Maryborough Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 1-Nov-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Elaine Knox (NSW)   (Total Entry : 374)

Best in Show & Open in Show: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Dlarah Little Red Corevette (Amanda Smith)
Runner Up in Show: Lowchen
Aust Gr Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)
Baby in Show: Basenji
Jebelmarra Cool Deception (Robyn Thompson)
Minor in Show: French Bulldog
Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
Junior in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
Intermediate in Show: Akita
Aust Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)
State Bred in Show: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Theldaroy Moonlite Stryk ET (L C & R A Seare)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Cattle Dog
Waykrest Sonic Jett (Wayne Carter)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Papillon
Roseswain Endless Burning Love (Mrs J A Moy)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Shepherd
Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Lowchen
Aust Gr Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)
Runner Up in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Baby in Group: Havanese
Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
Minor in Group: Pug
Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Puppy in Group: Papillon
Roseswain Endless Burning Love (Mrs J A Moy)
Junior in Group: Papillon
Aust Ch Roseswain Kissed By Fire Night (Mrs J A Moy)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Delco Water Lily (Mrs E Colbert)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Royaal Wind In The Willow (Fran Tudhope)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Audax N Fidelis (W S & M H Winter / T Waters)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Simias Aint She Tweet (Diana Norman & Kelly Aitken)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Royaal Wind In The Willow (Fran Tudhope)

Chinese Crested Dog
Dog CC & Minor of Breed: Karakush Hairy Krishna (Mr J & Mrs R Cook & Mr J & Mrs S Cook)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Griffonsburg Miss Georgia (Diana Norman & Tim Mills)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hashki Krunchie Munchie (Grahame Neave)
Baby of Breed: Hashki Just Go With It (Grahame Neave)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delco Water Lily (Mrs E Colbert)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lowenhart Tastes Sensational (L & C Horne)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Schneewichen Wellinton Boot (Cathy Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jandara IWags N Kisses (J M Spence)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Goodvibes Dance To The Rhythm (J & W Stewart-Cook)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Kissed By Fire Night (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Anjophy Rain Lover (Mrs P Andri/Ms & Mr J & W Stewart-Cook)
Puppy of Breed: Roseswain Endless Burning Love (Mrs J A Moy)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
R/UP BOB & Bitch CC: Pomquest Now N Forever (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Baby of Breed: Pomquest Purple Rain (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Audax N Fidelis (W S & M H Winter / T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)
Baby of Breed: Wuhana Peppermint Twist (Mrs L White)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)  (Group Entry : 58)

Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Humphrey Bogart (George Ioannidis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven (M Boucher)

Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kupala Kiss My Solitarybut (S & G McAdam)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Humphrey Bogart (George Ioannidis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (George & Amanda Ioannidis)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waratah No Need To Point (Kathy Whyatt)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Jack Anthony Di San Gimignano (Imp ITA) (Kathy Whyatt)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: J Ch Gr It Rsm Buchefalus Taurus Nero (Imp ITY) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Upyrkilt Shes Got Style (Stacy Kellie)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Maceltic Mab Fae Of The Myst (Kerry Maguire & Ruth Waxman)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Maceltic Rowan Of The Myst (Ruth Waxman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 46)

Best in Group & State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Edelhof Lets Dance (J Norman)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Chicomy's Quite Amazing (Imp NLD) (Terry & Kelli Wesener)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Wintoppi Sun Kissed (Gail Reilly)
Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chicomy's Quite Amazing (Imp NLD) (Terry & Kelli Wesener)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arbendskye Out Of The Inkwell (Terry & Kelli Wesener)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaetamy Kookies N Kream (Terry & Kelli Wesener)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Olbah Thunda Bolt N Lightning (Terry & Kelli Wesener)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Edelhof Lets Dance (J Norman)

Hungarian Vizsla
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Roseswain Mindil Sunset (AI) (Mrs J A Moy)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wintoppi Sun Kissed (Gail Reilly)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wintoppi Chocolicious (Mrs G Reilly)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Absinthe (Ann Masjakin & John Robinson)
Puppy of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW) (Group Entry : 26)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Baby in Group: Basenji
Jebelmarra Cool Deception (Robyn Thompson)
Puppy in Group: Afghan Hound
Kjavu Tell Me About It (McGreevy/Hamilton)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kjavu Tell Me About It (McGreevy/Hamilton)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Baby of Breed: Jebelmarra Cool Deception (Robyn Thompson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)
Bitch CC & Puppy of Breed: Meldham Loves A Secret (B Green & S Bennett)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)

Foxhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Dlarah Little Red Corevette (Amanda Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Glendawn Winforce Ceasar (L Hinricks)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Sonic Jett (Wayne Carter)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dewregal Abby Gale (Mark and Glenys Armstrong)
Baby of Breed: Waykrest Sonic Jett (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Sun Diva (Mrs N Morris)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dalheath Drovers Run (Jim & Sue Cook)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Woofame Wild Card (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Masterton Double Trouble (Irene Hayton)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glendawn Winforce Ceasar (L Hinricks)
Baby of Breed: Izalab Tuchntime (Leigh Hinricks)

Puli
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dlarah Little Red Corevette (Amanda Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Izalab Pandoras Gem (Leigh Hinricks)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)  (Group Entry : 63)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)
Baby in Group: Siberian Husky
Theldaroy Terra Australis (L C & R A Seare)
Junior in Group: Boxer
Laykoda Leading Lady (J & H Gibson)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Theldaroy Moonlite Stryk ET (L C & R A Seare)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nahimana Kishkimo Nikki (Narelle Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Annakpok It's About Time (AI) (Narelle Adams)
Baby of Breed: Icepure Enchanted Princess (Narelle Adams)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Honidakota Da Boss (Narelle Adams)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Laykoda Leading Lady (J & H Gibson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Xenmac Into The Groove (Liza Mclaughlin)

Bullmastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Firebull Flame To Orozozacon (Miss Angela Mclaughlin)
Baby of Breed: Remyk Tomorrows News (Angela Mclaughlin)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aspenbeauty Willow Royale (Lynd Campbell)

Siberian Husky
Baby of Breed: Theldaroy Terra Australis (L C & R A Seare)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Moonlite Stryk ET (L C & R A Seare)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Draycan Give It All Youve Got (Draycan Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 64)

Runner Up in Group & Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby in Group: Schipperke
Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)
Minor in Group: French Bulldog
Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)
State Bred in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Willamond Lockedstockednloaded (Jody Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tamad Once Apon A Tatum (J Williams)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
Res Bitch CC: Keesway Te Arahia At Firebull (Imp NZ) (Angela Mclaughlin)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lamorna Super Nova (Di Armstrong)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Fyreburst Quantum Leap (Di Armstrong/J Shannon)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Syide Rose Otrallee (Mrs B Winch)
Baby of Breed: Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Byanda Black Diamond (Sherrie Coombes)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel (S & L Darling)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Galadriel (S & L Darling)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Freyja (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Loana Raven Heart Breaker (Michelle Russo)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silkyelk Romantic Encounter (Debra Randall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Cardamen Countess (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Turkish toffee (D Randall)
Baby (Dog) of Breed: Silkyelk Rodriguez (D Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Beadale Lord of The Ring (Mrs L Nieman & Mrs B Balaam)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Miss Importance (P & D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)