Southern Districts Kennel & Obedience Dog Club Inc (PM Show) (SA)

Date of Show : 25-May-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Doreen Duffin (VIC)

Best in Show & Junior in Show: Afghan Hound
Tahkira Affogato (B Ferguson)
Runner Up in Show & Open in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Puppy in Show: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)
Aust Bred in Show: Newfoundland
Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
Bred by Exhibitor in Show: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Irish Wolfhound
Aust Gr & Neut Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyn Matthews (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Gr Ch Jaditi Princess Shelby (Donna McClarty)
Minor in Group: Japanese Chin
Kiseki Kotaro (Mrs L McArthur)
Puppy in Group: Papillon
Malibutango Mia (Susan Glennon)
Intermediate in Group: Lowchen
Aust Ch Lowensque Made in Heaven (Mrs G Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Kutas Ambergoldndiamonds (Mrs A Greenlees)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Japatina Wearing My Rolex (Mrs G Smith & Japatina Kennels)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Cadiz Millionhairless (Cadiz Kennels)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glanore Vegas Strip (Cadiz Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Torza Amaricode (Mrs Gillian Smith)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiseki Kotaro (Mrs L McArthur)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowensque Made in Heaven (Mrs G Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Adawar Hit The Magic (Nelly Jaehne)
Baby of Breed: Adawar Lady Cadillac (Cheryl Grant)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Treschic Prince of Monaco (Susan Glennon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Malibutango Mia (Susan Glennon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kutas Ambergoldndiamonds (Mrs A Greenlees)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jaditi Princess Shelby (Donna McClarty)

Yorkshire Terrier
Baby of Breed: Nuyork Have You Met Miss Jones (Alison Brooks)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Calanclan Laird of Inverness (Mrs N Cardinal)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart Big Girlie Pants (J Rasche & D Tomney)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cumalong Sir Roly Poly (Moira Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (K Heald & K Simpson)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wilmavohnne Jezabeel (Y Halfpenny)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Axel Folly (D Sharman)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Calanclan Laird of Inverness (Mrs N Cardinal)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)
Baby of Breed: Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Junior of Breed: Anvilhart Big Girlie Pants (J Rasche & D Tomney)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Its Mr Brown (Maureen Schutt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aaungara Rock A Billy Rebel (Mr T & Ms K Keves)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Malt N Honey (Maureen Schutt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Leigh G Hearn (VIC)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Runner Up in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Heiderst Orange Isth New Black (Aceweis & Heiderst Kennels)
Baby in Group: Labrador Retriever
AlpyneAir The Equalizer (S & B Washington)
Puppy in Group: Pointer
Aspyre Extravagance (AI) (J & A Lumsden / J Manser)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Pieces Of You (AI) (Heiderst Kennels)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Step Out With Style (Heiderst Kennels & Miss M Jones)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst All About Risk (S O'Neil & Heiderst Kennels)
Bred by Exhibitor in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curlesque Paragon of Beauty (Curlesque Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Sussex Spaniel
Aust & Neut Ch Sunfire Hannah Montana (P Stevens & M McCaffery)
Runner Up Neuter in Group: Curly Coated Retriever
Markable Charronnii (Monika Purdie)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Curlesque Paragon of Beauty (Curlesque Kennels)
Baby of Breed: Curlesque Man Of My Dreams (A & T Hinks)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Markable Charronnii (Monika Purdie)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Graylors Thor The Warrior (Mr J & Mrs S Nickholds/Miss E Todd)
Baby of Breed: Graylors Serafima (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heiderst Step Out With Style (Heiderst Kennels & Miss M Jones)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zenchar Pieces Of You (AI) (Heiderst Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heiderst Play That Funky Music (AI) (Heiderst Kennels)
Aust Bred of Breed: Heiderst All About Risk (S O'Neil & Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Honiggold Mellow Yellow (AI) (Ms S Neldner)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Heiderst Orange Isth New Black (Aceweis & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Erdos Lord Byron RN ET (J Wallis/ V & A Marsden)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tintookie Our Boy From Bennie (Mr J & Mrs S Nickholds/Miss E Todd/Tintookie Kennels)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eraky Eclipse (S & B Washington/ D Venables)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch AlpyneAir Born Supremacy (AI) (S & B Washington/ D Venables)
Baby of Breed: AlpyneAir The Equalizer (S & B Washington)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aukero Party Time At Jayped (Mrs D Thomas)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aspyre Extravagance (AI) (J & A Lumsden / J Manser)
Baby of Breed: Aspyre Cat Got UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)

Sussex Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marquell Yachtsman (Imp UK) (M McCaffery)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sunfire Hannah Montana (P Stevens & M McCaffery)

Weimaraner
Baby of Breed: Weimurastar Harrow On The Hill (AI) (Mr Keith Jefferies)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Waldwiese Rain On Your Parade (Waldwiese Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Doreen Duffin (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Afghan Hound
Tahkira Affogato (B Ferguson)
Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Harrier
Aust Sup Ch Fellhunters On The Scent (P & F Danaher)
Baby in Group: Afghan Hound
Suliman Rewrite The Stars (AI) (K/ K & R Hutchings)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Glenfels Firestorm at Cufiain (Ms M Thomson)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)
Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Dolinoff Blissful Dawn (Mr P Cottrell & Mr R Moag)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr & Neut Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Shakuru Pure Pleasure (Emma Lloyd)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tahkira Affogato (B Ferguson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Tahkira Irristible Blue (AI) (B Ferguson)
Baby of Breed: Suliman Rewrite The Stars (AI) (K/ K & R Hutchings)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistraka Zachary Smith (Mr P Cottrell & Mr R Moag)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dolinoff Blissful Dawn (Mr P Cottrell & Mr R Moag)

Harrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Fellhunters On The Scent (P & F Danaher)

Irish Wolfhound
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)
Puppy of Breed: Glenfels Firestorm at Cufiain (Ms M Thomson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bondestin I Want It All (Mrs Alexandra Heitmann)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Tangaer Ernie (Imp WALES) (Alex Heitmann)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Shakuru It Takes A Village (Amanda Oakes)
Baby (Dog) of Breed: Shakuru Kode Of Honour At Azubuike (Ms S Masson & Mrs R Lamb)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shakuru Pure Pleasure (Emma Lloyd)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Sharon Hannigan (NSW)

Best in Group & Open in Group: Briard
Aust Ch Narbrisse Marvellous Creation (Ms E Bennett)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Runner Up Neuter in Group: Old English Sheepdog
Aust Neut Ch Hartwyn Pageants Prince On Ice (AI) (Ian & Wendy Hage)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Rozate Smokin Hot Kiss HT (Rozate Kennels)
Puppy of Breed: Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljekali Zadi (Mrs S Tedesco / Mr C & Mrs J Fynmore)

Briard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Narbrisse Marvellous Creation (Ms E Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boanch Einstein (C Rau & A Holzwarth)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Carmandy Amazin Coco Chanel (C Rau & A Holzwarth)
Baby of Breed: Only For You De La Manoliere (Imp FRA) (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yaxeka International Velvet (Mrs M & Mr S Almond)
Baby of Breed: Yaxeka As Nice To Pie (Ms M Almond)

Norwegian Buhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delaroche Fane (Mr A C Catt & Ms C E Russell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kimura's Viking (Imp Norway) (Ms C Russell & Mr A Catt)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Delaroche Fjotunn (Caroline Russell & Andrew Catt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Delaroche Freyja Of The Vinar (Caroline Russell & Andrew Catt)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Hartwyn Pageants Prince On Ice (AI) (Ian & Wendy Hage)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC: Aust Ch Rimini Nevada (B Turner)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Raintrees JP One and All (Imp JPN) (K Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Glenopal Costa Penny (Imp NZ) (Mrs K Flynn)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Inkdwitswiss Dont Funk It Up (Samantha Williams)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Rodney J Bennetts (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Shadow Mississippi Missouri Faundland (Imp SVK) (Mr I Harland & Mrs J Leeder)
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)
Puppy in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
Bred by Exhibitor in Group: Bullmastiff
Beachlane Sea Spirit (Vicki Brzezniak)

Akita
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shokuma Centre Stage (D Klingberg / W Osborn / T Dziego)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beachlane Red Wolf (Vicki Brzezniak)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Beachlane Sea Spirit (Vicki Brzezniak)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shadow Mississippi Missouri Faundland (Imp SVK) (Mr I Harland & Mrs J Leeder)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Amblebrook The Main Event (A & L Buitenhuis)
Baby of Breed: Amblebrook Will Steal UR Heart (A & L Buitenhuis)
Baby (Bitch) of Breed: Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Amblebrook A Little More Love (A & L Buitenhuis)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sollerus Norwegian Wood (W & J Grundy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sollerus Let It Be (W & J Grundy)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Monkey Madness (Mrs K O'Riley & Miss C Gatehouse)
Bitch CC & Junior of Breed: Kalaska Jazz Pizazz (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Yerevan Storm Boy (D Klaaysen/ J Beard/ K O'Riley)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bushsong Ironjade Jett (AI) (Greg Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Martina Butcher (NSW)

Best in Group & Minor in Group: Boston Terrier
Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Shyola Capton Jack Sparrow (Mrs D L Foster)
Puppy in Group: Boston Terrier
Abstn Poets Word (Mrs G Mercer)
Junior in Group: Great Dane
Danemedows Fawn istha new blk (Kylie Paine)
Bred by Exhibitor in Group: Poodle (Standard)
Quiniva Putt N On The Ritz (Quiniva Kennels)
Open in Group: French Bulldog
Kiangsi Short Fora Stormtroopa (Tania Reval)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Sugar Plum (T Huitema)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Abstn Poets Word (Mrs G Mercer)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shyola Capton Jack Sparrow (Mrs D L Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shyola Secret Elxia (Mrs Faith Barry)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beachspots Renaissance RN (Sharon Gahan)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Kiangsi Short Fora Stormtroopa (Tania Reval)
Bitch CC & Junior of Breed: Kiangsi Strike A Pose (Ms A Cadd)
Puppy of Breed: Cauzinhavoc Just Do It (Mrs M Sawley/Ms F Miller/Mrs Y Draper)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Danemedows Fawn istha new blk (Kylie Paine)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Martonia Arashi at Fantasyfarm (Sharon E O'Reilly)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fantasyfarm Akiyo Jiai Jade (Sharon E O'Reilly)

Keeshond
Baby of Breed: Tamaari The Beat Goes On (Mrs M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Once Were Warriors (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Quiniva Putt N On The Ritz (Quiniva Kennels)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorenekid Toloache (Toula Cameron)