Alexandra P & A Association Inc (VIC)

Date of Show : 14-Nov-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jill Hocking (VIC)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Bugaboos All Blown Up (Imp USA) (Lorraine Cossart-Walsh & Douglas Johnson)
Runner Up in Show: Pointer
Aust & NZ Ch Chesterhope Take a Number (Imp NZ) (J Jolly/T Atkinson/K McGhie/D O'Neill)
Baby in Show: Poodle (Toy)
Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
Junior in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Mysql Strike It Rich (AI) (K Sprigg & A Petersen)
Intermediate in Show: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Kimbisha Making Magic ET (Ms Sally Miles)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)

Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Secret Society (M Morse & W Henderson)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Ch Vahlia Pizzazz N Style (Lee Beckley)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Secret Society (M Morse & W Henderson)
Junior of Breed: Aust Ch Kqrac Tell It Like It Is (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Montollie Fabio (Ms G Donnan)
Bitch CC & Junior of Breed: Montollie Cotton Candy (Ms G Donnan)
Minor of Breed: Montollie Bobby Dazzler (Ms Glen Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
Puppy of Breed: Bendonichi Greta Garbo (Ms Glen Donnan)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Caddarra Loud N Proud (S Cadan & D Hippisley)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Neddie Seagoon (Mr I & Mrs L Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Griffonsburg Vespers Victory (Mr I T Mitchell)
Res Dog CC & Minor of Breed: Griffonsburg Jefferson Davis (Mr I T Mitchell)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kiseki Tadasi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kiseki Harakiri (Lyn McArthur)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vahlia Pizzazz N Style (Lee Beckley)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (Mr & Mrs J Sullivan/Ms K Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Riverdance (K Lewis/J & J Sullivan)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Can Ch Shallany's Rebel With A Cause (Imp CAN) (Denise Leo)
Bitch CC & Puppy of Breed: Dochlaggie Diamond Magic (Denise Leo)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gudyork Marion (Imp SVK) (Mr Y & Mrs M Morag)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Puppy in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Saphyr New Beginnings (Margaret Gray)
Junior in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dogct Sweet Serenade (Mr L Rodrigues / I Gillam)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dogct Sweet Serenade (Mr L Rodrigues / I Gillam)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Saphyr New Beginnings (Margaret Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Saphyr A New Rule (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Neworder Beat My Drum (Mrs B & Miss K Marsh)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tappakai Hidden Secret (Mr & Mrs R A Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rangeaire Grand Finale (Mr & Mrs R A Harvey)
Puppy of Breed: Triplefun Gimme Reggae (Mrs C Weatherley)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Seebest Avenger (Imp USA) (D & D Barclay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yorkpark Stellastar World (D & D Barclay)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust & NZ Ch Chesterhope Take a Number (Imp NZ) (J Jolly/T Atkinson/K McGhie/D O'Neill)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus Talk Of Th Town (Agnes Pali)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Britebay Moondance (Britebay Kennels)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Best You Believe It (M J & F L Park)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Morningmyst Bright Star TDX (Mrs Sue Keane)
Aust Bred in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Scaraval Monte Carlo Baby DWDFS HTMS (Raylene Laver)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Minor of Breed: Britebay Moondance (Britebay Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rowemaris Reach for the Stars (R & W Stobbie / C Stobbie)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosherville Touch of Silk (Ms S Raine & Mr E Glass)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shevington Ovrlks Marly (Janene Poynton)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Canawindra Best You Believe It (M J & F L Park)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morningmyst Bright Star TDX (Mrs Sue Keane)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Acacian Diamonds Are Forever (Ms Carol Hobbelen)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Taumac Golden Jurrah (Roger and Patricia Bridgford)
Minor of Breed: Crowlee Skyes The Limit (A & D Crowley)
Puppy of Breed: Crowlee I'm a Gem (A & D Crowley)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hubertus Talk Of Th Town (Agnes Pali)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scaraval Monte Carlo Baby DWDFS HTMS (Raylene Laver)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Lucan (John Chapman and Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Chesterhope Take a Number (Imp NZ) (J Jolly/T Atkinson/K McGhie/D O'Neill)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Borzoi
Aust Ch Georwitch Calling The Shots (Dr D & Mrs P Barclay / Mrs M Felsbourg)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boldera Sweet As Honey (Judy Cox)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Boldera Touch of Magic (Judy Cox)
Junior in Group: Deerhound
Clachtoll Uallach (Ahsatan kennels)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Kimbisha Making Magic ET (Ms Sally Miles)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarangrave One Crazy Summer (Imp NZ) (Jill Farley)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sarangrave Stroke My Ego (Imp NZ) (Jill Farley)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Georwitch Calling The Shots (Dr D & Mrs P Barclay / Mrs M Felsbourg)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Georwitch Caught In The Act (Mandy Felsbourg)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Strathlee Red Hot Chile (Stacey Hesketh)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zyzeal Lootah Baron (S Hesketh / A McMaster)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boldera Touch of Magic (Judy Cox)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sonderbar Danny Boy (Judy Cox)
Baby of Breed: Boldera Sweet As Honey (Judy Cox)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Agwyr Magic Starry Knight (Mr H & Mrs J Smith)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lakanuki Shoots For Glory (Chris Brell)

Deerhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Clachtoll Uallach (Ahsatan kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Liathghorm Kincaid (K and E Airens)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kimbisha Making Magic ET (Ms Sally Miles)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jarracada Lexi (Ms S Miles)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Klamurry Aaliyah (Mr T Murray & Mr C Watts)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Klamurry Aarzu (Mr T Murray & Mr C Watts)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Step Aside Boys (N J Rule-Steele/Arnold Tan/Wayne Douglas)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Warren Greasley (VIC)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Bugaboos All Blown Up (Imp USA) (Lorraine Cossart-Walsh & Douglas Johnson)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Articmal Imperial Czarina (Vanessa Brotto)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Purdella Moon Light Sequel (Mr H & Mrs J Smith)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Mysql Strike It Rich (AI) (K Sprigg & A Petersen)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mysql Strike It Rich (AI) (K Sprigg & A Petersen)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)

Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Radnor Rainbow Six (L Longmuir)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven & J Mauger / S & D Ewenson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Armahani Heliodorr Hulivili (AI) (V Brotto & J Lincoln)
Res Dog CC & Minor of Breed: Articmal Hypnotic Spin (AI) (V Brotto & S Grabert)
Baby of Breed: Articmal Imperial Czarina (Vanessa Brotto)

German Shepherd Dog
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Stobar Quentin (S Macdonald)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Bugaboos All Blown Up (Imp USA) (Lorraine Cossart-Walsh & Douglas Johnson)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
Puppy of Breed: Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Purdella Schivas Sequel (Mr H & Mrs J Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Purdella Sapphire Sequel (Mr H & Mrs J Smith)
Res Dog CC & Minor of Breed: Purdella Moon Light Sequel (Mr H & Mrs J Smith)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Purdella Moon Light Serenade (Mr H & Mrs J Smith)
Baby of Breed: Purdella Its Elementary (Mr H & Mrs J Smith)
Baby (Bitch) of Breed: Purdella Its Sensational (S & M Markham)
Junior of Breed: Macvale Jack Daniels (S & M Markham)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soverenpark Bring It On (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Karin Scholz)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Berneridge Its All About Me (Wendy Valencic)
Baby in Group: Bullmastiff
Bullmaster Lexington Avenue (Bullmaster Knls)
Puppy in Group: Mastiff
Marstenmoor Hot Summer Knight (P & G Simmonds)
Junior in Group: Samoyed
Am Gr Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Y Helen Chen)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Icepure Enchanted Man (B McCombe)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Kemulvak Red Red Wine (AI) (B McCombe)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berneridge Its All About Me (Wendy Valencic)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Xanguard My Obsession (J & S Bailey)
Baby of Breed: Bullmaster Lexington Avenue (Bullmaster Knls)

Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Marstenmoor Hot Summer Knight (P & G Simmonds)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Grandcoeur Sheza A Bonza (K Phipps)

Newfoundland
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Capebass Made by Design (Mr L & Mrs J Leeder)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Eclipsen Gold Dust Woman (J L & S P Bristow)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Am Gr Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Y Helen Chen)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dabinette Undercover Agent (J Reeves/J Hulcombe/B Willshire)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Garwey Scarlet O'hara (Garwey Kennels)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Mister Party Man (Jill Whincup & Brett Thompson)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bostonwood O Wata Gale Suzy (Bostonwood Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: CCDals Astro Wonder Boy (Cecilia Langton-Bunker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Krystaway Wicked in Silk (Cecilia Langton-Bunker)
Baby of Breed: CCDals Bonleigh Golden Mile (Cecilia Langton-Bunker)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bullecourt Gloriana (Vicki Scott)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Saturn Five (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Mister Party Man (Jill Whincup & Brett Thompson)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Scarlet O'hara (Garwey Kennels)
Baby of Breed: Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)