Tallangatta A & P Society (VIC)
Date of Show : 6-Mar-2015 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Glenys Alexander (VIC)
Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Show: Pomeranian
Aust & Can Ch Shallany's Rebel With A Cause (Imp CAN) (Denise Leo)
Baby in Show: Siberian Husky
Taejaan The Matrix (N J Rule-Steele)
Minor in Show: Poodle (Miniature)
Westpriors Power Of Midnight (K/ J & P Hopkins)
Junior in Show: Border Terrier
Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)
Intermediate in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Chimo Credit Wr Credit Is Due (Tonya Syme)
Aust Bred in Show: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Open Neuter in Show: Gordon Setter
T Ch / Neut Ch Drumdaroch Ingenou (AI) CCD TSDX RE ET (Kaye Yarnold)
Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Coltava Serendipity (M Burton)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Chinese Crested Dog
Caddarra Daretobedifferent (L & H Cadan)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Underfoot Devil In Disguise (R & T Williams)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Pug
Wochnova Devils Attitude (Samantha Febey)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)
Aust & Can Ch Shallany's Rebel With A Cause (Imp CAN) (Denise Leo)
Runner Up in Group: Yorkshire Terrier
Aust & Esp Ch Fiorentino Desire York (Imp Spain) (Mr Y & Mrs M Morag)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Caddarra Daretobedifferent (L & H Cadan)
Minor in Group: Italian Greyhound
Unico Groovy Little Get About (Mr A & Mrs K Yardley)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Edenridge Sweet But Sassy (Jennifer & Stephen Wynn)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Coloora Fly Me To The Moon (Lyndy Morris)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coloora Fly Me To The Moon (Lyndy Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Edenridge Sweet But Sassy (Jennifer & Stephen Wynn)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Montollie Fabio (Ms G Donnan)
Bitch CC & Minor of Breed: Montollie Cotton Candy (Ms G Donnan)
Junior of Breed: Cairford Party Crasher (Ms G Donnan)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Teddee's Mighty Luckee Star (Imp NZ) (Ms G Donnan)
Bitch CC & Junior of Breed: Teddee's Magnificent Bling (Imp NZ) (Ms G Donnan)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caddarra Causinacommotion (Les & Hilary Cadan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kimissa Wen Yr Hot Yr Hot (R & M Clancy)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimissa Hot Sox (R & M Clancy)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimissa Crim Zen Tide (R & M Clancy)
Baby of Breed: Caddarra Daretobedifferent (L & H Cadan)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Unico Groovy Little Get About (Mr A & Mrs K Yardley)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Can Ch Shallany's Rebel With A Cause (Imp CAN) (Denise Leo)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dochlaggie Double Delight (Denise Leo)
Baby of Breed: Dochlaggie Darn Cute (Denise Leo)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Stormboy (Samantha Febey)
Minor of Breed: Wochnova Devils Princesworrior (Samantha Febey)
Puppy of Breed: Wochnova Devils Attitude (Samantha Febey)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Esp Ch Fiorentino Desire York (Imp Spain) (Mr Y & Mrs M Morag)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)
Aust Ch Amfolk Call of the wild (Rob & Rebecca Triffitt)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Riverlands She Sells Sanctuary (Kelly Hooper)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)
American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Manfreds Damage Done (J Watson/ B Mcllvenna/ E Perry)
Res Dog CC & Open of Breed: Forevapals Super Trouper (E Perry)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kylott Had Me At Hello (Mrs K and Mr S Boulter)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bohunt Just Blue In (Gaela Whyte)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Riverlands She Sells Sanctuary (Kelly Hooper)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aidan Red Sambuca (Imp NZ) (Kelly Hooper and Paula Mitchener)
Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly Savvy Gal RN (Janet Palmer)
Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amfolk Call of the wild (Rob & Rebecca Triffitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amfolk Bronte (Mr & Mrs R Triffitt)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)
Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Open Neuter in Group: Gordon Setter
T Ch / Neut Ch Drumdaroch Ingenou (AI) CCD TSDX RE ET (Kaye Yarnold)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Necessities (AI) (B & M Lennon / T Wayenberg)
Cocker Spaniel
Puppy of Breed: Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosherville Touch of Silk (Ms S Raine & Mr E Glass)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kruz Winsome Glory (AI) (L Evans & J Simpson)
Dog CC & Open of Breed: Canawindra Fire Nthehole (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lovewyre Squizzy Taylor (Krikka Knls)
Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Aursauver Organised Crime (David Griffin)
Gordon Setter
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: T Ch / Neut Ch Drumdaroch Ingenou (AI) CCD TSDX RE ET (Kaye Yarnold)
Open Neuter (Dog) of Breed: T S Ch / T Ch & Neut Ch Kentigern Dark Highlander CCD RA ET (M K Yarnold)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hanafor Alspice Wroxton (F Harris & B Stading)
Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Krikka This Girl Is On Fire (Krikka Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Krikka The Winning Design (Krikka Knls)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)
Aust Sup & NZ Gr Ch Beesholme Tyger Tyger (Imp NZ) (C Henderson / N J Rule-Steele)
Runner Up in Group: Basenji
Aust Gr Ch Nonaym Bells of the Congo (Karen Ordar)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Strathlee Red Hot Chile (Stacey Hesketh)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Black Elikia (Dr D Braithwaite)
Open Neuter in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Cottesloe Remember Me (Mrs Sharyn F Seifert)
Basenji
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nonaym Bells of the Congo (Karen Ordar)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kanibaru Black Elikia (Dr D Braithwaite)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Nonaym Sound of the Congo (Karen Ordar)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Eurabbie Black Dhalia (Dr D A Braithwaite)
Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sanmar Good As Gold (S Walker / R A & D F Kruz)
Baby of Breed: Ariahgrove King Swagger (Miss E Triffitt)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zyzeal Lootah Baron (Hesketh / McMaster)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Adadach Warrior Princess (S Hesketh / A McMaster)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Strathlee Riccadonna (Stacey Hesketh)
Baby of Breed: Strathlee Red Hot Chile (Stacey Hesketh)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Burnt Black (Mrs C Irvin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Millewa My Happiness (Mrs C Irvin)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cottesloe Supa Nova (Mrs Sharyn F Seifert)
Minor of Breed: Cottesloe Whistling Dixie (Mrs Sharyn F Seifert)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Cottesloe Remember Me (Mrs Sharyn F Seifert)
Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Brantarby Wicked Witch (Anne Pirie)
Saluki
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Klamurry Aaliyah (Mr T Murray & Mr C Watts)
Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Beesholme Tyger Tyger (Imp NZ) (C Henderson / N J Rule-Steele)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)
Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Lyndream Strictly Speaking (Nicole Pearson)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hilmamay Luv In the Spring (Kathy Blair)
Minor in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Cloverdowns Bliss Bomb (Jean Purcell)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Harmony N Blue (Ana Richardson & Thomas Pearson)
Australian Cattle Dog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cloverdowns Bliss Bomb (Jean Purcell)
Junior of Breed: Cloverdowns Bounce (Jean Purcell)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Harmony N Blue (Ana Richardson & Thomas Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Owjedoo Rugged Ranger (Ross Carlson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Mysql Strike Back (AI) (Mrs E Gray)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Linwood Rhythm Of The Rain (Mrs E Gray)
Baby of Breed: Linwood Fire N Lace (E Gray)
Puppy of Breed: Eliteview Dream To Achieve (Ross Carlson)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellagant All The Right Moves RE (Renee Ashman)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Triblu Catching Fire (Tracy Rosenkranz)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Andacht Torque Awhile (L & Y Hornsey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Man In The Mask (L & Y Hornsey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Freevale Crazy Beautiful (I Borodinova)
Intermediate (Bitch) of Breed: Blr J Ch Victoria ad Astra Gloria (Imp) (Irina Borodinova)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lyndream Strictly Speaking (Nicole Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Charmhill JacquesCartier (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hilmamay Luv In the Spring (Kathy Blair)
Junior of Breed: Aust Ch Korbrae Summer Sunrise (Kathy Blair)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llandwyn Moon Glow (AI) (Mrs D Hartcher/Mrs G Grant)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kelbryn Scotch On The Rocks (Imp NZ) (P M & G A Grant)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Owecarose Angelic Hana Matoi (Ellie Martinez & Kelly Gordon-Hunt)
Baby of Breed: Aust Ch Eishund Thunder in My Heart (Ellie Martinez & Angela Sneddon)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)
Aust Sup Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Chimo Credit Wr Credit Is Due (Tonya Syme)
Baby in Group: Siberian Husky
Taejaan The Matrix (N J Rule-Steele)
Minor in Group: Mastiff
Aust Ch Toramis Grande Manutoo (Toramis Kennels)
Puppy in Group: Mastiff
Aust Ch Grandcoeur Honey Is A Show Off (Ian Le Nepveu)
Open Neuter in Group: Boxer
Aust Neut Ch Shazlan Fully Loaded (Mr L D & Mrs S H Collins)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimo Credit Wr Credit Is Due (Tonya Syme)
Baby of Breed: Snowsteeds Against All Odds (E'vette Levett)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bernation Niko (K O'Bryan & F Broome)
Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shazlan Secret Liaison (Sharon & Lance Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shazlan Lowenkopf (Mr L D & Mrs S H Collins)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shazlan Fully Loaded (Mr L D & Mrs S H Collins)
Dobermann
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Tornadobe Black Opal CD RN TD ET (Imp NZ) (Andrea Jefferies)
Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Grandcoeur War Of The Roses (Mr Ian Le Nepveu)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Toramis Grande Manutoo (Toramis Kennels)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grandcoeur Showntell (Ian Le Nepveu)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grandcoeur Honey Is A Show Off (Ian Le Nepveu)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uptrend Tip Of The Waves (Rosie and Sarah Beaman)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)
Siberian Husky
Baby of Breed: Taejaan The Matrix (N J Rule-Steele)
Baby (Bitch) of Breed: Coltava Serendipity (M Burton)
Minor of Breed: Coltava Chills N Thrills (M Burton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)
Aust Sup Ch / Am & Can Ch Symarun's Can't Get Burned (Imp CAN) (Y & M Morag)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Westpriors Power Of Midnight (K/ J & P Hopkins)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Starus Can't Take My Eyes Off U (Nicole Tetof)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Bullecourt Dignity (Angela McInnes)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Hapipet Mystery Solved RN ADX JDX SDX SPD GD DWDFS HTMS (Ms Rochelle Manderson)
Open Neuter in Group: Schipperke
Aust & Neut Ch Adorin Cop That JD SD SPD DWDFN (Ms Rochelle Manderson)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Underfoot Devil In Disguise (R & T Williams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullecourt Dignity (Angela McInnes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bullecourt Beauty (Angela McInnes)
Lhasa Apso
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Westpriors Power Of Midnight (K/ J & P Hopkins)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Starus Can't Take My Eyes Off U (Nicole Tetof)
Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hapipet Mystery Solved RN ADX JDX SDX SPD GD DWDFS HTMS (Ms Rochelle Manderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adorin Cop That JD SD SPD DWDFN (Ms Rochelle Manderson)
Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch / Am & Can Ch Symarun's Can't Get Burned (Imp CAN) (Y & M Morag)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Beltzu Knee Deep In The Hoopla (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Beltzu Catch A Falling Star (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Baby of Breed: Beltzu True Genius (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Puppy of Breed: Beltzu Once Upon A Tyme (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Beltzu Don't Stop Believing (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)