Beaudesert Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 4-Oct-2021 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Tanya McDonald (QLD)   (Total Entry : 536)

Best in Show & Open in Show: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Runner Up in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Feel The Magic (Kaye McGhie & Jess Jolly)
Baby in Show: St Bernard
Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Junior in Show: Basset Fauve de Bretagne
Aust Ch Arendt Feel Good (Ms K Wishart & Ms C Fowler-Lock)
Aust Bred in Show: Shar Pei
Aust Sup Ch Ayzsa Queens Rock Star (Ai) (Darcy Stratford)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jocelyn Croad (QLD)  (Group Entry : 85)

Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Billy Bunter (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Felicity Shagwell (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Boutiquechi Gatsby (Jessica Myers)
Junior of Breed: Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tacozajo Afina (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tacozajo Tuppence (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)
Dog CC & Minor of Breed: Piccino Next Level (Mr M & Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)

Lowchen
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Angel Mist (Fran Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bordell Beauregarde (B A Bissett)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Genesia brilliant chieko (B A Bissett)
Baby of Breed: Belangelique Beau Regards (Katrina)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 65)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (Miss S McKenzie & Miss K Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rizenstar Devil Isas Devildoes (S McKenzie & K Gordon)

Bull Terrier
Baby of Breed: Jonli Angel In A Black Dress (Linda Jones)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Feel The Magic (Kaye McGhie & Jess Jolly)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
Baby in Group: Brittany
Wameika You Onlylive Once (Ward)
Puppy in Group: Chesapeake Bay Retriever
Tenarda Rainbow Connection (Sharon Bamford)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)

Brittany
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Woohoo (Ward)
Baby of Breed: Wameika You Onlylive Once (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tenarda Rainbow Connection (Sharon Bamford)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Junior of Breed: Myshalair Betya Gunna Look (Hilare Yeates)
Minor of Breed: Myshalair Poetry In Motion (H J Yeates)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fraelighte Feel The Magic (Kaye McGhie & Jess Jolly)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Impressa She’s a Lady (Mrs J Beckett)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kirkdell Lead Role at Driftway (Guy Spagnolo)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD) (Group Entry : 77)

Best in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Junior in Group: Basset Fauve de Bretagne
Aust Ch Arendt Feel Good (Ms K Wishart & Ms C Fowler-Lock)
Aust Bred in Group: Greyhound
Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Riginal Pirate Smile (M Goulding & D Blinco)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)
Runner Up Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Bimberi Black Hawk (Dee Roff)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arendt Feel Good (Ms K Wishart & Ms C Fowler-Lock)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hollyjac Special Edition (Dee Roff)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bimberi Black Hawk (Dee Roff)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (sF) & Aust Ch Russkimir Grand Designs (M L Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dorsca Mystic Showman (Mrs A Toleman)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Baby of Breed: Tarrangower Thistle (Mr D McKay & Ms L Dunn)

Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Riginal Pirate Smile (M Goulding & D Blinco)
Res Dog CC & Junior of Breed: Valeighunter Koson (Denise Mitchell)
Baby of Breed: Riginal Sultans Of Swing (Ms Lauren Elgie)
Intermediate of Breed: Riginal Hold Me Closer Tiny Dancer (Stephen Hughes & Dale Blinco)

Whippet
Intermediate of Breed: Shawthing Paddy Pawz a Minit (V Dawson & V Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 92)

Baby in Group: Australian Shepherd
Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Reign Of Love (Sheree Kilby)
Runner Up Neuter in Group: Briard
Aust & Neut Ch Cacharel Messing with the Hair (Kerrie Noble)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blucalypt Spellbound (G & S Pinsent)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Blucalypt Icy Gold (G & S Pinsent)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cloverdowns Woodstock (Greg & Sharon Pinsent)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Oatland Ridgey Didge (Mrs D Kent)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Belgenbeau Gezed Pink Cadillac (Cheryl Harris)

Border Collie
Minor of Breed: Kaleasco Red Star Lord (Lauren Musgrave)
Minor (Bitch) of Breed: Whitetartin Tartan Lace (Lauren Musgrave)

Briard
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cacharel Messing with the Hair (Kerrie Noble)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Inneslake ZZ Top (D & D Hedge / D Yates)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Snodogz B-fifty-Two Bomber (J & K Faulkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Snodogz Maggie May (Kristi Faulkner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)
Baby of Breed: Mandene Walking In Sunshine (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aberlee Reign Of Love (Sheree Kilby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Abakahn Ruum Ajax (Mr George Ioannidis)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
Baby in Group: St Bernard
Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Wattavue Feiry Winter Sky (Mr & Mrs Burton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Icepaws Rockn Dahaus With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Boxer
Junior (Dog) of Breed: Elkohe Fast and the Furious (Julie Howarth)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bullfortis Mayd Of Honour (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Wattavue Feiry Winter Sky (Mr & Mrs Burton)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Bitch CC & Minor of Breed: Abwaj Zafina Bela Sea Goddes (Audrey Best & John Best)

Pyrenean Mountain Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Shatadoe Renoir Work Art (AI) (Amanda Everson)
Bitch CC & Open of Breed: Shatadoe Barringa Dawn (Amanda Everson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shatadoe Liberty Belle(AI) (Amanda Everson)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abakahn Ruum Ajax (Mr George Ioannidis)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

St Bernard
Baby of Breed: Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Accropolis Sleepn With ThEnemy at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Ayzsa Queens Rock Star (Ai) (Darcy Stratford)
Minor in Group: Shih Tzu
Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
Junior in Group: Great Dane
Lapsewood Jezebel at Homerdane (Imp NZ) (S Gough)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust Neut Ch Harllablu Iron Hide JC (Nicole Brandon)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Zendetta (AI) (Ms F E L Darling)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Zenzena (Fran Darling)
Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lapsewood Jezebel at Homerdane (Imp NZ) (S Gough)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Jazzebella Unchained Melody (Mrs N Reynolds & Mrs A Toleman)
Minor of Breed: Underane Just Jazz (AI) (Nicole Brandon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Harllablu Iron Hide JC (Nicole Brandon)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)

Poodle (Toy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ayzsa Queens Rock Star (Ai) (Darcy Stratford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ayzsa MiLady GaGa (Darcy Stratford)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Kicking Up A Storm (Robyn Hawke/Belinda Heersema)