Rydal A H & P Association (NSW)

Date of Show : 8-Feb-14 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Guy Spagnolo (NSW)   (Total Entry : 360)

Best in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
Baby in Show: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Devine Madness (Mrs S E L Athey)
Minor in Show: Puli
Rustufarion Foreign Agent (Mr R Valore)
Puppy in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Demorz Flesh For Fantasy (Mrs D E A Moran)
Junior in Show: Afghan Hound
Aust Ch Aboukir Toughen up (Day/ Sinclair /Johansen)
Intermediate in Show: Bedlington Terrier
Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
Open Neuter in Show: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)


Group 1 Results

Specials Judge : Mr Guy Spagnolo (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Kangala Likidysplitz (Kerry Cannon)
Runner Up in Group: Lowchen
Cib/Fin/Se/Est/Ltu/Ee Jr Ch Chic Choix Inner Sound (Imp FIN) (Mrs L J Shanahan)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Triscadec Cast A Spell (B G Riddell)
Minor in Group: Pug
Kabova Been There Done That (D & D Mahoney)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Notron In All My Glory (Norman Porter & Tony Tau)
Junior in Group: Papillon
Gremlinz Fyrebird (Marszal/Spooner)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)
Baby of Breed: Triscadec Cast A Spell (B G Riddell)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch El-Toro Taranaki Buddy-Boy (Imp NZ) (B G Riddell)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Cib/Fin/Se/Est/Ltu/Ee Jr Ch Chic Choix Inner Sound (Imp FIN) (Mrs L J Shanahan)
Baby of Breed: Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)

Maltese
Baby of Breed: Aust Ch Marblanc Heavens Magickeeper (Mrs M Atkinson)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Gremlinz Crimson Tide (Mrs J Dickinson Franks)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Treschic Miss Imperatrix (I J Hinde & J Dickinson Franks)
Puppy of Breed: Treschic Moon Maiden (Mrs J Dickinson Franks)
Junior of Breed: Gremlinz Fyrebird (Marszal/Spooner)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Notron In All My Glory (Norman Porter & Tony Tau)
Minor of Breed: Tailane One Classy Lady (Norman Porter & Tony Tau)
Junior of Breed: Notron Im A Paddy (Norman Porter & Tony Tau)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pompillon Can't B Tamed (Di Cavanagh)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kangala Likidysplitz (Kerry Cannon)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
Bitch CC: Aust Ch Amarena Shzar Illusions (Amanda Stapleton)
Baby of Breed: Amarena Banzi Bandit (Amanda Stapleton)
Minor of Breed: Kabova Been There Done That (D & D Mahoney)
Junior of Breed: Kangala Fergus Furgelton (Kerry Cannon)


Group 2 Results

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstarfx Perfect Crime (K Oseckas & B Stark)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amstarfx Perfect Crime (K Oseckas & B Stark)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Bitch CC: Aust Ch Ironklad Excuse My French (K Oseckas)
Baby of Breed: Portizon The Ban Dido (Rachel Harrison)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Portizon Jewel Of Indiana (Rachel Harrison)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
Bitch CC: Emelpee Belive In Me (Kelly Hooper)
Open of Breed: Am Ch Wedigit Covert Affair (Imp USA) (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whatajack Pure Gold (Garry Butler)
Open of Breed: NZ Ch Aidan Bayleys N Ice (Imp NZ) (Kelly Hooper)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fin & Aust Ch Big Lady's Micro-dragonhead (Imp FIN) (Kerrie Miller)


Group 3 Results

Specials Judge : Ms Donna Morris (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (V & D Harris / B & J Hession)
Baby in Group: Labrador Retriever
Aralyen Time is a Traveller (Anne D O'Connor)
Minor in Group: American Cocker Spaniel
Sunfire Dare To Dream (H Roberts & P Grutzner)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Demorz Flesh For Fantasy (Mrs D E A Moran)
Junior in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Aust Bred in Group: American Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Benbowin Lieutenant Clumbo (Kerry Cannon)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)

American Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunfire Fifty Shades Of Black (Tammy Stephens)
Minor of Breed: Sunfire Dare To Dream (H Roberts & P Grutzner)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aldersett Fields of Gold (Lesley Shirley)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azucroft Mickie James (Rikki Touzell)
Baby of Breed: Burlishcharm Runvor Ice (Denise Dwyer)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Demorz Flesh For Fantasy (Mrs D E A Moran)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Demorz Burning For You (Mrs D E A Moran)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (V & D Harris / B & J Hession)
Minor of Breed: Goldtreve Blended Edition (AI) (Mr F & Ms J & Mrs B Hession)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aralyen The French Connection (Anne D O'Connor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aralyen From Paris With Love (Anne D O'Connor)
Baby of Breed: Aralyen Time is a Traveller (Anne D O'Connor)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ptolomy Nordic Valkyrie (T Kropman / J Ireland / S Gee)

Weimaraner
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gunclip Smokey Pearl (Norman Speed)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Gunclip Smokey Nonchalance (Norman Speed)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm The Smoking Cowboy (Norman Speed)
Baby of Breed: Gobol Cowboy Smokey (Norman Speed)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bushwacker Hot Pursuit via Highclaire (Imp UK) (Sylvia Brackman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mycroft Meredith (Sylvia Brackman)
Baby of Breed: Mycroft Merlion (S J Brackman)



Group 4 Results

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
Runner Up in Group & Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Aboukir Toughen up (Day/ Sinclair /Johansen)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Zyzeal Miss Marble (P & A Jones / A & P McMaster / L & C Moore)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Puppy in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Upinair Dodging Knives (Kerrie Miller)
Open Neuter in Group: Basset Hound
Aust Ch Lachambre Nouveau Star (Amber and Julie O'Flynn)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aboukir Toughen up (Day/ Sinclair /Johansen)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aboukir Tough T Ts (Day / Sinclair/ R S Johensen)

Basenji
BOB and Dog CC: Baagna Jiminy Cricket (R Mayo-Ramsay & L Marsden)
R/UP BOB & Bitch CC: Tamard Thundabird (R Mayo-Ramsay)

Basset Hound
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lachambre Nouveau Star (Amber and Julie O'Flynn)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dachchimac Mystery of Tritan (P & A Jones)
Baby of Breed: Zyzeal Miss Marble (P & A Jones / A & P McMaster / L & C Moore)

Finnish Spitz
BOB and Dog CC: Aust Ch Triscole Edgar Allen Poe (Imp NZ) (Rosalie Mayo-Ramsay)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Siru (Imp FIN) (R J Mayo-Ramsay)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Deakin (AI) (R & M South)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Upinair Dodging Knives (Kerrie Miller)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rogojin Betty Boop (Mr F Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Meanmi Shadow (Mr F Roberts)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)  (Group Entry : 57)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Jonkahra Simply Irresistible (M & C Morris)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Kingvale My Hearts Keeper (M & C Morris / I & S Pacek)
Minor in Group: Puli
Rustufarion Foreign Agent (Mr R Valore)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra Man In The Mirror (N D Papwoth/ N Kendall)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta The Wow Factor (Deidre Masters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Melcathra Man In The Mirror (N D Papwoth/ N Kendall)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Melcathra Drovers Run (S Nicholas)
Bitch CC: Lanbart Eye Candy (S Nicholas)
Open of Breed: Aust Ch Welbeblue Running On Empty (S Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Limelight (Therese Kropman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply Dare To Dream (Gai Lewis & Therese Kropman)
Baby of Breed: Aprilraine Limelight Dancer (Therese Kropman)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mahteek Caramel Cobber (Deidre Masters)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Rozate Onekiss CloserToHeaven (Mrs D Masters)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dykinta The Wow Factor (Deidre Masters)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cathgarry TheLook Of Innocence (Kathy Drew)
Dog CC: Aust Ch Ferona Red Spirit (Yvette Rolfe & Kelly Minors)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Rixown Amelias Dream (H Rixon)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jonkahra Simply Irresistible (M & C Morris)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Freevale Chaos In Pink (M & C Morris / Ms D Martin)
Baby of Breed: Kingvale My Hearts Keeper (M & C Morris / I & S Pacek)
Junior of Breed: Aust Ch Freevale Peek A Boo (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Freevale Double The love (Debbie Martin)

Puli
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Outta Star (AI) (Mr R Valore)
Minor of Breed: Rustufarion Foreign Agent (Mr R Valore)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dlarah Mustang Sally (Cathy Nugent)



Group 6 Results

Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)
Runner Up in Group: Akita
Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)
Baby in Group: Newfoundland
Magnewficent Turns the Tide (J Williams)
Minor in Group: Leonberger
Furrychild Warhawk (Bettina Nicholas & Megan McDowell)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Mikulov It Begins Again (B & C Yate)
Junior in Group: Bullmastiff
Kangala Drama Queen (Kerry Cannon)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Boxer
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxelda Moody Blues (Norman Speed)
Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Cant B Beaten (Norman Speed)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kangala Drama Queen (Kerry Cannon)

Leonberger
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Furrychild Warhawk (Bettina Nicholas & Megan McDowell)

Neapolitan Mastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Mona Lisa (Klaus & Nancy Keck)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maggiormente Vivaldi (Klaus & Nancy Keck)

Newfoundland
Baby of Breed: Magnewficent Turns the Tide (J Williams)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hardrada Red Baron (Imp NZ) (David G Wilton & Fiona Hoffmann-Wilton)

Samoyed
Baby of Breed: Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Chalariz Frozen In Time (AI) (C & J Chalkiotis)
Minor of Breed: Chalariz Dark N Stormy (Mr A Peterson)
Puppy of Breed: Aust Ch Mikulov It Begins Again (B & C Yate)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Guy Spagnolo (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
Baby in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Devine Madness (Mrs S E L Athey)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Red Poppy (L & M Donald)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Sprintaway Shakiera (Louanne & Mathew Donald)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
Baby of Breed: Aust Ch Zareba Devine Madness (Mrs S E L Athey)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sawyermoon Lord Grantley (S Dellas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sawyermoon Queen Emma RN (S Dellas)
Baby of Breed: Provost Clan Wallace (Susan Dellas)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sprintaway Chief Cheroke (Louanne & Mat Donald)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sprintaway Shakiera (Louanne & Mathew Donald)
Baby of Breed: Sprintaway Sioux Chief (L & M Donald)
Puppy of Breed: Paceaway Red Poppy (L & M Donald)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Llancarfan Chai Latte (G Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Borndownunda Nina Simone (G Folli)
Baby of Breed: Llancarfan Kittyhawk (G Folli)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)