The Bay City All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 11-May-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Iris Glynn (SA)   (Total Entry : 401)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
Baby in Show: Alaskan Malamute
Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)
Minor in Show: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft Times Square (AI) (Mark Bradburn & Debbie Selden)
Puppy in Show: Beagle
Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)
Junior in Show: Boxer
Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Aust Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs June Ashton (SA)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Minor in Group: Pug
Kabova The Usual Suspects (Jenny Williams)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Bit O Fluff Onth Side (L & H Gibson)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Letters To Juliet (SL & ML Reeve)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hautchien Lady Sings The Blues (Jeff and Jane Fisher)

Bichon Frise
Baby of Breed: Frostqueen Ambrosia (K Spiteri)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush Bit O Fluff Onth Side (L & H Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Balliol Gellert Grindlewald (Jannelle Tremenheere & Michelle Parker-Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Raweke Toffee Truffle (Shane Thomas)
Puppy of Breed: Balliol Impish Incantation (M Parker Brien)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki A Little Bit Dangerous (James and Alanna Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Piccino Jitterbug (Mr G &Mrs B DeSanti / Mr M & Mrs S Reeve)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Piccino Letters To Juliet (SL & ML Reeve)
Baby of Breed: Piccino Rumour Has It (D Madalinski / S & M Reeve)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)
Minor of Breed: Kabova The Usual Suspects (Jenny Williams)
Puppy of Breed: Nulkaba Carla Zampatti (Kathy Gill)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Miss A Goodall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)  (Group Entry : 51)

Baby in Group: Bull Terrier
Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Shindarrah Fire Starter (M Jurkow)
Intermediate in Group: Irish Terrier
Aust Ch Coolaney Callin th Shotz (AI) (Michael Muldoon)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Shindarrah Fire Hazard (M Jurkow)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Robanty Park Avenue Pollyanna (T & K Hill)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Robanty Top Of The Rock (T & K Hill)
Baby of Breed: Cierrasedge Platinum Princess (G & V Ling)

Australian Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)

Bull Terrier
Baby of Breed: Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
Baby (Bitch) of Breed: Niallan Madame De Coquenard (Mr K & Mrs m Frost)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maddyroe Cest la Vie (M Muldoon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coolaney Callin th Shotz (AI) (Michael Muldoon)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shindarrah Angel Of Fire (M Jurkow)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Puppy of Breed: Shindarrah Fire Starter (M Jurkow)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Shindarrah Fire Hazard (M Jurkow)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Madusty Terrors Tears Of Joy (Margo Fitzpatrick)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Am / Int & Aust Sup Ch Moruada Californication (Mrs S H Wright)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Adjobi Tears In Her Eyes (D K & M L Rochester)
Puppy in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Adjobi Tears In Her Eyes (D K & M L Rochester)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Deferlee Matilda Blue (R & L Corbett)
Baby of Breed: Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Puppy of Breed: Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Junior of Breed: Azudance Diamonds In The Sky (Miss M Lauder)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meadowbriar Lady De Bourgh (J & R Robertson)
Minor of Breed: Aust Ch Fieldspan Gold Class (R J & Y T Lauder)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawksdale Positive Whisper (Ms G L Holmes)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Almanza High Heels On The Road (Imp SWE) (G L Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Int & Aust Sup Ch Moruada Californication (Mrs S H Wright)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta Just A Whisper (Wendy Atkins)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch BlueBreeze Flames at Roxburgh (Debra Stubbings)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Infinite Quest (Wendy Atkins)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Anasadatar I Dreamed the Dream ET (Mrs K & Miss C Walker)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
R/UP BOB & Junior of Breed: Lornelane Not Rocket Science (D & L Meagher)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Victor Jones (QLD) (Group Entry : 55)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
Baby in Group: Beagle
Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)
Minor in Group: Whippet
Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Group: Beagle
Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)

Afghan Hound
Baby of Breed: Kjavu Tells It Like It Is (C & H Hamilton)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bullab Xenas Cleopatra (Megan Flemming & Troy Keyte)

Beagle
Baby of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)
Puppy of Breed: Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)

Borzoi
Junior of Breed: Aust Ch Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)
Baby of Breed: Nelungaloo Cullen (J M Kernot)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pharaoz Phantastic (M Muldoon)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pharaoz Phenomenon (M Muldoon)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)

Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Minor of Breed: Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Wendy Baker (SA)  (Group Entry : 62)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Kadama Touch Of Class (D & A Aldridge)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Kombinalong Risin Super (S Sanders & Kombinalong Kennels)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Babanga Mr Anderson (P & K York)
Junior in Group: Collie (Rough)
Swinbrad Secret Agent (Morris/Peterson/Peterson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kombinalong Sound of Super (S Sanders)
Baby of Breed: Kombinalong Risin Super (S Sanders & Kombinalong Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Bitch CC: Blueamble Racy Red Knickers (Ann & John Lamberton)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cathkin All That I Am (Mr Wayne Shipman)
Dog CC & Junior of Breed: Swinbrad Secret Agent (Morris/Peterson/Peterson)
Baby of Breed: Aust Ch Barcoo Mississippi Moon (Ms B E Hales)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tyronelea Gonewith Thewind (Belinda Hales)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kadama Touch Of Class (D & A Aldridge)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pamakay Georgia (Mr T & L Gehrke)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Babanga Mr Anderson (P & K York)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Ottaba Peeka Bewe (Robert Schnaars & Ann Cassidy)

Tatra Shepherd Dog
Baby of Breed: Ravenzbear Andouille Blue (AI) (V Ross & N Roberts)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
Runner Up in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Von Der Bernessehof Amadeus (Imp CZE) (Michael Eslick)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Nukabiitka Newgirl Ontheblock (Dean Gibbons)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullsrkool Red Devils Star (E & A Esad)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Aust Bred in Group: German Pinscher
Aust Gr Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Guardian Kennels)
Open in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Black Label (Wallace & Nagle)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lagrota Laters Baby (K Norman/ P & S Cauchi)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nukabiitka Newgirl Ontheblock (Dean Gibbons)
Baby of Breed: Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tribocie Cooking Up A Storm (E & A Esad / C Norton & E Low)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Von Der Bernessehof Amadeus (Imp CZE) (Michael Eslick)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Azzabern High Society (Mr M & Mrs B Eslick)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Bocsavil Just As Enchanting (M & J Carey)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gameguard touch of frost (Scott Cook)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Bullsrkool Red Devils Star (E & A Esad)

Dobermann
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Indpac Spirit In The Sky (S & S Norman)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Guardian Kennels)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Furrychild the Spitfire (S McDowell)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mastdoch Big River Burning (Mr P Docherty)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)
Baby of Breed: Inizio Xcelence (AI) (Bruce Hutchison)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Newfcastle Black Label (Wallace & Nagle)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gelderland Mark Of Distinction (Mrs C Bird)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anaky Faith Trust N Pixie Dust (Hill / Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anaky Take A Chance On Me (A & K Hill)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wolfworx Kaizoku Misaki De (Shanyn Dunn)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Runner Up in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Baby in Group: Keeshond
Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Katrina Santas & Brett Thompson)
Minor in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft Times Square (AI) (Mark Bradburn & Debbie Selden)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Valleyspot Dangerous Detective (AI) (K & M Landon)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Starswept Siriusly On Fire (Michelle Bower)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Valleyspot Dangerous Detective (AI) (K & M Landon)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Starswept Sky At Night (Mr C and Mrs K Sullivan)
Junior of Breed: Aust Ch Starswept Siriusly On Fire (Michelle Bower)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boroccabull Bindi Eye (J Vassallo)
Baby of Breed: Boroccabull Just Charli (Joseph Vassallo)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Llancarfan Chai Latte (G Folli)
Bitch CC & Minor of Breed: Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)
Junior of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)

Great Dane
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Riesenhaft Times Square (AI) (Mark Bradburn & Debbie Selden)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Inkworkz Bobba Fett (AI) (Mr G & Mrs L Wheeler)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Baby of Breed: Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Katrina Santas & Brett Thompson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga Solitary Man (Paul & Kay York)
Puppy of Breed: Aust Ch Amesen All About Me (J Longmire / M Camac & I Glen)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Erintoi Heavenly Dreams (Mrs C Mill)