Classic Dog Show (TAS)

Date of Show : 13-Jul-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Barbara Doyle (VIC)   (Total Entry : 270)

Best in Show & Aust Bred in Show: Weimaraner (Long-haired)
Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Minor in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)
Puppy in Show: Havanese
Aust Ch Hashki Next Big Thing (R Davis & Philip Williams)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
State Bred in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Open in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)

Neuter SweepStakes - 2nd Place: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)  (Group Entry : 69)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Baby in Group: Havanese
Hashki Turn The Tables (Philip Williams)
Minor in Group: Pug
Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Next Big Thing (R Davis & Philip Williams)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
State Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Gr Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Japatina Louis Armstrong (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cintchi Del Angels Luckydip (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mexicatl Marilyn (Jacinta Harrison)
Puppy of Breed: Chinkira Dark Nite Rises (Mrs K Rydberg)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Next Big Thing (R Davis & Philip Williams)
Baby of Breed: Hashki Turn The Tables (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Baby of Breed: Chinkira Smooth Operator (Mrs K Rydberg)
Baby (Bitch) of Breed: Chinkira Geisha Girl (Mrs K Rydberg)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
Minor of Breed: Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Junior of Breed: Kangala finest Blend (K Cannon)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ausgrove Gold Digger (Erica Norgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ausgrove Heart of Gold (Erica Norgrove)
Baby of Breed: Enomis Cazalys Bringn Th Bacon (AI) (Ms S M Nicholson)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hannsum Lady Muck (Susan Springer)
Junior of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chaswyck Just De Vine (Mrs S T Wickham)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline & Terry Searson)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tarrilli Sleigh Bells (Rhonda Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Aust Bred in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Magnum PI (Maree & Jade Pledger)
Minor in Group: Pointer
Rhyll Dark Storm (G Rickard/C Gutzeit)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
State Bred in Group: Hungarian Wirehaired Vizsla
Lasair Astro Albert (Dr M Nardi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ozdezign Wrath of a Woman (Mrs S T Wickham)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Acewild Magnum PI (Maree & Jade Pledger)
Minor of Breed: Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs J Laker)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dallandor Larch (Imp UK) (R & C Austin)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Lasair Astro Albert (Dr M Nardi)

Pointer
Minor of Breed: Rhyll Dark Storm (G Rickard/C Gutzeit)

Weimaraner
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Tazlon Smart Move (P & R Ellis)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Best Dressed In Red (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC) (Group Entry : 16)

Best in Group & Open in Group: Black and Tan Coonhound
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Runner Up in Group & Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
State Bred in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azana Believe in Jasper (Ms A Bell & Mr S Searson)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Cherry Bomb (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Mistryde Step By Step (M & J Kaden)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble the Glass Slipper (A & J Lamberton)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch High Jack Ultimate Experience (Imp SWE) (Michele Lincoln)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Castastar Gemeka HIT (Cullen Family)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistryde Playin The Game (M & J Kaden)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mistryde Step By Step (M & J Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Minor in Group: Siberian Husky
Birindi Rock My World (Tracey Heenan)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (Kendall Pearce)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cloudforest Citriodora (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Bitch CC & Junior of Breed: Ozstralis Golden Anzac (Mrs E Cannell)

Bullmastiff
Baby of Breed: Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
R/UP BOB & Puppy of Breed: Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Puppy (Bitch) of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)

Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Birindi Rock My World (Tracey Heenan)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: British Bulldog
Dexlum The Temptress (K Butler)
Puppy in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Junior in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)

British Bulldog
Baby of Breed: Dexlum The Temptress (K Butler)

Dalmatian
Baby of Breed: Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)

Great Dane
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)