Boorowa Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 6-Mar-2015 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Diana Fenton (NSW)   (Total Entry : 384)

Runner Up in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
Baby in Show: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Something Special (C & R Foster)
Puppy in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Bringing Sexy Back (Glenda Grant)
Junior in Show: Papillon
Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Intermediate in Show: Whippet
Aust Ch Buffalo First Edition (Mike & Sandra Patterson)
Aust Bred in Show: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)

Baby SweepStakes - 1st Place: French Bulldog
Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Fox Terrier (Smooth)
Foxscott Next In Line (G & J Scott)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Havanese
Aust Ch Karyme Just a Little Magic (M & P Hurst)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pekingese
Aust Ch Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dalmatian
Whytewood Quite A Star Cleo (K Britten & M Morrissey)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)
Runner Up in Group & Junior in Group: Papillon
Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Baby in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Just a Little Magic (M & P Hurst)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Sharlea Atlantic Jewel (Sharon Jeffries)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elcavel Bohemian Rhapsody (Mrs K A Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Elcavel Bohemian Rapture (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Keeper of the Keys (K & M Munro)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Elcavel Make Believe (Mrs K A Rolfe)
Baby of Breed: Elcavel Georgous Gussie (Mrs K A Rolfe)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chinois I Know I Can (H Hayden)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Blackheath Dances On The Moon (H Hayden / P & L Mawson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Chinois ShapeSHifter (H Hayden)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Puppy of Breed: Chinois I Know I Can Roar (Bardsley & Ward)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tzani Rhoda Dendron (K Bell)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Tzani Tigger Brat Bunny (K Bell)
Baby of Breed: Tzani Winter Wabbit (Mills and Norman)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carnwath Easy Does It (Gail Ransom)
Baby of Breed: Aust Ch Karyme Just a Little Magic (M & P Hurst)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Karyme Kissed In Venice (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Piccino Unchained Melody (Maureen Friend/ S & M Reeve)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Galig Letz Danz (Mr G Sporne and Mrs M Ashton-Sporne)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Berizza in her wildest dreams (Maureen Friend)
Baby of Breed: Piccino You Bet I'm Cool (Friend/Reeve/ Carroll/Hardwicke)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova Little Ms Busy (Yarrowfell Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharlea Atlantic Jewel (Sharon Jeffries)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gupalsziv Cois Light Back Home (AI) (Jennifer Weber)
Baby of Breed: Sebandee Black to the Future (Jennifer Weber)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Australian Terrier
Aust Sup/Uk/Mal/& FCI Int Ch Cliftop Gunna Be A Star (Mr S P Mills & Mrs S Gilkison)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Irishrose Atkellington (Pam Gerrey)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Foxscott Next In Line (G & J Scott)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Vanstaff Back In Black (C & A Van Kleeff)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/Uk/Mal/& FCI Int Ch Cliftop Gunna Be A Star (Mr S P Mills & Mrs S Gilkison)
Baby of Breed: Terrioz Everlasting Xtraspecal (Gann/Salter)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bulladdict Erasistablecharm (AI) (L Johnston)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Baby of Breed: Koterana Bannockburn (Jill Saulbrey)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Baby of Breed: Foxscott Next In Line (G & J Scott)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tawnyoak Irishrose Atkellington (Pam Gerrey)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vanstaff Tomasina (C & A Van Kleeff)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vanstaff Back In Black (C & A Van Kleeff)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Vanstaff Penny Black (C & A Van Kleeff)
Minor of Breed: Westrova Stoic Pandora (C & A Van Kleeff)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gumhaven Fire Fly (Gumhaven Kennels)
Baby of Breed: Adail A Touch Of Sheena Starr (Mrs C J Alderton)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tawnyoak Badgers Realm (Pam Gerrey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Greywei Stand Out (Greywei Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Baby in Group: Weimaraner
Bromhund R U Looking At Me (AI) (Bromhund Kennels & Greywei Kennels)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Tarlorise Krystal (Mrs S Brown)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Cigwn Rhapsody in Blue (Elizabeth Thomas)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust & Neut Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tobenlee Show N Tell (Samantha Ibbott-Cordi)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aldersett Lavender Blue (Mr R & Mrs D Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nundialla My Time To Rule (Ashliegh Heritage)
Baby of Breed: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene cross)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Silvagun Missy Higgins (Silvagun Kennels)
Puppy of Breed: Silvagun Blue Jazmin (Silvagun Kennels)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Huntwyre Mercury Rising (Pamela and Garth Harding)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Goldbrior Be It In Fine Style (N Kay and L Olsen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Goldbrior Go It Alone (N Kay and L Olsen)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Graebrook Dublin Rogue GD (Lara Sedgmen)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Labzrina Dreams of Sunny Daze (AI) (Dianne Blaney)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Cigwn Rhapsody in Blue (Elizabeth Thomas)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarlorise Krystal (Mrs S Brown)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shtar Victoria's Secret (Silvagun Knls)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Stand Out (Greywei Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Cruisenif Rev It Up (Catherine Fisher)
Baby of Breed: Bromhund R U Looking At Me (AI) (Bromhund Kennels & Greywei Kennels)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW) (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Buffalo First Edition (Mike & Sandra Patterson)
Minor in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro Rona Moss)
Puppy in Group: Whippet
Ariahgrove Parti All Night (Rhonda Dearnaley)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Buffalo First Class (Mike & Sandra Patterson)

Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Zyzemup Master Donny (Kerry M Beckhaus)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zyzemup Mocha Dlite (Kerry M Beckhaus)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Zyzemup The Kats Meow (Kerry M Beckhaus)
Minor of Breed: Zyzemup Claire (Kerry M Beckhaus)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whirlaway Sgt Pepper (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brantarby Historys Paige (Claire Needham)
Minor of Breed: Brantarby Witching Hour (Claire Needham)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro Rona Moss)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pazada Zahara Zara (Jon Skiller)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Buffalo First Edition (Mike & Sandra Patterson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Benbridge Angel of Faith at Buffalo (Imp NZ) (Mike & Sandra Patterson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Adstaff Red Emperor (Denni Maxwell)
Puppy of Breed: Ariahgrove Parti All Night (Rhonda Dearnaley)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Buffalo First Class (Mike & Sandra Patterson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)  (Group Entry : 65)

Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
Baby in Group: Collie (Rough)
Swinbrad She Can Do It All (Tracy Ryles)
Minor in Group: Border Collie
Bordadream Crystal Rose (Miss M West)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Bringing Sexy Back (Glenda Grant)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Weedram The Swedish Affaire (Ms F Philp)
Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kla Simply High Class (J Spacek)

Australian Shepherd
Bitch CC & Puppy of Breed: Dykinta Twist of Light (R McKeever & R Kellow)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Weedram The Swedish Affaire (Ms F Philp)

Border Collie
Minor of Breed: Bordadream Crystal Rose (Miss M West)
Aust Bred of Breed: Bordajoy First Kiss (Rowan McKeever & Rachel Kellow)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Burdekin Bringing Sexy Back (Glenda Grant)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vedamea Toil N Trouble (Mrs T Ryles / Mr B & Mrs L Ryan)
Baby of Breed: Swinbrad She Can Do It All (Tracy Ryles)
Junior of Breed: Burdekin Bye Bye Love (Mrs G Grant)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)  (Group Entry : 52)

Runner Up in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Baby in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Something Special (C & R Foster)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Southrnwolf Ice Age Winds (S Presland)
Open in Group: Boxer
Aust Sup Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) (Mr D W & Mrs J W Halliday)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Neut Ch & Sup Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Southrnwolf Artic Emperor Tux (S Presland)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southrnwolf Ice Age Winds (S Presland)

Boxer
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) (Mr D W & Mrs J W Halliday)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Boxberry Cause A Commotion (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Baby (Bitch) of Breed: Boxberry Cast Away (Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Brinkybull A Bit Of Hope (S Brinkworth)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Velhogranja Brit (Nicole Tetley)

Dobermann
Baby of Breed: Aust Ch Martyn take every chance (AI) (Imp NZ) (Dannie Fleet)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lowenchien Bellatrix Estrella (Mrs Lea Brown)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Snowbrook Imperial Harmony (K Anderson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Beyond The Far Horizon (Imp NZ) (K Anderson)

Shiba Inu
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Alexander DaGreat (C & R Foster)
Baby of Breed: Aust Ch Arcticpalace Something Special (C & R Foster)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch & Sup Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)  (Group Entry : 46)

Runner Up in Group & Minor in Group: Keeshond
Sandstock King Of The Castle (T Parker)
Baby in Group: French Bulldog
Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)
Puppy in Group: Dalmatian
Whytewood Quite A Star Cleo (K Britten & M Morrissey)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Toydior Red Knockout (Julie Dennis)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood Obi Wan Kenobi (S Morrissey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Whytewood Quite A Star Cleo (K Britten & M Morrissey)

French Bulldog
Baby of Breed: Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryfrost Midnight Mist (E & R Ryan)

Japanese Spitz
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mannerking I Believe In Magic (Debbie King)
Baby of Breed: Mannerking Front Page News (Rob & Lesley Kane)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sandstock King Of The Castle (T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sooquan I Bleve In Dreams (M & L Foster/ K Peacock/ B Toomey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sooquan Oliver Twist (M & L Foster / K Peacock / B Toomey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sooquan Ol Bob Lu C At Jaron (M & L Foster/ K Peacock/ B Toomey)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pudelicious Destin En Rouge (Susie Kearnes)
Baby of Breed: Pudelicious Mocha Sensation (Susie Kearnes)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Toydior Red Knockout (Julie Dennis)