Port Pirie Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 22-Apr-2019 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Speed (QLD)

Best in Show & Open in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
Baby in Show: French Bulldog
Kiangsi I am Jaguar (Mandy Cadd)
Minor in Show: Bearded Collie
Lokynnda Call Me Doctor Donna (Lynda Webb)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Taurorn Va Va Voom (Gail Wellman)
Aust Bred in Show: Schipperke
Aust Ch Beadale Auzie Lady (Lynette Niemann)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Los Chatos Del Norte First Love (Imp ESP) (Rodney J Connelly)
Runner Up in Group: Lowchen
Aust Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Armorgrif Up The Ante (R J & W J Baker)
Open in Group: Russian Toy (Smooth Haired)
Aust Ch Veselyy Vaschek (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Armorgrif Up The Ante (R J & W J Baker)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Carnwath Cracker Jack (S J Baillie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shartooz Wicked (S J Baillie)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shartooz Sassy (S J Baillie)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Los Chatos Del Norte First Love (Imp ESP) (Rodney J Connelly)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Navigator Beetlegeise (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hevnlee Braghitta (Bev Chapman)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bravo Zhar Rumba Drive (Imp AUT) (B Chapman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Veselyy Vaschek (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)

Best in Group & Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group & Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Baby in Group: Cairn Terrier
Wilmavohnne Dont Stop Me Now (D Sharman)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Ooh La La (J Rasche & D Tomney)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Big Girlie Pants (J Rasche & D Tomney)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Manfreds Doubleblastfromthepast (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Am & Aust Ch Temora I Walk The Walk (Imp USA) (Regisvista Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Prefurabull Ice Man (Mr E & Mrs M Bannear)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Speiread Tequila Rose (Mr E & Mrs M Bannear)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska African Queen (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Wilmavohnne Dont Stop Me Now (D Sharman)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Axel Folly (D Sharman)
Baby of Breed: Belljacks Lets Party In Paris (D Sharman)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anvilhart Ooh La La (J Rasche & D Tomney)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Anvilhart Big Girlie Pants (J Rasche & D Tomney)
Baby of Breed: Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Intermediate of Breed: Pickaxe Man Behind The Mask (A Freeman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
Baby in Group: Pointer
Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Minor in Group: Pointer
Aust Ch Aspyre Extravagance (AI) (J & A Lumsden / J Manser)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Woodwych Lord Of The Rings (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Gr & Neut Gr Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aerofee Dodge Polara (Aerofee Kennels)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kinsheran Monkey Business (Mr V McPhee)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Woodwych Lord Of The Rings (AI) (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Baradav Kindred Spirit (AI) RN (Ms Tanya Martyn)
Minor of Breed: Baradav Heart Of Gold (AI) (Barb & David Joseph)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Baradav Out N About CD RAE (Tanya Martyn)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Woodrock's The Dark Night (AI) (Imp FL) (C M Sheekey/ C P / H R & B N van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Devinelea Jive Talking (Ben & Robyn van Maanen)
Baby of Breed: Devinelea Maleficent (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aspyre Extravagance (AI) (J & A Lumsden / J Manser)
Baby of Breed: Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)

Baby in Group: Dachshund (Wire Haired)
Cayugaridge Carlisle (Gail Wood)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Tangaer Ernie (Imp WALES) (Alex Heitmann)
Runner Up Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr & Neut Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Afghan Hound
Baby of Breed: Lijolba Love In The Dark (AI) (Gail Wood)

Basenji
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tamsala Chevy Chevelle (AI) (Heather A Budd)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Stardayne untill The Dawn (Mrs V Tapp)
Dog CC: Aust Ch Stardayne Mission Accomplished (Mrs V Tapp)
Junior of Breed: Aust Ch Stardayne Starlight Serenade (Mrs V Tapp)

Dachshund (Wire Haired)
Baby of Breed: Cayugaridge Carlisle (Gail Wood)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Senjabi Phar Too Handsome (Imp NZ) (Ms M A Rudd)

Irish Wolfhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tangaer Ernie (Imp WALES) (Alex Heitmann)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Taraikha Rose LeBohemeFrancais (Alex Heitmann)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bondestin I Want It All (Mrs Alexandra Heitmann)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Hydale Eros (M A Rudd)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Taurorn Va Va Voom (Gail Wellman)
Minor in Group: Bearded Collie
Lokynnda Call Me Doctor Donna (Lynda Webb)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Sundaneka Young Gun (Gail Wellman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Old English Sheepdog
Aust Neut Ch Hartwyn Pageants Prince On Ice (AI) (Ian & Wendy Hage)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kalan Southern Skye (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silvaghost Cake By The Ocean (AI) (Silvaghost Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lokynnda Call Me Doctor Donna (Lynda Webb)

Briard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Narbrisse Marvellous Creation (Ms E Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Narbrisse Odin (Ms E Bennett)
Baby of Breed: Obelix de la Manoliere (Imp FRA) (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yaxeka International Velvet (Mrs M & Mr S Almond)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M / J & D Ryan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J Ryan / D Ryan)
Baby of Breed: Yaxeka As Nice To Pie (Ms M Almond)
Puppy of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J Ryan / D Ryan)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taurorn Va Va Voom (Gail Wellman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sundaneka Young Gun (Gail Wellman)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Vonpeta Qwackawoody (Mel & David Adamson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Hartwyn Pageants Prince On Ice (AI) (Ian & Wendy Hage)

Puli
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch CIB Stonefelds Dressed In Black (Mr M Fisher-Hoad)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Stonefelds Stack The Deck (Mr M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunland Suntory (A Lim/ P Brennan-Lim/R Egel/ A Egel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shelkeys Star Spangled Dreams (L Schwier)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Monkey Madness (Mrs K O'Riley & Miss C Gatehouse)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Princess Charlotte (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kaviqsaaq Secrt Russian Affair (AI) (Kaviqsaaq Knls)
Runner Up Neuter in Group: Bullmastiff
Aust Ch Kangala Drama Queen (M & A Ongley)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaviqsaaq From Russia With Luv (AI) (Kaviqsaaq Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kaviqsaaq Secrt Russian Affair (AI) (Kaviqsaaq Knls)

Bullmastiff
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Beachlane Red Wolf (Vicki Brzezniak)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kangala Drama Queen (M & A Ongley)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Itacor Maximus Black Thunder (Mrs Susan Combe / Mr F & Mrs F Bartuccio)

Dobermann
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook The Main Event (A & L Buitenhuis)
Baby of Breed: Amblebrook Will Steal UR Heart (A & L Buitenhuis)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Klimkie Ruby Tuesday (L J O'Grady)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morgerot Anton CCD RE PT (Dr M D Keller)
Res Bitch CC: Aust Ch Morgerot Bedazzle Me Maggie CCD RA PT (Dr M D Keller)
Baby of Breed: Morgerot Dorota (Ai) (Dr M D Keller)
Intermediate of Breed: Noblesaga Tears Of Freya (A O'Grady)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Monkey Madness (Mrs K O'Riley & Miss C Gatehouse)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska Princess Charlotte (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Aust Ch Yerevan Storm Boy (D Klaaysen/ J Beard/ K O'Riley)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Forestal On The Cat Walk (J Chapman & P Haigh)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfworx Takeshi RA (Dr Marianne D Keller)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Aika Kumiko (Dr M D Keller)

Siberian Husky
Dog CC: Aust Ch Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Merryjay Bostn Hotshot Teddy (Rosemary Kemp & Amanda Hall)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
Baby in Group: French Bulldog
Kiangsi I am Jaguar (Mandy Cadd)
Puppy in Group: Shih Tzu
Shislienazit Princess Rosalie (Elizabeth O'Reilly)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Auzie Lady (Lynette Niemann)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Beautaureau Embrasse Mon Toosh (Cherie Terry)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust & Neut Ch Quiniva Marshmallow Minx (Quiniva Kennels)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Merryjay Bostn Hotshot Teddy (Rosemary Kemp & Amanda Hall)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Soda Pop (R Kemp & S Campain)
Baby of Breed: Loualli Time Afta Time (R Kemp & S Campain)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preciousbull UK Pomie Jack (Cherie Terry)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Preciousbull UK Pomie Lad (Cherie Terry)
Puppy of Breed: Glenarvey She Got The Look (Cherie Terry)

Dalmatian
Baby of Breed: Paceaway Fun in the Sun (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beautaureau Embrasse Mon Toosh (Cherie Terry)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Matgo Little Fluer (M F & B F Loades)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Matgo Mademoiselle La Sassie (AI) (M F & B F Loades)
Baby of Breed: Kiangsi I am Jaguar (Mandy Cadd)

Peruvian Hairless Dog (Large)
Baby of Breed: Aust Ch Xioma Wicked At Heart (Mrs T & Miss A Beavis)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Quiniva Putt N On The Ritz (Quiniva Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Quiniva Marshmallow Minx (Quiniva Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beadale Auzie Lady (Lynette Niemann)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shislienazit Princess Rosalie (Elizabeth O'Reilly)