Bathurst District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 11-May-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Lancelot Heilmann (SA)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Baby in Show: Siberian Husky
Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
Minor in Show: Collie (Rough)
Cayano Bold N Beautiful (AI) (Mrs K Drew)
Aust Bred in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
Bred by Exhibitor in Show: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Runner Up Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)

Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Cairn Terrier
Joymont Dare To Dream (Mrs C Scotton)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: British Bulldog
Eddybul Poker Face (Laurie Edwards)

Veteran SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog
Aust Ch Bramblegait Affair To Remember (K G Johnson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Folkvar Ultimo At Ertae (L & H Gibson / M Sterrett & C Letson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (P Williams)
Minor in Group: Pug
Sebandee Kakadu Dream Tyme (Colin Seymour)
Puppy in Group: Pug
Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Bred by Exhibitor in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Paris Starry Starry Night (imp NZ) (J Wistuba & M Parker-Brien)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alexabelle Royal Connections (Mrs S G Boyce)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Folkvar Ultimo At Ertae (L & H Gibson / M Sterrett & C Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Happylea Little Bonzer (Deborah Neumann)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beaufox Comte de la Fere (Sharyn Wood & Jane Wistuba)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaufox Jemima Puddle Duck (Jane Wistuba)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Beaufox M Du Vallon (Jane Wistuba)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Nouveau Dear Parker (Imp NZ) (Jane Wistuba)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Paris Starry Starry Night (imp NZ) (J Wistuba & M Parker-Brien)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (P Williams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Beljala Bite My Dust (P Williams)
Bitch CC & Minor of Breed: Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaata)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Bindahlena Love At First Sight (Leisl wood)
Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bindahlena Black Eyed Susan (Leisl Wood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kutas Falena Ojay (R Cavanagh)

Pomeranian
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Rock The Box (D & S Morris / B & S Abraham)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sebandee Kakadu Dream Tyme (Colin Seymour)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Puppy of Breed: Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Junior of Breed: Sebandee Isabella Rossellini (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Cascade Ov Diamonds (Leesa Musgrove)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Joymont Dare To Dream (Mrs C Scotton)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Fioralainn Lagertha (Eileen Clarke)
Bred by Exhibitor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (Rowles/Evans)

American Staffordshire Terrier
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
Intermediate of Breed: Portizon New Beginings (Mr Jason Montero-Lopez)

Bedlington Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fioralainn Lagertha (Eileen Clarke)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bohunt Archangel (Robyn Brown)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Corajoso Advocates Enigma (Ms C Shields)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont Dare To Dream (Mrs C Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (Rowles/Evans)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
Minor of Breed: Joelleigh Cascade Ov Diamonds (Leesa Musgrove)
Puppy of Breed: Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kim Tresidder (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Demorz Royal Dynasty (AI) (Mrs D E A Moran & Ms M Osbourne)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
Minor in Group: Golden Retriever
Soshyl Style and Grace (R McNab)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Bred by Exhibitor in Group: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Cocker Spaniel
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Spanfield Follow My Lead (M Perry & B Ray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Demorz Royal Dynasty (AI) (Mrs D E A Moran & Ms M Osbourne)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Acewild Making Magic (Deb Moran)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Soshyl Style and Grace (R McNab)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cherryglen Prety In Pink (Brett Natoli & Julie Miner)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aliasa Light My Heart (Aliasa Labradors)
Bitch CC & Puppy of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aprilraine Ginger Ninja (Therese Kropman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aprilraine Fantastic Mr Fox (Therese Kropman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Reflections (G & P Russell)
Baby in Group: Afghan Hound
Karakush Old Boots New Dirt (Leigh & Helen Gibson)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Uglee Fairy Princess Ozma (Rev G A Tompkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Tarrangower Tibberoo (Rev G A Tompkins)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Baby of Breed: Karakush Old Boots New Dirt (Leigh & Helen Gibson)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Uglee Fairy Princess Ozma (Rev G A Tompkins)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tarrangower Tibberoo (Rev G A Tompkins)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nelungaloo Tearlach (Ms J M Kernot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Reflections (G & P Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)
Minor in Group: Collie (Rough)
Cayano Bold N Beautiful (AI) (Mrs K Drew)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Morview King Of Table Rock (S & A Curran)
Baby of Breed: Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)
Minor of Breed: Ferona Lonesome Cowgirl (S & A Curran)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharam First Impressions (Cathy Nugent & Sarah Male)
Baby of Breed: Crystaleye Dark N Stormy (Cathy Nugent)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)
Minor of Breed: Cayano Bold N Beautiful (AI) (Mrs K Drew)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Scintilli Frederico (Michelle & Shaun Graham / Jennifer Block)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Scintilli Bambolina (Jennifer Block)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trendam So Bad (Mrs A J / Miss S J Smith & Mrs C Nugent)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nireno Robin Goodfellow (C McGregor)
Baby of Breed: Nireno Wicked Whispers (C McGregor)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
Runner Up in Group: Shiba Inu
Aust Ch Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
Baby in Group: Siberian Husky
Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)
Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Legend OfTheWaves (K & N Brunton / C & R Foster)
Bred by Exhibitor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
Runner Up Neuter in Group: Akita (Japanese)
Aust Gr Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shyllar Heart Throb (Imp UK) (Monica Vaughan)

Akita (Japanese)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grizzmuffley Dance Onn (K Munro)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)
Dog CC & Minor of Breed: Nightquest Brave Warrior (Belinda Henry)

Dobermann
R/UP BOB and Dog CC: Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Legend OfTheWaves (K & N Brunton / C & R Foster)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Queen (K & N Brunton / C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arcticpalace Offshore Angel (K & N Brunton / C & R Foster)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Just To Be Different (Louise Hickie / R & Y Barter)
Baby in Group: Dalmatian
Sprintaway Victoria's Secret (Dr M & Mrs LDonald)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Tibetoes Dark Side of the Moon (Pamela Ellis)
Bred by Exhibitor in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zareba Smoke N Mirrors (Mrs D Norquay/ Miss A Corbett/ Mrs G Skinner)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Eddybul Mr Know It All (Laurie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eddybul Poker Face (Laurie Edwards)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Baby of Breed: Sprintaway Victoria's Secret (Dr M & Mrs LDonald)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
Junior of Breed: Rithpen Shezz Glitz N Glam (Parry / Davis)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Baby of Breed: Daesdaemar Crazy For You (Amanda Huggins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Howzat (T Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rysup Justifiable (R L Purches)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sooquan Senklias Tsomo (Ms L F Stone)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Laahtoy Silvercrowne (Ms L F Stone)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Sweetooth Speak Boldly (L M Boyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
Baby of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Just To Be Different (Louise Hickie / R & Y Barter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tibetoes Dark Side of the Moon (Pamela Ellis)