Casino & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 2-Mar-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr James Camac (VIC)   (Total Entry : 324)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Voila Raising The Stakes (Mr L Wright & Mr J Bennett)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Storm of Swords (B & P Oliphant)
Baby in Show: Border Terrier
Bohunt Hell In High Heels (Natalie Flintoff)
Minor in Show: Basenji
Aust Ch Merikaez Try Another Angle (Chloe Keast & Alicia Keast)
Puppy in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Light The Fire Within (Ms Jenny Hampton)
Junior in Show: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Hells Bells (Bromhund Kennels)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jencol Iknowim Blutiful (Ms J Baker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Border Collie
Aust Ch Wonelook Dreaming Of Woo CCD RAE ADO JDM JDO4 SDX SPDM GDX JC TK.S (S Jones / L Phythian)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Neut Ch Usherin Imperial Black Pearl (MD Darragh & CL Faamita)

Baby SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
Goldivine Steele My Heart (AI) (Mr G & Mrs R Ritter)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Cudos She's All That (AI) (Melissa Starkey)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Lhasa Apso
Noonameena Benjes Call (Mr J Faber)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Lipsmackin Legacy (Iris Cox)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Light The Fire Within (Ms Jenny Hampton)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Neut Gr Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Basset Hound
Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Border Collie
Aust Ch Wonelook Dreaming Of Woo CCD RAE ADO JDM JDO4 SDX SPDM GDX JC TK.S (S Jones / L Phythian)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Sup Ch Microschihuas Wizard of Oz (Imp SRB) (Melissa Sticklen)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Hyacinth Bucket (L Tynan)
Minor in Group: Affenpinscher
Aust Ch Swayd Return To Sender At Bohunt (Gaela Whyte)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Swinabie He Stole My Heart (Donna Dickson)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Make Me Famous (J Whitney)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Silkydaise Dusted With Cocoa (Pauline Tate)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Swayd Return To Sender At Bohunt (Gaela Whyte)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silkydaise Dusted With Cocoa (Pauline Tate)
Baby of Breed: Silkydaise Its Your Shout (Pauline Tate)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swinabie He Stole My Heart (Donna Dickson)
Baby of Breed: Fasusq What Was I Made For (Miss A K Dunne)
Minor of Breed: Lyngala Luvs Our Maryann (Ms J McGregor)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Microschihuas Wizard of Oz (Imp SRB) (Melissa Sticklen)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Antrimlodge Hyacinth Bucket (L Tynan)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Arras Fred Faz Bear (Diana Norman & Tim Mills)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Edinglen Heir And A Spare (Mr D J & Mrs L Chapman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Piccino I Had A Dream (S Reeve & T Clift / J & S Cook)

Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Clockwork Dream Date (Mrs D & Ms R Hordern)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Merikaez Everything I Wanted (Alicia Keast)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kabova Lie To Me (Mrs J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Make Me Famous (J Whitney)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shadowvale Dream Believer (AI) (P / C & R Stringfellow)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shadowvale Chasing The Dream (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Storm of Swords (B & P Oliphant)
Runner Up in Group: Skye Terrier
Aust Ch Catch The Dream Of Morningsky (Imp Deu) (S Phillips)
Baby in Group: Border Terrier
Bohunt Hell In High Heels (Natalie Flintoff)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Olizure Flameboyant with Cavadah (Miss S Corkhill/Mrs P & B Oliphant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Neut Ch Usherin Imperial Black Pearl (MD Darragh & CL Faamita)

Australian Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aronaw Illegal Tender (Lauren Lobegeiger)
Baby of Breed: Aust Ch Aronaw Meant To Bee (Lauren Lobegeiger)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bohunt Send Me An Angel (Gaela Whyte)
Baby of Breed: Bohunt Hell In High Heels (Natalie Flintoff)

Jack Russell Terrier
Minor of Breed: Jackofhearts Sheza Legacy (K & A Birch)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Olizure Storm of Swords (B & P Oliphant)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Olizure Flameboyant with Cavadah (Miss S Corkhill/Mrs P & B Oliphant)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Catch The Dream Of Morningsky (Imp Deu) (S Phillips)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Usherin Imperial Black Pearl (MD Darragh & CL Faamita)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jonathan D F Marshall (VIC)  (Group Entry : 66)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Gr Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
Baby in Group: Weimaraner
Ashlaren Champagnes The Answer (AI) (Mrs A Page)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Good News Travels Fast (Geoff Kill)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Light The Fire Within (Ms Jenny Hampton)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Hells Bells (Bromhund Kennels)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Neut Gr Ch Kaparla Keep Your Hands Off (Mr G & Mrs R Ritter)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Aust Ch Bifield Good News Travels Fast (Geoff Kill)
Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waratah Repeat Wonder (Richard Scott)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Springdax Child Of Cronus (K Callery)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg My Very Own Bentley (AI) (A Adamopoulos)
Bitch CC & Junior of Breed: Wysiwyg Anamerican Revolution (AI) (Anthea Adamopoulous & Jemma Morgan)
Baby of Breed: GoldMartini HaHa I Tricked You (GoldMartini Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Wysiwyg Do That Again (AI) (A Adamopoulos)
Minor of Breed: GoldMartini Croutons On Top (GoldMartini Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Paterbetgold N Moothi Estate (T & P Kurtz)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch GoldMartini Killer Queen (C Keast, A Martin & G Melville)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Kaparla Keep Your Hands Off (Mr G & Mrs R Ritter)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Peanut Butter Cup At Ruadhann (Lorraine Sanney)

Irish Water Spaniel
Baby of Breed: Waterboys Kinky Curl Roll (Ms P A Smith)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aukero No Ifs Or Buts (Debra LeCourt)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Weisact Pick Your Poison (C & A Tulk)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Hells Bells (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Ashlaren Champagnes The Answer (AI) (Mrs A Page)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartset Light The Fire Within (Ms Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch A2O Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC) (Group Entry : 53)

Best in Group & Minor in Group: Basenji
Aust Ch Merikaez Try Another Angle (Chloe Keast & Alicia Keast)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jetaime Elixir Of Life (AI) (Valerie Reichert)
Puppy in Group: Basenji
Merikaez What Was I Made For (Chloe Keast & Alicia Keast)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Shine OnU Crazy Diamond (Jacky Harnett)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Jetaime Fear The Thundergod (AI) (Valerie Reichert)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Debrignac Jeanne De Clisson JC (Valerie Reichert)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Shine OnU Crazy Diamond (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Merikaez Try Another Angle (Chloe Keast & Alicia Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Merikaez What Was I Made For (Chloe Keast & Alicia Keast)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cayugaridge Dora (Mrs R Bing)

Beagle
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kislev Black Cat Blues (Malcolm & Karin Cruse)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Puppy of Breed: Loujen Summer Sensation (Deborah Rodgers)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Heidedax Banjos Waltz (Richard Egan)

Rhodesian Ridgeback
Res Dog CC & Junior of Breed: Usakose Do You Mind (Mrs S Taylor & Mrs S Toy)
Intermediate of Breed: Valeighunter Rainbow Siege (Mrs D Mitchell & Mrs S Toy)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jetaime Elixir Of Life (AI) (Valerie Reichert)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jetaime Fear The Thundergod (AI) (Valerie Reichert)
Puppy of Breed: Jetaime Carmen De Bizet (Valerie Reichert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Debrignac Jeanne De Clisson JC (Valerie Reichert)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Shalique Dancing In The Dark (T & K Cooney)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (Mr A & Mr B Richardson & Mr T & Mrs B Thomas)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jencol Iknowim Blutiful (Ms J Baker)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Totally Plastic (Miss J Fynmore & Miss S Page)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Pretty In Pink (Julene Brady)
Puppy in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bobtailz Navara (R Miller)
Junior in Group: Border Collie
Wonelook Woo's Good Fortune RN (Leanne Phythian)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Wonelook Dreaming Of Woo CCD RAE ADO JDM JDO4 SDX SPDM GDX JC TK.S (S Jones / L Phythian)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cockatoo Park ISO Excited (C Zeller & C Hoolihan)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (Mr A & Mr B Richardson & Mr T & Mrs B Thomas)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ochaye A Dogs Journey (Kellie Vardy / Samantha Page / Amy Page)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bobtailz Navara (R Miller)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Beljekali Totally Plastic (Miss J Fynmore & Miss S Page)

Border Collie
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Wonelook Reflections Of A Star RE HT TK.S (S Jones / L Phythian)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wonelook Woo's Good Fortune RN (Leanne Phythian)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wonelook Dreaming Of Woo CCD RAE ADO JDM JDO4 SDX SPDM GDX JC TK.S (S Jones / L Phythian)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Janoby James Bond (AI) (Janoby Kennels)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jencol Iknowim Blutiful (Ms J Baker)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jencol Just Go With It (J Baker)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Yvonne & La Raine)
Minor of Breed: Maliiddie Tri To Impress Mi (M Ruth Tolhurst)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mandene Pretty In Pink (Julene Brady)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Jonathan D F Marshall (VIC)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Anmenta Ace Kicker (Andrew & Melissa Smith)
Baby in Group: Siberian Husky
Cudos She's All That (AI) (Melissa Starkey)
Minor in Group: Bullmastiff
Anmenta Slow Southern Style (AI) (Mrs N Hooper & Mr A & Mrs M Smith)
Puppy in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Lipsmackin Legacy (Iris Cox)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Neut Gr Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Snowshoes Noble One (Imp UK) (Narelle Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Annakpok Third Times A Charm (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polishdream Earth Quake (Andrea Wilkinson)
Junior of Breed: Polishdream Night Train (Andrea Wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anmenta Ace Kicker (Andrew & Melissa Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Anmenta Slow Southern Style (AI) (Mrs N Hooper & Mr A & Mrs M Smith)

Dobermann
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wattavue Innocent Embrace (Maree Nesbitt)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordogue Callahan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Isla (Keith & Kylie Reid)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Regenstauf Lipsmackin Legacy (Iris Cox)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)

Siberian Husky
Baby of Breed: Cudos She's All That (AI) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Voila Raising The Stakes (Mr L Wright & Mr J Bennett)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Spice Girl (R Kemp & S Campain)
Baby in Group: Lhasa Apso
Noonameena Benjes Call (Mr J Faber)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Maronoir Sorceress Of Snow (Mr J Wakefield Miss M Finch)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Right Royal Miss (Ms FEL Darling)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Ch Neut Ch Monterrez Epicentre (Mr E Marshall)
Runner Up Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Sup Ch Mediaevalage Gemma’s Delight (Sheree Heath)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Spice Girl (R Kemp & S Campain)
Dog CC & Puppy of Breed: Exaltare Superior Attitude (Miss Jacqui Young)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beeman Abracadabra (Mrs Debbie Morrison-Teirney)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Happy Go Lucky (AI) ET (AW & ML Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Paceaway Pretty in Pink (Fran Darling)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Right Royal Miss (Ms FEL Darling)

French Bulldog
Res Dog CC & Minor of Breed: Shawthing Beta Crazy Thn Borin (Karen Bathgate)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherayle Miracle Butterfly (S Heath / A Katon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arcticmate Butterfly Tattoo (A/B Katon & S Heath)
Baby of Breed: Mazikeen Turn Up The Night (Sheree Heath)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Mediaevalage Gemma’s Delight (Sheree Heath)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Riesenhaft The Chill Factor (AI) JC (Nicole Brandon)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Underane Just Jazz (AI) (Nicole Brandon)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Noonameena Benjes Call (Mr J Faber)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maronoir Ohmy You Got It (Mr J Wakefield)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bienaime Duchess Royale (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Voila Raising The Stakes (Mr L Wright & Mr J Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maronoir Sorceress Of Snow (Mr J Wakefield Miss M Finch)

Schipperke
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Monterrez Epicentre (Mr E Marshall)