Collie Club of SA Inc (All Breeds) (SA)

Date of Show : 3-Oct-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
Runner Up in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Fermoy Nite of the Falcon (Marie & Phil Merchant / Emma Parker)
Baby in Show: Rhodesian Ridgeback
Caprivi Im Chuck Bass (Miss Cheryl Currie)
Puppy in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Voncronan Diamond Thief (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Junior in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Heiderst Northstar (Aceweis & Heiderst Kennels)
Intermediate in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
Open Neuter in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch Greycroft Annika (John and Sue Lewington)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ted Kerley (SA)

Best in Group & Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Voncronan Diamond Thief (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Adrahil Fred The Fireman (Rick Carter)
Open Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Sailoz Precious Gem (Alison Greenlees)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Voncronan Diamond Thief (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Baby of Breed: Adrahil Fred The Fireman (Rick Carter)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glanore Storm Breaker (Christine Faint)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Foirfigh Fortune Cookie (R J Brown)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Carnwath Capt America (S J Baillie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Shartooz Firebug (S J Baillie)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Carnwath Rumiko (L J Bolden)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Silver Sixpence (C Scott)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Krystalaine Hisako (Chris & Elaine Burdett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystalaine Amber Rose (Chris & Elaine Burdett)

Lowchen
Baby of Breed: Lowensque Give Em Hell Kid (Courtney Tulk & Kari Harding)

Maltese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yourjana Elwin Opal Rose (Mrs Edna Simmons)

Papillon
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sailoz Precious Gem (Alison Greenlees)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pudgypooch Lafayet (Mrs T Beavis)
Baby of Breed: Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya Beavis)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tunamara Kwan Yin Tsha (C Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Fermoy Nite of the Falcon (Marie & Phil Merchant / Emma Parker)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
Baby in Group: Bedlington Terrier
Piperdene Cajun Queen (Kalora Kennels)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Covejack Sudden Impact (Annette Scott)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Bobbinray La Uno (Cathy Kuchel)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Hot On Your Heels (J Rasche & D Tomney)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Regisvista Wild Child (Regisvista Kennels)

Bedlington Terrier
Baby of Breed: Piperdene Cajun Queen (Kalora Kennels)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fermoy Nite of the Falcon (Marie & Phil Merchant / Emma Parker)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yiriwyre Lets Get Ridiculous (J R & D M Collins)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Covejack Sudden Impact (Annette Scott)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Hot On Your Heels (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanstaff Crazy In Love (J Rasche & D Tomney)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Swanky Braw Wean (Mr G & Mrs K Jordan)
Baby of Breed: Soundas Last Man Standing (Mr G & Mrs K Jordan)
Minor of Breed: Anvilhart I Had A Dream (J Rasche & D Tomney)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Gumhaven Jax (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)
Baby (Dog) of Breed: Nudimah Hot N Black (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bobbinray La Uno (Cathy Kuchel)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bobbinray Blast from the Past (Cathy Kuchel)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Aonais Skys The Limit (Fiona Mackness)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Robyn Price-Killeen (VIC)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Aceweis Ginger Snap (Aceweis & Heiderst Kennels)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Rosherville Traditional Tweed (Mrs L Brown)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Heiderst Northstar (Aceweis & Heiderst Kennels)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) CD ET RE (J Hughes)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Dazzle After Dark (Mr B Wells & Ms J McDonnell)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dizzyki LB Lennons Yoko (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dizzyki SB Sundevil President (Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Springdax Rosy Posy (Mrs K Callery)
Res Dog CC & Minor of Breed: Rosherville Traditional Tweed (Mrs L Brown)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kynadie Time Is Of The Essence (M Harvey)
Puppy of Breed: Springdax Jazzman Dancer (Mrs K Callery)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherepoint Peppermint Crisp (R J & J M Bryant)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sherepoint Kentucky Bluegrass (J & R Bryant)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kellick Take a Break (Ross & Jean Bryant)
Junior (Dog) of Breed: Sherepoint Cracked Pepper (J & R Bryant)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Heiderst Catch Me If You Can (Heiderst Kennels)
Puppy of Breed: Valache Diego (AI) (Valache Kennels)
Junior of Breed: Valache Sansa (Valache Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baradav Law N Order (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Baradav Tribute To Pop (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst Northstar (Aceweis & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Heiderst Orange Isth New Black (Aceweis & Heiderst Kennels)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Heiderst Scarletwitch (Aceweis & Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Aceweis Ginger Snap (Aceweis & Heiderst Kennels)

Labrador Retriever
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Kirkdell Dazzle After Dark (Mr B Wells & Ms J McDonnell)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) CD ET RE (J Hughes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Waldwiese In A League Ofmy Own (AI) (Kylie Christison & Waldwiese Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Waldwieze Graevelvet At Poshvwei (Imp NZ) ET RE CD (Jessie Hughes)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi I'll Make U Famous (Miss Cheryl Currie)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Caprivi Im Chuck Bass (Miss Cheryl Currie)
Intermediate in Group: Harrier
Aust Ch Fellhunters On The Scent (P & F Danaher)
Aust Bred in Group: Harrier
Aust Ch Fellhunters Scent of a Woman (P & F Danaher)
Open Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Greycroft Annika (John and Sue Lewington)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hydawayhills Snowprincess (Mr P Cottrell and Mr R Moag)
Baby of Breed: Dolinoff Blissful Dawn (Mr P Cottrell & Mr R Moag)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anduril Culzean Caledonia (Avril Stoffels)

Harrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fellhunters On The Scent (P & F Danaher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fellhunters Scent of a Woman (P & F Danaher)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Greycroft Annika (John and Sue Lewington)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caprivi I'll Make U Famous (Miss Cheryl Currie)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Shakuru Do U C What I C (Rebecca Lamb)
Baby of Breed: Caprivi Im Chuck Bass (Miss Cheryl Currie)
Baby (Bitch) of Breed: Shakuru Here I Go Again (Rebecca Lamb)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)

Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Shelsian Red Rosy (J Rainey)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lokynnda Captain Jack Harkness (Lynda Webb)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mungadel Beagino (Heather Robey)

Border Collie
Neuter BOB: Aust Neut Ch IIdanach All Fired Up (W Vidugiris)

Briard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch J'Aint She A Dream Moravia Campanella (Imp CZE) (Liz Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cacharel Homme De Mes Reves (Liz Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M / J & D Ryan)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tasgall Son Of A Rich Man (M / J & D Ryan)
Bitch CC: Collieston Spring Willow (Wendy Vidugiris)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wiru Undressed For Success (D M & T M Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Carluke Contra Indicated (D/ T & K Adams)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (Mr & Mrs S & M Almond)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vonpeta Ugottabekidding (P N Damarell & J E Pike)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vonpeta Xmissustoo (P N Damarell / J E Pike)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: SanRancho Jagged Edge CCD RN (SilverOasis Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Res Dog CC & Junior of Breed: Vondoussa Back To The Future (T Stacey)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Shelsian Red Rosy (J Rainey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Dwynella High Roller (Imp NZ) (P & K Flynn)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pemvale My Girl (K Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)

Best in Group & Open in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Minor in Group: Newfoundland
Amblebrook The Main Event (A & L Buitenhuis)
Junior in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Light My Fire (AI) (S P & S K Foote)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Tuvaaqan Ilua Tamuq (Don and Moyra Battersby)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vevey High Voltage (L Thomson and T Martin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mymooch Mirror Image (Mrs D Cavaiuolo)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bravadobe Yes Its Time (Mr M & Mrs D Jackson)
Dog CC & Puppy of Breed: Engelhuette Raise Your Glass (Imp NZ) (Samantha Jackson)
Junior of Breed: Aust Ch Bravadobe Feel The Moment (Imp NZ) (Mr M & Mrs D Jackson / Bravadobe Dobermanns)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Amblebrook The Main Event (A & L Buitenhuis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amblebrook Fancy Pants (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Legend (Barry Tyrrell)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Alchemy Pussy Riot (AI) (Alchemy Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Alchemy Johnny Blade (Alchemy Kennels & J Attwell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Rap It Up Daddy (D Turci & K O'Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kalaska Jack O Diamonds (D Klaaysen / J Beard / K O'Riley)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Remporter Wild Child (M Reedman)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Treuliebe Light My Fire (AI) (S P & S K Foote)

Schnauzer (Miniature)
Puppy of Breed: Treuliebe The Othr Boleyn Girl (S P & S K Foote)

Siberian Husky
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Asryn Lightning Strikes (Ashley Wittenberg & Karen Bryant)
Junior of Breed: Aust Ch Romeka Fox Trot (AI) (Kellie Rayner)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Annette Griffin (SA)

Best in Group & Puppy in Group: Keeshond
Aust Ch Tamaari Tell Me About It (Mrs M Sawley)
Baby in Group: Shar Pei
Sharboop Gorilla In The Mist (Mr W & Mrs J Walloscheck)
Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Tamaari Chat Me Up (Mrs M Sawley)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Willitoft Fire and Ice (AI) (Miss Shontelle Davies)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Look Up The Lead (Rodney J Connelly)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullyack Kssd Byn Angel (M & B Ackland)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Top Rumour (AI) (Sharon Gahan)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Repard Mslle Asher (Mrs B Loades & Mrs Y Draper)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Bullecourt Endeavour (Barb Loades & Angela McInnes)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Willitoft Fire and Ice (AI) (Miss Shontelle Davies)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Eskydon Asahi (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tamaari Tell Me About It (Mrs M Sawley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tamaari Chat Me Up (Mrs M Sawley)

Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beadale Little Blak Ebony (Beadale Kenls)
Baby of Breed: Beadale Auzie Lady (Lynette Niemann)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Look Up The Lead (Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharboop Living The Dream (Mr W & Mrs J Walloscheck)
Baby of Breed: Sharboop Gorilla In The Mist (Mr W & Mrs J Walloscheck)
Minor of Breed: Sharboop Flash Gordon (Mr W & Mrs J Walloscheck)