Nanango A P & M Society (QLD)

Date of Show : 28-Apr-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Chris McGreevy (QLD)   (Total Entry : 281)

Best in Show & Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Runner Up in Show & Junior in Show: Papillon
Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Minor in Show: Saluki
Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
Puppy in Show: Italian Greyhound
Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)
State Bred in Show: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Aust Bred in Show: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Open in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Junior in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Runner Up in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Willame Seriouz Bizniz (W & A O'Brien)
Baby of Breed: Willame In Lyke Flyn (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Minor of Breed: Willame Korzin A Rukus (W & A O'brien)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
Baby of Breed: Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dreamforever Parti Hero (Penny Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Life Of The Parti (Penny Driver)

Pug
Puppy of Breed: Kabova Reign Of Fire (Mrs J Whitney)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Shadowvale Very Tricksy (P/ C & R Stringfellow)
Baby of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & State Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Baby in Group: Bull Terrier
Cuttabuv Devils Lil Flirt (Liza McLaughlin)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Shado-Lans Galway Girl (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)
Aust Bred in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Tentella Flint N Fire (Michelle Little)

Border Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
Baby of Breed: Cuttabuv Devils Lil Flirt (Liza McLaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shado-Lans Galway Girl (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)

Skye Terrier
Baby of Breed: Grawen Always Onmy Mind (Sharyn Phillips)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Swanky Black Panther (Mr S Avery/ Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Russian Rezident K'Quentin (Imp HUN) (K Peek)
Bitch CC & Puppy of Breed: Moonglade Machone (K L Peek)
Baby of Breed: Moonglade Thea Queen (K L Peek)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tentella Flint N Fire (Michelle Little)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Minor in Group: Labrador Retriever
Suenero Warrior Princess (Donna Williams)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars Rock Your Baby (D Winch & P Johnson)
Junior in Group: Brittany
Wameika Simply Irresistible (Mrs M & Mr B Wesener)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wameika Simply Irresistible (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: UK Sh Ch Kyna Chas Dingle (Ann Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Macdolly Double Take (Mrs Kay Hutt)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Larona Wings Of An Eagle (Sharyn Phillips)
Baby of Breed: Larona Wicked To Xtreme (S Phillips)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Junior of Breed: Valvasor Falling From Grace (B Barnes)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elettars Rock Your Baby (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Puppy of Breed: Roseswain Fiachra (AI) (B Barnes)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wintoppi Spinna Charm (Mrs G Reilly)
Minor of Breed: Suenero Warrior Princess (Donna Williams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD) (Group Entry : 31)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett& B Green)
Baby in Group: Foxhound
Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
Minor in Group: Saluki
Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
Puppy in Group: Azawakh
Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Junior in Group: Azawakh
Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavns Door (AI) (Mr S Bennett & Mr B Green)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)

Borzoi
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett& B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Miniscule Magic Lady Pollyanna (V Thomas)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Baby of Breed: Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)

Saluki
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
Dog CC: Naadirah Rafiq Sha (AI) (Sabine Mueller)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
State Bred of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group & Open in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Wolfonyx Black Magic (R Clarke)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Blonde is th New Black (Miss A Sneddon & Miss S Hill)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Tesskatel Liam James (Ms K J Lutzow)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Callicoma Margarita (J M Larsen)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Wlkabout Entertainer CCD CD RN RA RE RM (Ms A Lally)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wolfonyx Valentino (R Clarke)
Baby of Breed: Wolfonyx Black Magic (R Clarke)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Izalab Georgie Girl (Mrs Leigh Hinricks)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Tesskatel Liam James (Ms K J Lutzow)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Izalab Dontstopdancin (AI) (Mrs Leigh Hinricks)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Blonde is th New Black (Miss A Sneddon & Miss S Hill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group: St Bernard
Aust Gr Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Baby in Group: Boxer
Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)
Puppy in Group: Dobermann
Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Junior in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Daichi (A R Craze & J M Wheeler)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)

Boxer
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)
Baby of Breed: Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)
Baby (Dog) of Breed: Zamdigo Son Of A Gun (Ashlee Mahoney)
Puppy of Breed: Kudirka Lilmis Murdanova (Liza McLaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Stanleys Legend (Ann Frazer)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)
Baby of Breed: Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Baby of Breed: Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Daichi (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Roslyn Seare)
Junior of Breed: Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Dog CC & Intermediate of Breed: Methusela Tucked Away (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Secret journey (Jenni Bill)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bostonwood Mscongeniality (Mrs V A Tyler)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meralla Secret journey (Jenni Bill)
Baby (Dog) of Breed: Aust Ch Moonglade Stepping Up (K L Peek)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rivierra Stand and Deliver (Jane Boehm)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)