Ladies Kennel Association of NSW (NSW)

Date of Show : 6-Dec-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Marie Patten (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Runner Up in Show & Junior in Show: Lowchen
Aust Ch Kilgarrin There Be Dragons (R & D Bennett/ A Ikin/ D Smith)
Minor in Show: Italian Greyhound
Piccino Honeycomb (S L & M Reeve)
Puppy in Show: Jack Russell Terrier
Macbraedly Wotajax Inferno (Garry Butler)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Shetland Sheepdog
Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bracco Italiano
Bicerin Armando (Graham Kellett)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Louise Thomas-van Der Weide (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Kilgarrin There Be Dragons (R & D Bennett/ A Ikin/ D Smith)
Minor in Group: Italian Greyhound
Piccino Honeycomb (S L & M Reeve)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosedale Aussie Legend (Mrs L Mineif)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rosedale Cinderella (Mrs LV Mineif)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)
Minor of Breed: Cavalierlove Cockney Chaos (Sally Paterson)
Puppy of Breed: Cavalierlove Red Hot Rebel (Sue Donahue & Sandra Boyce)
Junior of Breed: Cavalierlove Full On Addict (Sue Donahue)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Stepkova You Lil Ripper (L Nikolovski)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Just Go With It (Philip Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hashki Reality Bites (Philip Williams)

Italian Greyhound
Res Dog CC & Puppy of Breed: Xarnego The Night Watch (Mr S Ryan)
Baby of Breed: Piccino Jack Frost (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Minor of Breed: Piccino Honeycomb (S L & M Reeve)
Junior of Breed: Piccino Zulu (Reeve & Hardwicke)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kilgarrin There Be Dragons (R & D Bennett/ A Ikin/ D Smith)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Athalow Cover Boy Pretty (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch & Am Gr Ch Ragdoll's Dress Blues (Imp USA) (Megan Weinert)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Paul Berman (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Quatroniko The Matriarch (L & L Nikolovski)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Redplatinum I Shot The Sheriff (Jody Goodwin)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Macbraedly Wotajax Inferno (Garry Butler)
Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)
Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Neut Ch Amseraphs Skill N Valour (C Atkinson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quatroniko The Matriarch (L & L Nikolovski)
Dog CC & Minor of Breed: Redplatinum I Shot The Sheriff (Jody Goodwin)
Puppy of Breed: Bellawest American By Design (Jody Goodwin)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Amseraphs Skill N Valour (C Atkinson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bulrrush Gilbert of Putney (Penny Prott)
Baby of Breed: Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Macbraedly Wotajax Inferno (Garry Butler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ozjack Wilson (Bob Purss)

Staffordshire Bull Terrier
Aust Bred (Bitch) of Breed: Karasani Blaze of Glory (Kathy Pisani)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Glitz & Glamour (G & C Coyte)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Gumhaven Mozzie (Gumhaven Kennels)
Baby of Breed: Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ann O'Keefe (NSW)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Runner Up in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Minor in Group: Bracco Italiano
Bicerin Aria (Graham Kellett)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Rosherville Just Ebony (AI) (C Camara / R Barratt / L Brown)
Intermediate in Group: Pointer
NZ & Aust Ch Chesterhope Lady In Lace (Imp NZ) (V Royston/ D O'Neill & P O'Neill)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust & Neut Ch Griswold Out Shine (Mrs F I Griffin)

Bracco Italiano
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bicerin Aria (Graham Kellett)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Bicerin Armando (Graham Kellett)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Lachlanpark In Good Time (G & C Coyte)
Baby (Bitch) of Breed: Lachlanpark Surprise Arrival (Geoffrey & Cheryl Coydte)

English Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB & Junior of Breed: Rosherville Bend The Rules (AI) (Mrs C Camara)
Bitch CC & Puppy of Breed: Rosherville Just Ebony (AI) (C Camara / R Barratt / L Brown)
Minor of Breed: Silvaspring Amber Alert (E/ M & A Borg)
Neuter BOB: Burlishcharm Opie (E Brooke)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Stormy Knight (P McIntyre / P Smith)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Skyesong Merrie Melodies (Isabelle Brown)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust Ch Chesterhope Lady In Lace (Imp NZ) (V Royston/ D O'Neill & P O'Neill)

Weimaraner
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Griswold Out Shine (Mrs F I Griffin)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB & Res Dog CC: Welshstar Pablos Red Magic (K Britten & M Morrissey)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Minor in Group: Borzoi
Dolinoff Curtis Mayfield (Mistraka Knls)
Junior in Group: Whippet
Mistraka Holly Holm (Mistraka Knls)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ulradi's Worldwide Traveller (Imp) (Sanne Palmbak DeAngelis)

Borzoi
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dolinoff Curtis Mayfield (Mistraka Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Dolinoff Carmen McRae (Mistraka Knls)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Huntingridge Phantom Menace (D Brennan & L Harvey)

Saluki
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan Jewel O The Nile (C & G Arkell/NJ Rule-Steel)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Padtheway Its Your Shout (C & G Arkell)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Mistraka Holly Holm (Mistraka Knls)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Mistraka Muhammad Ali (Mistraka Knls)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynda Brandt (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk ET HT (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ET (Imp NZ) (Stephanie Betts)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tegoura Quality Street (Megan Kain)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wingdari Bush Lyric (Megan Kain & Marie Colyer)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wingdari G'Day My Shiralee (M E Colyer & M J Kain)
Neuter BOB: Aust Gr Ch Kla Simply High Class (J Spacek)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ET (Imp NZ) (Stephanie Betts)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Bellshill Across The Ditch To Ashendael (Imp NZ) (Ashley & Narelle Hoffman)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk ET HT (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)

Collie (Rough)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Vedamea A Lil Sinsation (V & D Morris)

German Shepherd Dog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fleta CG Ruby (Ken & Darien Northcote)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Michelle Cowin (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Boxer
Aust Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Schonhardt Cats Out Of The Bag (AI) (M McLeod-Wodhouse)
Puppy in Group: Akita (Japanese)
Shinkon No Yoshiko Go (Mr O Nejal)
Intermediate in Group: Mastiff
Aust Ch Mastdoch Unlucky For Some (Mr P & Mrs A Docherty)
Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Von Der Bernessehof Amadeus (Imp CZE) (Beverley Eslick)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shinkon No Yoshiko Go (Mr O Nejal)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Von Der Bernessehof Amadeus (Imp CZE) (Beverley Eslick)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tennassity Damage Control (Ms N Sheeran & Mrs A Machan)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mastdoch Unlucky For Some (Mr P & Mrs A Docherty)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nashtiff Broadway Baby (Anne-Maree Docherty)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels / I & S Geddes-Cook)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Hardrada Bobby Dazzler (Imp NZ) (Ms Kate Stuart / Mr I & Mrs S Geddes-Cook)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schonhardt Cats Out Of The Bag (AI) (M McLeod-Wodhouse)

Siberian Husky
Baby of Breed: Aeukanmanuva Hotter Then Belle (Caroline Yate)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Group & Minor in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Birote (AI) (Jacqi Dinis)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Debbie King)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr & Aust Ch Campbell Clan's Cruisin For A Bruisin' (Imp USA) (Deby Norquay)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whytewood Obi Wan Kenobi (S Morrissey)
Res Bitch CC: Whytewood Quite A Star Cleo (K Britten & M Morrissey)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boroccabull Eye Of Bindi (Joe Vassallo)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boroccabull Tiger Lilly (J Vassallo)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rithpen Miss Congeniality (Sharyn Wright)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Debbie King)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Zaland Nauti N Nice (Belinda Beves and Nina Estatheo)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tresnan fire on Four Strings (Marie Lantouris)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Breogan Highway To Heaven (J Spacek)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beltzu Plantagenent Lass (B Heersema)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Beltzu True Genius (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Birote (AI) (Jacqi Dinis)
Baby of Breed: Wazzat Centzontle (AI) (Jaci Dinis)