Bega Valley Kennel & Training Club Inc (NSW)

Date of Show : 10-Feb-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Joanne Rasche (SA)   (Total Entry : 361)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Montaires Beautiful Beastie (Mrs J L MacKenzie / Mrs P & Mr M Clarke)
Runner Up in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Sup Ch Diego China Pop The Cork (Imp CHN) (L Rowles)
Baby in Show: Golden Retriever
Harvikgold Easily Fired (Vickie Harris)
Minor in Show: Australian Shepherd
Lanbart Now You See Me (L & T Hessenberger & S Oakey)
Junior in Show: Dalmatian
Krystaway Lights Glama Action (R &D Harbin)
Intermediate in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Dawco Evening Light (AI) (Mr David P Dawes)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Ch Neut CH Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
Runner Up Neuter in Show: Samoyed
Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Outlook Diamond Fire (Outlook Kennels)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Ellegance (Mr C & Mrs R Foster)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Liberty Valance (S P & M P & Miss B E Mills)

Puppy SweepStakes - 1st Place: White Swiss Shepherd Dog
Clarelly Twilight Princess At Krydatzky (Yvonne Campbell)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA)  (Group Entry : 52)

Junior in Group: Russian Toy (Long Haired)
Aust Ch Luxurytoypaw Valentino (Shirley Kirkman)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Alwood Jarai (Alwood Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ananda Stopdraggin Myheartaround (Anne Lay)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cubana's Ditch Hoppin Doll (Imp NZ) (Anne Lay)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Galig Midnight Chesa De Medici (Darrin Grimes)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Foschiaviola Shimmer Silk (Darrin Grimes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alwood Jarai (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alwood Insentibu (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Alwood Sumomo (Alwood Kennels)

Pomeranian
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ferona Watch out Here I Come (Catherine Merkys)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ferona Lets Dress to Impress (Miss C Merkys)

Pug
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Divinise Soul Searching (J Willoughby)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Luxurytoypaw Valentino (Shirley Kirkman)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Luxurytoypaw Avalon (Shirley F Kirkman)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dalara Champagne Moment (Marlene West)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Michael Camac (SA)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Am Gr Gd Ch High Mtn Red Red Wine (Imp USA) (Mr S P / M P & Miss B Mills / Mrs A Knight)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sudden Impact (J Rowles)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Liberty Valance (S P & M P & Miss B E Mills)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Let the Flames Begin With Cavadhar (Ms K Martin & Mr B & Mrs P Oliphant)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Spellbreaker (J Rowles)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Dual Ch (F) Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Grand Ch Imperiums Let There Be Enuf (AI) (Cassie Caple)
Baby of Breed: Imperiums American Gangster (Cassie Caple)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Gd Ch High Mtn Red Red Wine (Imp USA) (Mr S P / M P & Miss B Mills / Mrs A Knight)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selwor Sudden Impact (J Rowles)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Spellbreaker (J Rowles)
Baby of Breed: Clayco Liberty Valance (S P & M P & Miss B E Mills)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Olizure Let the Flames Begin With Cavadhar (Ms K Martin & Mr B & Mrs P Oliphant)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Dazzln Star (Elaina Chandler)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Monchelpark To Be or Not to Be (Mrs C Borg)
Baby of Breed: Ourgang Untold Gold (Annabel Wolf)
Minor of Breed: Ourgang Unbelievable (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dual Ch (F) Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA)  (Group Entry : 69)

Baby in Group: Golden Retriever
Harvikgold Easily Fired (Vickie Harris)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark Black Bird Singing (Suzana Styles)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Hearts InTh Fastlane (D R Wilkes / Mrs P & Mr M Clarke)

Cocker Spaniel
Junior of Breed: Bellebriar With A Twist (Anna Hatherly)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB Aust Sup Ch Staryanks Take A Chance On Me (Mrs D Wilkes / Mrs P & Mr M Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Staryanks Hearts InTh Fastlane (D R Wilkes / Mrs P & Mr M Clarke)
Res Dog CC: Landmark Polar Exxpress (AI) (SA Styles)
Minor of Breed: Landmark Black Bird Singing (Suzana Styles)
Aust Bred of Breed: Landmark XXmas Love Story (AI) (S A Styles)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heiderst No Way Home (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Fourjays Salt of the Earth (J & J Hagan)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harvikgold Tinder Belle CCD RN TK.N SWN (V Harris)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Harvikgold Strike True CCD TK.N RE SWN (V Harris)
Baby of Breed: Harvikgold Easily Fired (Vickie Harris)

Labrador Retriever
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Dual Ch (RO) Aust Neut Gr Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE TK.N SWN ORA JD (Anne Walkington)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Micmaq Headhunter (Sarah Mills)
Baby of Breed: Micmaq Wrecking Ball (Sarah Mills)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Incavale Simply Irresistible CCD RN TK.S (Nicole Fallon)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB Aust Gr Ch Waldwiese Same But Different LH (Annie Haverkamp)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA) (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Rhone Fire N Ice (AI) (LK Stevens)
Minor in Group: Borzoi
Mayvale's Noble-Legacy At Gleneagle (AI) (Imp NZ) (Karen Nott)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Neut Ch Boloria's Cincinnati (Imp UK) (Dr Leslie A Weston)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Calahorra Ntico Last Waltz RA TK N FS S (Ms J Johnson)

Basset Hound
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Cayugaridge Curacao (AI) (Dr L A Weston)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Beauchasseur Made You Look (AI) (Dr L A Weston)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gleneagle Glory Days (Karen Nott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mayvale's Noble-Legacy At Gleneagle (AI) (Imp NZ) (Karen Nott)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Astragorn Mirus (Karen Nott)
Baby of Breed: Gleneagle Hey There Barbie (Karen Nott)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Baby of Breed: Rhone Fire N Ice (AI) (LK Stevens)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cayugaridge Versace (AI) (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Szamor Tom Collins At Cayugaridge (AI) (Imp NZ) (Leslie A Weston)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cayugaridge Cotton Kandy (Leslie A Weston)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Boloria's Cincinnati (Imp UK) (Dr Leslie A Weston)

Rhodesian Ridgeback
Open (Dog) of Breed: Kuvutia Echoes Of Rain (Karen & Gary Sippl)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Itsozi A Jewel To Keep (C & G Arkell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Ulmarah For The Thrill Of It (AI) (C & G Arkell)

Whippet
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beddydane Lil Black Book (Ms J Johnson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Michael Camac (SA)  (Group Entry : 86)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Dawco Evening Light (AI) (Mr David P Dawes)
Runner Up in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Just Press Play (AI) (C and J Fynmore)
Minor in Group: Australian Shepherd
Lanbart Now You See Me (L & T Hessenberger & S Oakey)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Quinnevere (C & J Fynmore)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pureheel Ticket to Ride (Debra K Thorne)
Dog CC & Minor of Breed: Wyhandoo Tundra (Nicky Hale)
Baby of Breed: Jabaluka Whistling Dixie (C & G Arkell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lanbart Double Dare (L & T Hessenberger)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lanbart Now You See Me (L & T Hessenberger & S Oakey)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Beljekali Just Press Play (AI) (C and J Fynmore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beljekali Quinnevere (C & J Fynmore)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Junior (Bitch) of Breed: Louvebelsui Archangel Arielle (MR J and Mrs K Kresina and Ms L Huysman)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nahrof Somebody To Watch CCD RN HSAs HSBs (J Huber)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Junior (Bitch) of Breed: Etherial Kaleidoscope (Ms S Douglass)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mc Leod's Victoria's Conquest (FCI)(Imp CHE) (Belinda Hales)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cayano Queen Ov The Nile (T & A Jenkins)
Minor (Dog) of Breed: Tyronelea Scuttlebut (Belinda Hales)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Cathgarry You Spin You Win (Mrs K Drew)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cliffglynn Shoot For The Heart (Mrs K Drew & Mrs D Stephenson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brashawin Highway To Hell RN (Mr B & Mrs S Winkler/ Mrs E & Mr J Clark)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartwyn Royal Winter Wine CCD (Pauline Hartwell)

Puli
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rustufarion Untold Mission (Miss S Greguric & Mr R Valore)

Pumi
Baby of Breed: Simra Last Call Pitches (N Estatheo)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ubiqque Silver Springs (Mrs Debra Thorne)

Welsh Corgi (Cardigan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bethwyn Misty Memories (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawco Evening Light (AI) (Mr David P Dawes)
Dog CC & Junior of Breed: Bojojamile Bottoms Up (AI) (Mrs RH Mrs VJ Hutton)
Baby of Breed: Dawco Under The Moonlight (AI) (Mr David P Dawes)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Clarelly Breath Of The Wild At Krydatzky (James & Erica Browne)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Clarelly Twilight Princess At Krydatzky (Yvonne Campbell)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Sup Ch Diego China Pop The Cork (Imp CHN) (L Rowles)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean Mischief (Craig & Robyn Foster)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Ellegance (Mr C & Mrs R Foster)
Minor in Group: German Pinscher
Kaitler Let Them Eat Cake (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Puppy in Group: Samoyed
Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
Junior in Group: Samoyed
Airebis Dance Under The Stars (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Ch Neut CH Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dddawgs Anzac Cold Steel (Mrs A Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zammia Cee Cee All Eyez On Me (Mrs A Holland & Mr J Zappulla)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaitler Playing With Fire (Lesley King / Michele Beyer / Charlotte Manton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kaitler Let Them Eat Cake (Michele Beyer & Charlotte Manton)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Mischief (Craig & Robyn Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean N Waves (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Ellegance (Mr C & Mrs R Foster)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Airebis Sunshine N Lollipops RN (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
Dog CC & Junior of Breed: Airebis Dance Under The Stars (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Res Dog CC: Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Diego China Pop The Cork (Imp CHN) (L Rowles)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Schonhardt Cat Does it Again (Jo Stone)

Siberian Husky
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut CH Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Montaires Beautiful Beastie (Mrs J L MacKenzie / Mrs P & Mr M Clarke)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori R We There Yet (Ms K L Santas / S & B Barr)
Baby in Group: Dalmatian
Outlook Raining Fire (Outlook Kennels)
Puppy in Group: Boston Terrier
Saihabostons I Make My Dreams (Rod Kirby)
Junior in Group: Dalmatian
Krystaway Lights Glama Action (R &D Harbin)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Fr Jch Sk Jr Ch Aust Ch Belmont Kitlali De Citlalicue (Imp CZE) TK.S ET (Sacha Packer)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Aust Gr Ch Deja - Vu Warrior At Saiha (Imp USA) (Rodney Kirby)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Saihabostons I Make My Dreams (Rod Kirby)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Krystaway Lights Glama Action (R &D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Krystaway Lets Take A Selfie (R & D Harbin)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Krystaway Magnum Force (R & D Harbin)
Baby of Breed: Outlook Raining Fire (Outlook Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Outlook Diamond Fire (Outlook Kennels)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori R We There Yet (Ms K L Santas / S & B Barr)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Montaires Beautiful Beastie (Mrs J L MacKenzie / Mrs P & Mr M Clarke)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fleurlee Lady Lucinda (Mrs J Seiter & Mrs Beverley Gleeson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fleurlee Lady Cecilia (Mrs B Gleeson & Mrs J Seiter)
Baby of Breed: Fleurlee Lady Lavinia (Mrs Beverley Gleeson)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fr Jch Sk Jr Ch Aust Ch Belmont Kitlali De Citlalicue (Imp CZE) TK.S ET (Sacha Packer)