Bulahdelah Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 17-Nov-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Show & Open in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas)
Runner Up in Show & Junior in Show: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Baby in Show: Bernese Mountain Dog
Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Minor in Show: Shih Tzu
Olebob Kneedeepindasies (Pauline A Harman)
Puppy in Show: Whippet
Calahorra Caviar On Ice (Ms W Slatyer & Ms K Carroll)
Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pointer
Aust Ch Pivotal Zahlis First Christmas (K De Stefano)
Runner Up Neuter in Show: Beagle
Ch Neut Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Baby SweepStakes - 1st Place: Bernese Mountain Dog
Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Basenji
Remwin wrinkle in time (L Hughes)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Taejaan Asgardian (NJ Rule-Steele)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Flat Coated Retriever
Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia Russell (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
Baby in Group: Pug
Pickapug Key to My Heart (B Sorenson)
Aust Bred in Group: Pekingese
Waaini Gday Mate (M Magnayon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Invalhalla Bark At The Moon (Miss J Wilson/ P & A Schultze)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Hashki Young Gun (James and Alanna Bell)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)

Maltese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)
Baby of Breed: Marblanc Whispers In Heaven (M P Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Emmoge And Now Its Dave (B Beves & N Estatheo)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Waaini Gday Mate (M Magnayon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Athalow Rainbows N Lollipops (J Nash)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)

Pug
Baby of Breed: Pickapug Key to My Heart (B Sorenson)
Junior of Breed: Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)
Junior (Dog) of Breed: Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)

Tibetan Spaniel
Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Minor in Group: Cairn Terrier
Collessie Candle Bright (Jude Costello)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (Sharon Gilkison)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Collessie Candle Bright (Jude Costello)
Baby of Breed: Ayladee Diamonds Are Forever (Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Demala My Fair Mindy (Deidre MacFadyen)
Dog CC & Junior of Breed: Alotafun Diamond Jimbo (J A Lee)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Janentie Strand Of Dreams (Jane Davis)
Baby (Bitch) of Breed: Demala Little Miss Gidget (Deidre Macfadyen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Jamandess All For Fun (Robynne Woolcock)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)
Junior in Group: Labrador Retriever
Morndew No More Favours (Glen Vernon)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pointer
Aust Ch Pivotal Zahlis First Christmas (K De Stefano)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)
Baby of Breed: Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jamandess Watermelon Wine (Robynne Woolcock)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Jamandess Just Clover (Robynne Woolcock)
Baby of Breed: Jamandess All For Fun (Robynne Woolcock)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demorz To Paris With Love (Deb Moran)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Demorz Let Me Entertain You (Deb Moran)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)
Minor of Breed: Demorz The Critics Choice (Deb Moran)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hubertus Dream Deal (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Morndew No More Favours (Glen Vernon)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Silverstream Ocean Foam (Cherilyne Blackman)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Silverstream Little Town Flirt (Mrs C Blackman)
Puppy of Breed: Silverstream Country Classic (Cherilyne Blackman)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Pivotal New Romantic (Ms K de Stefano)
Baby of Breed: Pivotal History Never Repeats (K De Stefano)
Junior of Breed: Pivotal New Fan Dangle (K De Stefano & D Powell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pivotal Zahlis First Christmas (K De Stefano)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters)

Welsh Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patricia Russell (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Whippet
Calahorra Caviar On Ice (Ms W Slatyer & Ms K Carroll)
Baby in Group: Basenji
Remwin wrinkle in time (L Hughes)
Minor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Wyredach Dare To Dream (B Gale)
Junior in Group: Beagle
Cliftop Sweet Spirit Chaser (Tracy Coop)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Ch Neut Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Baby of Breed: Remwin wrinkle in time (L Hughes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cliftop Sweet Spirit Chaser (Tracy Coop)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ch Neut Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Midaka Little Lord Silver (K L Glanford)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Midaka Rags Of Silver (K L Glanford)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wyredach Dare To Dream (B Gale)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Calahorra Caviar On Ice (Ms W Slatyer & Ms K Carroll)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)
Minor in Group: Australian Kelpie
Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Willowpark Tribute To You (Vera Bamblett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Willowpark Tribute To You (Vera Bamblett)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Huntarush Tickerabit (Mrs Julie Hayne)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)
Baby of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)
Puppy of Breed: Suthenskys Show Me Some Sugar (Lee-Anne McLean)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Putyour Red Dress On (A & J Lamberton / D & V Collins)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Baby of Breed: Chamshep Hot Chilli (Bradley Holden)

Border Collie
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Timmally Christmas Cracker (Anne Williams)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Heffalump n Woozels (A Hicking)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Black Pepper (nbt) (Mr RH & Mrs VJ Hutton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit of a Doll (Mrs J A Maclean)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bojojamile Burgundy Rose (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Baby of Breed: Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Minor in Group: Siberian Husky
Taejaan Asgardian (NJ Rule-Steele)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Good Will Hunting (Mrs D Cooper)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Herr Theodor (V Craig)
Runner Up Neuter in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)

Akita (Japanese)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Tycon's Viva La Diva (Imp UK) (FireAndMist Kennel)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Baby of Breed: Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bellezzatoro Breakr Of Chains (AI) (Chris Luciani)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ebshine Good Will Hunting (Mrs D Cooper)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ebshine Hashtag Surprise (V Craig)
Baby of Breed: Ebshine Ima Ninja Girl (Doris Cooper)
Minor of Breed: Schonhardt Ninja By Night (D Lawson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ebshine Herr Theodor (V Craig)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Darshiva Grand Voyage (M Kearney/ R & L Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Azincourt Quiet Riot (Mr A C & Mrs S L Bird)

Siberian Husky
Bitch CC & Minor of Breed: Taejaan Asgardian (NJ Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Russell (NSW)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas)
Baby in Group: Keeshond
Rysup Justifiable (R L Purches)
Minor in Group: Shih Tzu
Olebob Kneedeepindasies (Pauline A Harman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Colkerry His Excellency (Sallys Cole)

French Bulldog
Minor (Dog) of Breed: Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Colkerry His Excellency (Sallys Cole)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (K L Santas)
Baby of Breed: Rysup Justifiable (R L Purches)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Laahtoy Moon Shadow (Lisa Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Olebob Kneedeepindasies (Pauline A Harman)