Gunnedah & District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 25-Apr-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Show & Aust Bred in Show: Skye Terrier
Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Runner Up in Show: Pug
Kabova Stand My Ground (J Whitney)
Baby in Show: Samoyed
Samayah Hallelujah Moon Shine (Julie Wales)
Minor in Show: Pug
Maskerade Guess Who (Debra Cummings)
Puppy in Show: Cocker Spaniel (American)
Boxcrest Absolute Flirt (Rebecca Pandelis & Helen Roberts)
Intermediate in Show: Maltese
Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)
Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Tapua Rivers Run Deep (Pauline Gill & Peter Levett)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Samayah Hallelujah Moon Shine (Julie Wales)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pug
Maskerade Guess Who (Debra Cummings)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Kabova Stand My Ground (J Whitney)
Runner Up in Group: Pekingese
Athalow Platinum N Pearls (J Nash)
Baby in Group: Havanese
Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)
Minor in Group: Pug
Maskerade Guess Who (Debra Cummings)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
Intermediate in Group: Maltese
Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hautchien A Little Bit More (Jane Fisher)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Society Heir (Schmarr/ Morse & Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Baby of Breed: Ertae Ava Attitude (Sue Arthur)
Minor of Breed: Ertae Royal Jester (C Letson)
Junior of Breed: Ertae Frankies Girl Coco (Melinda Sterrett)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chaniekan Sophie My Love (Melissa Sticklen)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beljala Honor Roll (James & Alanna Bell)
Baby of Breed: Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Athalow Platinum N Pearls (J Nash)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kabova Stand My Ground (J Whitney)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
Minor of Breed: Maskerade Guess Who (Debra Cummings)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Baby in Group: Irish Terrier
Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Cliftop Raising The Stakes (Mrs S Gilkison)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Santop Fire N Ice (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ayladee Isle of Innisfree (Donna Robinson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ayladee Lady of the Lake (Donna Robinson / Kath Wilkinson)
Baby of Breed: Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Bekmar Tori Amos (Mrs J J Clifford)
Dog CC & Open of Breed: Arg Jnr & Aust Ch Just In Time Eleerre (Imp ARG) (Mrs J J Clifford)
Baby of Breed: Bekmar Womack (Mrs J J Clifford)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Upinair Moth Into Flame (K Miller)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Upinair Stone Cold Crazy (K Miller)
Baby of Breed: Upinair Black Velvet (K Miller)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: SkyesDLimit Arrikis Raven (Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Puppy of Breed: Calojo The Big Bang (AI) (Mr S P & Mrs T M Henderson)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Southstock Shes Got The Look (Ms C l Rea)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Baby in Group: Labrador Retriever
Tapua Rivers Run Deep (Pauline Gill & Peter Levett)
Minor in Group: Pointer
Rhyll Talking Point (Charlotte Gutzeit)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Boxcrest Absolute Flirt (Rebecca Pandelis & Helen Roberts)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Open in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Tapua Dream Big (Mr P Levett & Ms P Gill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Tiny Bounds CCD CD RM (D & V Harris)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sandtoys Wotutalkinbout Willis (K Willis / N & S Lane)
Baby of Breed: Sandtoys Smoke N Mirrors (N & S Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxcrest Absolute Flirt (Rebecca Pandelis & Helen Roberts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moruada Gold Dollar (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Moruada In Sync (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Moruada Butter Chicken (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: BlueBreeze Romeos Passion (AI) (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: BlueBreeze The Mikado (AI) (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Little Drummer Boy (AI) (Debra Stubbings)
Minor of Breed: Harvikgold Strike True (D & V Harris)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Harvikgold Tiny Bounds CCD CD RM (D & V Harris)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tapua Dream Big (Mr P Levett & Ms P Gill)
Baby of Breed: Tapua Rivers Run Deep (Pauline Gill & Peter Levett)
Baby (Dog) of Breed: Tapua River Of Dreams (Pauline Gill & Peter Levett)

Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rhyll Talking Point (Charlotte Gutzeit)
Dog CC & Intermediate of Breed: Rhyll Perfect Storm (Charlotte Gutzeit)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Coviter Silver Bullet (M & C Dwyer)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Ted Kerley (SA)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Is Who We Are (J & F Walker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Foxhound
Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Junior of Breed: Nayembe Sarabis Lisolo (Dr D Braithwaite & Miss M Cift)
Open of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cliftop Blame It on Me (Mrs S Gilkison)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aquadachs Eager Emalee (Mrs A Denby)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)
Baby of Breed: Aquadachs Ahamale Nala (Mrs A Denby)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Tischamingo Is Who We Are (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)
Baby of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)

Foxhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Oldnarwonah Valkrie (Nicole Dwyer)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch HuntingRidge Charlies Angel (AI) (Nicole Dwyer)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Res Dog CC & Junior of Breed: Goodwill Simply Soul (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers & E Badior)
Baby in Group: Australian Shepherd
Goldmaid U Wanna Piece Of Me (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Embrooke She Will Reign (Emily Clark)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melcathra Ace High (J Nicholas)

Australian Kelpie
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Seventy Seven Outlander From The World Of Light (Imp RUS) (D & L Meagher)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Edensundown Dancing Diva (Paulene Andrews)
Baby of Breed: Goldmaid U Wanna Piece Of Me (D & L Meagher)
Baby (Dog) of Breed: Goldmaid The Winning Bid (D & L Meagher)
Puppy of Breed: Goldmaid Double Agent (Debbie & Laura Meagher)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (D Whyburn)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers & E Badior)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cathgarry Coco Chanel (Mrs K Drew)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Snofyre Perfect Love (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snofyre Scaramouche (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Snofyre Quest for Success (Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scintilli Frederico (Michelle Graham & Jennifer Block)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adoroes Created A Vision (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Sharndah If Only TWalls Talked (Sharndah Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)

Welsh Corgi (Pembroke)
Puppy of Breed: Aliasa Light The Way (Aliasa Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Samoyed
Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Baby in Group: Samoyed
Samayah Hallelujah Moon Shine (Julie Wales)
Minor in Group: Dogue de Bordeaux
Modavam Big bang (Doug Burt)
Junior in Group: Dogue de Bordeaux
Dogubrute Harley Quinn (AI) (Doug Burt)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dogubrute Harley Quinn (AI) (Doug Burt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Modavam Big bang (Doug Burt)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Happybear You R The Reason (D & D Bailey)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Summer Spirit (C Fitzgerald)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Baby of Breed: Samayah Hallelujah Moon Shine (Julie Wales)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cassandra I De Cethuz (Imp ARG) (Sandra Foote)

Schnauzer (Miniature)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alclay Hearts On Fire (Mrs A Neyle)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cudos Mischief In The Night (Tiarne Tattersall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Baykalskee Memphis Belle (Craig & Jayne Schmarr)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Runner Up in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Wazky Philladephia Freedom (Kylie Ritter)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)
Junior in Group: Dalmatian
Kamea Sheza Hot Attraction (S Lovett-Laverty)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kamea Sheza Hot Attraction (S Lovett-Laverty)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Bangor Matilda (Tina Taylor)
Baby of Breed: Starswept Meko (Tina Taylor)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moonglade Power Of Dream (Karen L Peek)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Gold-Serra Mariachi (Imp HUN) (K L Peek)
Baby of Breed: Moonglade Special Agent Ziva (K L Peek)
Minor of Breed: Marella Never Forget (David/ Louise/ Tiarne Tattersall & Jenni Bill)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)

Japanese Spitz
Puppy of Breed: Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Wazky Philladephia Freedom (Kylie Ritter)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)