Central Gippsland Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 5-Jan-13 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Cathy Camac (VIC)   (Total Entry : 533)

Best in Show & Open in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Gr & Aust Sup Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Baby in Show: Cairn Terrier
Joymont Top of the Town (Cathy SCotton)
Puppy in Show: Smooth Fox Terrier
Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)
Junior in Show: Boxer
Tyeanbo Miss Smarty Pants (D & S F Crooks / G Munro)


Group 1 Results

Specials Judge : Ms Leonie J Thorne (VIC)  (Group Entry : 119)

Best in Group & Intermediate in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
Runner Up in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon & Ashley Reid)
Baby in Group: Italian Greyhound
Clovelly Geoffrey Harbuckle (Clovelly Kennels)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Dapsen She Keeps No Secrets (Sue Smith)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Jessicav Wish Upona Star (Sue Smith)

Affenpinscher
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon & Ashley Reid)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Clarelly Damage Control (Jan Kelly)
Puppy of Breed: Dapsen She Keeps No Secrets (Sue Smith)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jessicav Wish Upona Star (Sue Smith)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Entourage Professional Widow (Ms Rebecca Newton)
Junior of Breed: Blackheath Above The Law (Mr M Hayes)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alwood Suspicios (Alwood Kennels)

Havanese
Baby of Breed: Carnwath American Express (Colleen Cott)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Belloiggy Tonio Terzo (Fiona Gilbert)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Vickma Surprise Surprise (Miss F Gilbert)
Baby of Breed: Clovelly Geoffrey Harbuckle (Clovelly Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Roskyle Pinnochio CDX ET (Miss F Gilbert)

Lowchen
BOB and Dog CC: Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pinquest A Promise Kept (Imp NZ) (Lesley Wilson)
Baby of Breed: Supacharm Escape From Alcatraz (Mr M Hayes)
Minor of Breed: Aust Ch Supacharm Kat Ona Hot Tin Roof (Lisa Prior)
Junior of Breed: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilooka We Like To Party (Mr M Hayes)

Tibetan Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Stakim Sir Salton (Mrs S & Mr K Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aztlon Shezgorgeous (Imp NZ) (Mrs S & Mr K Bennett)
Baby of Breed: Stakim Sweet Memories (Mrs S & Mr K Bennett)


Group 2 Results

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)  (Group Entry : 67)

Best in Group & State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Smooth Fox Terrier
Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Top of the Town (Cathy SCotton)
Minor in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
Open in Group: Smooth Fox Terrier
Aust Sup & NZ Ch Pinnacle Kiwi Made (Imp NZ) (K & J Campbell / S Evans)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tjuringa Kristmas Kiss (K L & P J Lovell)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amseraphs Beau is Arrows (J Maloney & T Steen)
Puppy of Breed: Amseraphs Divine Justice (J Maloney & K Taylor)
Intermediate of Breed: Aust Ch Amseraphs Pure Obession (J Maloney & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taufield Short N Sweet (Mrs Leanne Bywater)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Top of the Town (Cathy SCotton)

Smooth Fox Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Pinnacle Kiwi Made (Imp NZ) (K & J Campbell / S Evans)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Weisnjac Shoot To Thrill (Weisnjac Kennels)

Manchester Terrier
Baby of Breed: Dixiedaly Diamonds Forever (Jennifer Toma)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Gallifreyan Secret Time (Jennifer Toma)

Skye Terrier
Baby of Breed: Santlin Shez Got Style (David and Julie Cartledge)

Staffordshire Bull Terrier
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K Marsh)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mathi lonestar lesley (Richard Laurier)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Truhart Velvet Night (Mr Richard Laurier)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Terrelle Terrors Pride Enjoy (Paula Stirzaker)
R/UP BOB & Open: Aust Ch Madusty Jersey Girl (Paula Stirzaker)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airewood Montgomery Rogue (Mrs S & Mr Duff)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Whitebriar Jerseyboy (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg & Mrs Sue Stewart)


Group 3 Results

Specials Judge : Ms Pia Kirke (VIC)  (Group Entry : 87)

Baby in Group: Labrador Retriever
Catraz National Velvet (Catraz Kennels)
Minor in Group: Labrador Retriever
Blackrange Sorcerer's Apprentice (Catraz Kennels)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Maesgwyn Queen of Hearts (AI) (Youlla Kyriacou & Dave Read)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kiriel Il Divo (Elizabeth Mitchell)
Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Mythril Oh So Sassy (Lyn Ayres)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cardhu Deal Or No Deal (Lyn Ayres)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mythril Oh So Sassy (Lyn Ayres)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Injitali Sir Bouncealot TDX TSDX (R Williams)

German Shorthaired Pointer
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Abtei Confide in Me (Lorraine Brennan)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiriel Il Divo (Elizabeth Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kiriel Heavens Angel (Ms Elizabeth Mitchell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Fernamber Nymph TSDX RA CDX (D & K Houlden)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Aust Ch Hubertus Queen O Hearts (Agnes Pali)
Puppy of Breed: Kenoz Rafs Red Rose (Rob Buchan)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Gr Ch Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simballoch Mystic Black (G & V Jones)
Baby of Breed: Catraz National Velvet (Catraz Kennels)
Minor of Breed: Blackrange Sorcerer's Apprentice (Catraz Kennels)

Weimaraner
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Weisnjac Simply Magic (Weisnjac Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maesgwyn Queen of Hearts (AI) (Youlla Kyriacou & Dave Read)



Group 4 Results

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC) (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Gr & Aust Sup Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Runner Up in Group & Junior in Group: Saluki
Aust Ch Balmain Del Borghino (Imp ITA) (Talkabout Kennels)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Once Upon A Time (R J & R J Wallis)
Minor in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi The Rinpocheof Qinghai (Lisa-Jane Hunter)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Sheamus (Mr Roy Hackett)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tambuzi The Rinpocheof Qinghai (Lisa-Jane Hunter)
R/UP BOB and Dog CC: Tambuzi The Sherpaof Annapurna (Colleen Maddigan)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clovelly Wicked N White (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Clovelly Unique N White (Clovelly Kennels)
Baby of Breed: Clovelly Xtreme Rage (Clovelly Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stardayne Black Baron (Pamila Sinclair)
Bitch CC: Aust Gr Ch Stardayne Dee Lovely (Mrs V Tapp & Mr R Hackett)
Puppy of Breed: Aust Ch Stardayne Sheamus (Mr Roy Hackett)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mapleridge Pinnacle (Ms C Howard & Ms G Danger)
R/UP BOB & Minor: Bhealaich Prettyprecosus (Aisha Bierman)
Dog CC & Intermediate of Breed: Bhealaich On Your Bike (Ms C Howard & Ms G Danger)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dileann Aroon Cashel (Dileann Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Baby of Breed: Rokeena Once Upon A Time (R J & R J Wallis)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Balmain Del Borghino (Imp ITA) (Talkabout Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Pazada Someone To Talkabout (Talkabout Kennels)


Group 5 Results

Specials Judge : Miss Janice Cook (VIC)  (Group Entry : 96)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
A Ch Merrinda Solo On Ice (Mrs Lyn Allshorn)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust & UK Ch Rannerdale The Time Warp (Imp UK) (Louanda knls)
Baby in Group: Bearded Collie
Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Pavesi Maluckyday (Jean Purcell)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah Encore Encore (Sharndah Knls)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pavesi Maluckyday (Jean Purcell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Landmaster Tell Me Why (Jean Purcell)
Open of Breed: Blueranch Shep's Idol (Jean Purcell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Ellagant Greatest Hits (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonibraes Dancing Lady (C & C Evans)
R/UP BOB & Intermediate: Aust Ch Glyntwood Koffee N Kreme (C & C Evans)
Dog CC: Aust Ch Shaggydogz Timely Enchanter (S Templeton)
Baby of Breed: Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
Neuter BOB: Edinglen Infatuation RN (Mrs J Harrison)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: A Ch Merrinda Solo On Ice (Mrs Lyn Allshorn)
Dog CC & Intermediate of Breed: A Ch Merrinda You Had Me At Hello (Mrs Lyn Allshorn)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kalevi Danish Katrine (Kalevi Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Articmal Dynamic Illusion HT (Kalevi Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Orical Secret Wish (M & B Sparrow)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Perfu Hot Fuzz (Mr / Mrs C Moore & M J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & UK Ch Rannerdale The Time Warp (Imp UK) (Louanda knls)
Baby of Breed: Louanda Time Traveler (Louanda Knls)
Puppy of Breed: Aust Ch Sharndah Encore Encore (Sharndah Knls)
Junior of Breed: Shelbronze Irish Coffee (D Baker)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Louanda Exclusive Gene (Veronica Royston)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Shelley Turner (VIC)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Baby in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Minor in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan No Tenichi Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Uptrend Tip Of The Waves (Rosie and Sarah Beaman)
Junior in Group: Boxer
Tyeanbo Miss Smarty Pants (D & S F Crooks / G Munro)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Nightquest Altesse Royale (AI) (Mrs M Edwards)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tanome King Of The Mountain ET (S McPhan)
R/UP BOB & Junior of Breed: Tanome Legend Of The Knight (AI) (Ms Sharen McPhan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tanome Divine Intervention (AI) (Ms Sharen McPhan)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
Puppy of Breed: Aust Ch Tyeanbo Dora The Explorer (D & S F Crooks / G Munro)
Junior of Breed: Tyeanbo Miss Smarty Pants (D & S F Crooks / G Munro)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Nightquest Rose Of England (Mrs M Edwards)
R/UP BOB & Aust Bred: Nightquest Altesse Royale (AI) (Mrs M Edwards)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup & NZ Ch Ikons Born To B A Star (AI) (Imp NZ) (Daniel Filipovic)
Baby of Breed: Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Neuter BOB: Neut & Dual Ch (t) Bisart Double Dare CGC CD ET WAC RN ROM (Bisart Kennels)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Uptrend Tip Of The Waves (Rosie and Sarah Beaman)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Zareine Secret Kiss (P & M Smith)

Miniature Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Schaylyn Start A Rukus (Edgington & Hocking)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kazumi Cee Cee (Alveka Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yukan No Tenichi Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs J Roissetter (VIC)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
Baby in Group: Keeshond
Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Xceed The Speed (J L Clark-Pearman)
Intermediate in Group: Miniature Poodle
Aust Ch Montaires Midnite N Russia (Miss C Lomas)
Open in Group: Toy Poodle
Chapford Bustin A Gasket (Miss Julie Aspinall)
Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hallaby Logical Reason (Melissa Blandamer)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jendally Smooth Criminal (Caroche Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Xceed The Speed (J L Clark-Pearman)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust ch Jordajake Judgement Day (S White)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust ch Silkston Catcha Risin Starr (S White)
Baby of Breed: Silkston Aj Krumpet (S White)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Danefred Anna Who (F R Clifton)
Minor of Breed: Swayd Every Which Way But Yours (AI) (Kerry McKinnon)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)
R/UP BOB: Aust Gr Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Keez Que Sera Sera (D I & D J Wall)
Baby of Breed: Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Mysticrafael Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Portia (Mysticrafael Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Amesen Call Me Dexter (Mysticrafael Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)

Miniature Poodle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montaires Midnite N Russia (Miss C Lomas)

Standard Poodle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zarzou Creme Della Creme (L Cook)
Baby of Breed: Zarzou Sun Arise (Lisa Cook)

Toy Poodle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Chapford Bustin A Gasket (Miss Julie Aspinall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hapipet AllThatYouDream RN ET (Hapipet Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beadale Like A Hurrican RN ET (Hapipet Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
Baby of Breed: Dobromil Ulan (Stacey White)