Tweed River Canine Club Inc (NSW)

Date of Show : 14-Apr-2024 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Iain Hinde (QLD)   (Total Entry : 300)

Best in Show & Aust Bred in Show: Chihuahua (Long Coat)
A2O Ch CIB Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Show & Open in Show: Norwich Terrier
Aust Ch UK Ch Ragus Cob Nut (Ann C Fraser)
Baby in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Totally Plastic (Miss J Fynmore & Miss S Page)
Minor in Show: Weimaraner
Ashlaren Champagnes The Answer (AI) (Mrs A Page)
Junior in Show: Border Terrier
Aust Ch Fencho Beatrix Potter (S Williams)
Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Midnight Shadow (Guy Spagnolo)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Neut Gr Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)
Runner Up Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Iain Hinde (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
A2O Ch CIB Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Minor in Group: Maltese
Maltice Sound Of Summer Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
Puppy in Group: Maltese
Maltice Summer Of My Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Man On Fire (Jenny Whitney)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
A2O Ch CIB Aust Sup Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Monjoie Millano Sunrise (Miss N Conroy & Mrs M Newman)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Chevalove Chloe (K & M Munro)
Dog CC & Open of Breed: Pecassa's Gonna Be A Might King (Imp Nor) (Mrs K Somerfield)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chevalove Debt of Honour (K & M Munro)
Baby of Breed: Zicatella Made You Look (Donna Cruz Rodriguez)
Junior (Dog) of Breed: Swinabie He Stole My Heart (Donna Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: A2O Ch CIB Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa You Only Live Twice (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Rafaello (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Shes Got The Look (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Man About Town (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: A2O Ch CIB Aust Sup Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Fifi Box (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wachowa Miss Demeanour (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ananda Knickers In A Twist (Mrs Meghan Boole)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kristarz Wrecking Ball (Ms R Speers & Mrs C & Miss K Harding)
Baby of Breed: Paceaway Let Me Dance (Fran Darling)

Maltese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maltice Sound Of Summer Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maltice Summer Of My Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Roseswain Gem of Gold (Mrs J A Moy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Clockwork Dream Date (Mrs D & Ms R Hordern)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Roseswain Wookiee Warrior (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Roseswain Jon Claude (Mrs J A Moy)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Man On Fire (Jenny Whitney)
Baby (Dog) of Breed: Pickapug Lovin On You (Mrs B Sorensen)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Norwich Terrier
Aust Ch UK Ch Ragus Cob Nut (Ann C Fraser)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho Beatrix Potter (S Williams)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fencho Beatrix Potter (S Williams)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Oprah Winfrey (Neil Curwen)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch UK Ch Ragus Cob Nut (Ann C Fraser)

Scottish Terrier
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Upyrkilt Go for Gold (Kym & James Shields / Stacy Kellie)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Catch The Dream Of Morningsky (Imp Deu) (S Phillips)

Staffordshire Bull Terrier
Intermediate of Breed: Aust Ch Sonique Pretty Pants (Leighanne Reid)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Itís The Way We Roll (Ms Penni Smith)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte A Free For All (AI) (Mrs M & Miss T Whitfield)
Minor in Group: Weimaraner
Ashlaren Champagnes The Answer (AI) (Mrs A Page)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Light The Fire Within (Ms Jenny Hampton)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Hells Bells (Bromhund Kennels)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Midnight Shadow (Guy Spagnolo)
Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sandtoys Wotutalkinbout Willis (K Willis & N & S Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Acijay Dressed To The Nines With Watervaal JC (Louise Bygraves)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cobalt Soda Pop (Mr Riley Oberg)
Res Bitch CC: Kokopups Heiress of Ragamuffin (Wayne Sheppard)
Baby of Breed: Acijay Christmas Royal (Louise Bygraves)
Minor (Dog) of Breed: Kapoint Celebrate My Business (Mrs Kay Hutt)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waratah Repeat Wonder (Richard Scott)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Springdax Child Of Cronus (K Callery)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Springdax Duukes Secret (K Callery)
Baby of Breed: Fraelighte A Free For All (AI) (Mrs M & Miss T Whitfield)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gillbrae Tequila Sunrise (M Belle Isle / O Gillies & J Toyer)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kobnko Strumming My Six String (P Bond)
Baby of Breed: Whistlewire Magic In My Eyes (Leanne Hall)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch GoldMartini Killer Queen (C Keast, A Martin & G Melville)
Dog CC & Puppy of Breed: GoldMartini Croutons On Top (GoldMartini Kennels)
Baby of Breed: GoldMartini HaHa I Tricked You (GoldMartini Kennels)
Intermediate of Breed: Goldmartini Fat Bottomed Girl (Rylee Caddell)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Paterbetgold N Moothi Estate (T & P Kurtz)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Peanut Butter Cup At Ruadhann (Lorraine Sanney)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Itís The Way We Roll (Ms Penni Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Midnight Shadow (Guy Spagnolo)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Weimaraner
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Hells Bells (Bromhund Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ashlaren Champagnes The Answer (AI) (Mrs A Page)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartset Light The Fire Within (Ms Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Iain Hinde (QLD) (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Mystic Sorcerer (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Baby in Group: Whippet
Piaffe Ladyhawke (Ulla Greenwood)
Minor in Group: Afghan Hound
Suliman Interstellar (AI) (Mrs NB Collins)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Merikaez Try Another Angle (Chloe Keast & Alicia Keast)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Debrignac Jeanne De Clisson JC (Valerie Reichert)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Bitch CC & Minor of Breed: Suliman Interstellar (AI) (Mrs NB Collins)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Merikaez Try Another Angle (Chloe Keast & Alicia Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Merikaez What Was I Made For (Chloe Keast & Alicia Keast)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB & Res Dog CC: Loujen Summer Sensation (Deborah Rodgers)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Neimor Red Shadow (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustyplains One And Only (Ms Lisa Marsh)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Neimor Petit Le Nala (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Neimor Simba De grande (Mr D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mystic Sorcerer (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Heidedax Banjos Waltz (Richard Egan)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bekkri Rockin Lionel at Wybrek (J Kerby)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lainnir Anglesite (Sandra Waugh)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Usakose Do You Mind (Mrs S Taylor & Mrs S Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Valeighunter Rainbow Siege (Mrs D Mitchell & Mrs S Toy)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jetaime Elixir Of Life (AI) (Valerie Reichert)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Chakrata Hoodlum Intha Park (Michelle Youngberg)
Baby of Breed: Piaffe Ladyhawke (Ulla Greenwood)
Puppy of Breed: Jetaime Carmen De Bizet (Valerie Reichert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Debrignac Jeanne De Clisson JC (Valerie Reichert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Tooshort A Lil French Kiss (Sheree Kilby)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Totally Plastic (Miss J Fynmore & Miss S Page)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Here Comes The Sun (Shelley McCammon)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Ottaba Ewev Got Rhythm (S Berry / A Cassidy / M Zekic)
Intermediate in Group: Border Collie
Abbymor Little Miss Sunshine (Mrs J Banks)
Aust Bred in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Up Country Girl CD RN (P & S Evans / P Hartwell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ochaye A Dogs Journey (Kellie Vardy/ Tim Thomas / Belinda Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Trumyra Autumn Leaves RN (L Jones & K Porter)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Beljekali Totally Plastic (Miss J Fynmore & Miss S Page)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Abbymor Little Miss Sunshine (Mrs J Banks)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Abbymor The Sundance Kid (Mrs J Banks)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Zero In On Me (Ms C Steele)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Up Country Girl CD RN (P & S Evans / P Hartwell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ottaba Ewev Got Rhythm (S Berry / A Cassidy / M Zekic)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Balgravia Rudolf (Kristi Faulkner)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tooshort A Lil French Kiss (Sheree Kilby)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aberlee Here Comes The Sun (Shelley McCammon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Take No Ship (Mr M & Mrs S Lilley)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Hogwartz Star Fire (S Bryant)
Baby in Group: Boxer
Hogwartz Firestorm (S Bryant)
Minor in Group: Yakutian Laika
Aust Ch Mydnytblue Twist And Shout (B Dodd & C Crosby)
Puppy in Group: Bullmastiff
Anmenta Slow Southern Style (AI) (Mrs N Hooper & Mr A & Mrs M Smith)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Abwaj Beware Ov The Rip (Audrey Dawn Best & John Andrew Best)
Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Neut Gr Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)
Runner Up Neuter in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Darci (Keith & Kylie Reid)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polishdream Devil Wears Prada (Andrea Wilkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Polishdream Night Train (Andrea Wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hogwartz Star Fire (S Bryant)
Baby of Breed: Hogwartz Firestorm (S Bryant)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anmenta Ace Kicker (Andrew & Melissa Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anmenta Slow Southern Style (AI) (Mrs N Hooper & Mr A & Mrs M Smith)

Dobermann
Baby of Breed: Dyncy Midnight Jewel (Mr S Yiannou & Miss A Siddell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Isaac (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Celeste (Keith & Kylie Reid)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bordogue Darci (Keith & Kylie Reid)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Polemistis La Dolce Isabella (Roslyn Thomason)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryzylva Take No Ship (Mr M & Mrs S Lilley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Abwaj Beware Ov The Rip (Audrey Dawn Best & John Andrew Best)

Yakutian Laika
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mydnytblue Twist And Shout (B Dodd & C Crosby)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW)  (Group Entry : 48)

Runner Up in Group & Open in Group: British Bulldog
Aust Ch Beeman Mr Universe (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Mazikeen Turn Up The Night (Sheree Heath)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Maronoir Sorceress Of Snow (Mr J Wakefield Miss M Finch)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Sup Ch Mediaevalage Gemmaís Delight (Sheree Heath)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Belledejour Marley (Imp NZ) (Emma See)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Exaltare Superior Attitude (Miss Jacqui Young)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Keljamar Theres A Twist JC (Amy Hoult & Kellie P)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beeman Mr Universe (Mr S Hurford & Miss K Todd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beeman Abracadabra (Mrs Debbie Morrison-Teirney)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Beeman Best Day Ever (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Junior of Breed: Beeman Mr Olympia (Mr S Hurford & Miss K Todd)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Happy Go Lucky (AI) ET (AW & ML Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Private Label (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Sweet Success (AI) (Fran Darling)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fyreburst Victory Lap (D Armstrong)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mazikeen Turn Up The Night (Sheree Heath)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Mediaevalage Gemmaís Delight (Sheree Heath)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Ace High (R / M & T Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rymiska Lust in Silence (AI) (Ms LJ Cassidy)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Noonameena Benjes Call (Mr J Faber)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Maronoir Ohmy You Got It (Mr J Wakefield)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maronoir Sorceress Of Snow (Mr J Wakefield Miss M Finch)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez Match Made In Heaven (J R Moore)