Beaudesert Show Society (QLD)

Date of Show : 6-Sep-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)   (Total Entry : 386)

Runner Up in Show & Junior in Show: Shih Tzu
NZ Ch Dwynella Cost (Imp NZ) (Dean Dallinger and Monica Moore)
Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
State Bred in Show: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Take It To The Limit (Gloria Woodward)
Open Neuter in Show: Afghan Hound
Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 91)

Best in Group & Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Ch Simias Sort Em (D Norman & K Aitken)
Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Papillon
Mychrysalis Cream On Top (C J Scott)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan From Russia With Love (Lyn Dunne)
State Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Sort Em (D Norman & K Aitken)
Baby of Breed: Simias Aint She Tweet (Diana Norman & Kelly Aitken)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Marcavan From Russia With Love (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Marcavan Master The Look (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)
Junior of Breed: Fasusq Bittersweet Symphony (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aberlour Whomping Willow (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
Baby of Breed: Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Blue Suede Shoes (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Poochiekoo Dream Maker (Amanda Thompson)
Baby (Bitch) of Breed: Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Norpeti Ima Dream N Lovinit (Ray & Naomi Drews)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Griffonsburg Miss Georgia (Diana Norman & Tim Mills)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole/Mrs Diane Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elmparle Just A Dash (Mrs Meghan Boole)
Res Dog CC & Minor of Breed: Elmparle What Goes Around (M Boole/D Anderson)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Irish Cream II De Pompadour (Imp SVK) (C J Scott)
R/UP BOB & Res Dog CC: Roseswain Pipers Dream Maker (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Mychrysalis Cream On Top (C J Scott)
Minor of Breed: Roseswain Endless Burning Love (Mrs J A Moy)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Junnash Mirror Image (AI) (Mr K and Mrs K Cash)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Atalair Bad Moon Rising (Mr David A Laird)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Stylyn teach me the moves (Mr David A Laird)
Baby of Breed: Atalair Dulcinaya (Mr D A Laird)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Keri Nichols (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Ch Evensands Romance inthe Frost (Ms R A Davies & S Wesselink)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Minor in Group: Australian Terrier
Xanthorrhoea With Baronia (Ann J Davies)
Puppy in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Staffwild Licence To Thrill (Miss K Gordon)
Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Staffwild Licence To Thrill (Miss K Gordon)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Staffwild No Remorse (Miss K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Xanthorrhoea With Baronia (Ann J Davies)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullarahki Duke It Out (AI) (L Moorheaad)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Redlandbuls Champ (L Moorhead)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Traffordpark Blackadder (Imp NZ) (S Williams)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upyrkilt Shes A Stylish Chic (Stacy Kellie)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Upyrkilt Hes All Style (Ms S Campbell)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Evensands Romance inthe Frost (Ms R A Davies & S Wesselink)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Santlin Secret Liason (D & J Cartledge / R A Davies)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Tahgaen Mackenzie (R Arnott & S Phillips)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Apollo the Sun God (Heather Reynolds)
Junior in Group: Golden Retriever
Wysiwyg One Night In Paris (A Adamopoulos)
Intermediate in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Lidlriva To Catch A Thief (AI) (Mrs Julie Stockbridge)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fraelighte Firesong (Miss Wendy Fox)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Larona Twirl For Effect (AI) (R Arnott & S Phillips)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Cardhu Because The Night (Miss W Fox)
Baby of Breed: Tahgaen Mackenzie (R Arnott & S Phillips)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tealpoint Apollo the Sun God (Heather Reynolds)
Baby of Breed: Tealpoint Cabaret Dancer (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wysiwyg One Night In Paris (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Agasvari Tristan's Izolda (Kathleen Eory)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Agasvari Elektra From Vienna (Kathleen Eory)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Irish Setter
Baby of Breed: Roseswain Mindil Sunset (AI) (Mrs J A Moy)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lidlriva To Catch A Thief (AI) (Mrs Julie Stockbridge)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Greyghost Venus Stardust (Greyvale Weimaraners)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pintettea Moondust (Dr B & Mrs B Cornish)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Smarty Frodo des Vauriennes (Imp NLD) (Rachael Arnott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD) (Group Entry : 55)

Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Assuana Assalyn (G & R Assay / M Yardley & J Scott)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Olivia (Mark Yardley & Jo Scott)
Minor in Group: Afghan Hound
Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
Puppy in Group: Borzoi
Meldham Loves A Secret (B Green & S Bennett)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Shalique Noble Kitty (A M Richards)
Open in Group: Beagle
UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)
Open Neuter in Group: Afghan Hound
Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)

Afghan Hound
Bitch CC & Minor of Breed: Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
Puppy of Breed: Fenirati Candy Tonite (AI) (Shane Miller)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Meldham Loves A Secret (B Green & S Bennett)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Keep em Guessin (Mark Yardley & Jo Scott)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Assuana Assalyn (G & R Assay / M Yardley & J Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almarjo Greta Von Schnitzel (M Yardley & J Scott)
Baby of Breed: Almarjo Olivia (Mark Yardley & Jo Scott)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Gersndach Sieger Rouge (Mrs R Gersbach)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gersndach D Amour (Mrs R Gersbach)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Seablueridge Bear (Trish Gonzalez Denise Mitchell)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shalique Noble Kitty (A M Richards)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jocelyn Croad (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Take It To The Limit (Gloria Woodward)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Nedsur A Lil Somethin Somethin (Miss B A Lines)
Minor in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Do'in Time (Waykrest Kennels)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Kingrowan Sarah Lou (Gloria Woodward)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Waykrest Do'in Time (Waykrest Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vedamea A Spell I'm Under (B & L Ryan)
Baby of Breed: Cherrylea Shes No Fool (Mrs J Wales)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kilcoy No Mistaking Karma (Miss B A Lines & Mrs I C Lines)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ottaba Peeka Bewe (Robert Schnaars & Ann Cassidy)

Puli
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nedsur A Lil Somethin Somethin (Miss B A Lines)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ambermoon Fashioned in Sable (Miss B A Lines)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Take It To The Limit (Gloria Woodward)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kingrowan Sarah Lou (Gloria Woodward)
Baby of Breed: Aberlee Head over Heels (Gloria Woodward)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Keri Nichols (QLD)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Blackline Devil in Disguise (Petri Talvinen)
State Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Ethan (Keith & Kylie Reid)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)
State Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Ethan (Keith & Kylie Reid)

German Pinscher
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Masterkarn Fancy Free N Easy (Gill Harding)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Sunmist Walk In Cool Rain (G & C Burke)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackline Devil in Disguise (Petri Talvinen)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chicabud The King Lives (J Windle & J Sharland)
Baby of Breed: Chicabud Let Me Take A Selfi (J Sharland & J Windle)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matrak My Blkbeewdy (G I & B A Goodwin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bluemooska Lana (M Schelbach)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
Puppy of Breed: Bluemooska Sherrie Baby (M Schelbach)
Junior of Breed: Aust Ch Bluemooska Yur Mydaddy (M Schelbach)

St Bernard
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Draycan Pure Hella Force (Draycan Kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Summervogel Blitzon (Kelly O'Connor)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Junior in Group: Shih Tzu
NZ Ch Dwynella Cost (Imp NZ) (Dean Dallinger and Monica Moore)
Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Am & Aust Ch Fabelhaft Robobull Smokin' Hot (Imp USA) (K McClelland)
Baby in Group: Dalmatian
Varewell Crystal Bloom (Dr Julie Beeby)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Adithe Some Like It Hot (Miss J A McRobie)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Willamond Lockedstockednloaded (Jody Williams)
R/UP BOB & Bitch CC: DexLum Devine Mystery (G & L Shaw)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)

Dalmatian
Baby of Breed: Varewell Crystal Bloom (Dr Julie Beeby)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Fabelhaft Robobull Smokin' Hot (Imp USA) (K McClelland)
Bitch CC & Puppy of Breed: Llachar Lover Of The Light (L & K McClelland)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tykabul Chiraz Pour Moi (L & K McClelland)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Bienaime Galadriel (S & L Darling)
Baby of Breed: Wyderon Diamonds R Forever (D Wyatt)
State Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel (S & L Darling)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Adithe Some Like It Hot (Miss J A McRobie)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Adithe The Girls On Fire (Miss J A McRobie)
Baby of Breed: Adithe Yolande Guilfo (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Dwynella Cost (Imp NZ) (Dean Dallinger and Monica Moore)