Sovereign City Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 15-Mar-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Stevie Wonder (James Camac)
Baby in Show: Samoyed
Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Puppy in Show: Kerry Blue Terrier
Balkanablu Ace Of Spades (J W Camac/ R Watt/ S Ross)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carol Hobday (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Stevie Wonder (James Camac)
Minor in Group: Pug
Junnash Davy Jones (Mrs K & Mr K Cash)
Intermediate in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kiseki Takayuki (Mrs L McArthur)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Stevie Wonder (James Camac)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karakush U Said Come As U Are (R & M van Roosmalen)
Baby of Breed: Fudeta Drakaina (N Notting)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Troubadour Raspberry Tart (S Stewart)

Italian Greyhound
Junior of Breed: Aust Ch Berizza A Star Is Born At Bindahlena (Leisl Wood)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Takayuki (Mrs L McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kiseki Yasuko (Mrs L McArthur)

Lowchen
Baby of Breed: Tilcha Clown in the Ring (Pia Kirke)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Droverstorm One Mor Jagerbomb (Kimberly Berlyn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Droverstorm Storm Warning (Kimberly Berlyn)
Res Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Kimro's Soldier Of Fortune (Imp USA) (Kimberly Berlyn)

Papillon
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pinklee Californian Dream (Ms M Sarif)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pinklee Get Into A Fix (Ms M Sarif)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Pinklee Get Into Trouble (Ms M Sarif)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dreamforever Rock My Parti (Mrs P Driver & Ms S Shiells)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Dreamforever Decodemychocolate (Mrs P Driver & Ms S Shiells)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Nord JV -15 CY/EE Jr/Fin U/Hr/Se U/CIB Ch Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow (Imp SWE) (Mrs K & Mr K Cash)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Clarevale To Sir With Love (S Buchanan)
Baby of Breed: Brezel Rising Of The Buns (Mrs Brittany Garner)
Minor of Breed: Junnash Davy Jones (Mrs K & Mr K Cash)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Suzanne Tennant (VIC)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Sub Zero (R Watt)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Airedale Terrier
Bushveldt Bombschell (Jan & Peter Hatton)
Baby in Group: Border Terrier
Duname BT Lady Dogiva (John & Marie van Eggelen)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Balkanablu Ace Of Spades (J W Camac/ R Watt/ S Ross)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Farfromova Romance Is Dead (G Ward & B Taylor)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bushveldt Bombschell (Jan & Peter Hatton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Farfromova Romance Is Dead (G Ward & B Taylor)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Ironklad Pretty Boy Floyd (Mr J Urch & Miss K Oseckas)

Australian Terrier
Baby of Breed: Cumalong and Say Gday (Kerri Lee)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Fernbrook Roderick Of Posh (John & Marie van Eggelen)
Baby of Breed: Duname BT Lady Dogiva (John & Marie van Eggelen)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chaduna Blu Sub Zero (R Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Balkanablu Ace Of Spades (J W Camac/ R Watt/ S Ross)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Glosters Drama Queen (Mrs J Bromley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Corduroy's Undisputed (Imp NLD) (Mrs J Bromley)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wintrodan looks are decieving (T Emmerson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Vivienne McLaughlin (VIC)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)
Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright & K White)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Belcroft Believe In Dreams (David & Merryn Bellamy)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Neberden Silverblu Hot Stuff (Mr J / Mrs K & Miss K Neiberding)
Puppy in Group: Curly Coated Retriever
Curltriever JIMI Hendrix (Curltriever kennels)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Cinders N Ash (AI) (Laskelsa Labradors / Mr G Spagnolo)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Neberden Heartbreaker (Mr J / Mrs K & Miss Neiberding)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Neberden Silverblu Hot Stuff (Mr J / Mrs K & Miss K Neiberding)
Baby of Breed: Belcroft Believe In Dreams (David & Merryn Bellamy)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Curltriever JIMI Hendrix (Curltriever kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Curltriever Born To Be Alive (Chris Kelly)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Curltriever Shirley Temple (Curltriever Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Blaqlabel Stares n Whisprs (D & S Wilkie)
Baby of Breed: Wilgunndi Fight Fire W Fire (D & S Wilkie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Liverpoint Crackerjack (AI) (Caroline Hatherley)
Res Dog CC & Open of Breed: Kobidan Rite of Passage (Mrs Heather Raabe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Liverpoint Call Me Miss Harry (AI) (Liverpoint Kennels)

Gordon Setter
Baby of Breed: KonnieRose Kirsch Kiss for Comhluader (Stephanie & Ricky Govan)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hubertus I Am Invincible (AI) (Agnes Pali)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Comhluader Born To Try (Stephanie Govan)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Diacas The Phantoms Back Atolrick (Robyn Brock)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morndew Jaide (AI) (Laskelsa Labradors)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Skyrose Rock With You (John & Marie van Eggelen)
Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Cinders N Ash (AI) (Laskelsa Labradors / Mr G Spagnolo)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright & K White)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ausspring London Blue (Mr P & Mrs R Valletta)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Colleen Stoate (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Talkabout Playing With Numbers (Tony Kyman & Allan Wishart)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Hahndorf Feeln Reddy (Ms B Howell / Mrs B Skepper & Ms M Cooper)
Minor in Group: Basset Hound
Yarramba Under Pressure (Faraldazar Kennels)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Kamahi Tell It To My Heart (Ms B Howell & Ms M Cooper)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Mr T Kyman/ Mrs N Lawton/ Mr A Wishart)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Nkalakatha PridePred Georgiana (Macdougall / Horsfield / Spittal)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alaqadar La Boheme (AI) (Mrs M A Barras)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Calahorra Picasso Atdoyen (Michele Storey)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Yarramba Under Pressure (Faraldazar Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hahndorf Feeln Reddy (Ms B Howell / Mrs B Skepper & Ms M Cooper)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kamahi Tell It To My Heart (Ms B Howell & Ms M Cooper)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kamahi Listen to Your Heart (Ms B Howell & Ms M Cooper)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mystra Firebrand (Ms T Gaudio)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nkalakatha PridePred Georgiana (Macdougall / Horsfield / Spittal)
Baby of Breed: Nkalakatha Gwynedd Rhiannonn (J Horsfield & Dr C Macdougall)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talkabout Playing With Numbers (Tony Kyman & Allan Wishart)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Mr T Kyman/ Mrs N Lawton/ Mr A Wishart)

Whippet
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Kerrypark Diamonds Are Forever (Miss Caisha Tanis & Mr Ben Quarrell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Jennifer Baker (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Fallen Angel (Louanda knls)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Sapharo Arctic Dream (L Brownhill)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Kintzel The Duke Of Earl (G D & S K Kerr)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Kirrieloch Danzin onth Ceiling (Samantha Buckley)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Dirranlodge Royal Opal (Alan & Robyn Spargo)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Pavesi Kiss This (W & L Greasley)
Baby of Breed: Pureheel Jack Frost (Alan & Robyn Spargo)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kirrieloch Danzin onth Ceiling (Samantha Buckley)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim)
R/UP BOB & Res Dog CC: Armahani Kunzite Kuutamo (AI) CCD ET RE JDX JC HT SPD GD (Miss N Wain & Ms J Lincoln)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: CIB/ Am & Aust Ch Calaban's Dirty Dancing RE ET JC (Imp USA) (J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vonpeter Raised on Conrad (Ian & Diane Young)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Sapharo Arctic Dream (L Brownhill)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Louanda Fallen Angel (Louanda knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kintzel The Duke Of Earl (G D & S K Kerr)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Kintzel Power Of One (G D & S K Kerr)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Schanata Golden Enforcer (AI) (B & M Schier)
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Sharluka Gimme A Fiddle (P & T Griffin)
Puppy in Group: Newfoundland
Capebass You Got The Look (Mr L & Mrs J Leeder)
Junior in Group: Bullmastiff
Bullmaster Pinball Wizard (Bullmaster Kennels)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lilacbreeze Casanova (Sharon Lang)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lilacbreeze Calm Bforthe Storm (Sharon Lang)
Minor of Breed: Bernation Golden State (F Broome/ A Walshe & A Hodder)
Intermediate of Breed: Bernation Excalibur (Mrs F Broome & Mr A Walshe)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kesdar Red Rascal (Ms L Ashton & Miss P Ashton)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Bullmaster Pinball Wizard (Bullmaster Kennels)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shadday Diamonds Edge At Desyred (Imp NZ) (J Frederickson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tikarra Glimmer N Glamour (AI) (imp NZl) (Mr J & Mrs A D Mercaldi)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Darseadogues Titan (Mrs D & Mr S Moran)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Darseadogues Black Jack (D & S Moran)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Darseadogues Diamond Lady (D & S Moran)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Capebass Moccona Classic (Miss E Durant)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Capebass You Got The Look (Mr L & Mrs J Leeder)
Intermediate of Breed: Seadale Smoothe Criminal (Mrs Melanie Roberts & Mr Jake Roberts)

Samoyed
Res Dog CC & Puppy of Breed: Alaskamal Jokers To The Right (AI) (Tiffany Evans)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Mezen Thief Of Hearts (K Blackley)
Baby of Breed: Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cranmil Brandy Schnapps (Deanne Strahan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Sharluka Gimme A Fiddle (P & T Griffin)

Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Schanata Golden Enforcer (AI) (B & M Schier)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bravura Khalama (Stacey Barlow)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Senarabull Academy Award (Senthil Arunachalam)
Baby in Group: French Bulldog
Tufsteen On Fire (Tufsteen Kennels)
Junior in Group: Great Dane
Danefred I Spartacus (AI) (Leanne Radcliffe)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dalterra Popping Kandy (Lynne Whitting)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adavenbulls Glory Bound (Ian & Karlene Wilson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bewtifulbul Going One Better (Ian & Karlene Wilson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Baby (Bitch) of Breed: Promisar Spirit of Spring (Alisha Regan)
Minor of Breed: Krystaway Splash Of Class (A S Gallo & R D Harbin)
Intermediate (Dog) of Breed: Dimadal Weekend Warrior (Alisha Regan)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Senarabull Academy Award (Senthil Arunachalam)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tufsteen After Dark (Tufsteen Kennels)
Baby of Breed: Tufsteen On Fire (Tufsteen Kennels)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Danefred I Spartacus (AI) (Leanne Radcliffe)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Grandesprit Audrey Hepburn (Margaret Wright & Coralie Moya)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dicor Secret Magic (Diana Cordi)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mannagum Set On Hi (Jenni Oconnor)

Xoloitzcuintle (Miniature)
Baby of Breed: Wazzat la luna (Ms Cindy Craig & Mrs j Dinis)