Tallangatta A & P Society Inc (VIC)

Date of Show : 6-Mar-2020 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Show & Open in Show: Maltese
Chil Jr/ Chile & Aust Ch Chilestolz Special Delivery (Imp CHILE) (Mrs S E Scarcella)
Runner Up in Show: Bouvier des Flandres
Aust Ch Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)
Puppy in Show: Manchester Terrier
Aust Ch Rosemerta Autumn Jazz (Janet Palmer)
Junior in Show: Siberian Husky
Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Intermediate in Show: Whippet
Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)
Aust Bred in Show: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever Son Of A Gun (Al) (Chris Kelly)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Papillon
Aust & Neut Gr Ch Basilika All Guns Blazing (Mrs Sue Vella)
Runner Up Neuter in Show: English Springer Spaniel
Neuter Grand Ch / Aust Sup Ch Rowemaris Reach for the Stars (R & W Stobbie)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Pomeranian
Beaucliff Tom Thum (Beaucliff Kennels)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Boxer
Boxberry Catch Me If You Can (Mr D W Halliday)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Manchester Terrier
Aust Ch Rosemerta Autumn Jazz (Janet Palmer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Best in Group & Open in Group: Maltese
Chil Jr/ Chile & Aust Ch Chilestolz Special Delivery (Imp CHILE) (Mrs S E Scarcella)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Am Gr & Aust Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Baby in Group: Pomeranian
Beaucliff Tom Thum (Beaucliff Kennels)
Puppy in Group: Havanese
Carnwath Revolver (L J Bolden)
Junior in Group: Japanese Chin
Aust Ch Hanami Sumi Fuji (Alwood Kennels)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust & Neut Gr Ch Basilika All Guns Blazing (Mrs Sue Vella)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Thyme Will Tell At Swayd (Imp NZ) (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Baby of Breed: Matmor set The Stage (S Wraith)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bendonichi Chilli Cha Cha (Glen Donnan)
Baby of Breed: Bendonichi Friday Thirteenth (Glen Donnan)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Carnwath Revolver (L J Bolden)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hanami Sumi Fuji (Alwood Kennels)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Chil Jr/ Chile & Aust Ch Chilestolz Special Delivery (Imp CHILE) (Mrs S E Scarcella)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Basilika All Guns Blazing (Mrs Sue Vella)

Pomeranian
Baby of Breed: Beaucliff Tom Thum (Beaucliff Kennels)

Pug
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Divinise Blonde Ambition (J Willoughby)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sebandee Kur Ring Gai Chase (Janelle Willoughby)
Res Dog CC & Minor of Breed: Junnash Bootstrap Bill (Mr & Mrs K Cash / Janelle Willoughby)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Airedale Terrier
Aust Sup Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Baby in Group: Irish Terrier
Awildian Luna Queen (Mrs Ruth M Elkner)
Minor in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Orla Forshanawonna (Mrs Ruth M Elkner)
Puppy in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Rosemerta Autumn Jazz (Janet Palmer)
Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Wooloostaff The Devil Sent Me (Sue Lambert)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust & Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Saintsoldier Eyes On The Prize (D Heath/ R Moss/ P Gibilisco)

Australian Terrier
Baby of Breed: Cumalong and Say Gday (Kerri Lee)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tawnyoak Orla Forshanawonna (Mrs Ruth M Elkner)
Baby of Breed: Awildian Luna Queen (Mrs Ruth M Elkner)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lemosa Prince Harry (Ms R Menzies)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Upinair The Trooper (Robert Brooks)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rosemerta Autumn Jazz (Janet Palmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wooloostaff The Devil Sent Me (Sue Lambert)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever Son Of A Gun (Al) (Chris Kelly)
Runner Up in Group & Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Roger Juliet (Raelene Trimble)
Puppy in Group: Curly Coated Retriever
Curltriever Shirley Temple (Curltriever Kennels)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Rosherville Strike a Light (AI) (Mrs L Brown)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Neuter Grand Ch / Aust Sup Ch Rowemaris Reach for the Stars (R & W Stobbie)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Taniwha Manaia (J Patchett & C Ryan)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Curltriever Son Of A Gun (Al) (Chris Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Curltriever Shirley Temple (Curltriever Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rosherville Strike a Light (AI) (Mrs L Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Rosherville Letts Do It Again (AI) (Mrs L Brown)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neuter Grand Ch / Aust Sup Ch Rowemaris Reach for the Stars (R & W Stobbie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Canawindra Roger Juliet (Raelene Trimble)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Canawindra East Bound Train (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Hot Stuff (M J & F L Park)
Intermediate of Breed: Canawindra Believe In Magic (M J & F L Park)
Aust Bred of Breed: Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bushgold Brothers Bodhi (Mrs Pauline Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Diacas The Phantoms Back Atolrick (Robyn Brock)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Cambewarra Spending Up (Robyn Brock)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alclare Rewrite The Stars (Mrs A Henderson & Mrs K Gilbert)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Minor in Group: Greyhound
Xilone Dream A Little Dream (G Hurley-Kees)
Junior in Group: Pharaoh Hound
Mystra Firebrand (Ms T Gaudio)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET SC (Janet Ramsay)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Calahorra Picasso Atdoyen (Michele Storey)

Beagle
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hounsley Hey There You (Miss Ellie Triffitt)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Xilone Dream A Little Dream (G Hurley-Kees)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Pharaoh Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mystra Firebrand (Ms T Gaudio)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET SC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Bouvier des Flandres
Aust Ch Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Korella Casta Shadow (Mrs K J Stanfield)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)
Junior in Group: Australian Shepherd
Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)
Intermediate in Group: Collie (Smooth)
Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Korella Cast In Silver JC (Mrs K J Stanfield)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma Mudstone (Carol Tucker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toujour Quick Go For Love (Ms B Durran & Mrs M Borg)
Puppy of Breed: Vlashaard Diamond (L Longmuir)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Korella Casta Shadow (Mrs K J Stanfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Korella Summer Romance (Mrs K J Stanfield)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Korella Cast In Silver JC (Mrs K J Stanfield)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kahnhond Nothin Left To Chance (D I & D J Wall)
Res Bitch CC: Carluke Myhart Willgo On (Mrs C & Miss K Baker)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hausillevon Assap (L & Y Hornsey / R L Ralphs)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Louanda Fallen Angel (Louanda knls)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Llandwyn Hawaian Blue (AI) (P M & G A Grant)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Baby in Group: Samoyed
Airebis Sunshine N Lollipops (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Kraigoaks Indian Summer (Craig Phillips & Kym Oakley)
Puppy in Group: Siberian Husky
Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)
Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bravura Iha Sangha (J M & D A Burke)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer
Aust Neut Ch Raksha Xavier of the Glen (A & M Bridge)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Icepure Midnite Oil (AI) (Beth McCombe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Icepure Darq Southrn Sky (B McCombe)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Kraigoaks Indian Summer (Craig Phillips & Kym Oakley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Boxberry Surfing Legend (Mr D W Halliday)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boxberry Catch Me If You Can (Mr D W Halliday)
Intermediate of Breed: Sat'Elit Box Xckeptional (Imp BLR) (Mr D W Halliday & Mrs A Brooke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Durhamdogues Kahlessi (AI) (Richard Healey)

Leonberger
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glamourford Supercharged (AI) (B Bieleny / C & S Brock)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snerzok Hez Worth Every Zack (Deb Williams)
Baby of Breed: Airebis Sunshine N Lollipops (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Minor of Breed: Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Puppy of Breed: Airebis Ready to Conquer (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

Schnauzer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Raksha Xavier of the Glen (A & M Bridge)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravura Iha Sangha (J M & D A Burke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch CCDals CalvinKlein Iconic Fame RN TDX ET CA WPD (Mr A & Mrs S Gallo)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Louveteau Fantasy N Fairytales (Mrs K Ewing)
Baby in Group: Dalmatian
Dimadal Walkin On Sunshine (Rita Spencer)
Minor in Group: Dalmatian
Krystaway Splash Of Class (A S Gallo & R D Harbin)
Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Sweetiepei No Filter Needed (AI) (Michele Foster)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Louveteau Fantasy N Fairytales (Mrs K Ewing)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Princibull Dont Uno It (Mr R Lang)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch CCDals CalvinKlein Iconic Fame RN TDX ET CA WPD (Mr A & Mrs S Gallo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Krystaway Splash Of Class (A S Gallo & R D Harbin)
Baby of Breed: Dimadal Walkin On Sunshine (Rita Spencer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)

French Bulldog
Dog CC: Dalisay buttons n bows (J Rodier & W Blakeman)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Giday Captain Thunder Bolt (AI) (Linda Johnson)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sweetiepei No Filter Needed (AI) (Michele Foster)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
Baby of Breed: Beltzu Official Secret At Alchez (Belinda Heersema)