The Lake District Canine Club (NSW)

Date of Show : 16-Mar-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Myron Arthur (NSW)   (Total Entry : 402)

Best in Show & Open in Show: Weimaraner
Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Basset Hound
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Baby in Show: Cocker Spaniel
Adjobi Tears In Her Eyes (D K & M L Rochester)
Minor in Show: Shih Tzu
Aust Ch Placky American Girl (Sue Plackett)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Bouffant Call The Papparazzi (AI) (Deborah Saunders)
Junior in Show: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Rubysway Cause Im Bindi (Gail & Danielle Edmunds)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sandra McMahon (NSW)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Hautchien Lady Sings The Blues (Jeff and Jane Fisher)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hautchien Lady Sings The Blues (Jeff and Jane Fisher)

Bichon Frise
Baby of Breed: Frostqueen Ambrosia (K Spiteri)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lookingglass Queens Council (Sue Donahue)
Puppy of Breed: Cavalierlove Pollys Pearl (Sue Donahue)
Junior of Breed: Aust Ch Zeltica San Cristobel (Jan Holcombe)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Italian Greyhound
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Piccino Jitterbug (Mr G &Mrs B DeSanti / Mr M & Mrs S Reeve)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Just The Way You Are (E G Cross)

Pekingese
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Notron In All My Glory (Norman Porter & Tony Tau)
Baby of Breed: Valvista Dangerous Dream (L Jackson)
Minor of Breed: Tailane One Classy Lady (Norman Porter & Tony Tau)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)
Baby of Breed: Kabova The Usual Suspects (Jenny Williams)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Maurice Le Cussan (NSW)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Whatajack Grand Elegance (Garry Butler)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Southstock Kidd Dynomite (Ms C Rea)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Blackhills Let There Be Rock At Riverlands (Imp NZ) (Kelly Hooper)
Minor in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullacktiv Empire of the Sun (Penny Prott)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oldiron Trust Jessie (John Pye)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Serb/ Ukr/ Cy/ Md/ Phil/ Bg/ Aze/ Mtn & Aust Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amvantage Sundance Arizona (Rachel Harrison)
Minor of Breed: Portizon The Ban Dido (Rachel Harrison)
Junior of Breed: Aust Ch Hotashell Cranking Up Da Heat (Martiniello/Zullo)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shandrys Im A Jezabel (Imp NZ) (Kevin Heald)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)

Bull Terrier
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Bullacktiv Empire of the Sun (Penny Prott)
Baby of Breed: Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
Baby (Bitch) of Breed: Niallan Madame De Coquenard (Mr K & Mrs m Frost)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Wedigit Covert Affair (Imp USA) (Kelly Hooper)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Blackhills Let There Be Rock At Riverlands (Imp NZ) (Kelly Hooper)
Puppy of Breed: Emelpee Belive In Me (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Whatajack Grand Elegance (Garry Butler)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Junior of Breed: Aust Ch Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Betandy Modesty (Mrs L Pezely)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southstock Kidd Dynomite (Ms C Rea)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & Neut Ch Southstock Eternal Magic (Ms C Rea)

Tenterfield Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Gumhaven Super Spark (L Bennett)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Runner Up in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Adjobi Tears In Her Eyes (D K & M L Rochester)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Barbet Back T You Jealous Ones (G C Woodward)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Aust Bred in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Gr Ch Anasadatar I Dreamed the Dream ET (Mrs K & Miss C Walker)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adjobi Only Heaven Knows (D k & M L Rochester)
Baby of Breed: Adjobi Tears In Her Eyes (D K & M L Rochester)
Minor of Breed: Aust Ch Barbet Back T You Jealous Ones (G C Woodward)
Puppy of Breed: Adjobi Black Voodoo (D K & M L Rochester)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Millecent Shes A Show Stopper (G C Woodward)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Deferlee Matilda Blue (R & L Corbett)
Minor of Breed: Burlishcharm Runvor Ice (Denise Dwyer)

Field Spaniel
Baby of Breed: Aust Ch Dawnus Always Dare to Dream (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Lara Haynes)
Bitch CC & Minor of Breed: Heiderst U R My Sunshine (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Harvikgold Amberr Gllow (Mrs A M Smith)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Degel Jazz In The Night (Mrs A M Smith)
Dog CC: Silverstream Regal Moon (Cherilyne Blackman)
Baby of Breed: Battakutta Love Lead The Way (AI) (Karen Neyle)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aukero Skys The Limit (Keith D Robinson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Anasadatar I Dreamed the Dream ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Baby of Breed: Bromhund Meet Me In Paris (Bromhund Kennels)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Paul Britza (NSW) (Group Entry : 60)

Best in Group & Intermediate in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Runner Up in Group & Junior in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)
Puppy in Group: Beagle
Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bullab Xenas Cleopatra (Megan Flemming & Troy Keyte)
Puppy of Breed: Bullab Cleos Princess (Megan Flemming & Troy Keyte)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dowjac Osi Golden Queen in the Night (AI) (S J Dowell & J A Vandenberg)

Beagle
Puppy of Breed: Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Duzzie Pretty Tuff (Megan Flemming)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ballyboughal St Bridget (Imp NZ) (D G Hoyle & A Beecher)
Junior of Breed: Aust Ch Meydak Phil A Delphia (Barry Meyers)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Arthur (NSW)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Llandtree Newell Glenn (Murray & Penny Brooks)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Yukisan Miss Mitzy (Jan Lawler)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Ronsa No Doubt (Imp NZ) (V J Royston)
Junior in Group: Australian Shepherd
Blueamble No Strings On Me (A & J Lamberton / D & V Collins)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Rubysway Cause Im Bindi (Gail & Danielle Edmunds)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Nuwarra Bush Master (Sue & Ian Ford)
R/UP BOB & Bitch CC: Nuwarra Sky High (Sue & Ian Ford)
Junior of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Halo (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble Mr President (D & V Collins /J & A Lamberton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kinbrace Take Your Best Shot (Imp NZ) (Stephanie Betts)
Junior of Breed: Blueamble No Strings On Me (A & J Lamberton / D & V Collins)
Intermediate of Breed: Sarbinma Chokerrerouge (Delwyn Whyburn)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Llandtree Newell Glenn (Murray & Penny Brooks)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda The Prestige (A & L Cochrane)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cathkin All That I Am (Mr Wayne Shipman)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rubysway Cause Im Bindi (Gail & Danielle Edmunds)
R/UP BOB & Minor of Breed: Yukisan Miss Mitzy (Jan Lawler)

Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Ronsa No Doubt (Imp NZ) (V J Royston)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)
Runner Up in Group & Junior in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Nukabiitka Newgirl Ontheblock (Dean Gibbons)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Azzabern High Society (Mr M & Mrs B Eslick)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Nukabiitka Newgirl Ontheblock (Dean Gibbons)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Silverwerro Bronson (Mr C Tillier)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Von Der Bernessehof Amadeus (Imp CZE) (Michael Eslick)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Azzabern Grand Wizard (Mr M & Mrs B Eslick)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Azzabern High Society (Mr M & Mrs B Eslick)
Baby of Breed: Azzabern Kiss And Tell (Mr M & Mrs B Eslick)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Casqueen Shady Lane (Margret O'Brien)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gameguard Squizzy Taylor (Glenn Sparham & Brooke Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Bulpendragon A Time To Shine (Britt Clapson)

Dobermann
Baby of Breed: Aust Ch Indpac Spirit In The Sky (S & S Norman)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Guardian Moon Goddess (Judith A Oliver)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)

Rottweiler
R/UP BOB & Junior of Breed: Treverhund Django (Deborah Thomas)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Anaky Faith Trust N Pixie Dust (Hill / Harrison)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wolfworx Kiyomi (M Kearney)
Baby of Breed: Wolfworx Kaizoku Misaki De (Shanyn Dunn)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Lowbridge (NSW)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Babanga A Chip Offthe Bloc (Alister / Lesley & Dawn Currie / P & K York)
Baby in Group: Great Dane
Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky American Girl (Sue Plackett)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Bouffant Call The Papparazzi (AI) (Deborah Saunders)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky Both Guns Loaded (Sue Plackett)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Starswept Siriusly On Fire (Michelle Bower)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonleenard A Class Act (Kathleen McGuinness)
Baby of Breed: Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Inkworkz Bobba Fett (AI) (Mr G & Mrs L Wheeler)
Baby of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)

Japanese Spitz
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Hikaru My Friend Pero (Katie Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Babanga A Chip Offthe Bloc (Alister / Lesley & Dawn Currie / P & K York)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bouffant Call The Papparazzi (AI) (Deborah Saunders)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Both Guns Loaded (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Placky American Girl (Sue Plackett)