Romsey Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 20-Oct-13 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup & NZ Ch Ikons Born To B A Star (AI) (Imp NZ) (Daniel Filipovic)
Runner Up in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K Marsh)
Baby in Show: Chinese Crested Dog
Entourage Above and Beyond (Ms Rebecca Newton)
Minor in Show: Portuguese Water Dog
Uptrend I Want It All (R & S Beaman)
Puppy in Show: West Highland White Terrier
Arberth Handsome Harvey (Liz Boyle)
Junior in Show: Bearded Collie
Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
Aust Bred in Show: Saluki
Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Shelley Walker (New Zealand)

Best in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Kwana Jon Connor (Glenda Cherry)
Runner Up in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Lakenta Ride The Stoom Trooper (Mrs J Cootes)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Entourage Above and Beyond (Ms Rebecca Newton)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Auzlodge Lady Penelope (Marilyn Warren)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Simias Blackberry Trifle (D Norman & K Aitken)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Auzlodge Lady Penelope (Marilyn Warren)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shochi Danny Boy (Janice Houston)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lakenta Ride The Stoom Trooper (Mrs J Cootes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Entourage Zozo's Iced Vovo (Ms Rebecca Newton)
Baby of Breed: Entourage Above and Beyond (Ms Rebecca Newton)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Py's Supremo (Imp SWD) (Mr A Davidson & Mr S Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Masko Zorro (N Millward)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Xasterclass (S Holland & P Prescott)
Bitch CC: Aust Ch Paceaway All That Bling (F Darling)
Baby of Breed: Sabu Born T Dream (Steven Reid)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kwana Jon Connor (Glenda Cherry)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Kwana Chocolate Royal (Glenda Cherry)
Puppy of Breed: Calpap Ta Party Begins (C A O'Connell)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Caper's Snap To It (Imp USA) (Esther Joseph)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Tranabby Tinkerbell (Michelle Baghdassarian)
Junior of Breed: Aust Ch Triseter Mopsi Ishka (Triseter Kennels)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Barrajy Back On Track (J & T Gard)
R/UP BOB & Junior of Breed: Ampoter Wonderstruck (Imp NZ) (J & T Gard)
Baby of Breed: Barrajy Devils Dynasty (J & T Gard)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K Marsh)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Arberth Handsome Harvey (Liz Boyle)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Coppahed Candycane (Mrs Margaret Snelders)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (Mrs Margaret Snelders)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Minor of Breed: Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)
Intermediate of Breed: Aust Ch Coppahed Candycane (Mrs Margaret Snelders)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Joymont Lady Ga Ga (Cathy Scotton)

Smooth Fox Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Lilyfox Black Opal (Ian Henley)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lilyfox Ring Ov Fire (Ian Henley)
Baby of Breed: Lilyfox Queen ov Hearts (Ian Henley)
Junior of Breed: Aust Ch Keimaya Hunters Arrow (Jennifer Buller)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Toucansto Lighting Jack (Gepp/Burt/Butler)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Larnook Velvet Wedding (Monica O'Kelly)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K Marsh)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Madusty Terrors Heart Of Gold (Paula Stirzaker)

West Highland White Terrier
Puppy of Breed: Arberth Handsome Harvey (Liz Boyle)


Group 3 Results

Specials Judge : Mr John Bink (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Fernfall Neverending Story (Kirsten Adams)
Baby in Group: Weimaraner
Talfryn Toast Of The Town (Marland Knls/Lee Petering)
Minor in Group: Gordon Setter
Triseter Celtic Quest (Triseter Kennels)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bolwarra Moving On (Judith O'Brien)
Open in Group: Gordon Setter
Aust Gr Ch Triseter Celtic Jai (Triseter Kennels)

Cocker Spaniel
Junior of Breed: Aust Ch Bolwarra Moving On (Judith O'Brien)

American Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fielgar Time Traveller (Imp UK) (Pauline Grutzner)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Canawindra RU Serious (Ms Raelene Trimble)
Baby of Breed: Mianoka Cosmic Dreamer (Lorraine Brennan)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pointsure Storm Chaser (Ms R Trimble)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Fernfall Neverending Story (Kirsten Adams)
Baby of Breed: Santamaria Blow MeOneLast Kiss (Ms Dianne Lee)
Junior of Breed: Aust Ch Santamaria Indecent Proposal (Dianne Lee)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Triseter Celtic Jai (Triseter Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust & NZ Ch Deveron Easy Elegance (Dr L Beer / Mr M Norton / Mrs K Leslie)
Minor of Breed: Triseter Celtic Quest (Triseter Kennels)

Labrador Retriever
R/UP BOB & Minor of Breed: Oaysis Symphony of Dreams (D & S Thompson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kelindebar Black Magic (Linda Adams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenmave Triple Twist (G Forster)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenmave Captain Moonlite (G Forster)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bromhund First Class (AI) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Talfryn Toast Of The Town (Marland Knls/Lee Petering)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Greyvale Holy Smoke (Bromhund Kennels)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sharlani Fudgie Bear (Verity Adams)



Group 4 Results

Specials Judge : Mr John Hutchison (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Afrikenji Hunting High And Low (D & H Veless)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Afrikenji Hunting High And Low (D & H Veless)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Afrikenji Fifth Element (D & H Veless)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch / Dual Ch (T) Hounsley Here Comes Trouble (AI) TDX (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hounsley Harmony on Broadway TDX (Peter & Nikki Jones)
Baby of Breed: Melodale Heart of Gold (Elaine Soane)
Minor of Breed: Sarangrave Love The Way U Lie (Imp NZ) (Jill Farley)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maharlikah Dreamin To Succeed (Mr Edgar Sison)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Maharlikah Eye Succeed (Mr Edgar Sison)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Otesha Shetani (M Howell)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Wendy Hutchison (VIC)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Khayoz Perfect Crime (Khayoz Kls)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah Butterfly Secret (Sharndah Knls)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ellagant Strategic Moves (Ellagant Kennels)
Junior in Group: Bearded Collie
Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Heaven Can Wait (Khayoz Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust SupGr Ch Pureheel Royal Indulgenc ET (Robyn & Alan Spargo)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)
Puppy of Breed: Pureheel Royal Turbo (A & R Spargo)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Klassikelp Walzin Matlda (Joy Wangler)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Kusco Daretobe Kosi RN (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Dog CC & Minor of Breed: Ellagant Strategic Moves (Ellagant Kennels)
Puppy of Breed: Ellagant Enchanting Rhythm (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonibraes Dancing Lady (C & C Evans)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Abmaci Star Gazer (C & C Evans)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khayoz Perfect Crime (Khayoz Kls)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Heaven Can Wait (Khayoz Kennels)
Minor of Breed: Khayoz Heir Apparent (Khayoz Kennels)
Puppy of Breed: Bordarita Its Me Ya Lookn For (Bordarita Kennels)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Coltie Star Attraction (Coltie Kennels)
Puppy of Breed: Coltie Regal Sensation (Alan & Jo-Ann Wallace)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Herding Instincts Nakke Nakuttaja (Imp SWD) (Terri Mac Donald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Schaeferhund Astra (Irina Borodinova)
Dog CC & Open of Breed: T Ch Kerrlane Magic Maveric TSDX (Irina Borodinova)
Minor of Breed: Vindel Rubee Tuseday (A & K Cogdell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Schaeferhund Saskia (Irina Borodinova)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah Butterfly Secret (Sharndah Knls)
Minor of Breed: Aerten Speak To The Paw (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lletwyn Danilo (Mrs S Markham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Macvale Burn For You (S & M Markham)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Saffioraire Big Bad Wolf (Rhiannon Stockdale)



Group 6 Results

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup & NZ Ch Ikons Born To B A Star (AI) (Imp NZ) (Daniel Filipovic)
Baby in Group: Samoyed
Zaminka Pussy Galore (Imp NZ) (C Macleod / H Hill & K Hall)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend I Want It All (R & S Beaman)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Zollikon I Want It All (Mrs E M Sankey)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowsteeds Rustic Rising (Miss Beth McCombe & Ms E'vette Levett)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Niltaran Karuzr Shiiva (AI) (Niltaran Kennels)
Baby of Breed: Snowsteeds Game Breaker (E'vette Levett)
Puppy of Breed: Aust Ch Chimo Diamonds And Pearls (Ms T Syme & Mr M Frigo)

Bernese Mountain Dog
Puppy of Breed: Zollikon I Want It All (Mrs E M Sankey)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Milmac Dragon Master (David Macmillan)
Baby of Breed: Belchlo Daughter of Aphrodite (Mr S Bonnici)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Volane The Juggernaut (Warren Bridgewater)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Volane Izov Govinda (Warren Bridgewater)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Ikons Born To B A Star (AI) (Imp NZ) (Daniel Filipovic)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
Junior of Breed: Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Deauxrogue Ready To Rumble (M Gondar & D Thompson)
Bitch CC: Deauxrogue Ridin Shotgun (M Gondar & D Thompson)

Portuguese Water Dog
R/UP BOB & Minor of Breed: Uptrend I Want It All (R & S Beaman)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Despreaux Dolce Piccolo Baci (Ms K Higgins & Mrs F D Cartledge)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eclipsen Leapovfaith (Mr J L & Mrs S P Bristow)
Puppy of Breed: Connalpie Promised Land (AI) (Khayoz Kennels)
Junior of Breed: Czarkym Hows The Serenity (A & T Soifer)

Samoyed
Baby of Breed: Zaminka Pussy Galore (Imp NZ) (C Macleod / H Hill & K Hall)

Shiba Inu
Baby of Breed: Yukan Itsukushima Go Fuyu (Anna-Lee Forsberg)


Group 7 Results

Specials Judge : Ms Lisa Woolley (VIC)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Kause For Koncern (Trevor & Cheri Rogers)
Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuyuan Bodacious On Fire (Sharon Murray)
Baby in Group: Dalmatian
Jalorca La Copa De La Vida (Carol Brady)
Minor in Group: Great Dane
Congistador Tailor Made (Frieda Clifton)
Junior in Group: Dalmatian
Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)

Dalmatian
Baby of Breed: Jalorca La Copa De La Vida (Carol Brady)
Junior of Breed: Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Swayd Doing It My Way (AI) (Kerry McKinnon & Jasmin Briscoe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Congistador Tailor Made (Frieda Clifton)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dream Lover (Rebecca Marshall & Amanda Huggins)
Baby of Breed: Belzbentley Wicked White (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keez Kause For Koncern (Trevor & Cheri Rogers)
Bitch CC: Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hapipet Mystery Solved AD JDX RN SPD GD SDX (Ms Rochelle Manderson)
Bitch CC: Aust Ch Adorin Million Dollar Baby (Ms Rochelle Manderson)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzuyuan Bodacious On Fire (Sharon Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tzutique A Tail To Tell (Robyn Hawke/Melissa O'Brien/Belinda Heersema)
Baby of Breed: Beltzu Delta Blue (Melissa O'Brien/Belinda Heersema)
Minor of Breed: Beltzu suckitup princess (B Heersema / M Obrien)