Bulli District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 9-Aug-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Christina Rafton (NSW)   (Total Entry : 458)

Best in Show & Open in Show: Akita
Aust Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Mr D R Atherden)
Runner Up in Show: Fox Terrier (Smooth)
NZ Sup & Aust Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
Baby in Show: Borzoi
Dolinoff Curtis Mayfield (Mistraka Knls)
Minor in Show: Japanese Spitz
Daesdaemar Little Mis Sunshine (Amanda Huggins)
Puppy in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Melloway Kings Ransom (Mrs J Egan & Ms J Weekes)
Junior in Show: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Graywolf Rain Dancer (G & K Katon)
Intermediate in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Gr Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)
Aust Bred in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)
Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Baby SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Aust Ch Apolar Girl Hit Ya Hallelujah (Julie Wales & Tennille Akkouche)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Anatolian Shepherd Dog
Tribocie Mab (E & A Esad)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Screen Shot (R & D Harbin)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)  (Group Entry : 85)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust & NZ Ch Pomquest Purple Rain (Mrs R Hennessey)
Baby in Group: Havanese
McSanta Bedtime Story (Jo McIntyre & Michelle Santamaria)
Minor in Group: Pug
Kabova Storm Chaser (W Era)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Melloway Kings Ransom (Mrs J Egan & Ms J Weekes)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosedale Smokey Mountain (Mrs LV Mineif)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosedale Fidelity (Mrs L Mineif)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Breshaad Got The Notion (Mr B Noakes & Miss T Perkiss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Melloway Kings Ransom (Mrs J Egan & Ms J Weekes)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Espero Merci Beaucoup (P Brennan & V Morse)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tzani Rhoda Dendron (K Bell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tzani Winter Wabbit (Mills and Norman)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hashki Great Expectations (Eileen Zuchetti)
Baby of Breed: McSanta Bedtime Story (Jo McIntyre & Michelle Santamaria)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Red Dash (C Rodrigues)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Marsward My Sweet Valentine (Imp USA) (C Rodrigues)
Minor of Breed: Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Puppy of Breed: Wilsight Simeon (Mrs C Rodrigues)

Papillon
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gremlinz Champs Elysees (Mrs D Marszal)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Athalow Cover Boy Pretty (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Athalow Ben dela Creme (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust & NZ Ch Pomquest Purple Rain (Mrs R Hennessey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Queen Of Dragons (Miss R Walsh)

Pug
Minor of Breed: Kabova Storm Chaser (W Era)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ Sup & Aust Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Lisakyanne Penelope Pitstop (P & S Nicholson)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Newbelle Two Face (Mr M Anderson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Newbelle Kanahooka Kid (Malcolm Anderson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Newbelle Shine Lika Diamond (Mr M Anderson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Newbelle Two Face (Mr M Anderson)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atrigema Defy The Odds (Michelle Cook)
Baby of Breed: Atrigema Dare To Defy (Michelle Cook)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup & Aust Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Joelleigh Darya Ye Noor (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Joelleigh Diamonds Inda Ruff (Leesa Musgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Quantumstaff solace (Leigh Berwick- Wolff)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Heavywaitblu Honey Ryder (Leigh Berwick-Wolff)
Res Dog CC & Open of Breed: Warpitt Its So Easy (AI) (WB & Mrs TL Murphy)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Warpitt Raunchy Girl (AI) (WB & Mrs TL Murphy)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lisakyanne Penelope Pitstop (P & S Nicholson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adail Le Creme Choc Delight (P & S Nicholson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Christina Rafton (NSW)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Runner Up in Group: English Setter
Aust Gr Ch Aldersett Fields of Gold (Lesley Shirley)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Braycharm In The News (Mrs Amanda Bray)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sinderby Simply Sassy (Imp NZ) (Hanley & Hatzikiriakos)
Open Neuter in Group: Weimaraner
Ashlaren Marley n Me (Knox/Elliott)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Minor of Breed: Braycharm In The News (Mrs Amanda Bray)
Minor (Dog) of Breed: Braycharm Hot Off The Press (Mrs Amanda Bray)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Parkavon Gorgio-Wears-Armani (Imp NZ) (Mrs M Hanley)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sinderby Simply Sassy (Imp NZ) (Hanley & Hatzikiriakos)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aldersett Fields of Gold (Lesley Shirley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Graylors Autumn Colours (Lesley Shirley)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Clanset Spring Frolic (AI) (Eileen Zuchetti)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Ashlaren Marley n Me (Knox/Elliott)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC) (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)
Runner Up in Group & Open in Group: Borzoi
Aust Ch Mistraka Xavier (Mistraka Knls)
Baby in Group: Borzoi
Dolinoff Curtis Mayfield (Mistraka Knls)
Puppy in Group: Saluki
Aust Ch Taejaan Jewel O The Nile (C & G Arkell/NJ Rule-Steel)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Padtheway Its Your Shout (C & G Arkell)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Abercarn Famous At Midnite (Mrs C Thompson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mistraka Xavier (Mistraka Knls)
Baby of Breed: Dolinoff Curtis Mayfield (Mistraka Knls)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Cwmdarhian Half Penny SE (Janice Sharp)
Baby of Breed: Stardayne Coat of Many Colours (Janice Sharp)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)

Rhodesian Ridgeback
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kargnieulan Roksmy socks (G & K Sippl)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Padtheway Its Your Shout (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taejaan Jewel O The Nile (C & G Arkell/NJ Rule-Steel)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mistraka Holly Holm (Mistraka Knls)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Benbridge Angel of Faith at Buffalo (Imp NZ) (Mike & Sandra Patterson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)  (Group Entry : 87)

Best in Group & Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Gr Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Frequent Flyer (V J Royston)
Junior in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Graywolf Rain Dancer (G & K Katon)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Turrella Red Flaming Tiger (Cheryl Edwards)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willowpark Mick Dundee PT HT (Sandra Stapley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Turrella Red Flaming Tiger (Cheryl Edwards)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cooroorah Cattle Girl (D & J Van Acquoy)
Baby of Breed: Turrella Blue Spanish Diamond (Cheryl Edwards)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wingdari G'Day Easy Goin Drover (G Moxey & M Colyer)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Kla Simply High Class (J Spacek)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Patrol (Ros Fraser)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling (Ros Fraser)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)
Baby of Breed: Beljekali My Cherie Amour (C & J Fynmore)

Border Collie
Minor of Breed: Guardian Not Puzzled ByMy Fate (Dunn & Vowles)

Briard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tyronelea Moonglow (Belinda Hales)
Bitch CC & Junior of Breed: Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)

German Shepherd Dog
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Babagna Frisco (A & K Katon / G Katon)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Graywolf Rain Dancer (G & K Katon)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)
Minor of Breed: Aust Ch Louanda Frequent Flyer (V J Royston)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Akita
Aust Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Mr D R Atherden)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Chalariz Frozen Image (AI) (Karyn Ruskin)
Baby in Group: Anatolian Shepherd Dog
Tribocie Mab (E & A Esad)
Minor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe Jade Warrior (Bravadobe Dobermanns & Mrs S L Stocker)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)
Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Mr D R Atherden)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Namesnkickn Ass (Alan Molan)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tribocie Mr Bojangles (E & A Esad)
Baby of Breed: Tribocie Mab (E & A Esad)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bravadobe Jade Warrior (Bravadobe Dobermanns & Mrs S L Stocker)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Walamara Promises Promises (Imp NZ) (Sandra Mair)
Puppy of Breed: Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Guardian Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelridge Washington (M Rogers)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Granpaws Scarlett O' Hara (Margaret Rogers)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Planhaven Magic Gem (R & R Parkin)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)

Samoyed
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Baby of Breed: Aust Ch Apolar Girl Hit Ya Hallelujah (Julie Wales & Tennille Akkouche)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chalariz Frozen Image (AI) (Karyn Ruskin)
Minor of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)
Baby in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)
Minor in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Little Mis Sunshine (Amanda Huggins)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Poodiful Kiss The Sky (Tiarne Perkiss)
Junior in Group: French Bulldog
Maplewood Crash Bang Boom (Mrs G Moxey)
Open in Group: British Bulldog
Aust Gr Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zareba Justis Prevails (Gail Moxey)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Krystaway Screen Shot (R & D Harbin)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Krystaway remote access (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daccord Laurent Perrier (Gail Moxey)
Res Dog CC & Junior of Breed: Maplewood Crash Bang Boom (Mrs G Moxey)
Res Bitch CC: Aust Ch Maplewood Scarlett Jo (Gail Moxey)
Baby of Breed: Chicchien The Dark Knight (Julie & Erin Henville / Rene Doherty)
Minor of Breed: Chicchien Devil Made Me Do it (J & E Henville/ R Doherty)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mediaevalage Spread The Word (A & K / B & G Katon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar Little Mis Sunshine (Amanda Huggins)

Keeshond
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Dirty Harry (R Millner & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neokarma Fonda Boys (P Brown & P King)
Minor of Breed: Amesen All Eyes On Me (R L Purches)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Rysup Driving Miss Daisy (Mrs R L Purches)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Poodiful Kiss The Sky (Tiarne Perkiss)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Breogan Highway To Heaven (J Spacek)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rynkls Peiattention Inth Lodge (Lauren Pocklington)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tibetoes Take A Picture (P M Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)

Xoloitzcuintle (Standard)
Baby of Breed: Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)