Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM SHOW) (TAS)

Date of Show : 8-Mar-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Rosemary Green (QLD)   (Total Entry : 251)

Best in Show & Open in Show: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Runner Up in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Baby in Show: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Last Drinks On Me (Teena Sloan)
Puppy in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Devil's Right Hand (Jess Fynmore)
Junior in Show: Bull Terrier
Aust Ch Sirram Roll The Dice (Mr T Matsen / Mr Balsillie / Ms H Walker)
Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Bevanlee Bertie Beetle (Lee Hanson)
Junior in Group: Maltese
Aust Ch Silvacharm wish upon a star (P & P Cutler / G M Waltets)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Stryking Silver (Sharon Frankcombe)

Affenpinscher
Bitch CC & Puppy of Breed: Lecasa Leal Lenna (Leone M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Tara Zampella (Mrs J l Watt)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Bevanlee Bertie Beetle (Lee Hanson)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Carnwath Kogan (R Davis)
Baby of Breed: Ananda Best Kept Secret (L Williamson)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silvacharm wish upon a star (P & P Cutler / G M Waltets)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Penbryn Peppermint Patty (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Baby of Breed: Waaini Lord Oftha Rings (Mrs K Rydberg)

Pug
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Stryking Silver (Sharon Frankcombe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kwantoi Darcys Miss Bossy (K Murray)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrowfell A Kind Of Magic (Sharon Frankcombe)
Junior of Breed: Kwantoi Good Golly Miss Molly (Sharon Frankcombe)

Russian Toy (Smooth Haired)
Baby of Breed: Hevnlee Fletcher (Barbara Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Puppy of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Irish Terrier
Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)
Baby in Group: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Last Drinks On Me (Teena Sloan)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Sirram Roll The Dice (Mr T Matsen / Mr Balsillie / Ms H Walker)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)

Border Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous EIC (Lisa McGinn)
Baby of Breed: Otterridge Sasanach Songbird (Lisa McGinn)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Roll The Dice (Mr T Matsen / Mr Balsillie / Ms H Walker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Llubinim Lasoo the Sun (David & Angela Stacey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (AI) (David & Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hannsum Vow And Declare (Susan Springer)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)

Dandie Dinmont Terrier
Baby of Breed: Jollygaze Last Drinks On Me (Teena Sloan)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly True Heart (Dianne Costello)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dixiedaly Jazzman Jr (AI) (Val Adams)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Kill (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Doulton Latest Edition (AI) (E & K Job / A & M Jones)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)
State Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Doulton Latest Edition (AI) (E & K Job / A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaparla On The Wings OfAn Eagle (Mrs H Morrison)
Baby of Breed: Kiriel Glenlivet (AI) (Janette Grierson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Baby of Breed: Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)

Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Weisngrey Bear Necessities (Elke Prehn)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Weilander Capture Yr Dream (Elke Prehn)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD) (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
Baby in Group: Pharaoh Hound
Purepharaoh King of Hearts (F Wiltshire)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush Puttin The B In A B C (Imp NZ) (Le Gibson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Marakhoff Saarkorsky (Marakhoff Kennels & Mrs L Carr)

Dachshund (Long Haired)
Baby of Breed: Eukypark Midnite Cerise Blush (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cidaq Good As Gold (Mrs Helen Chabanov)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cidaq Heart and Soul (Mrs Helen Chabanov)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Pharaoh Hound
Baby of Breed: Purepharaoh King of Hearts (F Wiltshire)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azana Believe in Jasper (Ms A Bell & Mr S Searson)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Devil's Right Hand (Jess Fynmore)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Roxamburg Set To Sparkle (G & K Hall)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beljekali Devil's Right Hand (Jess Fynmore)

Border Collie
Baby of Breed: Allclarity Matter of Factor (Allclarity Kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Roxamburg Set To Sparkle (G & K Hall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Puppy of Breed: Karraine Mischka (Mrs P Eaves-Tennant)
Junior of Breed: Karraine Solos Starla (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Aust Bred of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Kill (QLD)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Nothing Better (AI) (Ying Chen (Helen))
Puppy in Group: Bullmastiff
Remyk Thief Of Hearts (R Morgan & M Coleman)
Junior in Group: Rottweiler
Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
State Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Kabanae Conspiracy Theory ET (Tracey Walker / Julia Hamill / Kabanae K)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Dustysonfire at theg (AI) (Jillian Wiltshire)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cloudforest Call Me Caili (Mrs E Rilstone / Mr S & Mrs C Eastley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cloudforest Bo Diddley (Mr S & Mrs C Eastley)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Remyk Thief Of Hearts (R Morgan & M Coleman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
Res Dog CC: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Baby of Breed: Lunasea Nothing Better (AI) (Ying Chen (Helen))
Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kabanae Conspiracy Theory ET (Tracey Walker / Julia Hamill / Kabanae K)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Shar Pei
Miniatura Picture This (Rodney Connelly)
Puppy in Group: British Bulldog
Paseya Frozen Fetish (Mrs F Smith/Ms Y Smith/Ms K Smith)
Junior in Group: Boston Terrier
Aust Ch Lyntiki No Diggity (Mrs M L Vincent & Mrs L Craw)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lyntiki No Diggity (Mrs M L Vincent & Mrs L Craw)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paseya Frozen Fetish (Mrs F Smith/Ms Y Smith/Ms K Smith)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Penny Royale (Ms Y Smith/Ms K Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Mosawil Artemis (Chloe Amos)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Lukevandale Zeus Lightning (Chloe Amos)
Baby of Breed: Sarenta Stand And Deliver (Peter Haas)

Shar Pei
Baby of Breed: Miniatura Picture This (Rodney Connelly)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)