Redcliffe A.H & I. Society Inc (QLD)

Date of Show : 28-Jun-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Erin Brown (QLD)   (Total Entry : 230)

Best in Show & Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Buttdonn Hh Loona (Micheal Williams)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
Minor in Show: Maltese
Maltice Summer Of My Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
Junior in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Capoo Sarabi Blu (Miss T N Campbell)
Aust Bred in Show: Shiba Inu
Aust Ch Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Neut Gr Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Terri Davies)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Joanne Costelloe (QLD)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Alwood Jarai (Alwood Kennels)
Runner Up in Group & Minor in Group: Maltese
Maltice Summer Of My Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Allannette Bad Obsession (Pauline Tate)
Puppy in Group: Maltese
Maltice Sound Of Summer Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Countrychi I Will Always Loveu (Melissa Sticklen)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavtown Here Comes the Son (Elaine Slingsby)
Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Silkydaise Dusted With Cocoa (Pauline Tate)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Neut Ch Dapsen Star Of Indyia (Sharyl Walsh)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Silkydaise Dusted With Cocoa (Pauline Tate)
Baby of Breed: Allannette Bad Obsession (Pauline Tate)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cavtown Here Comes the Son (Elaine Slingsby)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Fasusq Brave New World (Miss A K Dunne)
Bitch CC & Junior of Breed: Cavtown Taj Mahal (AI) (Sharyl Walsh)
Minor of Breed: Fasusq What Was I Made For (Miss A K Dunne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Dapsen Star Of Indyia (Sharyl Walsh)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Countrychi I Will Always Loveu (Melissa Sticklen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Microschihuas Wizard of Oz (Imp SRB) (Melissa Sticklen)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Jaja Bare Confessions (Janelle Mannell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Jaja Miss Kitty Bennett (Janelle M Mannell)
Baby of Breed: Jaja Trix of ThStars (Janelle M Mannell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jendrika Fleeting Lullaby (Mrs J Myers)
Baby of Breed: Countrychi Some Buddy To Love (Melissa Sticklen)
Open (Bitch) of Breed: Jaja True Confessions (Janelle Mannell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ananda Knickers In A Twist (Mrs Meghan Boole)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Ellourapark Majik Touch (Mre C Millman)
Baby of Breed: Clockwork Sweet Sensations (D Burrows & R Hordern)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alwood Jarai (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alwood Himarni (Himarni)
Res Dog CC & Junior of Breed: Alwood Muzukashi (Alwood Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alwood Reddofawjaji (Alwood Kennels)

Maltese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maltice Summer Of My Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maltice Sound Of Summer Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Roseswain Gem of Gold (Mrs J A Moy)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Roseswain Jon Claude (Mrs J A Moy)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shadowvale Sweet Dream Baby (AI) (Mr B & Mrs E Brockway)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)  (Group Entry : 14)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (S McKenzie & K Gordon)
Puppy in Group: Skye Terrier
Ch Larona Dream Believer (Susan Thomas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (S McKenzie & K Gordon)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Upyrkilt Look At Me Now (AI) (Stacy Kellie)
Baby of Breed: Upyrkilt Platinum Label (Kym & James Shields)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ch Larona Dream Believer (Susan Thomas)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrafern Youíre The Voice (P & A Tohill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ruth Fazey (QLD)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch A2O Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Over The Moonlight Napoletano (Imp Ita) (Denise Burke)
Minor in Group: Golden Retriever
Goldivine Steele My Heart (AI) (Mr G & Mrs R Ritter)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Batorok Wild Stories To Tell (AI) (Ms K Kettleton)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Maybe It Was Magic (Ms K Kettleton)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Dual Ch (TS) Gr Ch (TS) Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Neut Gr Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Terri Davies)

Chesapeake Bay Retriever
Baby of Breed: Webfoot Night Force (Trevor Lodder)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Over The Moonlight Napoletano (Imp Ita) (Denise Burke)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lochranza Castaway (Imp UK) (Mrs Kay Hutt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Gr Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Terri Davies)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Shelpin Aim For The Stars (Shellie Galpin)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alubyc A For Anne With An E (AI) (Mr G & Mrs R Ritter)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dual Ch (TS) Gr Ch (TS) Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Lady Of The Skye (AI) (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Shogold Man Of Steel (Mrs Sherry Jewell)
Minor of Breed: Goldivine Steele My Heart (AI) (Mr G & Mrs R Ritter)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Kaparla Keep Your Hands Off (Mr G & Mrs R Ritter)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Maybe It Was Magic (Ms K Kettleton)
Bitch CC & Puppy of Breed: Batorok Wild Stories To Tell (AI) (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carlowa Scarlett Rose (AI) (Dr Robyn Pacey & Mr Findlay McKechnie)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sandwoodlabs Stealer Of Hearts (Darelle Baker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Copperkee History Inthe Making (D & J Creagh)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunero Power And Majesty SWN (Mackenzie Parr)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dewick Snow Cloud (Mrs Karan Griffiths)
Baby of Breed: Sandwoodlabs Whats It To U at Stormrising (Darelle Baker)
Minor (Bitch) of Breed: Copperkee Limited Edition (D & J Creagh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Copperkee American Beauty (Ms D & Miss J Creagh)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Dewick Spice N Spirit RN CCD (Miss Barbara Dixon)
Reserve Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Lenimer Airees CAA TK.N RN SWA (Mackenzie Parr)
Reserve Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Dewick Pips Lady (Miss Jan Manson)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wispan Midnight Encounter (Mrs Fiona Long)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hevnsent Tedan Leo (Mrs Fiona Long)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch A2O Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD) (Group Entry : 39)

Best in Group & Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Buttdonn Hh Loona (Micheal Williams)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Shine OnU Crazy Diamond (Jacky Harnett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Shelpin Harmoniousmotion (Helana Galpin)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Shine OnU Crazy Diamond (Jacky Harnett)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Glendawn Imma Basenji (Mrs L & Miss A Thompson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Glendawn Curious N Curiouser (Mrs L & Miss A Thompson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Buttdonn Hh Loona (Micheal Williams)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Heidedax Banjos Waltz (Richard Egan)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Alarves Queen For A Day (Mr P & Mrs D Comrie)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Shelpin A Rythmic Motion (Mrs S Galpin & Miss H Galpin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shelpin Harmoniousmotion (Helana Galpin)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
CIB A2O Ch Aust Gr Ch Karham Full Of Beans (AI) HIT JC (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Classicyds Resting Witch Face (AI) RN (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Enchanted Forest At Wamphyri (DEBBIE NEILSON & JUDY WAUGH)
Puppy in Group: Puli
Rustufarion Ulterior Agenda (AI) (Mr M & Mrs K Stone & R Valore)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Capoo Sarabi Blu (Miss T N Campbell)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kilwarrin Lady High Flyer (Mrs Brigitte Mccann)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Capoo Sarabi Blu (Miss T N Campbell)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beletta Sir Soxalot (Mrs E Currey)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Resting Witch Face (AI) RN (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cannyben U Had To B A Big Shot At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Ron & Janice Mc Kiernan)

German Shepherd Dog
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cinderhof Brockk (Andrew Drinkwater)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB A2O Ch Aust Gr Ch Karham Full Of Beans (AI) HIT JC (Karham German Shepherds)

Puli
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rustufarion Ulterior Agenda (AI) (Mr M & Mrs K Stone & R Valore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jencol Just Go With It (J Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kilwarrin Lady High Flyer (Mrs Brigitte Mccann)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Trendam Like Toy Soldiers (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Antudor Enchanted Forest At Wamphyri (DEBBIE NEILSON & JUDY WAUGH)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shiba Inu
Aust Ch Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)
Baby in Group: Boxer
Chelleason Whiskey And Dry (Michelle Thomas and Kellie Poole)
Puppy in Group: Yakutian Laika
Mydnytblue Talk Of The Town (Brandon Dodd / Cindy Lee Farnel)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Atthecove Million Dollar Baby (Mrs R Keen & Ms A Bell)
Open in Group: Samoyed
Aust Ch Aspenbeauty Galactix Nrthn Sky (Mrs Joan Webb)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Katmai Eye O The Tiger (Mr AR Conlon Ms T OConnor Ms T Goodwin)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Atthecove Million Dollar Baby (Mrs R Keen & Ms A Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trivale Vera Blue (M K Smith & G J Keown)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Redbush Duke of Diamonds (Serena & Robert Carstens)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hogwartz Star Fire (S Bryant)
Baby of Breed: Chelleason Whiskey And Dry (Michelle Thomas and Kellie Poole)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryzylva Take No Ship (Mr M & Mrs S Lilley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Nrthn Sky (Mrs Joan Webb)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)

Yakutian Laika
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mydnytblue Talk Of The Town (Brandon Dodd / Cindy Lee Farnel)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Chow Chow
Aust Ch Rynkls Majyc Is About (T Cumner)
Runner Up in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft A Knights KIss (AI) (Philip & Michelle Hickey)
Baby in Group: Great Dane
Riesenhaft King Arthurís Crown (AI) (Philip and Michelle Hickey)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Toylyn Black Pepper (Judith McRobie)
Aust Bred in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Brilliante Aristka Baleta (M L Carr)
Open in Group: Boston Terrier
Aust Ch Keljamar Shes Flamboyant (Kellie Poole)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Neut Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Ch Neut Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keljamar Shes Flamboyant (Kellie Poole)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Loualli Miss Demenor (Jane Caccaviello)
Dog CC & Puppy of Breed: Keljamar Nikki's Legacy (Kellie Poole)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Majestueux Flaming magnificent (T Cumner)
Baby of Breed: Majestueux Miss Behaving (AI) (Ms T Cumner)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Majyc Is About (T Cumner)

Dalmatian
Res Dog CC & Minor of Breed: Jalorca Platinum Edition (AI) (Jalorca Kennels)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shawthing Beta Crazy Thn Borin (Karen Bathgate)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Starzlechien Butter Me Up (Sara Brown)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riesenhaft A Knights KIss (AI) (Philip & Michelle Hickey)
Baby of Breed: Riesenhaft King Arthurís Crown (AI) (Philip and Michelle Hickey)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Kool Aza Kukumba (Alison Drinkwater & Katrina Santas)
Baby (Dog) of Breed: Hunkeedori Takeit Like Yawanit (AI) (A L Drinkwater)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Verwegan Lilbit All Right (P Morgan)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brilliante Aristka Baleta (M L Carr)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toylyn Black Pepper (Judith McRobie)
Baby of Breed: Adithe Witchery About (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pandec Star of Denver (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Neut Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)