Sunshine Coast Kennel Club (QLD)

Date of Show : 16-Nov-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Gordon (Max) Winch (VIC)   (Total Entry : 586)

Best in Show & Open in Show: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Runner Up in Show & Junior in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Baby in Show: Cairn Terrier
Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Intermediate in Show: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Red River Man (AI) (Tony & Marg Norton)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Theldaroy Moonlite Stryk ET (L C & R A Seare)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms J Toh (Singapore)  (Group Entry : 125)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Rogue Trader (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Toyopet Power To The Max (H E J Bright)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Mancuso Little Charmer (J Richardson & J McKell)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale The Mersey Beat (S & L Mcleod-Robertson / Mrs C Yates)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kahleyvale The Mersey Beat (S & L Mcleod-Robertson / Mrs C Yates)
Res Dog CC: Fasusq Bittersweet Symphony (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Jehannah Flower Power (S & L Mcleod-Robertson)
Puppy of Breed: Jehannah Dragon Queen (Leeana Smith)
Open of Breed: Jehannah Golden Compass (S & L Mcleod-Robertson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
Res Bitch CC: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
Baby of Breed: Wachowa Ima Cheeky Chi (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Mancuso Little Charmer (J Richardson & J McKell)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Rogue Trader (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Toyopet Power To The Max (H E J Bright)

Havanese
Baby of Breed: Shellbears International Bliss (Pam Sleep)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pomquest Now N Forever (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Troycole Kisses For My Wrinkle (AI) (K & K Cash / R & J Dunn)

Tibetan Spaniel
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Tappakai Hidden Fantasy (Mr J & C Bourke)
Baby in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kasalilly Shut Your Face (Kylie Rickard (nee Sims))
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moonglade Mr Cross Guns (IID USA) (Michael Batchelor)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
Minor of Breed: Waitapu Wyld Card (Robyn Scott)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Moonglade Mr Cross Guns (IID USA) (Michael Batchelor)
Baby of Breed: Ejsterling Drunk in Love (Eda Girdham)
Minor of Breed: Kasalilly Shut Your Face (Kylie Rickard (nee Sims))

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tappakai Hidden Fantasy (Mr J & C Bourke)
Dog CC & Open of Breed: Denraellew Cruzin Th Outback (Mr G R and Mrs L P Kieseker)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tentella Alkirra Sky (G R & L P Kieseker)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ines Dawes (QLD)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Red River Man (AI) (Tony & Marg Norton)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Smarty Frodo des Vauriennes (Imp NLD) (Rachael Arnott)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tahgaen Mackenzie (R Arnott & S Phillips)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Charnnnah Catching The Action (G & C Smith / K Gay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramo Red River Man (AI) (Tony & Marg Norton)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Yarramo Estee Lauder (Tony & Marg Norton)
Baby of Breed: Martinridge Diamonds and Gold (T R & M Norotn)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Dewick Touchof Spice (AI) (Mrs K Griffiths)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Copperkee Super Nova (Mrs D & Miss J Creagh)
Res Dog CC: Aust Ch Copperkee Northern Lights (Mrs D & Miss J Creagh)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Jamie-Lee Creagh)
Baby of Breed: Jemacoca Copper Lights (Mrs D & Miss J Creagh)
Minor of Breed: Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lidlriva To Catch A Thief (AI) (Mrs Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Berretta Weimeister (B Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Smarty Frodo des Vauriennes (Imp NLD) (Rachael Arnott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Bink (ACT) (Group Entry : 76)

Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Shawthing One Dayata Time (Vicki Shaw)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
Open Neuter in Group: Afghan Hound
Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Shazzam (Jacky Harnett & Jacob Joy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lijolba Hair Raising (AI) (Heidi McKay)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Russkimir Phantom Embers (M Davis)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Splendak Daddy Kool (B K & Y J SHAW)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak Aint No Saint (B K & Y J Shaw)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wulfgar Devynia (AI) (Jacob Joy & S Gendle)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Seablueridge Bear (Trish Gonzalez Denise Mitchell)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shawthing One Dayata Time (Vicki Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Ros Bacich (NSW)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Baby in Group: Puli
Majormarc Agnes (S J Smith/ V Grasso & A J Smith)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy NuoriRaikeaJaVapaa (L C & R A Seare)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Res Bitch CC: Tirlta Wasting Light (K Williamson)
Baby of Breed: Austrax In Your Honour (Kath Williamson)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Overland Northern Sky (Imp USA) (Robert & Chloe Armatys)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Keamaree Blow Me One Last Kiss (Robert & Chloe Armatys)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy NuoriRaikeaJaVapaa (L C & R A Seare)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tailgait Get Ready For It (Judy Pearce)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ottaba Peeka Bewe (Robert Schnaars & Ann Cassidy)

Puli
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)
Baby of Breed: Majormarc Agnes (S J Smith/ V Grasso & A J Smith)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ambermoon Fashioned in Sable (Miss B A Lines)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nedsur A Lil Somethin Somethin (Miss B A Lines)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Amanda Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trendam Pink Cadillac (Amanda Smith)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lynann Cadillac Rose (Julene Brady)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Throdice My Funny Valentine (Julene Brady)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Shelley Turner (VIC)  (Group Entry : 80)

Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Sunmist Dressed By Mr Gucci (AI) (G & C Burke)
Baby in Group: Siberian Husky
Theldaroy Terra Australis (L C & R A Seare)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Theldaroy Moonlite Stryk ET (L C & R A Seare)

Alaskan Malamute
Bitch CC & Puppy of Breed: Kotuko Llook My Way (B & R Sorrell / P Selden)

Boxer
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Redbush Dawn Till Dusk (R & S Carstens)
Baby of Breed: Redbush Millenium Diamond (AI) (R & S Carstens)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Joerana The Overseer (Ms Gaylene King)

Rottweiler
Dog CC & Puppy of Breed: Glamourotts The Legend Is Real (Cindy Pearce)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sunmist Dressed By Mr Gucci (AI) (G & C Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aspenbeauty Willow Royale (Lynd Campbell)
Baby of Breed: Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb and Denise Klaaysen)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Klabauter Pozitiv in Black (Julia Roso)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chicabud The King Lives (J Windle & J Sharland)
Minor of Breed: Chicabud Let Me Take A Selfi (J Sharland & J Windle)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Darshiva Trouble In Paradise (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Theldaroy Terra Australis (L C & R A Seare)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Moonlite Stryk ET (L C & R A Seare)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Junior in Group: French Bulldog
Llachar Master of Disguise (L & K Mcclelland / I & C Davis)
Runner Up in Group: Dalmatian
Paceaway Flash Point (AI) (Ms M F Lee)
Baby in Group: Schipperke
Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Nykem Hopes N Dreams (Alisha Moore)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Paceaway Flash Point (AI) (Ms M F Lee)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Llachar Master of Disguise (L & K Mcclelland / I & C Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Llachar Kaleidoscope Eyes (L&K McClelland & I&C Davis)
Baby of Breed: Llachar Nouvelle (L & K McClelland / I & C Davis)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
Baby of Breed: Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Loana Raven Heart Breaker (Michelle Russo)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pandec Miss Importance (P & D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nykem Hopes N Dreams (Alisha Moore)