Rylstone Kandos & District Dog Club (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 6-Oct-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Nellie Abela (NSW)   (Total Entry : 337)

Best in Show & Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)
Runner Up in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Baby in Show: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Puppy in Show: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)
Intermediate in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)
Bred by Exhibitor in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Open in Show: Boston Terrier
Aust Gr Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)
Runner Up Neuter in Show: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)  (Group Entry : 65)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Posmo Im A Little Star (Sonia wilkinson)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alsdenn Classic Charm (R R Duffy)
Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller)
Bred by Exhibitor in Group: Griffon Bruxellois
Beaufox M Du Vallon (Jane Wistuba)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)
Runner Up Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cavalierlove Flame Burns On (Sue Donahue)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Alexabelle Pennys Rising Star OfCavalierlove (Sue Donahue)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Baby of Breed: Alsdenn Classic Charm (R R Duffy)
Minor of Breed: Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Puppy of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Red Hot Rebel (Mrs S Boyce)

Chinese Crested Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sasndash AndiMurry (K West)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Beaufox Jemima Puddle Duck (Jane Wistuba)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Beaufox Comte de la Fere (Sharyn Wood & Jane Wistuba)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Beaufox M Du Vallon (Jane Wistuba)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Posmo Im A Little Star (Sonia wilkinson)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Zeigen U Had Me At Hello (Mrs Kim Haddon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wuhana Hol Lee Cheet (Amanda Stapleton)

Tibetan Spaniel
Res Bitch CC: Khyisenge The Calling (Imp NZ) (Gill Cramer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Bescotted Legend of Zorro (S Campbell)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Minor in Group: Bull Terrier
Bullacktiv You Dont Own Me (P/ N & A Zullo)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Portizon Shoutout To Arizona (Mrs R Harrison)
Baby of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Corajoso Advocates Enigma (Ms C Shields)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Corajoso Burn It Up (Lesily Johnston)
Minor of Breed: Bullacktiv You Dont Own Me (P/ N & A Zullo)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
Minor of Breed: Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)
Baby of Breed: Upinair The Kinslayer (K Miller)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bescotted Legend of Zorro (S Campbell)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aurburnsun Dynamite Dotti (E Morgan)
Baby of Breed: Janentie Shadow Hunter (E Morgan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)  (Group Entry : 52)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Taste Of T Art (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr I'm Fab Boo Lush (Fiona Dempster/Rae Bank)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada Philadelphia Freedom (AI) (Mrs S H Wright)
Bred by Exhibitor in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aprilraine Nordic Warrior (Therese Kropman)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Jonz Chill Factor (Leonie Kellett & John Palmer)

English Setter
Baby of Breed: Sappersett Special Edition (Melanie Cager)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One (S Betts)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moruada Philadelphia Freedom (AI) (Mrs S H Wright)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moruada Hotel California (AI) (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Bitch CC & Minor of Breed: Hotwyr I'm Fab Boo Lush (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cherryglen Prety In Pink (Mr B Natoli & Ms J Miner)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aprilraine Nordic Warrior (Therese Kropman)
Baby of Breed: Aprilraine Ginger Ninja (Therese Kropman)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chesterhope Taste Of T Art (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope Playing Around (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel & Diane O'Neill)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Bryson (NSW) (Group Entry : 27)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Baby in Group: Whippet
Parnew Aint No Mountn Hi Enuff (AI) (T L Stephens)
Junior in Group: Whippet
West Chelan Quartz Cat (Imp BEL) (T L Stephens)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mitteldac Fancy Pants (AI) (Judy Phillips)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Austbritz Tekahasonof Junior (Judith Phillips)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Baby of Breed: Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hodarirafiki Sarafina (Kylie Raines)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: West Chelan Quartz Cat (Imp BEL) (T L Stephens)
Baby of Breed: Parnew Aint No Mountn Hi Enuff (AI) (T L Stephens)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Bryson (NSW)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)
Baby in Group: Australian Shepherd
Dykinta forever in Tune (AI) (Wendy Atkins)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Tablerock Sheeza Ripper (Scott & Amy Curran)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Black Pepper (nbt) (Mr RH & Mrs VJ Hutton)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Hear Me Roar (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Bred by Exhibitor in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tablerock Sheeza Ripper (Scott & Amy Curran)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)
Res Dog CC: Aust Ch BarkingPines Standn Proud (Miss M Moore)
Baby of Breed: Dykinta forever in Tune (AI) (Wendy Atkins)

Border Collie
Bitch CC: Aust Ch Waminda Jewel of the Nile (J Lambourne/K Hicks)
Puppy of Breed: Libertybrook Stir of Echoes (Therese Kropman)
Junior of Breed: Aust Ch Merrinda Girl Of My Heart (AI) (Joanne Symonds & Lyn Allshorn)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Baby of Breed: Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (L Mills & T Richardson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Snofyre Hear Me Roar (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Junior of Breed: Aust Ch Snofyre Kreating Kaos (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Hero On Ice (AI) RN (Pauline Hartwell)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Black Pepper (nbt) (Mr RH & Mrs VJ Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
Baby in Group: Tibetan Mastiff
Jangbu Imperial Knight (Kristie Bates)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)
Bred by Exhibitor in Group: Neapolitan Mastiff
Omaggio Fabiana (Rochelle Andrews)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Promises Promises (Imp NZ) (Sandra Mair)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews/Vicki Ross)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Omaggio Fabiana (Rochelle Andrews)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Doenitz Storm Trouper (G & S Knight / Gani)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)
Baby of Breed: Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Jangbu Imperial Knight (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Runner Up in Group & Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Baby in Group: Schipperke
Rixown Runningbear (Helen Rixon)
Puppy in Group: British Bulldog
Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)
Open in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Uniquechows Blue Lagoon Lady (J Bishop)

Dalmatian
Res Dog CC & Minor of Breed: Sprintaway Secretariat (Dr M & Mrs L Donald)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Llancarfan Try It My Way (Llancarfan Kennels)

Great Dane
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rithpen Shezz Glitz N Glam (Parry / Davis)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Mojitogold Secret Choice (Mr Brett Natoli / Mrs Janet Fleming / Ms Julie Miner)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Baby of Breed: Rixown Runningbear (Helen Rixon)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)