Maitland & Kurri District Kennel Club (NSW)
Date of Show : 16-Nov-2014 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Michael Camac (SA)
Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Runner Up in Show & Junior in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Baby in Show: Japanese Spitz
Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Puppy in Show: Havanese
Aust Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard touch of frost (Scott Cook)
Baby SweepStakes - 1st Place: Japanese Spitz
Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)
Aust Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)
Intermediate in Group: Japanese Chin
Aust Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques/Mr B Burrows)
Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Bal Hannah H Two O (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Potters Magic (Karlyermai Kennels)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinefield Duty Calls (Mrs Tracey Lee Baker)
R/UP BOB & Minor of Breed: Pinefield Rebel With A Cause (Mrs T & Mr D Baker)
Baby of Breed: Pinefield Sweeter Than Candy (Mrs T & Mr D Baker)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Sebastian (Mrs J Holcombe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeltica San Cristobel (Jan Holcombe)
Minor of Breed: Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Balliol Gellert Grindlewald (Jannelle Tremenheere & Michelle Parker-Brien)
Bitch CC & Junior of Breed: Raweke Toffee Truffle (Shane Thomas)
Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
Italian Greyhound
Junior of Breed: Aust Ch Berizza Californication (Steve & Debbie Albert)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques/Mr B Burrows)
King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
Baby of Breed: Wilsight Rumour Has It (C Rodrigues)
Maltese
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
Pug
Junior of Breed: Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Miss A Goodall)
Bitch CC: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aztlon Shakira (Imp NZ) (A Goodall)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)
Aust Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Santop Whos That Girl (Scott & Sharon Norman)
Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Dual Ch & Neut Ch Ourgang Don't Stop Me Now FMX (A Wolf)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Quatroniko Black Ice (L & L Nikolovski)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Rydarra Son of Devils (Jodi Carter)
Bitch CC & Junior of Breed: Quatroniko The Matriarch (L & L Nikolovski)
Res Bitch CC: Alsoloyal Gabbies Lil Goddess (M Bereghasis)
Australian Terrier
Bitch CC: Aust Ch Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)
Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
R/UP BOB & Bitch CC: Piperdene Blu Sky Blu (Eileen Clarke)
Res Dog CC & Junior of Breed: Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bodalla Grande Finale (K D / K & M J Robinson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Apache Teardrop (P Zullo)
Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Santop Whos That Girl (Scott & Sharon Norman)
Baby of Breed: Santop Lady Madonna (Scott & Sharon Norman)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
Minor of Breed: Covejack Tyler Wright (Jayne Hawkins)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dara (Dr N Smith)
Res Dog CC & Minor of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dexter (NSmith)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Bang On (AI) (A Wolf)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch & Neut Ch Ourgang Don't Stop Me Now FMX (A Wolf)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Atenta Viking (G L & J A Spears)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Atenta Valentine (G L & J A Spears)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)
Aust Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
Baby in Group: Lagotto Romagnolo
Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Braycharm From The Heart (Mrs Amanda Bray)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Braycharm Top Gear (Mrs Amanda Bray)
Open in Group: Weimaraner
Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)
Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Tobenlee Show N Tell (S Ibbott-Cordi)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caledoniaau Susquehanna (J Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riverlands Billy The Kid (J Williams)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Braycharm Top Gear (Mrs Amanda Bray)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Braycharm From The Heart (Mrs Amanda Bray)
Puppy of Breed: Amamoor Alley Gator (Mrs Debbie Thomas)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Azucroft Dressed In Black (Robynne Woolcock)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Springdax Saki Kiyoshi (Mrs Kate Callery)
Field Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fieldspan Gold Class (R J & Y T Lauder)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawksdale Positive Whisper (Ms G L Holmes)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almanza High Heels On The Road (Imp SWE) (G L Holmes)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Lara Haynes)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Silverstream Honey Rose (Cherilyne Blackman)
Res Bitch CC: Aliasa Rising Star (Richard Wood)
Baby of Breed: Aliasa Pending Perfection (Aliasa Labradors)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)
Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
Baby of Breed: Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Anasadatar I Dreamed the Dream ET (Mrs K & Miss C Walker)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greydove Summer Breeze (Peters/ Goold & King)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Runner Up in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Wyredach American Ride (B Gale / J & F Walker)
Intermediate in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Cruise (D Tidey)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch / Neut Ch Ballahond Moola Breeze ET (Sandra Bell)
Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Doyen Time To Harvest Appals (D Tidey)
Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tischamingo The Dark World (AI) (J & F Walker)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyredach American Ride (B Gale / J & F Walker)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rickaby Cruise (D Tidey)
Baby of Breed: Rickaby Extra Special (D Tidey)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay (Sandra Bell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Ballahond Moola Breeze ET (Sandra Bell)
Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)
Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Goodwill Simply Bliss (Steve and Debbie Albert)
Junior of Breed: Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Jacqui Weekes (VIC)
Aust Ch Queblue Redfan Celebration ET (Paul & Sue Pearson)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Queblue Redfan Celebration ET (Paul & Sue Pearson)
Australian Shepherd
Dog CC: Aust Ch Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Highclere Blue Becomes You (R Anderson)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)
Aust Ch Gameguard touch of frost (Scott Cook)
Runner Up in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Zanzebern Pass The Prize (Michael Eslick)
Baby in Group: Samoyed
Kchise Vision Of Love (Ms Sandii Mathers)
Puppy in Group: Samoyed
Bentara Royal Affair at Belaia (Imp NZ) (Belaia Kennels)
Junior in Group: Siberian Husky
Darshiva Calm B For The Storm (Michele Kearney)
Alaskan Malamute
Puppy of Breed: Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)
Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zanzebern Pass The Prize (Michael Eslick)
Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bocsavil Just As Enchanting (M & J Carey)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gameguard touch of frost (Scott Cook)
Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Indpac Spirit In The Sky (S & S Norman)
Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Modavam Irish Dream (S Gibbons)
Samoyed
Baby of Breed: Kchise Vision Of Love (Ms Sandii Mathers)
Baby (Dog) of Breed: Kchise Quest Of Love (Ms Sandii Mathers)
Puppy of Breed: Bentara Royal Affair at Belaia (Imp NZ) (Belaia Kennels)
Junior of Breed: Belaia An Affair To Remember (Belaia Kennels)
Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montkhan Classic Calypso (K Burge)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Theldaroy Moon Hunter (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Baby of Breed: Theldaroy Terra Nova (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Junior of Breed: Darshiva Calm B For The Storm (Michele Kearney)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Michael Camac (SA)
Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Baby in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)
Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Bienaime Freyja (S & L Darling)
Boston Terrier
Baby of Breed: Bostonwood Without A Doubt (Mrs Vikki Tyler)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vonleenard A Class Act (Kathleen McGuinness)
Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rebelwood Skys the Limit (M & E Taggart)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)
Baby of Breed: Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel (S & L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Galadriel (S & L Darling)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Freyja (S & L Darling)
Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wayatinah Mandrake (Mrs M D Batey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wayatinah My Rene Of Gold (Mrs M D Batey)