Lady Bay Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 19-Jan-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Lynn Butler (NSW)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Runner Up in Show: Samoyed
Multi / Int & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)
Baby in Show: Papillon
Seyoso Maid Marion Of Sherwood (Rosemary Hawkins)
Puppy in Show: Australian Terrier
Aust Ch Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)
Junior in Show: Hungarian Vizsla
Graebrook Kausin Kaos (Graebrook Kennels)
Intermediate in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch PaRay's Kappa Sigma (Imp USA) (Debra and Geoff Hill)
Aust Bred in Show: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Snowsteeds Rustic Rising (Miss Beth McCombe & Ms E'vette Levett)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Lynn Butler (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Melloway Magnifique (J Egan / J & J Weekes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Armanichi Battle of Wills (Mrs Sue Sparkman)
Baby in Group: Papillon
Seyoso Maid Marion Of Sherwood (Rosemary Hawkins)
Minor in Group: Lowchen
Aust Ch Kilgarrin Game Of Thrones (R & D Bennett)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Korgil Dark Side Of The Moon (Geoffrey T Gillies)
Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Kilgarrin Czech Point Charlie (Hannah Kelly)
Open in Group: Papillon
Aust Ch Papco Heaven Sent (Ms R Hawkins)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Strongfort Nothingonna Stop Me (M Laub / K McKinnon / A Reid)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Strongfort Love At First Night (M Laub / K McKinnon / A Reid)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melloway Magnifique (J Egan / J & J Weekes)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dapsen The Winning Look (Ms V R McLaughlin)
Junior of Breed: Clarelly Damage Control (Jan Kelly)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Armanichi Battle of Wills (Mrs Sue Sparkman)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (Mrs Sue Sparkman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Chidolls Miss California (Mrs Sue Sparkman)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Korgil Dark Side Of The Moon (Geoffrey T Gillies)
R/UP BOB & Minor of Breed: Entourage Above and Beyond (Ms Rebecca Newton)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kilgarrin Czech Point Charlie (Hannah Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kilgarrin Game Of Thrones (R & D Bennett)
Baby of Breed: Dinoambre Dezin To Win (Dinoambre Kennels)
Open of Breed: Aust Ch Kilgarrin Ruled By Secrecy (R & D Bennett)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shiralea Bo Jangles ET (Lynne Johnston)
R/UP BOB & Minor of Breed: Minapeke Thats My Boi (E Turnbull & G Cincotta)
Bitch CC: Minapeke Black Lacey (E Turnbull & G Cincotta)
Baby of Breed: Aust Ch Shiralea Out Of The Blue (Lynne Johnston)
Puppy of Breed: Aust Ch Shiralea Rudolph Valentino (Lynne Johnston)
Open of Breed: Aust Ch Khanrae Dare Devil (E Turnbull & G Cincotta)

Papillon
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Papco Heaven Sent (Ms R Hawkins)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Papco Intoeverything (Ms Rosie Hawkins)
Dog CC & Junior of Breed: Papco A New Direction (Ms Rosemary Hawkins)
Baby of Breed: Seyoso Maid Marion Of Sherwood (Rosemary Hawkins)

Pekingese
Minor of Breed: Waaini Pansy Partay (Ms N Van Roon)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Suart Precious Amber (Mrs S Phillips)
Baby of Breed: Gramish Snap Dragon (Triseter Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Suart Daddys Little Princess (Mrs S Phillips)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Luke Skywalker (C / H & B van Haasteren & Chanpema Kennel)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Bulltacho Our Girl Tess (K & F Willox)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Amseraphs Divine Temptress (AI) (J Maloney & K Taylor)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Rhugar Wonderboy Wally (Faye Willox)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs Beau is Arrows (J Maloney & T Steen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amseraphs Divine Justice (J Maloney & K Taylor)
Minor of Breed: Amseraphs Divine Temptress (AI) (J Maloney & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Luke Skywalker (C / H & B van Haasteren & Chanpema Kennel)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhugar Wonderboy Wally (Faye Willox)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rhugar Burnt Amber (AI) (K & F Willox)
Baby of Breed: Bulltacho Our Girl Tess (K & F Willox)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graebrook Mah Jong (Graebrook Kennels)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graebrook The Colour of Money (Graebrook Kennels)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ramakell Devils Own (Kellington Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Baylock Master Brew (Miss Kimberley Azzopardi)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
Bitch CC: Aust Ch Lynneve Step Aside Boys (Lyndall Hopgood)
Puppy of Breed: Wyowna Singasongofsixpence (Wyowna Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Questadore Aili Edana (Linda Elson)
Aust Bred of Breed: Jazzvale Tavish Glenfyne (Linda Elson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Bromhund First Class (AI) (Bromhund Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Graebrook Kausin Kaos (Graebrook Kennels)
Intermediate in Group: Irish Water Spaniel
Aust & Am Ch Whistlestop Mine To Keep At Tirriki (Imp USA) (C P / H R & B N van Haasteren)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bernedale Power Of Magic TD (Faraldazar Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kobidan Grand Inquisitor (S Nichols & J Cattell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kobidan Flower Power (S Nichols and J Cattell)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (Ms J & Mr C Wills)
Baby of Breed: Hubertus Cover Girl (AI) (Agnes Pali)
Junior of Breed: Graebrook Kausin Kaos (Graebrook Kennels)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Southbeach HelloDolly (Roger and Lorraine Sullivan)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Whistlestop Mine To Keep At Tirriki (Imp USA) (C P / H R & B N van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lagottostar Bellatrix Iris CCD RN TD (Ms Necia Lynch)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bromhund First Class (AI) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Grauhund Peek A Boo (Grauhund Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Greyvale Holy Smoke (Bromhund Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)

Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Lets Party (Mrs R Wallis / Mrs S & Miss E Marshall)
Minor in Group: Beagle
Dalalyn Solo Traveler (Lyn Harris-Walker)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bkela Kobi Askari (D Lindqvist & M Calderwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bkela Meeam Mali (D Lindqvist & M Calderwood)

Basset Hound
Puppy of Breed: Yarramba Lets Get To It (Faraldazar Kennels)

Beagle
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dalalyn Solo Traveler (Lyn Harris-Walker)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lafolie Absolutely Fabulous (Mrs R Wallis / Mrs S & Miss E Marshall)
Baby of Breed: Rokeena Lets Party (Mrs R Wallis / Mrs S & Miss E Marshall)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Leosodawi Full Of Mischief (L Cassar)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch PaRay's Kappa Sigma (Imp USA) (Debra and Geoff Hill)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah Butterfly Secret (Sharndah Knls)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shonja Edge Of Roses (Kerry McKay)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Jewel Inthe Crown (Lyn McMaster)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dalalyn Uluru Princess (Dalalyn Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Borderton Zenvo Ltd Edition (Borderton Kennels/Nikola James)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Luuaca Hell For Leather (Lyn McMaster)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Bordarita Its All About Me JD (Bordarita Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Khayoz Jewel Inthe Crown (Lyn McMaster)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)

German Shepherd Dog
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Britstar Kenyon Gold (G Gaut)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch PaRay's Kappa Sigma (Imp USA) (Debra and Geoff Hill)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah Butterfly Secret (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Shonja Edge Of Roses (Kerry McKay)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bethwyn Benrinnes (Bethwyn Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vallgårdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)
Baby of Breed: Aust Ch Andesyn In For A Penny (AI) (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Multi / Int & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Man Of Steel (D Klaaysen / P & P Gaunson)
Minor in Group: Rottweiler
Rakaaz Sandor (J & S Baird)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Icepure Rising Auzzie Legend (Kellie Elia & Beth McCombe)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Czarkym Take A Chance On Me (A & T Soifer)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Snowsteeds Rustic Rising (Miss Beth McCombe & Ms E'vette Levett)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Snowsteeds Rustic Rising (Miss Beth McCombe & Ms E'vette Levett)
R/UP BOB: Aust Ch Southrnwolfs Catch Me Ifu Can (Mrs A Wagenvoort)
Bitch CC & Puppy of Breed: Icepure Rising Auzzie Legend (Kellie Elia & Beth McCombe)
Minor of Breed: Snowsteeds Game Breaker (E'vette Levett)
Junior of Breed: Chimo Walk The Talk (E'vette Levett)

Boxer
R/UP BOB & Bitch CC: Kesdar Archangel (Jennifer Davis & Helen Keele)
Baby of Breed: Kesdar Reckless Rumour (Jennifer Davis & Helen Keele)
Puppy of Breed: Kesdar Rebel By Nature (AI) (Jennifer Davis & Helen Keele)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Inizio Mantra (Eterno Kennels)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eterno Fosca (Eterno Kennels)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ubersein Yabba Dabba Doo HT ET (Denise Bennett)
R/UP BOB & Minor of Breed: Rakaaz Sandor (J & S Baird)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ubersein You Sexy Thing (Alex & Tania Soifer)
Intermediate of Breed: Aust Ch Czarkym Take A Chance On Me (A & T Soifer)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Multi / Int & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)
Baby of Breed: Kalaska Man Of Steel (D Klaaysen / P & P Gaunson)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch St Zamba's Vision of Vegas (Imp NWY) (Paul & Kris Willingham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shanti Soul Odin (Joanne Sawyer and Kathryn Hay)
Baby of Breed: Shanti Soul Aslans Star (Kathryn Hay and Stacey Barlow)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Baby in Group: Keeshond
Kahnhond Catcher In The Rye (David & Denise Wall)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Whytewood Midnight Romeo (Alisha Van Vliet)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Trimbull Dot Com (Imp NZ) (Tony Linardis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mattbridge Borislav (Imp NZ) (Tony Linardis)

Dalmatian
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Midnight Romeo (Alisha Van Vliet)
Minor of Breed: Jalorca La Vida Loca Reina (Alisha Van Vliet)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swayd Every Which Way But Yours (Kerry McKinnon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley & Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belzbentley Wicked White (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Baby of Breed: Kahnhond Catcher In The Rye (David & Denise Wall)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust ch Samlhamo Penny Pitstop (R & M van Roosmalen)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Myatuc Chief Rocca (R & M van Roosmalen)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Danrith Moon Goddess (Miss C P Sharpe)