Tweed River Canine Club (NSW)

Date of Show : 15-Mar-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Wayne Douglas OAM (VIC)   (Total Entry : 393)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Eng / Irish/ Aust Ch Torum's Calico Jack at Irisblu (Imp IRE) (J & C LeCourt / K Brown & R Gray)
Runner Up in Show: Border Collie
Aust Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Pukawidgee Kennels)
Baby in Show: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Lucille Bald (L & H Gibson)
Minor in Show: Australian Cattle Dog
Kombinalong A Touch Of Super (Kombinalong Kennels / Miss B & Mrs I Lines)
Puppy in Show: French Bulldog
Aust Ch Daccord San Rafael Rose (P A & A K Watson)
Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sandicam The Look Of Love (Cam Cavallo)
Aust Bred in Show: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Ethan (Keith & Kylie Reid)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Weimaraner
Feldjaeger Precocious Miss (Judy & Tony Glover)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Golden Retriever
Aust Ch Ikentrieve El Amor Sophia (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Lucille Bald (L & H Gibson)
Minor in Group: Papillon
Birikino Ice Diva (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Papunique Go Ahead Make My Day (Mrs J A Moy)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Dearchi Livin The Dream (Amanda Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Poochiekoo Dream Maker (Amanda Thompson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Karakush Bald N The Beautiful (L & H Gibson)
Baby of Breed: Aust Ch Karakush Lucille Bald (L & H Gibson)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Castlemar St Francis By D Sign (Imp NZ) (Ms Lorraine Muller)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole/Mrs Diane Anderson)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Rainvanese Madam Speaker (Ms Lorraine Muller)
Res Bitch CC: Aust Ch Elmparle Just A Dash (Mrs Meghan Boole)
Junior of Breed: Elmparle What Goes Around (M Boole/D Anderson)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowenhart Tastes Sensational (L & C Horne)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lowenhart Pretty Pricetag (L & C Horne)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Papunique Go Ahead Make My Day (Mrs J A Moy)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Roseswain Kissed By Fire Night (Mrs J A Moy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Birikino Ice Diva (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)
Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Endless Burning Love (Mrs J A Moy)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Barrajy Ming Chuni La (B R & B J Matthews)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Eng / Irish/ Aust Ch Torum's Calico Jack at Irisblu (Imp IRE) (J & C LeCourt / K Brown & R Gray)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Every Rose Has A Thorn (J/ N & M Attridge)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust & NZ Ch Hollybrook Bobby Dazzler (Imp NZ) (J & N Attridge)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Graebrook Smoke On Water (Graebrook Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anitefire Party in Paradise (AI) (D Gowen/C Tschutura)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jakupa Bush Poet (Veronica Micallef)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tainquest Ima Stunna (Ms Veronica Micallef)
Open of Breed: Tuckombil Matilda (Mr P & Mrs M Cassidy)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Towsytyke Raisin A Ruckus (M Lee)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graebrook Smoke On Water (Graebrook Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Hollybrook Bobby Dazzler (Imp NZ) (J & N Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Classicyds Every Rose Has A Thorn (J/ N & M Attridge)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Lion Heart (Kirsten Gowen)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng / Irish/ Aust Ch Torum's Calico Jack at Irisblu (Imp IRE) (J & C LeCourt / K Brown & R Gray)

Scottish Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: J Ch Gr It Rsm Ch Buchefalus Taurus Nero (Imp ITY) (Stacy Kellie)
Baby of Breed: Anrias Beowulf (Stacy Kellie)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Secret Liaison (AI) (Denise Burke)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Ikentrieve El Amor Sophia (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sandicam The Look Of Love (Cam Cavallo)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Macdolly Secret Liaison (AI) (Denise Burke)
Res Bitch CC: Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Sandicam The Look Of Love (Cam Cavallo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sandicam Royal Rendezvous (Cam Cavallo)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Aust Ch Edelhof Love Is An Open Door (Jade Norman)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Lockandload (Kirsten Gowen)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Puppy of Breed: Aust Ch Ikentrieve El Amor Sophia (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ikentrieve Kindred Spirit (AI) (Brenda Kent)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Asuare Eternal Flame (Heath Thomson)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Roseswain Mindil Sunset (AI) (Mrs J A Moy)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm On Oak (Guy Spagnolo)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cambewarra Spending Spree (A Spanswick & S Luchterhand)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hipoint Mysterious Liaison (P & S Berger / J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bromhund Mystery Girl (Lynelle Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Absinthe (Ann Masjakin & John Robinson)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Baby of Breed: Feldjaeger Precocious Miss (Judy & Tony Glover)
Puppy of Breed: Feldjaeger Love The Look (Judy & Tony Glover)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC) (Group Entry : 75)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Ch Twyborn Innocense (Imp SWE) (Ulla Greenwood)
Baby in Group: Beagle
Brevari All the Single Ladies (Robyn Hyman)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Tinsnips Kites Pride (M A Davidson & L M Dunn)
Junior in Group: Afghan Hound
Kjavu Tell Me About It (McGreevy/Hamilton)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kjavu Tell Me About It (McGreevy/Hamilton)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Lijolba Hair Raising (AI) (Heidi McKay)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kitoko Catcher In The Rye (Helen Briggs)

Beagle
Baby of Breed: Brevari All the Single Ladies (Robyn Hyman)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Valgarden Chatterbox (V Bowden)
Minor of Breed: Valgarden Caramel Latte (V Bowden)
Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Uglee Sir Pepercorn (L M Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tinsnips Kites Pride (M A Davidson & L M Dunn)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Fayrewyre Marcasite (M A Davidson & L M Dunn)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mystic Quartz (M A Davidson & L M Dunn)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bayan Vintage Valentino (AI) (D C & C A McGreevy)

Rhodesian Ridgeback
Intermediate of Breed: Umkimzulu an American in Paris (Trish Gonzalez / Sarah Baker / Sarah Wheatle)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Twyborn Innocense (Imp SWE) (Ulla Greenwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Shawthing All That Jazz (Vicki Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Douglas OAM (VIC)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Pukawidgee Kennels)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Kombinalong I am Super Charged (Kombinalong Kennels & Miss Mrs Lines)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Kombinalong A Touch Of Super (Kombinalong Kennels / Miss B & Mrs I Lines)
Puppy in Group: Bearded Collie
Peppagrove Shannons Beenbusy (Louella Cooper)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal Red G (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kombinalong A Touch Of Super (Kombinalong Kennels / Miss B & Mrs I Lines)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dewregal Too Shay (J Phillips)
Baby of Breed: Kombinalong I am Super Charged (Kombinalong Kennels & Miss Mrs Lines)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Peppagrove Shannons Beenbusy (Louella Cooper)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Stylyn Maid to Order (Louella Cooper)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Pukawidgee Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Trucharm State Of Affairs (AI) (S & K Leslie)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust & NZ Ch Lochburn Fudge I'm Gorjus (Imp NZ) (Angela Findlay)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Thunderbolt Gossip Girl (B & D Tatham)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Eroica Duchess of York (Cathy Shayler and Cristel Leonard)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nedsur A Lil Somethin Somethin (Miss B A Lines)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Douglas OAM (VIC)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Ethan (Keith & Kylie Reid)
Baby in Group: Bullmastiff
Atmyside Iz Something Special (V Owen)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Chicabud Let Me Take A Selfi (J Sharland & J Windle)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Tiararebel Zulu Sun (Andrew & Melissa Smith)
Intermediate in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Bryce (Keith & Kylie Reid)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Annakpok It's About Time (AI) (Narelle Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Icepure Enchanted Princess (Narelle Adams)
Res Dog CC & Minor of Breed: Snowsteeds Double Edged (Aaron Rayward / Evette Levett)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tiararebel Zulu Sun (Andrew & Melissa Smith)
Baby of Breed: Atmyside Iz Something Special (V Owen)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Ethan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Bryce (Keith & Kylie Reid)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)
Baby of Breed: Bordogue Poppy (Keith & Kylie Reid)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Munchener Nardoo von Wotan (B Frewen-Lord & Y Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chicabud The King Lives (J Windle & J Sharland)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chicabud Let Me Take A Selfi (J Sharland & J Windle)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Summervogel Blitzon (Kelly O'Connor)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Amitabha Gimli (Bronwen/ Philip and Morgan Dickson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Douglas OAM (VIC)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Ch Loujen Naughty But Nice (L Dorr/J Meharry)
Runner Up in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Daccord San Rafael Rose (P A & A K Watson)
Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Get Thparty Started (L Cassidy / B Thompson)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Flash Point (AI) (Ms M F Lee)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Exaltare Go Your Own Way (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Baby of Breed: Drumsara Special Remix (Mrs M J Stewart)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Flash Point (AI) (Ms M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Top Fashion (AI) (Ms M Lee)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daccord San Rafael Rose (P A & A K Watson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Opalguard Baby Im A Firework (Innes / Kenwrick)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Klompen's Gone Walkabout At Calivale ET (Imp USA) (L Cassidy & B Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Liza Cassidy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hunkeedori Get Thparty Started (L Cassidy / B Thompson)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Myflair Best of Both Worlds (Margret Barton)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Artizan Millionaire (Ritter/Gayle/Ainsworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Loana Raving About Arya (AI) (Merryl Yet Foy)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Loujen Naughty But Nice (L Dorr/J Meharry)