Historic Meldon Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 5-Jan-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Stephanie Rickard (VIC)

Best in Show & Open in Show: Whippet
Aust Sup Ch Peperone New Sensation (Elmaro Kennels)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Saluki
Aust Sup Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)
Minor in Show: Weimaraner
Aust Ch Grauhund Peek A Boo (Grauhund Kennels)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Turbo (A & R Spargo)
Junior in Show: Airedale Terrier
Aust Ch Tjuringa Miss Marple (K L & P J Lovell / R & W Baker / A Eales)
Intermediate in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Blazeaway Banquo (Alicia & Michael Mann)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Lishman (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Dapsen Im Sexy And I Know It (Ms D L Petersen)
Baby in Group: Lowchen
Dinoambre Dezin To Win (Dinoambre Kennels)
Puppy in Group: Papillon
Genesia Erik Kyoson (Kate Sharples)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Balkana Backstreet Affair (J W Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dapsen Im Sexy And I Know It (Ms D L Petersen)
Minor of Breed: Matmor Uptown Girl (Mathew Morse & Will Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Dearchi Travelin Man (Janice Houston)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Caddarra Causinacommotion (Les & Hilary Cadan)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Clovelly Good Golly Miss Molly (Clovelly Kennels)

Lowchen
Baby of Breed: Dinoambre Dezin To Win (Dinoambre Kennels)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Papco A New Direction (Ms Rosemary Hawkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Papco Heaven Sent (Ms R Hawkins)
Baby of Breed: Seyoso Maid Marion Of Sherwood (Rosemary Hawkins)
Minor of Breed: Papco Just Like Louis Vuitton (Ms Rosie Hawkins)
Puppy of Breed: Genesia Erik Kyoson (Kate Sharples)
Aust Bred of Breed: Papunique Man on a Mission (Kate Sharples)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Caper's Snap To It (Imp USA) (Esther Joseph)
Baby of Breed: Gramish Snap Dragon (Triseter Kennels)
Minor of Breed: Quishu Snap Krackl N Pop (Quishu Kennels)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lolworth Queen Ov Hearts (W S & M H Winter / T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Tjuringa Miss Marple (K L & P J Lovell / R & W Baker / A Eales)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Blazeaway Banquo (Alicia & Michael Mann)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Dunscaith Aye Endeavour O'Skye (Jill R McDonald)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tjuringa Miss Marple (K L & P J Lovell / R & W Baker / A Eales)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tjuringa Power N Glory (AI) (K L & P J Lovell)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB & Open of Breed: Rhugar Burnt Amber (AI) (K & F Willox)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhugar Wonderboy Wally (Faye Willox)
Baby of Breed: Bulltacho Our Girl Tess (K & F Willox)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blazeaway Banquo (Alicia & Michael Mann)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dunscaith Aye Endeavour O'Skye (Jill R McDonald)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Costalot Captain Calico Jack (A Dean & G Bator)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rangeaire Grand Finale (Mr & Mrs R A Harvey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (Ms J & Mr C Wills)
Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Cardhu Flatbush Dreaming (Jan Waite)
Minor in Group: Weimaraner
Aust Ch Grauhund Peek A Boo (Grauhund Kennels)
Puppy in Group: Gordon Setter
Aust Ch Triseter Celtic Quest (Triseter Kennels)
Junior in Group: German Wirehaired Pointer
Am Grand Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Bromhund First Class (AI) (Bromhund Kennels)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Aust Ch HiPoint Attilio (R Sloan/J Eggleton/R & J Mirto)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Curltriever Turn Black Time (Christine Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalonakurl First And Foremost (S Slater)
Minor of Breed: Aust Ch Curltriever You R My Sunshine (Christine Kelly)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kinsheran Dorabella (Anita Stewart)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cardhu Be the Boss (Jan Waite)
Baby of Breed: Cardhu Flatbush Dreaming (Jan Waite)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB: Aust Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pointsure Storm Chaser (Ms Raelene Trimble)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Am Grand Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr & Dual Ch (T) Huntwyre Tribulation CDX NRA RN TSD ORA QND ET (Mr P & Mrs S Meekings)
Baby of Breed: Aust Ch Lovewyre Rumour Has It (P & S Meekings)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch & NZ Ch Azzaro Sweet Nostalgia (Imp NZ) (Esther Joseph / Karen & Ernie Leslie)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Triseter Celtic Quest (Triseter Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (Ms J & Mr C Wills)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dual Ch (T) Donna Liberata's Jet Voyager (Imp SWE) (Mrs N Dobbs)

Labrador Retriever
Puppy of Breed: Aust Ch Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bromhund First Class (AI) (Bromhund Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Grauhund Peek A Boo (Grauhund Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Greyvale Holy Smoke (Bromhund Kennels)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sharlani Fudgie Bear (Verity Adams)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jane Millar (VIC)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Peperone New Sensation (Elmaro Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi The Isle Of Avalon (Adam Druce)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tambuzi The Isle Of Avalon (Adam Druce)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Nonaym Bells Of The Congo (Karen Odar)
Minor of Breed: Aust Ch Tambuzi Secret Of Roan Inish (Adam Druce)

Beagle
Minor of Breed: Melodale Heart of Gold (Elaine Soane)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Tinsnips Rooby Slippers (Ms Claire Gray)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wyredach Maximum Xposure (Mrs M Willox-Jones)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Landwell Dasher Xposed (Mrs M Willox-Jones)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Witchwood Dark Side of the Moon (Mrs M Willox-Jones)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Birkhall Badru By Shimitoki (Imp UK) (Colin Sarantis / R & V McLaughlin)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Peperone New Sensation (Elmaro Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Nicola Renwood (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Khayoz All The Kings Men CDX (John & Kate Valk)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Andesyn In For A Penny (AI) (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Angela Sneddon)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Turbo (A & R Spargo)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Gr Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Syringa New Adventure (Imp USA) (Sharndah Knls)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Turbo (A & R Spargo)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Gr Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Pureheel Royal Indulgenc ET (Robyn & Alan Spargo)
Baby of Breed: Darshu Storm Herald (Alan & Robyn Spargo)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch / T Ch Ellagant Great Expectations (Ross Carlson)
Minor of Breed: Ellagant All The Right Moves RN (Renee Ashman)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahrae Mooroopna (Liz Monahan)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Studholme Mallee Ghost (Ms E Monahan)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Khayoz All The Kings Men CDX (John & Kate Valk)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bordarita Its All About Me JD (Bordarita Kennels)

Collie (Rough)
R/UP BOB and Dog CC: Ellerran Rioja Blue Distinctn (Bryan and Sandra Crowley)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allendell Its Allbout Me (G Gaut)
Minor of Breed: Aust Ch Vindel Rubee Tuseday CCD RE (A & K Cogdell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vindel Sheeza Raynbow (A & K Cogdell)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Syringa New Adventure (Imp USA) (Sharndah Knls)
R/UP BOB and Dog CC: Aust & Am Ch Blue Heavens Show Stopper (Imp USA) (J Prout)

Welsh Corgi (Cardigan)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bethwyn Benrinnes (Bethwyn Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch VallgŚrdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eishund Seize The Fantasy (Natalie Castro Cruz)
Baby of Breed: Aust Ch Andesyn In For A Penny (AI) (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Vicki Perkins (VIC)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Czarkym Take A Chance On Me (A & T Soifer)
Baby in Group: Rottweiler
Aust Ch Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)
Minor in Group: Boxer
Kesdar Quintessential (Jennifer Davis & Helen Keele)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska All Eyez On Me (Mrs D Klaaysen)
Junior in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)

Alaskan Malamute
Minor of Breed: Chimo Take It All The Way (Tonya Syme & Michelle Watson)

Boxer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kesdar Quintessential (Jennifer Davis & Helen Keele)
Baby of Breed: Kesdar Reckless Rumour (Jennifer Davis & Helen Keele)
Puppy of Breed: Kesdar Rebel By Nature (AI) (Jennifer Davis & Helen Keele)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nightquest Altesse Royale (AI) (Mrs M Edwards)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Baby of Breed: Aust Ch Walamara Made to Amaze (Imp NZ) (Mrs B / Mr G and the Late Mr I Alexander)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Deauxrogue Ready To Rumble (M Gondar & D Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Deauxrogue Kakoda (M Gondar & D Thompson)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Czarkym Take A Chance On Me (A & T Soifer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Connalpie Lambrusco (AI) (Sarah Finch)
Baby of Breed: Aust Ch Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kimark True Excellence (Kim Wardle)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimark Corabelle (Kim Wardle)
Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska All Eyez On Me (Mrs D Klaaysen)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch St Zamba's Vision of Vegas (Imp NWY) (Paul & Kris Willingham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Pia Kirke (VIC)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Ahornstreets Vallimont (Imp GER) (C Sharpe)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharlanpark Spirit (Dimadal Knls)

British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Awmas Beat The Odds (G Gaut)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Whytewood Jacks Journey To Oz (AI) (Dimadal Knls)
Baby of Breed: Dimadal Luck Be a Lady (Dimadal Knls)
Puppy of Breed: CCDals Abba Winner Takes All (Cecilia Langton-Bunker)
Junior of Breed: CCDals Astro Wonder Boy (Cecilia Langton-Bunker)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley & Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belzbentley Wicked White (Rebecca Bentley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Myatuc Chief Rocca (R & M van Roosmalen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust ch Samlhamo Penny Pitstop (R & M van Roosmalen)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ahornstreets Vallimont (Imp GER) (C Sharpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shihlienazit Winsome Ru (Pat Palmer)