Ulverstone Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 28-Jan-2022 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jill Hocking (VIC)   (Total Entry : 214)

Best in Show & Aust Bred in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Baby in Show: Cairn Terrier
Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Minor in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Puppy in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Junior in Show: Dachshund (Long Haired)
Polbathic Dak Durham (Eric Daniels & Ray Wall)
Open in Show: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Campionecani Ismeralda (Ms C A Jones)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Where Th Blk Things R (Janelle Willoughy)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Yarraburra Small and Mighty (Nelly Jaehne)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Japatina Wearing My Rolex (Japatina Kennels)
Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Japatina You Know You Love Me (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Japatina Wearing My Rolex (Japatina Kennels)
Puppy of Breed: Japatina Better Than Revenge (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Barakah Maple Kisses (Daisymont Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Priscilla Brown (J Watt)
R/UP BOB & Minor of Breed: Davina Plain Jane (Mrs S Laing)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Adawar Gone in sixty seconds (Nelly Jaehne)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Statuesque Betty Boop (Ms C A Jones)
Baby of Breed: Campionecani Ismeralda (Ms C A Jones)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Baby of Breed: Amrish Careless Whisper (Ruth Davis)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandia Diamonds Are Forever (Mrs Di Wazny)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Yarraburra Small and Mighty (Nelly Jaehne)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Adawar The Best Part (Nelly Jaehne)

Papillon
R/UP BOB: Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)
Puppy of Breed: Aust Ch Miyoko Erika Enter The Dragons (A V Smithers)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sebandee Where Th Blk Things R (Janelle Willoughy)
Bitch CC & Junior of Breed: Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Spurcius Giggle McDimples (AI) (Sharon Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 31)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Baby in Group: Cairn Terrier
Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels & A Harvey)
Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Regenstauf Grapevine Graffitti (Regenstauf Kennels)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)

Australian Terrier
Baby of Breed: Ausgrove Little Gold Sunshine (Erica Norgrove)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Otterridge breathosnownash (Mrs C Baker)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Double Click (T Matsen / R Balsillie / H Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bullarmine Jekyll N Hyde (T Matsen & R Balsillie & H Walker)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Baby of Breed: Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Junior of Breed: Aust Ch Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble On (S McMahon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaswyck Pradas Dream (AI) (Ms Sandra Worsley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jackirra Count Basie (Sandra Worsley)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Grapevine Graffitti (Regenstauf Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels & A Harvey)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jamastaffs Maggie May (AI) (J P Aherne / M D Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)
Baby in Group: Golden Retriever
Emperosgold Orielton At Goldlake (AI) (Janette Grierson)
Minor in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Silverblue Catcha Traveln Star (E & K Job/A & M Jones)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silverblue Catcha Traveln Star (E & K Job/A & M Jones)
Minor of Breed: Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Res Bitch CC: Goldlake Take A Chance On Me (Janette Grierson)
Baby of Breed: Emperosgold Orielton At Goldlake (AI) (Janette Grierson)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarramo River Jewel (AI) (Amanda Harvey)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Selina Collins (TAS) (Group Entry : 20)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)
Minor in Group: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Polbathic Dak Durham (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rufushound Mr Big Boss (Mr Brett Smith)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Polbathic Dak Durham (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Genever (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Mini Dak Brawton (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Bitch CC: Polbathic Mini Dak Amy (Eric Daniels & Ray Wall)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Baby of Breed: Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Mel Prouse / Mrs C & Mr J Valk)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry Eclipse Of The Heart (Nicole Newett)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey The Warrior Princess (Mrs M Price)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr/ Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Aust Sup Ch Rimerini Dare To Dream CCD RAE (L Brownhill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sapharo Arctic Dream (L Brownhill)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey The Warrior Princess (Mrs M Price)
Baby of Breed: Newpry Eclipse Of The Heart (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Siberian Husky
Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)
Puppy in Group: St Bernard
Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)
Intermediate in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby of Breed: Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 20)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Uluru (Rebecca Bentley)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
Junior of Breed: Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)
Puppy of Breed: Belzbentley Uluru (Rebecca Bentley)
Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)