Wagga Wagga All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 4-Aug-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Shaneen Bendixen (QLD)   (Total Entry : 348)

Best in Show & Open in Show: Border Collie
Aust Gr Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Junior in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Border Collie
Merrinda Hot In The City (Mrs Lyn Allshorn)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Tollerpoint Herald Angels Sing (J Chapman & P Holdaway)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Tenterfield Terrier
Skalawag Black N White Finery (Mrs D McDonell)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Queen of Hearts (P Williams)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Barrajy Party Playboy (Lyn Jones)
Open in Group: Italian Greyhound
Wondoan Wriver Song (Ms T M Hales)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Wondoan Wriver Song (Ms T M Hales)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Triscadec Diamond in the Roar (R & M Clancy)
Baby of Breed: Kimissa Baileys N Ice (R & M Clancy)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenroyal Da Vincis Lyrical (Carmel Bauerle)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomteddy Tempest In A Teapot (Robyn OKeefe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tunamara Kunjo Tsha (Mr E & Mrs B Wyatt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Barrajy Party Playboy (Lyn Jones)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tamard Gift Of Luv (Mr E & Mrs B Wyatt)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 50)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Norfolk Terrier
Aust Ch Mazberg Ziggy Stardust (M Connell & M Berg)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Rogojin Jack Irish (Ken & Cheryl Hodge)
Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Rogojin Pandamonium (K W & C A Hodge)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Tentella Mirramai (Mrs D McDonell)

Fox Terrier (Smooth)
Puppy of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Pandamonium (K W & C A Hodge)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Luck Of The Irish (K W & C A Hodge)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Whatajack Days Of Thunder (Caddarra Knls)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rogojin Jack Irish (Ken & Cheryl Hodge)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mazberg Ziggy Stardust (M Connell & M Berg)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Skalawag Black N White Finery (Mrs D McDonell)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Skalawag Oh Wow Redheads Rule (Mr W Gale)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skalawag Oh So Debonair (Mr W Gale)
Baby of Breed: Skalawag Shes Sophie Sunshine (Mrs D McDonell)
Minor of Breed: Skalawag Oh Hello (Mr W Gale)
Open of Breed: Skalawag Just Peachy (Mrs D McDonell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tentella Mirramai (Mrs D McDonell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch KeltonHill Bear Lea There (AI) (B & M Lennon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Appinitki Badger Bear (B & M Lennon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Lea There (AI) (B & M Lennon)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Keltonhill Bear Necessaties (B & M Lennon / T Wayenberg)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kingsway Act The Part (M K Kingston)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Believe In Me (M J & F L Park)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Klausnkesh Son of a Gun (Therese Corbett/Charmaine Walker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Klausnkesh Honey Ryder (Ms Charmaine Walker)
Baby of Breed: Canawindra Over The Moon (M J & F L Park)
Baby (Dog) of Breed: Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Junior of Breed: Canawindra East Bound Train (M J & F L Park)
Aust Bred of Breed: Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)

Golden Retriever
Baby of Breed: Dompetan Blissful (Anna Quigley)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
Baby of Breed: Bushgold Brothers Bodhi (Mrs Pauline Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Devinelea Maleficent (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Aust Bred of Breed: Ballydoon Tahitian Beauty (Sharon Mulgrew)
Open of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust CH & Aust Neut CH Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Can GCh & Aust Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tollerpoint Herald Angels Sing (J Chapman & P Holdaway)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA) (Group Entry : 38)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Fru Choc (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Usher (Leslie A Weston)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brialey Lil Bit Ice Maiden (AI) (Andrea Coss)
Baby of Breed: Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tardoan Thyme After Thyme (Ms T M Hales)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Leahi (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cayugaridge Chatham (Leslie A Weston)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Cayugaridge Carleton (Leslie A Weston)

Grand Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Juzrival Daddys Disco Diva (A Barter & L Fletcher)
Baby of Breed: Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Minor in Group: Border Collie
Merrinda Life Is A Highway (Mrs Lyn Allshorn)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Caleebra Armani Acqua RA JC (J Johnson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dirranlodge Royal Opal (Alan & Robyn Spargo)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
Bitch CC & Junior of Breed: Bearfeet Joyride To Merrinda (Mrs Lyn Allshorn)
Baby of Breed: Merrinda Hot In The City (Mrs Lyn Allshorn)
Minor of Breed: Merrinda Life Is A Highway (Mrs Lyn Allshorn)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Caleebra Armani Acqua RA JC (J Johnson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Res Dog CC & Minor of Breed: Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Bluegables Heavens Secret (T Walters)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Becassmic Girls Got Rhythm (Renay Grace)
Baby of Breed: Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Puppy of Breed: Samiha Friday On My Mind (Miss S & Mr G Chick)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance JC (Jan Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Clarelly Now You See Me (Joanne Swallows)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Ikons New Sensation (Imp NZ) (D Filipovic)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Runner Up Neuter in Group: Dobermann
Aust Ch Desyred Apache Wild Spirit (AI) (Imp NZ) (Ms J Frederickson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)

Boxer
Minor of Breed: Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)
Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Ms N Tetley)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Boxberry La Chica Bella (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ikons New Sensation (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Desyred Diamond Power At Sonza (AI) (Imp NZ) (H Montgomery & J Frederickson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shadday Diamonds Edge At Desyred (Imp NZ) (J Frederickson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Desyred Apache Wild Spirit (AI) (Imp NZ) (Ms J Frederickson)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rottfuerst Von Odin Bear (Desmay O'Neill)

Shiba Inu
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Minor of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Just To Be Different (Louise Hickie / R & Y Barter)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Blaquemayl King Of Cool (Mrs Janine Male)
Baby in Group: British Bulldog
Bullmania Evel Knievel (Saviour Bonnici)
Puppy in Group: French Bulldog
Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Aust Bred in Group: Poodle (Standard)
Blaquemayl Dark Trickster (Mrs Janine Male)
Open in Group: Shih Tzu
Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Louveteau Fantasy N Fairytales (Mrs K Ewing)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Zamenhof Madjik Dante (Mrs S O'Brien)
Junior of Breed: Zamenhof Madjik Julia (Caddarra Knls)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cabulldog My Silvershady (AI) (Saviour Bonnici)
Baby of Breed: Bullmania Evel Knievel (Saviour Bonnici)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystaway All that Glitters (Emma Allen-Baker)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blaquemayl King Of Cool (Mrs Janine Male)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Blaquemayl Dark Trickster (Mrs Janine Male)

Poodle (Toy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beltzu Stepping Out In Style (Belinda Heersema)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Just To Be Different (Louise Hickie / R & Y Barter)