L Y Carpenter & R Kemp)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Malaboo Royal Flush (Keith & Kylie Blanch)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gemcourt Girlz On Avenue (Mr Joshua Grant)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Lykatyga Dark Crystal (Miss A Forrest)
Baby of Breed: Likadyce In The Spotlight (Mr Joshua Grant)
Intermediate of Breed: Lykatyga Red Hot Fyrestarter (Miss C Sanderson)
Aust Bred of Breed: Lykatyga Just Red Hot (Miss A Forrest)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Quintessa Lunablu (Joyce McKenna)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kochak Pussy Galore (P & M Hickey)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Esilanna Cupcake (Rob & Lesley Kane)

Keeshond
Baby of Breed: Aust Ch Keez Keep Em Talking (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)

Poodle (Miniature)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Freyja (S & L Darling)

Poodle (Standard)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Artizan Alegria (K Ritter)

Poodle (Toy)
Neuter BOB: Moncherie Pepe La Blu (Yvonne Faber)
Open Neuter of Breed: Moncherie Pepe La Blu (Yvonne Faber)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Loujen Naughty But Nice (J Meharry / L Dorr)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Oeshih I Got You On The Run (M Moore/D Dallinger)
Puppy of Breed: Aust Ch Oeshih Jingle All The Way (M Moore/D Dallinger)