Yass Show Society Inc (NSW)
Date of Show : 14-Mar-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT) (Total Entry : 347)
Aust Ch Robwyn Last Word At Eireanmada (Imp NZ) (Mr P Robinson & Mr G Browne)
Runner Up in Show: Whippet
Aust Sup & NZ Gr Ch Beesholme Tyger Tyger (Imp NZ) (C Henderson / N J Rule-Steele)
Baby in Show: Havanese
Aust Ch Karyme Just a Little Magic (M & P Hurst)
Minor in Show: Australian Shepherd
Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Pointer
Tarlorise Princess Leah (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW) (Group Entry : 66)
Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Baby in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Just a Little Magic (M & P Hurst)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Cubet Hello Kitty (Gail Ransom)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Coloora Fly Me To The Moon (Lyndy Morris)
Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Bal Hannah H Two O (Mrs D Jacques)
Baby of Breed: Pondaroza Lady Penelope (Mrs D Jacques)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coloora Fly Me To The Moon (Lyndy Morris)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Chevalove Keeper of the Keys (K & M Munro)
Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Aust Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Oleala Glitterati (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cubet Hello Kitty (Gail Ransom)
Baby of Breed: Aust Ch Karyme Just a Little Magic (M & P Hurst)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Karyme Kissed In Venice (Gail Ransom)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques/Mr B Burrows)
Baby of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
Pomeranian
Baby (Bitch) of Breed: Tupishka To Tuff To Toast (Pat Cassidy)
Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova Little Ms Busy (Yarrowfell Kennels)
Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Memories (Andrew & Vanessa Bourne)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT) (Group Entry : 31)
Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)
Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Patterdale Invogue At Croft (Imp NZ) (Mrs P and G Harding)
Puppy of Breed: Guilcroft Texas Tea and Toast (Mrs P and G Harding)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Chaylotte Charming (Damiano and Katarina Manna)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Chaylotte Redwood Original (Lisa Growden)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW) (Group Entry : 61)
Aust Ch Robwyn Last Word At Eireanmada (Imp NZ) (Mr P Robinson & Mr G Browne)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Greywei Stand Out (Greywei Kennels)
Aust Bred in Group: Brittany
Aust Ch Magicbrit Isabelle (Andrew & Vanessa Bourne)
Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Magicbrit Isabelle (Andrew & Vanessa Bourne)
Baby of Breed: Uwish King Under The Mountain (Andrew & Vanessa Bourne)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bolwarra High Tide (Karen & John Neiberding)
Intermediate of Breed: Bolwarra Hot Pants (Karen & John Neiberding)
English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aldersett Lavender Blue (Mr R & Mrs D Jones)
Baby of Breed: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene cross)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Skyehaven Never Tell Tales (Melinda Sawer & Tina Corbell)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tarlorise Browning (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint Zoe Dancing Queen (Susan Brown)
Puppy of Breed: Silvagun Blue Jazmin (Silvagun Kennels)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Robwyn Last Word At Eireanmada (Imp NZ) (Mr P Robinson & Mr G Browne)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Kristiana (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tarlorise Princess Leah (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Junior of Breed: Aust Ch Tarlorise Krystal (Mrs S Brown)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Stand Out (Greywei Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Lukedom The Eyez Have It CCD RN (J Angwin)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Lukedom Walkin On Th Wild Side (Studholme / Lawler / Grech)
Baby of Breed: Bromhund R U Looking At Me (AI) (Bromhund Kennels & Greywei Kennels)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mycroft Mountain Dell (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW) (Group Entry : 60)
Aust Sup & NZ Gr Ch Beesholme Tyger Tyger (Imp NZ) (C Henderson / N J Rule-Steele)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Gr Ch Benbridge Angel of Faith at Buffalo (Imp NZ) (Mike & Sandra Patterson)
Baby in Group: Beagle
Bayhound Touch And Smudge (Paul Orman)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Look Good In My Shirt (Millissa Fox & Jennifer Power)
Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Look Good In My Shirt (Millissa Fox & Jennifer Power)
Basset Hound
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yarramba Every Which Way (Mr W & Mrs G Tape)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Earlingford Postman Pat (AI) (Imp NZ) (John Bink)
Minor of Breed: Wenbrook On A Mission (W & G Tape)
Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bayhound Walk This Way (Paul Orman)
Baby of Breed: Bayhound Touch And Smudge (Paul Orman)
Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB and Dog CC: Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ollmorcu Last Stand (AI) (Paul Galvin)
Norwegian Elkhound
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stecin Exalted One (P / K & K McIntyre)
Baby of Breed: Aust Ch Halgrove Peppermint Patti (P/ K & K McIntyre)
Intermediate of Breed: Aust Ch Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kysaridge Cevarda Jupiter RN ET (Helen Mosslar)
Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lilithperi Hadi el Basher (Imp BEL) (A Langford)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)
Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Beesholme Tyger Tyger (Imp NZ) (C Henderson / N J Rule-Steele)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Benbridge Angel of Faith at Buffalo (Imp NZ) (Mike & Sandra Patterson)
Junior (Dog) of Breed: Adstaff Red Emperor (Denni Maxwell)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW) (Group Entry : 56)
Aust Ch Tyronelea Moonglow (Belinda Hales)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Minor in Group: Australian Shepherd
Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Lanbart Captain America (Hessenberger / Oakey)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)
Baby of Breed: Heelersridge Tenterfld Saddler (Heelersridge Kennels)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lanbart Captain America (Hessenberger / Oakey)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure (Imp USA) (Donna Puttock)
Minor of Breed: Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
Puppy (Bitch) of Breed: Dykinta Twist of Light (R McKeever & R Kellow)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen Little Miss Sunshine (AI) (Michele Lincoln)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Teangibelge Cortez CD RE (T Harber)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bordajoy First Kiss (Rowan McKeever & Rachel Kellow)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tyronelea Moonglow (Belinda Hales)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW) (Group Entry : 46)
Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Minor in Group: Siberian Husky
Coltava Chills N Thrills (M Burton)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Martyn take every chance (AI) (Imp NZ) (Dannie Fleet)
Junior in Group: Schnauzer
Aust Ch Grossbotwar Jumpin' Jack Flash (M Lees & M Lyons)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) (Mr D W & Mrs J W Halliday)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Chestafield Second Wind (AI) (K Berrell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Boxberry Don't Give Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Baby of Breed: Boxberry Cast Away (Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman)
Junior of Breed: Chestafield Wind Chill (AI) (K Berrell)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Boxberry Gotta Have Faith (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Martyn take every chance (AI) (Imp NZ) (Dannie Fleet)
Leonberger
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lowenchien Bellatrix Estrella (Mrs Lea Brown)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mezen Diamond Revival (H Hill / J & M Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Icemist Electric Kisses (J & M Harrison)
Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grossbotwar Hallelujah Chorus (M Lees & M Lyons)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Grossbotwar Jumpin' Jack Flash (M Lees & M Lyons)
Minor of Breed: Grossbotwar King of the Road (M Lees & M Lyons)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Baby of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Coltava Chills N Thrills (M Burton)
Baby of Breed: Coltava Serendipity (M Burton)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amitabha Gunna Getcha Good (AI) (J Brunton & Neil Ford / B & P Dickson)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW) (Group Entry : 27)
Aust Ch Stordansk Drd's The Revival (AI) (Jonathon Munro)
Baby in Group: French Bulldog
Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Mannerking Bettr Than The Rest (Debbie King)
Junior in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Ryfrost Midnight Mist (E & R Ryan)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You ET (S & B Barr)
French Bulldog
Baby of Breed: Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)
German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryfrost Midnight Mist (E & R Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stordansk Drd's The Revival (AI) (Jonathon Munro)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Mannerking Bettr Than The Rest (Debbie King)
Bitch CC & Minor of Breed: Mannerking I Believe In Magic (Debbie King)
Keeshond
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ryfrost Heidi Ho (E & R Ryan)
Tibetan Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shelloy Here We Go (A Mulady & L Hickie)